НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної ради
України з питань телебачення
і радіомовлення
20.11.2003 N 1481
ІНСТРУКЦІЯ
Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій України
( Нову редакцію Інструкції, подану на доопрацювання див. в Рішенні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення N 756 від 23.11.2005 ) ( Нову редакцію Інструкції Національної ради з питань телебачення і радіомовлення про порядок здійснення перевірок ТРО України див. в Рішенні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення N 906 від 21.12.2005 ) ( Додатково див. Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення N 1003 від 22.11.2006 )
1.1. Ця Інструкція про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій України посадовими особами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Інструкція) встановлює загальні правила проведення перевірок телерадіоорганізацій України.
1.2. Інструкція визначає порядок проведення перевірок телерадіоорганізацій, строки проведення перевірок, перелік документів, які стосуються предмета перевірки.
1.3. Викладені в Інструкції правила і рекомендації є обов'язковими при здійсненні перевірок.
2. Законність (чинність) проведення перевірок
2.1. Перевірка дотримання телерадіоорганізацією чинного законодавства та умов ліцензій (далі - перевірка) здійснюється згідно з Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" (стаття 30) за наказом голови Національної ради про проведення перевірки, за рішенням Національної ради або за дорученням голови Національної ради, першого заступника голови Національної ради.
2.2. Перевірки проводяться представниками Національної ради в областях (регіонах) та працівниками апарату, які мають на це повноваження. Можливе залучення до перевірок представників Національної ради з інших областей (регіонів).
2.3. У разі потреби до перевірки можуть залучатися представники місцевої державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, фахівці-експерти.
2.4. Для проведення перевірки Національною радою видається документ у формі посвідчення на проведення перевірки (додаток N 1) за підписом голови Національної ради (першого заступника), скріплений печаткою.
2.5. Посвідчення на проведення перевірки ТРО реєструється в книзі обліку (додаток N 2) із зазначенням номера, дати, прізвище керівника, який підписав розпорядчий документ. Аркуші книги обліку мають бути пронумерованими, книга прошнурованою та скріпленою печаткою.
2.6. Книга обліку ведеться і зберігається загальним відділом в установленому порядку.
3. Види перевірок
3.1. Планові перевірки.
3.1.1 Планові перевірки проводяться згідно з рішенням Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення та за наказом голови Національної ради про їх проведення.
3.1.2. Плановим перевіркам підлягають ті телерадіоорганізації, термін ліцензій яких закінчується, та телерадіоорганізації, які подали у встановленому порядку заяви на участь у конкурсному відборі на право користування каналами мовлення або протягом року розпочали мовлення.
3.1.3. Представники Національної ради в областях (регіонах) самостійно вносять до Національної ради пропозиції щодо планових перевірок телерадіокомпаній.
3.1.4. Пропозиції щодо планових телерадіокомпаній щорічно до 15 листопада надсилаються до Національної ради.
3.1.5. Графік планових перевірок складається щорічно та затверджується рішенням Національної ради.
3.1.6. Планові перевірки телерадіоорганізацій здійснюються згідно з цією Інструкцією і завершуються не пізніше, ніж за три тижні до закінчення дії ліцензії або розгляду результатів конкурсного відбору Національною радою.
3.2. Позапланові перевірки.
3.2.1. Для попередження правопорушень у діяльності телерадіоорганізацій працівниками Національної ради (представниками Національної ради в областях (регіонах) проводиться моніторинг програм та передач (далі - моніторинг), а також використовується інша інформація про діяльність телерадіоорганізацій.
3.2.2. У разі виявлення в ході проведення моніторингу порушення з боку телерадіоорганізації представник Національної ради в області (регіоні), контрольно-аналітичний відділ Національної ради (служба) повинні повідомити телерадіоорганізацію про виявлені порушення та взяти письмове пояснення щодо причин цього порушення.
