ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ
СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про роботу, яка проводиться в системі споживчої кооперації України господарськими і профспілковими органами підприємств і організацій зі створення працюючим належних умов праці, побуту і відпочинку, та заходи для виконання Закону України "Про охорону праці"
Пленум відмічає, що правління Укоопспілки, президія ЦК профспілки, господарські і профспілкові органи підприємств і організацій споживчої кооперації України скеровували свої зусилля на виконання Закону України
"Про охорону праці", інших законодавчих і нормативних актів щодо створення працюючим належних умов праці, побуту та відпочинку. У системі розроблені та затверджені Галузева і регіональні програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2001-2005 роки, хід виконання яких перебуває на постійному контролі.
Відповідно до вимог Галузевої угоди правліннями Укоопспілки, споживспілок, президією ЦК профспілки та профспілковими комітетами усіх рівнів не менше двох разів на рік розглядається стан виконання затверджених програм та намічаються відповідні заходи, спрямовані на поліпшення умов праці, профілактику виробничого травматизму, забезпечення працюючих спеціальним одягом, взуттям, засобами індивідуального захисту, навчання та перевірку знань керівників і працівників з охорони праці тощо.
Практичні дії господарських та профспілкових органів з виконання законів України, реалізації прийнятих програм дали певні результати. Витрати на заходи з охорони праці за останні чотири роки збільшилися удвічі і становитимуть у поточному році понад 8 млн. грн., з них за колективними договорами - 5 млн. грн. У розрахунку на одного працюючого вони збільшилися у 3 рази до 65,9 грн. У більшості споживспілок завершено роботу з підготовки до опалення магазинів і підприємств громадського харчування в осінньо-зимовий період.
Представниками профспілки надано суттєву допомогу у формуванні розділів "Охорона праці" колективних договорів і угод, вони брали участь у відомчих комплексних перевірках умов і безпеки праці більш як на 4 тисячах підприємств і організацій. Ними розглянуто понад 600 звернень членів профспілки стосовно охорони праці, з яких понад 400 вирішено позитивно. У 24 випадках зняте безпідставне звинувачення потерпілого у скоєнні нещасного випадку.
Проте детальний аналіз справ свідчить, що в роботі профспілкових і господарських органів є ще багато недоліків і прорахунків, багатьом з них бракує наполегливості, системних, комплексних і професійних підходів для реалізації необхідних програм та заходів з охорони і створення належних умов праці, побуту та відпочинку працівників системи.
Поки що витрати на охорону праці в розрахунку на одного працюючого по системі значно нижчі ніж в цілому по Україні. Залишається високим виробничий травматизм. Тільки у 2003 році травмовано 47 працівників, з яких 3 загинуло.
Продовжується експлуатація фізично зношеного та морально застарілого обладнання, понад 10 відсотків машин та механізмів не відповідають нормативним актам з охорони праці або вичерпали передбачений паспортом ресурс роботи, майже 3 відсотки будівель, споруд не відповідають вимогам будівельних норм, а понад 140 об'єктів знаходяться в аварійному стані.
У системі залишається понад 2 відсотки об'єктів, які не опалюються в осінньо-зимовий період. У Сумській облспоживспілці не опалюється кожен 10-й об'єкт торгівлі і громадського харчування. Не повністю вирішено це питання у Вінницькій, Дніпропетровській, Луганській, Львівській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській облспоживспілках. Вісім відсотків працівників системи не забезпечені передбачуваним за нормами спеціальним одягом і взуттям. Не в повному обсязі проведена атестація робочих місць за умовами праці, що не дає можливості працівникам, які працюють у шкідливих і небезпечних умовах, отримувати додаткові відпустки, пільгові пенсії тощо.
З кожним роком збільшується і досягла 66 відсотків чисельність працівників служб охорони праці, які працюють за сумісництвом. Роботодавцями не виконуються зобов'язання
Галузевої угоди про дольове фінансування технічних інспекторів праці республіканського і обласних комітетів профспілки та перерахування профспілковим комітетам 0,3 відсотка коштів з фонду оплати праці і 2-5 відсотків з прибутку на проведення культурно-масової, фізкультурної і оздоровчої роботи.
У багатьох підприємствах і організаціях системи ще низькою залишається заробітна плата, допускаються порушення у її нарахуванні та виплаті.
Пленум ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь голови ЦК профспілки В.П. Левицького "Про роботу, яка проводиться в системі споживчої кооперації України господарськими і профспілковими органами підприємств і організацій зі створення працюючим належних умов праці, побуту і відпочинку, та заходи для виконання Закону України
"Про охорону праці" взяти до відома.
Відзначити, що господарськими органами та профспілковими комітетами підприємств і організацій системи споживчої кооперації України проводиться послідовна робота зі створення працюючим належних умов праці, побуту і відпочинку відповідно до Закону України
"Про охорону праці", норм
Галузевої, регіональних угод та колективних договорів.
