• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій

Державна фіскальна служба України | Лист від 25.12.2015 № 3385/10/10-36-22-05-22
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.12.2015
  • Номер: 3385/10/10-36-22-05-22
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.12.2015
  • Номер: 3385/10/10-36-22-05-22
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у Київській області
Лист
25.12.2015 № 3385/10/10-36-22-05-22
Головним управлінням ДФС у Київській області розглянуто лист щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та повідомляє.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06.07.95 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265).
Відповідно до ст. 3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому режимі реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно із ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (не надану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно з п. 3.4 глави 3 розділу 7 Постановою Правління Національного банку України від 10 грудня 2004 року № 620 "Про затвердження Правил Національної системи масових електронних платежів" (Правила № 620) торговці, які здійснюють розрахункові операції у безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у випадках, передбачених законодавством України, проводити розрахункові операції на повну суму купівлі (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених законодавством України, із застосуванням зареєстрованих розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їхнім використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.04.2010 № 223, платіжний термінал - електронний пристрій, призначений для здійснення платіжних операцій, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням спеціального платіжного засобу. Надрукований на платіжному терміналі сліп - паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. Тобто сліп, надрукований на платіжному терміналі, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265.
Також вимогами ст. 2 Закону № 265 встановлено визначення терміну "розрахунковий документ" - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Водночас, п.п. 3.6 п. 3 Положення про форму та зміст розрахункового документу затвердженого наказом ДПА України від 1 грудня 2000р. № 614 передбачено, що у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з реєстратором розрахункових операцій, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити:
- реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери "ПК";
- напис "Код авт." та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації;
- підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи "Касир" та "Держатель ПК".
Таким чином, при проведенні розрахунків із застосуванням платіжних карток (з використанням POS-термінала) за надання послуг, суб'єкт господарювання зобов'язаний проводити розрахункові операції через РРО.
Перший заступник начальникаВ.В. Титарчук