• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про юридичну службу Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації

Державна судова адміністрація України  | Наказ, Положення від 11.06.2003 № 239
Реквізити
  • Видавник: Державна судова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 11.06.2003
  • Номер: 239
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна судова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 11.06.2003
  • Номер: 239
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
11.06.2003 N 239
Про затвердження Положення про юридичну службу Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995 року N 690 "Про Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації" (із змінами і доповненнями) та відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України від 3 березня 2003 року N 182/2003, з метою створення правових і організаційних основ для ефективної діяльності юридичної служби з забезпечення законності в роботі Державної судової адміністрації України, підприємства, установи та організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації, запобігання порушенням їх прав і законних інтересів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про юридичну службу Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації (додається).
2. Юридичному управлінню забезпечити виконання цього наказу та належний рівень правової роботи у Державній судовій адміністрації України, у тому числі - методичного керівництва правовою роботою на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до її сфери управління, а також в територіальних управліннях державної судової адміністрації.
3. Встановити, що керівники підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, керівники територіальних управлінь державної судової адміністрації несуть персональну відповідальність за стан правової роботи.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Державної судової адміністрації України Костицького В.В.
Голова В.Я.Карабань
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної судової
адміністрації України
11.06.2003 N 239
ПОЛОЖЕННЯ
про юридичну службу Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації
1. Юридична служба Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації створюється з метою правового забезпечення діяльності відповідно Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації.
2. Основним завданням юридичної служби є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне додержання та беззастережне виконання вимог актів законодавства, інших нормативно-правових документів відповідно Державною судовою адміністрацією України, підприємством, установою, організацією, що належать до її сфери управління, територіальним управлінням державної судової адміністрації, а також їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов'язків.
3. У своїй діяльності юридична служба керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Голови Державної судової адміністрації України, цим Положенням, а також іншими нормативними актами.
З питань методики ведення правової роботи юридична служба керується рекомендаціями Міністерства юстиції України.
4. У Державній судовій адміністрації України створюється, як самостійний структурний підрозділ, Юридичне управління, яке складається з відповідних підрозділів (відділ, сектор), що формуються за основними напрямками правової роботи залежно від її обсягу, характеру та складності.
На підприємстві, в установі та організації, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, залежно від обсягу, характеру та складності правової роботи створюється, як самостійний структурний підрозділ, юридичний відділ (сектор) або вводиться посада головного спеціаліста (провідного спеціаліста).
У територіальному управлінні державної судової адміністрації залежно від обсягу, характеру та складності правової роботи вводиться посада головного спеціаліста або провідного спеціаліста.
5. Юридична служба Державної судової адміністрації України підпорядковується безпосередньо Голові або за рішенням Голови - одному з його заступників.
Юридична служба підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, територіального управління державної судової адміністрації підпорядковується безпосередньо керівнику відповідно підприємства, установи, організації, територіального управління.
6. На посаду начальника управління, його заступника, начальника відділу (сектору), головного спеціаліста юридичної служби призначається особа з вищою юридичною освітою і стажем роботи за спеціальністю не менш як три роки, а провідного і відповідної категорії спеціаліста юридичної служби, - особи, які мають вищу юридичну освіту.
7. Порядок взаємодії Юридичного управління з іншими структурними підрозділами Державної судової адміністрації України, підприємствами, установами та організаціями, що належать до її сфери управління, а також територіальними управліннями державної судової адміністрації визначається Головою Державної судової адміністрації України.
8. Державна судова адміністрація України, підприємство, установа та організація, що належать до її сфери управління, а також територіальне управління державної судової адміністрації створюють умови для нормальної роботи і підвищення кваліфікації працівників юридичної служби, забезпечують їх окремим приміщенням, телефонним зв'язком, сучасною комп'ютерною та іншою оргтехнікою, транспортом для виконання службових обов'язків, доступом до електронних інформаційних правових систем, законодавчими та іншими нормативними актами і довідковими матеріалами, іншими посібниками та літературою з правових питань.
9. Юридична служба Державної судової адміністрації України:
1) організує і бере участь у забезпеченні реалізації державної правової політики щодо організаційного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи (крім Конституційного Суду України, Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів);
2) забезпечує правильне застосування законодавства у Державній судовій адміністрації України, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до її сфери управління, а також в територіальних управліннях державної судової адміністрації, інформує Голову Державної судової адміністрації України про необхідність вжиття заходів до скасування актів, прийнятих з порушенням законодавства;
разом з відповідними структурними підрозділами Державної судової адміністрації України узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до компетенції Державної судової адміністрації України, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення, подає їх на розгляд Голові Державної судової адміністрації України для вирішення питання стосовно необхідності підготовки проекту акта законодавства та внесення його в установленому порядку до державного органу, уповноваженого приймати такі акти;
3) перевіряє відповідність, законодавству проектів наказів, візує їх за наявності віз заступників Голови Державної судової адміністрації України згідно з розподілом обов'язків між ними, а також віз керівників заінтересованих структурних підрозділів Державної судової адміністрації України або осіб, які їх заміщують.
