ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ
НА ВИРОБНИЦТВІ ТА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
19.06.2003 N 54 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань N 42 від 03.11.2011 )
Про затвердження Положення про забезпечення додатковим харчуванням інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням під час лікування в лікувальному закладі
Відповідно до статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про забезпечення додатковим харчуванням інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням під час лікування в лікувальному закладі (додається).
2. Затвердити Методичні рекомендації щодо забезпечення потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням та інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання додатковим харчуванням (далі - Методичні рекомендації), які рекомендовані Проблемною комісією "Наукові основи гігієни харчування" Міністерства охорони здоров'я України (протокол N 1 від 17.01.2003 року).
3. Доручити директору виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) погодити Методичні рекомендації з Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством праці та соціальної політики України, і після узгодження - довести зазначене Положення до робочих органів виконавчої дирекції Фонду.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчу дирекцію Фонду.
Голова правління | Г.Ольховець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова правління Фонду
соціального страхування
від нещасних випадків на
виробництві та професійних
захворювань України
19.06.2003 N 54
ПОЛОЖЕННЯ
про забезпечення додатковим харчуванням інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням під час лікування в лікувальному закладі
1. Це Положення розроблено відповідно до статей 21 та 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" з метою забезпечення додатковим харчуванням інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням під час лікування в лікувальному закладі (далі - потерпілий та інвалід) додатковим харчуванням робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд).
2. Фінансування витрат на додаткове харчування потерпілим та інвалідам здійснюють робочі органи виконавчої дирекції Фонду відповідно до чинного законодавства.
3. Фінансування витрат на додаткове харчування потерпілому з важкою травмою або професійним захворюванням, який знаходиться на лікуванні в лікувальному закладі, проводить робочий орган виконавчої дирекції Фонду на підставі розрахункових документів, представлених лікувальним закладом відповідно до укладеного договору.
4. Підставою для фінансування витрат на додаткове харчування інваліду є рішення МСЕК про потребу в додатковому харчуванні та заява інваліда.
5. Додаткове харчування призначається на конкретно встановлений термін за раціоном харчування, який складає дієтолог чи лікуючий лікар та затверджує медико-соціальна експертна комісія (далі - МСЕК), відповідно до Методичних рекомендацій щодо забезпечення потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням та інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання додатковим харчуванням (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
6. Рішення про виплати приймається робочими органами виконавчої дирекції Фонду не пізніше 10 днів з дня надходження заяви інваліда або його довіреної особи, до якої додається рішення МСЕК.
7. У випадку відмови інваліду у виплатах на додаткове харчування робочі органи виконавчої дирекції Фонду повідомляють його у 10-денний термін з роз'ясненням аргументованих причин відмови.
8. Фінансування виплат на додаткове харчування здійснюється шляхом пересилки інваліду по місцю постійного проживання (прописки) відповідних сум поштовим переводом або перерахування на особовий рахунок потерпілого в кредитній організації, вказаній в його заяві.
9. Види та терміни додаткового харчування можуть змінюватися в процесі лікування (реабілітації) потерпілого. На момент відновлення порушених функцій та усунення медичних показань додаткове харчування виключається з переліку додаткових видів реабілітаційної допомоги потерпілим.
10. Виплати на додаткове харчування під час лікування в клініках науково-дослідних інститутів Міністерства охорони здоров'я України, Академії медичних наук України, лікувальних та санаторно-курортних закладах не проводяться. При укладанні договорів слід передбачати призначене потерпілому чи інваліду додаткове харчування.
11. Якщо інвалід одночасно має право на безоплатне або пільгове отримання одних і тих же видів допомоги (додаткове харчування), згідно з цим Законом та іншими законами, нормативно-правовими актами, йому надається право вибору відповідного виду допомоги за однією з підстав.
12. Виплати на додаткове харчування призупиняється або припиняється зовсім по рішенню робочих органів виконавчої дирекції Фонду у випадках:
- якщо інвалід не пройшов медичний огляд у встановлений МСЕК термін;
- втрату інвалідом права по рішенню МСЕК на додаткове харчування;
- незгоди робочих органів виконавчої дирекції Фонду з рішенням МСЕК і оскарження рішення МСЕК у встановленому законодавством порядку;
- по рішенню суду.
