ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
12.03.2016 N 5383/6/99-99-19-02-02-15
Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів юридичними особами - платниками єдиного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів, платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 Кодексу (пп. 57.1-1.1 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу).
Згідно з цим пунктом Кодексу, крім випадків, передбачених пп. 57.1-1.3 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Відповідно до пп. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу обов'язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток за визначеною п. 136.1 ст. 136 Кодексу ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими цим Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена п. 136.1 ст. 136 Кодексу.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати відповідно до норм, визначених згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.
Згідно з пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивідендом вважається платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для платників єдиного податку юридичних осіб у разі виплати власникам корпоративних прав (засновникам платників єдиного податку) дивідендів встановлено обов’язок їх оподаткування відповідно до положень розділів III і IV Кодексу (п. 292.12 ст. 292 Кодексу).
Винятків щодо несплати авансового внеску, передбаченого пп. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, для юридичних осіб - платників єдиного податку четвертої групи не передбачено.
Таким чином, юридичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, у тому числі сільськогосподарські товаровиробники, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), зобов’язані у порядку, визначеному п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, нараховувати та вносити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів, розрахований з усієї суми такої виплати.
У разі виплати юридичними особами, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, дивідендів, такі платники єдиного податку, окрім розрахунку єдиного податку, подають Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. N 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за N 1415/27860, у якій у рядку 20 відображають внесені до бюджету авансові внески з податку на прибуток.