У разі невідповідності проекту наказу законодавству та якщо внесені до нього юридичною службою зауваження не враховано, керівник юридичної служби, не візуючи проект, подає письмовий висновок з пропозиціями щодо законного вирішення відповідного питання для прийняття остаточного рішення Головою Державної судової адміністрації України.
Видання наказу, а також подання проекту акта законодавства відповідному державному органу для вирішення питання щодо його прийняття чи узгодження без попереднього розгляду юридичною службою не допускається;
4) вносить Голові Державної судової адміністрації України пропозиції щодо подання нормативного акта до Міністерства юстиції України для державної реєстрації, якщо цей акт зачіпає права, свободи і законні інтереси громадян або має міжвідомчий характер;
5) бере участь у підготовці проектів актів законодавства, міжнародних договорів, господарських договорів (контрактів), розглядає проекти нормативних актів, які надійшли для погодження, з питань, що належать до компетенції Державної судової адміністрації України, готує проекти письмових висновків чи зауважень до них;
6) проводить разом з іншими структурними підрозділами Державної судової адміністрації України роботу по перегляду відомчих нормативних актів з метою приведення їх у відповідність із законодавством, готує пропозиції щодо внесення до них змін і доповнень чи визнання їх такими, що втратили чинність;
7) організує облік і зберігання нормативних актів Державної судової адміністрації України;
у разі необхідності доводить до структурних підрозділів Державної судової адміністрації України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, а також територіальних управлінь державної судової адміністрації інформацію про нові акти законодавства, зміни в ньому, накази Голови Державної судової адміністрації України, рекомендації Міністерства юстиції України, роз'яснення Вищого господарського суду України та Пленуму Верховного Суду України тощо;
8) аналізує матеріали, що надійшли від правоохоронних і контролюючих органів, результати претензійної і позовної роботи, стан договірної роботи, дані статистичної звітності, що характеризують стан законності в діяльності Державної судової адміністрації України; розробляє відповідні пропозиції щодо усунення недоліків у правовому забезпеченні та вносить їх на розгляд Голови Державної судової адміністрації України;
9) бере участь у розгляді матеріалів за наслідками перевірок, ревізій, інвентаризацій, дає правові висновки за фактами виявлених правопорушень;
10) представляє в установленому законодавством порядку інтереси Державної судової адміністрації України в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів;
вносить пропозиції Голові Державної судової адміністрації України (з питань, що віднесені до компетенції юридичної служби) про притягнення до відповідальності працівників, з вини яких заподіяна шкода;
11) у необхідних випадках надає правову допомогу підприємствам, установам та організаціям, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, а також територіальним управлінням державної судової адміністрації;
12) здійснює методичне керівництво правовою роботою на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, а також в територіальних управліннях державної судової адміністрації, вносить на розгляд Голови Державної судової адміністрації України пропозиції щодо її вдосконалення, вживає заходів до впровадження кращих форм і методів діяльності юридичної служби та до реалізації рекомендацій Міністерства юстиції України;
разом з відповідними структурними підрозділами Державної судової адміністрації України визначає перспективну потребу в юридичних кадрах, організує підвищення кваліфікації працівників юридичних служб Державної судової адміністрації України, підприємств, установ та організацій, що належать до її сфери управління, а також територіальних управлінь державної судової адміністрації, обмін досвідом їх роботи;
13) бере участь в організації і проведенні семінарів, інших занять з правових питань з працівниками юридичних служб Державної судової адміністрації України, підприємств, установ та організацій, що належать до її сфери управління, а також територіальних управлінь державної судової адміністрації.
10. Юридична служба підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, територіального управління державної судової адміністрації, відповідно до покладених на неї завдань:
1) організує та забезпечує правильне виконання актів законодавства, інших нормативних актів і документів, подає керівництву пропозиції щодо вирішення правових питань;
2) координує роботу і бере безпосередню участь у підготовці наказів та інших актів;
3) перевіряє відповідність законодавству проектів наказів, інших актів, що подаються на підпис керівника, та візує їх за наявності погодження цих проектів заінтересованими підрозділами.
