ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.07.2015 № 2 |
Про необхідність усунення Міністерством екології та природних ресурсів України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"
Відповідно до статті 30 Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) та на підставі звернень суб'єктів господарювання Державна регуляторна служба України здійснила експертизу наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 08.09.99 № 204 "Про затвердження Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон у зоні діяльності регіональних митниць і митниць", зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.11.99 за № 787/4080 (далі - Положення) та встановила наступне.
Забезпечення екологічного контролю одночасно (у разі потреби) з радіологічним контролем у пунктах пропуску через державний кордон (крім випадків здійснення екологічного контролю посадовими особами органів доходів і зборів у формі попереднього документального контролю) покладено на Державну екологічну інспекцію постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.95 № 198 "Про здійснення екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон".
Пунктом 1.12 Положення передбачено, що підрозділи територіальних органів Держекоінспекції, що здійснюють екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць, зокрема, здійснюють перевірку документів, транспортних засобів, огляд підконтрольних вантажів, що імпортуються, експортуються чи перевозяться до суміжних держав транзитом.
Пунктом 5.3 Положення визначено вичерпний перелік документів, що підлягають перевірці під час здійснення екологічного контролю вантажів, наявність яких передбачена відповідними постановами Кабінету Міністрів України та міжнародними угодами для перевезень будь-яким видом транспорту, а саме:
- транспортна накладна для відповідного виду транспорту - міжнародна товаротранспортна накладна (CMR), залізнична накладна, авіанакладна, коносамент, товаротранспортна накладна (ТТН) тощо;
- контракт (тільки у випадку здійснення екологічного контролю в зоні діяльності регіональних митниць і митниць);
- рахунок фактура (invoice, account, final invoice, Rechnung тощо);
- дозвіл (ліцензія) на ввезення, вивезення, транзит екологічно-небезпечних вантажів або відходів;
- сертифікат якості (за умови імпорту);
- сертифікат відповідності (за умови імпорту);
- сертифікат екологічного контролю (для металобрухту, що експортується);
- карантинний (фітосанітарний) сертифікат (для деревини та виробів з неї).
Дублікат сертифіката повинен бути завірений в установленому порядку.
Разом з цим підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 Положення передбачено, що до документів, перелічених у підпункті 5.3, у разі проведення екологічного контролю у країнах-експортерах великих партій вантажів (у відповідності до п. 2.5), у зоні діяльності регіональних митниць і митниць (за умови експорту) та в морських і річкових портах (крім паромних переправ, під час розвантаження суден) оформлюється Екологічна декларація (додаток 6 Положення).
Також під час екологічного контроль на морських та річкових суднах здійснюється перевірка вантажів на відповідність товаросупровідним документам, виданим дозволам, сертифікатам та заповненій Екологічній декларації (пункт 5.6 Положення ).
Для уникнення подвійного справляння зборів при здійсненні екологічного контролю на державному кордоні в Екологічній декларації вказується номер і дата платіжного доручення (рахунка), за якими була проведена сплата зборів, а також вид екологічного контролю.
Екологічна декларація (оригінал або копія, яка завірена в установленому порядку) повинна знаходитись у комплекті перевізних документів, що супроводжують вантаж (пункт 9.7 Положення ).
В свою чергу інформація, що вказується у Екологічній декларації у переважній більшості дублює інформацію, яка міститься у документах, що перевіряються під час здійснення екологічного контролю вантажів, згідно переліку визначеному пунктом 5.3 Положення .
Таким чином, наявність в Положенні норм, що зобов'язують подавати екологічну декларацію, яка до того ж не передбачена жодним нормативно-правовим актом вищої юридичної сили, суперечить нормам міжнародного права та несе додаткове адміністративне навантаження на суб'єктів господарювання.
Одночасно п. 31 Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності , затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 р. № 357-р, передбачено скасування подання екологічних декларацій щодо суден та товарів, шляхом внесення змін до наказу Мінекобезпеки від 08.09.99 р. № 204 "Про затвердження Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць".
Реалізацію відповідного заходу щодо дерегуляції господарської діяльності визначено на II квартал 2015 року, а відповідальним за його виконання є Мінприроди України.
Враховуючи зазначене, Мінприроди України необхідно невідкладно забезпечити приведення зазначеного Положення у відповідність до вимог чинного законодавства та виконати розпорядження Уряду.
Крім того, наявність у редакції Положення норм, що передбачають необхідність подання екологічної декларації, порушує такі обов'язкові принципи державної регуляторної політики, передбачені статтею 4 Закону, як:
доцільність - обґрунтована необхідність державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми;
адекватність - відповідність форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив;
ефективність - забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб'єктів господарювання, громадян та держави.
Керуючись частиною третьою статті 27 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" , Державна регуляторна служба України
ВИРІШИЛА:
запропонувати Міністерству екології та природних ресурсів України внести зміни до Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон у зоні діяльності регіональних митниць і митниць , затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 08.09.99 № 204, шляхом виключення з його редакції положень щодо необхідності подання Екологічної декларації щодо суден та товарів.
Рішення Державної регуляторної служби України щодо усунення порушень принципів державної регуляторної політики підлягає виконанню у порядку, визначеному статтею 28 Закону, у двомісячний строк з дня прийняття такого рішення.
Виконання цього рішення передбачає підготовку проекту акта про внесення змін до Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон у зоні діяльності регіональних митниць і митниць , затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 08.09.99 № 204, та подання у встановленому Законом порядку на погодження до уповноваженого органу не пізніш як за п'ять робочих днів до закінчення строку його виконання.
У разі невиконання рішення уповноваженого органу про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики або неоскарження цього рішення органом виконавчої влади протягом встановленого в Законі строку, дія регуляторного акта або окремих його положень, щодо яких було прийнято відповідне рішення, зупиняється наступного дня з дня закінчення строку виконання такого рішення.
Подання скарги щодо рішення уповноваженого органу не зупиняє дії цього рішення.
Голова Державної регуляторної служби України | К.М. Ляпіна |
( Текст взято з сайту Державної регуляторної служби України http://www.dkrp.gov.ua )