13. Компенсація витрат здійснюється на підставі інформації органів державної статистики про середні ціни на продукти харчування у торговельній мережі того місця, в якому їх придбали.
Додаток
до пункту 4 Положення про
забезпечення потерпілого з
важкою травмою або
професійним захворюванням,
який знаходиться на
лікуванні в лікувальному
закладі та інваліда
внаслідок нещасного випадку
на виробництві або
професійного захворювання
додатковим харчуванням
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо забезпечення потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням та інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання додатковим харчуванням
Методичні рекомендації щодо забезпечення потерпілого з важкою травмою або професійним захворюванням та інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання додатковим харчуванням (далі - Методичні рекомендації) містять перелік медичних критеріїв та показань для призначення додаткового харчування потерпілому з важкою травмою або професійним захворюванням та інваліду внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також визначає вид (характер, особливості відносно стану потерпілого або інваліда) та терміни потреб у додатковому харчуванні.
Методичні рекомендації призначені для фахівців закладів та установ охорони здоров'я державної та комунальної форм власності, робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, а також підприємств, установ, організацій, які беруть участь у вирішенні питань забезпечення потерпілих з важкими травмами або професійним захворюванням та інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання додатковим харчуванням.
Методичні рекомендації розроблені професором В.І.Ципріяном, доцентом Н.В.Великою (кафедра гігієни харчування Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця);
за участю В.В.Піддубного, О.І.Стовбуна (Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України).
1. Загальні положення
1.1. Ці Методичні рекомендації розроблені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", з метою забезпечення потерпілого при важкій травмі внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та інваліда внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання додатковим харчуванням.
1.2. Методичні рекомендації містять перелік медичних критеріїв і показань для призначення потерпілим внаслідок важких травм або професійних захворювань, додаткового харчування, а також визначає терміни потреби і вид додаткового харчування.
1.3. Методичні рекомендації призначені для фахівців органів охорони здоров'я та працівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду.
1.4. Додаткове харчування дасть можливість прискорити відновлення медико-соціального статусу потерпілих, і в остаточному підсумку, знизити рівень нанесеного збитку.
1.5. Додаткове харчування являє собою перелік харчових продуктів, що рекомендуються потерпілим, характеризується заданою харчовою та біологічною цінністю (калорійністю і набором незамінних харчових речовин), що збагачують дієтичний раціон харчування.
1.6. Додаткове харчування призначається для задоволення підвищеної потреби організму потерпілих в енергії і харчових речовинах; для попередження розвитку недостатності незамінних харчових речовин, використання лікувально-профілактичних властивостей окремих харчових продуктів, що перешкоджає прогресуванню ряду професійних захворювань і наслідків важких травм і сприятиме реабілітації потерпілих та інвалідів.
1.7. Додаткове харчування інвалідам внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання надається у вигляді грошової компенсації для придбання продуктових наборів призначеного раціону додаткового харчування і полівітамінних препаратів з розрахунку на добу на одного інваліда.
2. Медичні критерії і показання по наданню додаткового харчування
2.1. Медичні критерії по наданню додаткового харчування встановлені з урахуванням характеру ушкоджуючого фактора, патогенезу розвитку синдромів професійних захворювань та наслідків важких травм.
2.2. Медичні показання для надання додаткового харчування повинні враховувати тільки прямі наслідки ушкодження здоров'я в результаті важких травм або професійних захворювань.
2.3. Додаткове харчування для потерпілих внаслідок важких травм призначається відповідно до базового раціону 1 Додаток 1 з корекцією відповідно характеру ушкоджень та стану потерпілого (варіанти 1-6).
2.4. Додаткове харчування для потерпілих внаслідок професійних захворювань, викликаних впливом хімічних, фізичних та біологічних факторів або з наслідками важких травм призначається згідно до раціону 2 Додаток 2 з корекцією відповідно характеру ушкоджень та стану потерпілого (варіанти 1-12).
2.5. Додаткове харчування для інвалідів з ушкодженням спинного мозку та порушенням функцій тазових органів призначається відповідно до раціону 3 Додаток 3.