Прийняття актів правового характеру без попередньої перевірки юридичною службою не допускається;
4) разом з іншими структурними підрозділами складає висновки за проектами наказів та іншими актами, у разі необхідності готує і вносить у встановленому порядку пропозиції про зміну чи скасування відомчих нормативних актів та актів відповідно підприємства, установи, організації, територіального управління;
5) здійснює контроль за відповідністю законодавству актів, прийнятих структурними підрозділами, у разі необхідності доповідає керівнику для вжиття заходів до їх зміни чи скасування;
6) забезпечує облік і зберігання нормативних актів Державної судової адміністрації України, а також актів нормативного характеру, виданих відповідно підприємством, установою, організацією, територіальним управлінням;
7) бере участь у підготовці, укладенні та контролі за виконанням господарських договорів (контрактів) з іншими підприємствами, установами та організаціями, дає правову оцінку їх проектам;
8) організує претензійну і веде позовну роботу; представляє у встановленому законодавством порядку інтереси відповідно підприємства, установи, організації, територіального управління в судах, інших органах під час розгляду правових питань і спорів; дає правову оцінку претензіям, що пред'явлені у зв'язку з порушенням майнових прав і законних інтересів;
9) аналізує наслідки розгляду претензій, позовів і судових справ, практику укладання та виконання договорів (контрактів);
вносить керівнику пропозиції щодо удосконалення правової роботи;
10) дає висновки стосовно правомірності списання матеріальних цінностей, дебіторської заборгованості, непродуктивних витрат та правову оцінку фактам нестач, крадіжок, безгосподарності, псування майна; розглядає матеріали про відшкодування за рахунок винних осіб матеріальної шкоди, що готуються відповідними підрозділами на основі економіко-правового аналізу даних бухгалтерського обліку і статистичної звітності, інших документів фінансово-господарської діяльності та матеріалів перевірок, проведених правоохоронними і контролюючими органами;
11) сприяє додержанню законності у реалізації прав трудового колективу під час вирішення ним питань службового характеру і соціального розвитку; бере участь у підготовці та укладанні колективного договору, консультує виборні органи трудового колективу з питань законодавства, що стосуються їх повноважень;
12) разом з відповідними підрозділами підприємства бере участь у підготовці заходів щодо зміцнення трудової дисципліни, забезпечення охорони праці; надає правову допомогу працівникам підприємства, які потребують соціального захисту;
13) забезпечує правильне застосування норм законодавства, що зачіпають права й законні інтереси працівників, вносить пропозиції керівнику про поновлення порушених прав; у разі невиконання вимог законодавства при звільненні працівника з роботи, переведенні на іншу роботу, притягненні до дисциплінарної чи матеріальної відповідальності дає письмовий висновок з пропозиціями щодо усунення порушень;
14) бере участь у забезпеченні додержання законодавства про охорону навколишнього природного середовища та вжиття заходів, спрямованих на запобігання його порушенням;
15) сприяє своєчасному вжиттю законних заходів за протестами та поданнями прокуратури, ухвалами, рішеннями, постановами суду, відповідними документами інших правоохоронних і контролюючих органів тощо;
16) організує і проводить роботу, пов'язану із підвищенням рівня правових знань працівників, інформує про законодавство, роз'яснює існуючу практику його застосування; дає консультації з правових питань.
11. Юридична служба має право відповідно до покладених на неї завдань:
1) перевіряти додержання законності;
2) одержувати у встановленому порядку від посадових осіб відповідно Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України, територіального управління державної судової адміністрації необхідні інформацію, документи, довідки, розрахунки, інші матеріали;
3) інформувати керівника у разі покладення на неї виконання роботи, що не належить до функцій юридичної служби чи виходить за її межі, а також у випадках, коли відповідні підрозділи або посадові особи не надають інформацію, документи, інші матеріали, необхідні для вирішення порушених питань;
4) залучати за згодою керівника відповідного структурного підрозділу необхідних спеціалістів для підготовки проектів нормативних актів та інших документів, а також для розробки і здійснення заходів, які проводяться юридичною службою;
5) брати участь у нарадах, інших заходах у разі розгляду на них питань, що стосуються компетенції юридичної служби.
12. Пропозиції юридичної служби щодо приведення у відповідність з законодавством проектів наказів, інших актів, що суперечать закону, є обов'язковими для розгляду керівництвом та відповідними структурними підрозділами.
13. Працівник юридичної служби, який не вжив передбачених цим Положенням заходів до усунення порушень законодавства, що призвели до негативних економічних наслідків, ущемлення прав і законних інтересів відповідно Державної судової адміністрації України, підприємства, установи, організації, що належать до її сфери управління, територіального управління державної судової адміністрації, несе відповідальність в установленому законодавством порядку.
14. Покладання на юридичну службу та її працівників обов'язків, не передбачених цим Положенням, і таких, що не відносяться до правової роботи, не допускається.
Перший заступник Голови В.В.Костицький