3.2.3. Якщо протягом місяця виявлені порушення продовжуються, представник Національної ради в області (регіоні), контрольно-аналітичний відділ повинні доповідною запискою повідомити Національну раду про виявлені факти порушення.
3.2.4. У разі доцільності проведення перевірки зазначеної телерадіоорганізації, голова Національної ради, перший заступник голови дає доручення на проведення перевірки.
4. Проведення перевірки ефірних ТРО
4.1. Проведення моніторингу.
4.1.1. Перед перевіркою протягом доби (з 00.00 до 24.00) здійснюється моніторинг програм відповідної телерадіоорганізації, а результати фіксуються в Акті проведення моніторингу (додаток N 3).
4.1.2. Моніторинг проводиться без попередження телерадіоорганізації.
4.1.3. Моніторинг може проводитись у різні часові відрізки, але загальний обсяг моніторингу не може бути менший ніж 25 % від заявленого в ліцензії обсягу мовлення. Результати моніторингу можуть фіксуватися за допомогою записуючих пристроїв.
4.1.4. Після проведення моніторингу працівник Національної ради, який проводив перевірку, зобов'язаний попередити керівництво телерадіоорганізації про проведення цієї перевірки не пізніше ніж за 3 доби до її початку.
4.1.5. Перевірка проводиться не пізніше ніж за десять діб після проведення моніторингу.
4.1.6. Якщо перевірка проводиться працівником Національної ради під час відрядження, керівництво телерадіоорганізації повинно бути попереджене про проведення цієї перевірки не пізніше ніж за одну добу до початку перевірки.
4.1.7. Працівник Національної ради, який проводить перевірку, повинен ознайомити керівника телерадіоорганізації з результатами моніторингу.
4.1.8. Результати моніторингу мають бути звірені з ефірним журналом передач, плей-листами, ефірними рекламними листами, мережею мовлення та програмою передач за день, коли проводився моніторинг.
4.1.9. Акт проведення моніторингу обов'язково підписується працівником Національної ради, який здійснював перевірку.
4.1.10. В Акті проведення моніторингу необхідно зафіксувати ознаки порушень, що були виявлені, та фактичні показники: назва телерадіоорганізації, ефірний логотип або ефірні позивні, часові відрізки проведеного моніторингу, відсоток мовлення українською мовою, відсотки програм власного та вітчизняного виробництва від загального обсягу мовлення, показники мовлення за жанрами.
4.1.11. Акт проведення моніторингу має бути погоджений з керівником телерадіоорганізації та завірений печаткою телерадіоорганізації у лівому верхньому куті.
4.1.12. У разі незгоди з результатами моніторингу керівник ТРО у верхньому лівому куті має право зазначити "не згоден", поставити свій підпис, дату та печатку.
4.1.13. У разі, коли результати моніторингу не можна підтвердити відповідними документами, це фіксується в Акті перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії (далі - Акт перевірки, додаток N 4).
5. Складання та оформлення Акта перевірки
5.1. Для складання Акта перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії працівник Національної ради, який здійснює перевірку, має право отримувати та тимчасово вилучати копії документів телерадіоорганізації (крім фінансових), які стосуються предмета перевірки, а саме копії:
- ліцензії Національної ради;
- статутних документів;
- свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності;
- журналів реєстрації програм та передач;
- договорів на право розповсюдження аудіо- та відеопродукції;
- ефірної мережі мовлення, плей-листів;
- текстових матеріалів передач, наявність передач, записаних на магнітну плівку, та їх збереження протягом 10 днів;
- прокатних посвідчень на право демонстрування та розповсюдження фільмів;
- штатного розпису працівників;
- рекламних прайс-листів;
- переліку технічних засобів мовлення.
5.1.2. В Акті перевірки зазначаються результати проведеної перевірки, а саме:
- факти порушень, які було виявлено під час перевірки;
- відомості про фактичне виконання умов, зазначених у ліцензії.
