• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо права покупця на податковий кредит, якщо постачальник складає податкову накладну датою фактичного отримання товару покупцем, а не датою відвантаження

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 03.05.2024 № 2547/ІПК/99-00-21-03-02
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.05.2024
  • Номер: 2547/ІПК/99-00-21-03-02
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.05.2024
  • Номер: 2547/ІПК/99-00-21-03-02
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
03.05.2024 № 2547/ІПК/99-00-21-03-02
Щодо права покупця на податковий кредит, якщо постачальник складає податкову накладну датою фактичного отримання товару покупцем, а не датою відвантаження
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо права покупця на податковий кредит, якщо постачальник складає податкову накладну датою фактичного отримання товару покупцем, а не датою відвантаження, та, керуючись пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, між Покупцем та Постачальником укладено договір на постачання товару, відповідно до якого поставка товару здійснюється силами та за рахунок Постачальника на адресу Покупця. Всі ризики, пов'язані з доставкою товару, несе Постачальник до моменту отримання товару Покупцем.
Датою поставки товару у цьому договорі визначається дата фактичного отримання товару Покупцем на складі.
При цьому Постачальник складає податкову накладну датою видаткової накладної (датою фактичного отримання товару Покупцем), а не датою складання товарно-транспортної накладної (дата відвантаження товару зі складу Постачальника).
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи буде мати право Покупець на формування податкового кредиту, якщо Постачальник складає податкову накладну датою фактичного отримання товару Покупцем, а не датою відвантаження товару зі складу Постачальника.
Разом з тим у зверненні не вказано, чи є Товариство Постачальником чи Покупцем в описаній операції.
Згідно з пунктом 1.1 статті 1 розділу І ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, -дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.
Таким чином, при здійсненні операцій з постачання товарів, оплата за які не відбулася і постачальник не визначає податкові зобов'язання за касовим методом, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ вважається дата відвантаження товару, тобто дата, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцю, або організації, яка здійснюватиме доставку покупцю цього товару будь-яким способом (перевезення, пересилання тощо).
З урахуванням норм пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за операцією з придбання товарів/послуг виникає у платника податку - покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної постачальником з дотриманням норм податкового законодавства і зареєстрованої в ЄРПН, та за умови дотримання інших вимог, встановлених ПКУ для формування податкового кредиту. Показники такої податкової накладної повинні відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за операцією.
Податкова накладна, складена на дату, відмінну від дати першої події за операцією з постачання товарів/послуг, не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).