ГУ ДФС у Рівненській області
Лист
30.06.2016 № 1556/10/17-00-12-02-10 |
Головним управлінням ДФС у Рівненській області розглянуто лист про надання роз'яснення:
Чи включається до вартості запасів вартість готової продукції, яка виготовлена у звітному місяці, перебуває у залишках на складах на початок та/або на кінець звітного періоду (рахунок бухгалтерського обліку №26 "Готова продукція") при проведенні розподілу транспортно - заготівельних витрат?
Порядок обліку обсягів готової продукції як обсягу запасів (товарних запасів) визначається нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. № 246, зареєстрованого в Мін'юсті України 02.11.99 р. за № 751/4044 зі змінами та доповненнями (далі - П(С)БО 9) та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.2007 р. № 2 зі змінами та доповненнями (далі - Методичні рекомендації №2).
Пунктом 1.4 Методичних рекомендацій №2 встановлено, що з метою організації бухгалтерського обліку запасів розпорядчим документом, затвердженим (схваленим) власником (уповноваженим органом), визначаються: форми первинних документів, що використовуються для оформлення руху запасів, які непередбачені типовими формами первинного обліку; порядок обліку (ідентифіковано чи загалом) транспортно-заготівельних витрат, застосування окремого субрахунку обліку транспортно-заготівельних витрат; метод оцінки вибуття запасів; періодичність визначення середньозваженої собівартості одиниці запасів.
Відповідно до пунктів 8 - 9 П(С)БО 9 придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, яка складається із суми фактичних витрат на їх придбання або виготовлення.
Транспортно-заготівельні витрати - один з елементів витрат, який включається до первісної вартості (собівартості) запасів, придбаних за плату.
До транспортно-заготівельних витрат належать витрати на заготівлю запасів, витрати на оплату тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи, витрати на транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, витрати на страхування ризиків доставки запасів тощо.
Сума транспортно-заготівельних витрат, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць. Сума транспортно-заготівельних витрат, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток транспортно-заготівельних витрат визначається діленням суми залишків транспортно-заготівельних витрат на початок звітного місяця і транспортно-заготівельних витрат за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць.
Приклади розподілу транспортно-заготівельних витрат наведені у додатку до П(С)БО 9.
В прикладі 1 розподілу транспортно-заготівельних витрат, наведеному в додатку до П(С)БО 9 «Розподіл транспортно-заготівельних витрат на підприємствах, що застосовують окремий субрахунок обліку транспортно-заготівельних витрат» в графі «вартість запасів» вказано рахунки обліку лише запасів, що придбані за плату (рах.20, рах.22, рах.28).
В прикладі 2 розподілу транспортно-заготівельних витрат, наведеному в додатку до П(С)БО 9 «Розподіл транспортно-заготівельних витрат на підприємствах роздрібної торгівлі, що застосовують оцінку товарів за цінами продажу, та окремий субрахунок обліку транспортно-заготівельних витрат» також транспортно-заготівельні витрати розподіляються на вартість запасів, що придбані за плату.
Враховуючи вищевикладене, транспортно-заготівельні витрати розподіляються лише на вартість запасів, що придбані за плату.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зі змінами та доповненнями).