2. З метою забезпечення працюючим їх конституційних прав на належні і безпечні умови праці рекомендувати правлінням Кримспоживспілки, облспоживспілок спільно з Кримським республіканським та обласними комітетами профспілки:
2.1. Протягом I півріччя 2005 року провести спільні засідання з розгляду стану справ зі створення працівникам належних умов праці, побуту і відпочинку, профілактики виробничого травматизму, забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту, спеціальним одягом і взуттям тощо.
2.2. До 1 березня 2005 року підбити підсумки виконання угод і колективних договорів за 2004 рік, звернувши особливу увагу на виконання розділу "Охорона праці" та комплексних програм. При укладенні угод і колективних договорів на 2005-2006 роки врахувати упущення та недоліки, які мали місце у поточному році.
2.3. Протягом I кварталу 2005 року провести обстеження технічного стану:
а) будівель, споруд при встановленні їх аварійності здійснити заходи для виведення з аварійного стану або припинення експлуатації, а ті, технічний стан яких не відповідає будівельним нормам і правилам, привести у відповідність;
б) машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів і при встановленні їх невідповідності нормативним актам з охорони праці або вичерпаності передбаченого паспортом ресурсу роботи здійснити заходи з виведення їх з експлуатації та заміни сертифікованими.
2.4. Проаналізувати стан справ з атестації робочих місць за умовами праці і протягом 2005 року привести її у відповідність з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92
N 442, та за результатами атестації робочих місць забезпечити дотримання законодавчо встановлених пільг для працюючих.
2.6. Забезпечити повноту відрахування первинним профспілковим організаціям коштів на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених законодавством України, колективними договорами та угодами, але не менше 0,3% від фонду оплати праці та від 2 до 5 відсотків оподатковуваного прибутку звітного періоду.
2.7. Відповідно до рішень XIX з'їзду споживчої кооперації України терміново забезпечити опалення всіх діючих об'єктів в осінньо-зимовий період.
2.8. Розглянути протягом 2005 року питання про створення технічної інспекції праці профспілки з дольовим фінансуванням утримання штатної одиниці в республіканському, обласних комітетах профспілки за кошти Кримспоживспілки, облспоживспілок та Кримського республіканського, обласних комітетів профспілки.
3. Зобов'язати Кримський республіканський, обласні, Київський територіальний, Києво-Святошинський районний комітети профспілки, профкоми Львівської комерційної академії, Броварського заводу "Торгмаш":
3.1. Провести упродовж I півріччя 2005 року з аналогічним порядком денним пленуми, засідання президій, збори в профспілкових організаціях з метою розроблення додаткових заходів з створення працюючим належних і безпечних умов праці, побуту та відпочинку.
3.2. Суттєво підвищити роботу громадського контролю за охороною праці, реалізуючі в повному обсязі вимоги статті
41 Закону України
"Про охорону праці" та статті 44 цього Закону про відповідальність за порушення вимог охорони праці, для чого:
3.2.1. Обрати в усіх підприємствах і організаціях представників профспілки з охорони праці, підвищити ефективність їх роботи та активізувати участь у комісіях при розслідуванні нещасних випадків на виробництві, у захисті прав членів профспілки при визначенні вини потерпілого та недопущенні необгрунтованої відмови у складанні актів форми
Н-1.
3.3. При укладенні колективних договорів і угод зосередити увагу всіх структурних ланок профспілки на формування розділу "Охорона праці", відповідність його вимогам чинного законодавства, направленість зобов'язань на підвищення безпеки і умов праці, забезпечення працюючих спецодягом, спецвзуттям іншими засобами індивідуального захисту, приведення у відповідність з нормативами стану санітарно-побутових приміщень та економічного обгрунтування прийнятих зобов'язань.
4. Правлінням Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілок та президіям ЦК профспілки, Кримського республіканського, обласних комітетів профспілки розглянути питання про створення на підприємствах і в організаціях системи споживчої кооперації України фондів з охорони праці, розробити положення про джерела їх наповнення і заходи, які можуть фінансуватися за рахунок цих фондів.
7. ЦК профспілки звернутися до Федерації профспілок України щодо порушення питання перед Кабінетом Міністрів України з поновлення фінансування технічних інспекторів праці профспілок.
8. Головам Кримського республіканського, обласних, Київського територіального, Києво-Святошинського районного комітетів профспілки, профкомів Львівської комерційної академії, Броварського заводу "Торгмаш" до 1 листопада 2005 року повідомити ЦК профспілки про виконання постанови пленуму та проведену роботу зі створення працюючим належних умов праці, побуту і відпочинку.
9. Редакції газети "Вісті..." в черговому номері надрукувати матеріали V пленуму ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України.
10. Контроль за виконанням постанови покласти на голів Кримського республіканського, обласних, Київського територіального, Києво-Святошинського районного комітетів профспілки, профкомів Львівської комерційної академії, Броварського заводу "Торгмаш", заступника голови ЦК профспілки Г.В. Дордуку та завідуючого відділом організаційної роботи ЦК профспілки О.М. Тукала.
Голова ЦК профспілки | В.Левицький |