5.1.3. У випадку, якщо результати моніторингу не співпадають з наданими при перевірці документами, ці факти обов'язково зазначаються в Акті перевірки.
5.1.4. В Акті перевірки зазначаються посилання на документи, на підставі яких робляться висновки щодо дотримання ТРО вимог чинного законодавства та умов, що зазначені в ліцензії.
5.2. Нумерація (або індексація) та датування Актів перевірки.
5.2.1. Представник Національної ради України в областях (регіонах) повинен мати журнал реєстрації Актів перевірок, в якому мають бути зазначені: порядковий номер Акта перевірки телерадіоорганізації, що перевірялась, назва телерадіоорганізації, дата проведення перевірки.
5.2.2. Кожний Акт перевірки має свій власний номер, присвоєний особою, яка проводить перевірку (керівником групи, яка проводить перевірку) (АКТ N область/N/рік), наприклад:
АКТ N Вн/1/01
перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства та умов ліцензії
5.2.3. Для уніфікації областей (регіонів) застосовуються скорочення: Волинська - Вл., Вінницька - Вн., Дніпропетровська - Дп., Донецька - Дн., Житомирська - Жт., Закарпатська - Зк., Запорізька - Зп., Івано-Франківська - Ів., Кіровоградська - Кр., м. Київ - Кв., Київська - Ко., АР Крим - Км., Львівська - Лв., Луганська - Лг., Миколаївська - Мк., Одеська - Од., Полтавська - Пл., Рівненська - Рв., м. Севастополь - Св., Сумська - Су., Тернопільська - Тр., Харківська - Хр., Херсонська - Хс., Хмельницька - Хм., Черкаська - Чк., Чернігівська - Чр., Чернівецька - Чн.
5.3. Засвідчення Акта перевірки.
5.3.1. Засвідчення Актів перевірки здійснюється шляхом їх підписання членами комісії.
5.3.2. Ознайомлення з Актом перевірки засвідчує своїм підписом керівник телерадіокомпанії або уповноважена ним особа.
5.3.3. У разі незгоди з результатами перевірки керівник ТРО має право письмово зазначити причини незгоди з Актом перевірки.
5.3.4. За результатами перевірки представниками Національної ради в областях (регіонах) та працівниками апарату, які брали участь у перевірках, в довільній формі складається письмова кваліфікаційна характеристика ТРО, що перевірялася, та пропозиції щодо прийняття відповідних рішень.
6. Особливості перевірки організацій кабельного та ефірно-кабельного телебачення, проводового радіомовлення
6.1. Проведення моніторингу.
6.1.1. Напередодні перевірки протягом доби у різні часові відрізки (вранці, ввечері, вночі), здійснюється моніторинг програмного наповнення каналів відповідної телерадіоорганізації, а результати його фіксуються в Акті проведення моніторингу.
6.1.2. До початку перевірки відбувається документальний обмін між уповноваженою(-ими) особою(-ами) Національної ради та організацією кабельного та ефірно-кабельного телебачення (далі - ОКТБ):
- уповноважена(-і) особа(-и) представляє(-ють) своє посвідчення на право проведення перевірки;
- організація, яка підлягає перевірці, ознайомлює уповноважену(- их) особу (осіб) з отриманою ліцензією та додатками до неї, реєстром абонентів, квитанцією тощо.
6.1.3. У разі неможливості проведення моніторингу, перевірка розпочинається з головної(-их) станції(-ій) ОКТБ.
6.1.4. На головній(-их) станції(-ях) перевіряється перелік телеканалів, які ретранслюються, та відповідність телепрограм каналам конвертування згідно з умовами ліцензії.
6.2. Складання та оформлення Акта перевірки.
