• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування фінансових санкцій за непроведення індексації заробітної плати та компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у звязку з порушенням термінів їх виплати

Державна служба України з питань праці | Лист від 19.05.2016 № 5548/4/4.3-ДП-16
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з питань праці
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.05.2016
  • Номер: 5548/4/4.3-ДП-16
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з питань праці
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.05.2016
  • Номер: 5548/4/4.3-ДП-16
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ЛИСТ
19.05.2016 N 5548/4/4.3-ДП-16
Щодо застосування фінансових санкцій за непроведення індексації заробітної плати та компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати
Державна служба України з питань праці розглянула лист '...' щодо надання роз'яснень щодо застосування фінансових санкцій за непроведення індексації заробітної плати та компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати та повідомляє таке.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. N 2017-III (далі - Закон N 2017-III) Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, у тому числі індексація доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону N 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Статтею 8 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.95 р. N 108/95-ВР, зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 108/95-ВР), передбачено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Так, згідно з частиною другою статті 12 Закону N 108/95-ВР норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.
З урахуванням вищевикладеного зазначимо, що проведення індексації заробітної плати у встановленому законодавством порядку передбачено статтею 95Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України). А тому індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, за недотримання якої юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абзац 4 частини другої статті 265 КЗпП України).
Стосовно накладення штрафу за невиконання Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 159 (далі - Порядок N 159), інформуємо, що у частині першій статті 12 Закону N 108/95-ВР та КЗпП України не передбачено проведення зазначеної компенсації відповідно до Порядку N 159. А тому компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, виходячи із положень частини другої статті 12 Закону N 108/95-ВР, не є мінімальними державними гарантіями, за недотримання яких накладається штраф у розмірі, передбаченому абзацом 4 частини другої статті 265 КЗпП України.
Так, за порушення вимог Порядку N 159 юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі мінімальної заробітної плати (абзац 6 частини другої статті 265 КЗпП України).
Щодо безпідставної невиплати заробітної плати, враховуючи вимоги частини першої статті 1 Закону N 108/95-ВР, роз'яснюємо, що підставою для здійснення роботодавцем виплати винагороди, обчисленої, як правило, у грошовому виразі, з дотриманням встановлених статтею 24 Закону N 108/95-ВР строків та в порядку оплати праці, є виконання працівником роботи.
Частиною шостою статті 24 Закону N 108/95-ВР визначено, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
З питань щодо обчислення строків інформуємо, що порядок обчислення строків, передбачених Кодексом законів про працю України, визначений статтею 241 1 КЗпП України.
ДиректорВ. Сажієнко