2.6. Показаннями для забезпечення додатковим харчуванням потерпілих внаслідок важких травм є:
- стан після шоку будь-якого ступеня тяжкості і будь-якого генезу (базовий раціон N 1);
- масивна втрата крові (обсяг втрати 20% і більше) раціон N 1 варіант 1;
- розлад регіонального та органного кровообігу, що призводить до інфаркту внутрішніх органів, гангрени кінцівок (раціон N 1 варіант 2);
- поранення грудної клітки, що проникають у плевральну порожнину (раціон N 1 варіант 3);
- поранення живота, що проникають у черевну порожнину (раціон N 1 варіант 3);
- поранення, що проникають у порожнину сечового міхура і кишечник (раціон N 1 варіант 3);
- відкриті поранення органів зачеревного простору (нирок, тощо) (раціон N 1 варіант 3);
- розрив внутрішнього органу грудної або черевної порожнини, або порожнини тазу, зачеревинного простору, розрив діафрагми, розрив передміхурової залози, розрив сечоводу, розрив перетинчастої частини сечовика (раціон N 1 варіант 3);
- розрив або поранення підшлункової залози з можливими явищами панкреатиту або панкреанекрозу (раціон N 1 варіант 4);
- ушкодження великої кровоносної судини: аорти, сонної, загальної, внутрішньої, зовнішньої, підключичної, плечової, стегнової, підколінної артерій або супровідних вен (раціон N 1 варіант 1);
- термічні (хімічні) опіки III-IV ступеня з площею враження, що перевищує 15% поверхні тіла (раціон N 1 варіант 5);
- опіки III ступеня з площею ураження більше 20% поверхні тіла (раціон N 1 варіант 5);
- опіки II ступеня з площею ураження більше 30% поверхні тіла (раціон N 1 варіант 5);
- опіки дихальних шляхів, опіки обличчя і волосяної частини голови (раціон N 1 варіант 5);
- радіаційні ураження середнього і важкого ступеня (раціон N 1 варіант 6).
2.7. Додаткове харчування потерпілим внаслідок важких травм призначається з моменту завершення періоду реанімаційної інфузійної терапії або повного парентерального харчування та переводу потерпілого на дієтичне (відповідно стану) лікарняне харчування на період до усунення симптомів гострого травматичного ураження (ліквідації наслідків масивної втрати крові, нормалізації функцій внутрішніх органів, порушених у результаті гострої травми, загоєння опікових, травматичних і операційних ран).
2.8. Після визначення характеру наслідків важких травм і оцінки втрати працездатності при огляді потерпілому може бути призначене додаткове харчування, відповідне стану потерпілого, як наслідків важкої травми, раціон 2 Додаток 2.
2.9. За медичними показниками може бути рекомендована заміна додаткового харчування відповідно Додатку 1 (у межах його вартості) на спеціалізовані продукти і препарати для зондового (ентерального) або парентерального харчування наступним категоріям потерпілих внаслідок важких нещасних випадків:
- хворим, що знаходяться у важкому несвідомому стані, нездатним самостійно приймати їжу;
- хворим з порушенням акту ковтання (перелом щелепних кісток, ураження центральної нервової системи);
- хворим з ушкодженнями ротової порожнини, стравоходу, шлунка, що перешкоджають звичайному харчуванню.
2.10. Додаткове харчування раціон N 2 відповідно до Додатка 2 призначається потерпілим із стійкою втратою працездатності внаслідок професійних захворювань, викликаних хімічними, фізичними та біологічними факторами, або обумовленої наслідками важких травм з метою підвищення детоксикаційної спроможності організму, активізації процесів детоксикації, компенсації нутрієнтної недостатності, порушення засвоюваності і утилізації харчових речовин, задоволення підвищеної потреби організму в енергії та харчових речовинах.