6.2.1. Для складання Акта перевірки працівник Національної ради, який проводить перевірку, з'ясовує:
- адресу(-и) розташування головної(-их) станції(-їй);
- наявність оператора зв'язку;
- наявність та чинність угоди між оператором зв'язку та ОКТБ, у разі якщо оператором зв'язку є інша юридична особа;
- наявність та терміни дії угод на право ретрансляції програм інших телемовників;
- кількість абонентів;
- наявність угоди з абонентом, де перелічено канали, які ретранслюються у цій телемережі;
- територію розповсюдження телепрограм;
- технічні характеристики кабельної телемережі шляхом суб'єктивної оцінки якості зображення.
6.2.2. У разі неякісного зображення, працівник Національної ради, який проводить перевірку, має право з'ясувати наявність та вивчити зміст останнього акта технічної експертизи.
6.2.3. Для перевірки території розповсюдження мереж ОКТБ, уповноважена на перевірку особа має право перевірити журнал диспетчерської служби, в якому зафіксовані заявки абонентів із зазначенням адрес обслуговування, та звірити адреси абонентів з межами території відповідно до ліцензії.
6.2.4. Для перевірки кількості абонентів ОКТБ подає завірену довідку про кількість чинних угод з абонентами або завірену довідку про фактичну кількість абонентів.
6.3. У разі, коли ОКТБ відповідно до ліцензії має власний канал мовлення, перевірка здійснюється відповідно до пункту 4 цієї Інструкції.
6.4. Для перевірки телерадіоорганізацій проводового мовлення необхідно:
- отримати довідку "Укртелекому" про територію розповсюдження радіопрограм телерадіокомпанії;
- з'ясовує відповідність мережі мовлення заявленій у ліцензії.
7. Передача матеріалів, що стосуються перевірки
7.1. Матеріали перевірки ТРО надсилаються до Національної ради.
7.2. У пакеті матеріалів перевірки обов'язковими є:
- Акт моніторингу програм та передач (завірений керівником ТРО);
- Акт перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства та умов ліцензії (завірений керівником ТРО);
- договори на право розповсюдження аудіо- та відеопродукції на час проведення моніторингу;
- витяг з ефірного журналу передач або плей-листи, ефірні рекламні листи, мережа мовлення та програма передач на день, у який працівником Національної ради проводився моніторинг;
- кваліфікаційна характеристика ТРО.
Інструкція підготовлена контрольно-аналітичним відділом Національної ради.
Додаток 1
ПОСВІДЧЕННЯ
на проведення перевірки
від "____" ____________ 200 р. N ______
Видане ___________________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали, N посвідчення)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
для проведення перевірки ТРО _____________________________________
(найменування ліцензіата)
щодо додержання ліцензійних умов _________________________________
на період з "___" ____________ 200_ р. до "___" __________ 200_ р.
Голова Національної ради
М.П.
Додаток 2
КНИГА ОБЛІКУ
посвідчень на право проведення перевірки ТРО України
Додаток 3
АКТ
здійснення моніторингу програм і передач телерадіоорганізацій
Дата __________ Назва ТРО _______________
Прізвище працівника _____________________
------------------------------------------------------------------
Час | Програма | Мова | Виробництво | Примітки та
| (назва пісні, | | (якщо можна | зауваження
| реклами тощо) | | ідентифікувати) |
------------------------------------------------------------------
Підпис ___________
Додаток 4
НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
АКТ N ____
перевірки дотримання телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії
м. _________________ "___" ____________ 200_ р.
Ми, що нижче підписалися, (посада, прізвище, ініціали) ______
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
здійснили перевірку діяльності ТРО _____________________, ліцензія
N ____ від "___" _________ ___ р., канал (частота)____________,
місцезнаходження _________________________________________________
за участю директора, засновника (співзасновника) ________________
__________________________________________________________________
На підставі наданих документів: __________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
перевіркою ВСТАНОВЛЕНО: __________________________________________
__________________________________________________________________
До акта додаються документи (матеріали) __________________________
__________________________________________________________________
Перевірку здійснили: ________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ознайомились: ___________________________________________________
__________________________________________________________________