• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо формування податкового кредиту при одержанні банківськими установами права власності на заставне майно

Державна фіскальна служба України | Лист від 04.12.2015 № 26483/10/28-10-06-11
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.12.2015
  • Номер: 26483/10/28-10-06-11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.12.2015
  • Номер: 26483/10/28-10-06-11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування ВП
Лист
04.12.2015 № 26483/10/28-10-06-11
Щодо формування податкового кредиту при одержанні банківськими установами права власності на заставне майно
Міжрегіональним головним управлінням ДФС – Центральним офісом з обслуговування великих платників розглянуто лист щодо формування податкового кредиту при одержанні банківськими установами права власності на заставне майно, за результатами розгляду та в межах своїх повноважень повідомляємо наступне.
Відповідно до статті 572 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІV (далі – ЦКУ) в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов’язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставного майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно частини першої статті 591 ЦКУ реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 593 ЦКУ право застави припиняється, у разі прийняття заставодержателем права власності на предмет застави.
Отже, для банківської установи у разі звернення стягнення на предмет застави шляхом набуття на нього заставоутримувачем права власності (предмет застави оприбутковується на баланс заставоутримувача) відповідно до пункту 4 частини першої статті 593 ЦКУ право застави припиняється, операція оприбуткування об’єкта застави на баланс заставоутримувача розглядається як операція з придбання, подальші дії банківської установи з таким об’єктом є операціями з постачання власного майна, а не майна заставодавця.
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше, зокрема:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установленні терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до складу податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до складу податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше:
- ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної;
- для платників податку, що застосовують касовий метод, – ніж через
60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку;
- для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.
Враховуючи вище викладене, банківська установа має право відобразити податковий кредит на підставі отриманої податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної за наявності права власності на заставне майно.