• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування податком на додану вартість

Державна фіскальна служба України | Лист від 12.01.2016 № 687/10/28-10-06-11
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.01.2016
  • Номер: 687/10/28-10-06-11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.01.2016
  • Номер: 687/10/28-10-06-11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС - ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФІС З ОБСЛУГОВУВАННЯ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ
ЛИСТ
12.01.2016 N 687/10/28-10-06-11
Щодо оподаткування податком на додану вартість
Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з ОВП розглянуло лист підприємства та в межах своїх повноважень повідомляє.
Відповідно до абзацу другого п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення.
Відповідно до чинних норм ПКУ не визначено поняття "собівартість самостійно виготовлених товарів/послуг".
При цьому собівартість товарів/послуг визначено в ПБО-16 "Витрати", яке затверджено наказом МФУ від 31.12.99 р. N 318.
Відповідно до п. 11 ПБО-16 "Витрати" собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
Таким чином, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовленої продукції не може бути нижче її собівартості, визначеної відповідно до п. 11 ПБО-16 "Витрати".
Оскільки відповідно до ПБО-16 "Витрати" фактична собівартість реалізованої продукції визначається за підсумками місяця, то в разі реалізації готової продукції нижче її собівартості постачальник (продавець) не пізніше останнього дня місяця, в якому відбулось таке постачання, повинен скласти податкову накладну з позначкою "17" відповідно до п. 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. N 957 (далі - Порядок N 957).
Водночас повідомляємо, що відповідно до вимог Порядку N 957 при складанні податкової накладної на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів над фактичною ціною їх постачання слід враховувати такі особливості:
- у верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка "X" та зазначається тип причини - "17";
- у рядках такої податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані;
- у графі 3 - "Номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця)" зазначається: "перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів над фактичною ціною постачання за товарами, указаними в податковій накладній N _______" (зазначається порядковий номер податкової накладної, складеної на суму постачання цих товарів, визначену виходячи з фактичної ціни постачання).
Всі інші реквізитів та графи такої податкової накладної заповнюються аналогічно реквізитам та графам податкової накладної, що складається на суму виходячи з фактичної ціни постачання.
При цьому слід врахувати, що в разі реалізації готової продукції на експорт нижче її собівартості обсяг операцій, розрахований виходячи з перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів над фактичною ціною постачання, не формує вартості експортованого товару, нульова ставка до такого обсягу не застосовується, а тому в податковій накладній з позначкою "17" визначається сума ПДВ за основною ставкою, та сума перевищення відображається у графі 8.
Згідно із п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.
Сума перевищення ціни придбання/собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання відображається в декларації з ПДВ.