• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання податкової консультації

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 20.05.2021 № 1940/ІПК/99-00-07-05-01-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 20.05.2021
  • Номер: 1940/ІПК/99-00-07-05-01-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 20.05.2021
  • Номер: 1940/ІПК/99-00-07-05-01-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
20.05.2021 N 1940/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ (далі - Товариство) щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно листа Товариство здійснює продаж продуктів харчування з використанням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) та має відокремлений підрозділ на якому не ведеться касова книга.
Чи необхідно заносити до книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО), що зареєстрована до РРО, інформацію згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками (питання 1)?
Чи необхідно заносити до будь-яких інших книг обліку, крім КОРО, що зареєстрована до РРО, інформацію про проведенні розрахунки за продані товари згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками (питання 2)?
Чи необхідно вчиняти будь-які інші дії, крім забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку визначеного п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) (питання 3)?
Згідно з п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. N 148 (далі - Положення 148), оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії). Установа/підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.
Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням програмних РРО без ведення касової книги, є забезпечення щоденного створення засобами програмних РРО у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків та подання їх до фіскального сервера засобами телекомунікацій, а також направлення створених програмними РРО електронних розрахункових документів та повідомлень для їх реєстрації і довгострокового зберігання до фіскального сервера.
Виходячи з викладеного, оприбуткуванням готівки для суб'єктів господарювання, які не ведуть КОРО на РРО, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі, тобто у такому випадку ведення касової книги є необов'язковим.
Разом з цим п. 12 Положення 148 визначено, що суб'єкт господарювання на підставі цього Положення зобов'язаний розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку). Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій визначаються Законом України від 06 липня від 1995 року N 265/95-ВР " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).
Відповідно до пп. 9 і 10 ст. 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій та створювати контрольні стрічки в паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг), а на програмних РРО у разі здійснення розрахункових операцій у режимі оф-лайн відповідно до вимог цього Закону - до моменту передачі електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.
Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. N 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за N 920/29050 від 05.07.2016 р. (далі - Порядок N 547).
Відповідно до пп. 6 п. 4 розділу ІІ Порядку N 547 визначено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:
наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.
Суб'єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу.
Збереження суб'єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі здійснюється у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.
При цьому спосіб збереження суб'єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі має забезпечити (у тому числі під час проведення перевірки) можливість візуального перегляду такого Z-звіту для підтвердження факту оприбуткування готівки та повноти обліку здійснених розрахункових операцій.
Дані наданих для перегляду Z-звітів в паперовій та/або електронній формі мають співпадати з даними електронних копій таких Z-звітів, що містяться у фіскальній пам'яті РРО та/або на фіскальному сервері контролюючого органу.
Враховуючи вищевикладене, у відповідь на питання 1 повідомляємо, що Підприємство, відповідно до вимог діючого законодавства, зобов'язане заносити інформації згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками до КОРО, яка зареєстрована на РРО, відповідно до порядку її ведення, що на сьогодні не пов'язано з оприбуткуванням.
Таким чином, у відповідь на питання 2 та 3 зазначаємо, що оприбуткування виручки здійснюється методом формування Z-звіту РРО, що містить загальну суму отриманої за робочу зміну готівки та, за умови не ведення на господарській одиниці касової книги, оприбуткування у будь-яких інших книгах обліку, в тому числі КОРО. Окрім того, Підприємством має бути забезпечено зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.