• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про надання розяснення

Державна фіскальна служба України | Лист від 15.09.2016 № 20463/10/26-15-08-04-14
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.09.2016
  • Номер: 20463/10/26-15-08-04-14
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.09.2016
  • Номер: 20463/10/26-15-08-04-14
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
15.09.2016 № 20463/10/26-15-08-04-14
Працівники органів Державної фіскальної служби України у своїй діяльності керуються нормами Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), із змінами та доповненнями, та діють на підставі і у межах, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
При цьому, статтею 52 ПК України, зокрема, встановлено, що за зверненням платників податків контролюючі органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку здійснюється відповідно до вимог ПК України, Законів України від 22.05.2003 № 851-ІV "Про електронні документи та електронний документообіг" (далі – Закон 851), від 22.05.2003 № 852-ІV "Про електронний цифровий підпис" (далі – Закон 852), наказу ДПА України від 10.04.2008 № 233 "Про подання електронної податкової звітності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011 (далі - Наказ 233).
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів Державної фіскальної служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені положеннями Наказу 233.
Зазначеним наказом затверджена Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку (далі – Інструкція), додатком № 1 до якої є примірний договір про визнання електронних документів (далі – Договір). Предметом Договору є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до контролюючих органів засобами телекомунікаційного зв'язку.
У відповідності до положень ст. 9 Закону 851 електронний документообіг (обіг електронних документів) - сукупність процесів створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів.
Порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.
Положеннями ст. 4 Закону 852 визначено, що електронний цифровий підпис (далі – ЕЦП) використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
Згідно з вимогами п. 2 Розділу ІІ Інструкції платник податків повинен мати чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов’язковими для податкової звітності у паперовій формі.
Відповідно до положень п. 7 Розділу ІІ Інструкції підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов’язковими для звітів в паперовій формі за умов, встановлених положеннями ст. 3 Закону 852.
Положеннями п.п. 5.1 п. 5 Розділу ІІІ Інструкції визначено, що платник податків отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці.
Відповідно до вимог п.п. 7.1 п. 7 Розділу ІІІ Інструкції платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.
Починаючи з 25.11.2015 сервіс "Управління ЕЦП" надає можливість керівнику підприємства вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера.
Для формування та подання платниками інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді до автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності" розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J(F)1391102.
До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником електронним цифровим підписом, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.
Інформація щодо зазначених оновлень електронних сервісів представлена на офіційному порталі ДФС України (sfs.gov.ua) у розділі "Електронна звітність" ' "Актуальні нововведення" у повідомленнях від 01.12.2015 та від 02.12.2015 року.
Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.
Перший заступник начальникаМ.В.Ільяшенко