2.11. Додаткове харчування (раціону N 2) відповідно до Додатка 2 або один з його варіантів (відповідно стану потерпілого) може бути надане при наступних професійних захворюваннях:
- гострих, хронічних інтоксикаціях і їхніх наслідках, що протікають з ізольованим або сполученим ураженням органів (раціон N 2 базисний);
- токсичному ураженні органів дихання: бронхіті, пневмонії, пневмосклерозі (раціон N 2 варіант 1);
- токсичній анемії (раціон N 2 варіант 2);
- токсичному гепатиті (раціон N 2 варіант 3);
- токсичній нефропатії (раціон N 2 варіант 4;
- токсичному ураженню нервової системи: поліневропатії, енцефалопатії (раціон N 2 варіант 5);
- токсичному враженню кісток з явищами остеопорозу (раціон N 2 варіант 6);
- пневмоконіозах: силікозі, асбестозі, талькозі, каолинозі, карбоконіозі; сидерозі; баритозі, бериліозі тощо (раціон N 2 варіант 7);
- бісинозі (раціон N 2 варіант 7);
- професійному бронхіті (раціон N 2 варіант 1);
- емфіземі (раціон N 2 варіант 1);
- захворюваннях, пов'язаних із впливом іонізуючого випромінювання: променевої хвороби (гострої чи хронічної), місцевих променевих ураженнях (гострих чи хронічних) (раціон N 2 варіант 8);
- місцевих ураженнях тканин лазерним випромінюванням: опіках шкіри (раціон N 2 варіант 8);
- вираженому варикозному розширенні вен на ногах, ускладненому трофічними розладами (раціон N 2 варіант 9);
- інфекційних і паразитарних захворюваннях (туберкульозі, бруцельозі, сапі, сибірській виразці, кліщовому енцефаліті, орнітозі, токсоплазмозі, вірусному гепатиті, сифілісі й ін.) (раціон N 2);
- дисбактеріозі, кандидомікозі (раціон N 2 варіант 10);
- алергійних захворюваннях (раціон N 2 варіант 11);
- новоутвореннях (раціон N 2 варіант 12);
2.12. Прямими медичними показаннями для призначення додаткового харчування потерпілим є наступні професійні захворювання і їхні наслідки:
- токсична анемія;
- гепатити (токсичний, вірусний);
- інфекційні і паразитарні захворювання: туберкульоз, бруцельоз, сап, сибірська виразка, кліщовий енцефаліт, орнітоз, токсоплазмоз, вірусний гепатит, сифіліс;
- новоутворення;
- гостра і хронічна променева хвороба;
- токсична нефропатія, ускладнена хронічною нирковою недостатністю.
2.13. Потерпілим внаслідок перерахованих у п. 2.11-2.12 професійних захворювань або наслідків важких травм додаткове харчування по Додатку 2 призначається при наявності клініко-лабораторних синдромів порушення функцій органів і систем, що є прямими наслідками або ускладненнями професійних захворювань або важких нещасних випадків на виробництві, що свідчать про порушення харчування і підвищення потреби в харчових речовинах і енергії:
- низька маса тіла (індекс маси тіла менш 20, розрахований за Додатком 4);
- втрата маси тіла на 10% і більше у порівнянні з преморбідним станом або за останні 6 місяців (Додаток 4), за умови, що індекс маси тіла після втрати 10% маси не перевищує 22,0;
- порушення білково-синтетичної і транспортної функцій печінки: низька концентрація в плазмі крові альбуміну (менш 35 г/л), трансферину (менш 2 г/л), преальбуміну (менш 180 мг/л);
- клініко-лабораторні ознаки токсичного ураження системи крові: анемія (рівень гемоглобіну - менше 110 г/л у жінок і менше 120 г/л у чоловіків), цитопенічні реакції;
- хронічні інфекційні процеси, у тому числі місцеві інфекційно-запальні процеси (пролежні, трофічні виразки, незагойні рани, свищі, абсцеси), що ускладнюють плин основного професійного захворювання і, що протікають зі зниженням імунітету з підвищеним розпадом білка і підвищеною потребою в нутрієнтах та енергії;
- токсичні енцефалопатії з вегетосудинним чи нейроендокринним синдромами з підвищенням функції щитовидної залози і симпатоадреналової системи;
- захворювання і ураження органів травного тракту (ентерити, коліти, захворювання підшлункової залози і гепатобіліарної системи), що супроводжуються діареєю і порушенням усмоктування і засвоюваності їжі (синдроми мальабсорбції та мальдигестії), що виявляються підвищеним вмістом білка (креаторея) і жиру (стеаторея) у калі;
- стану після резекції шлунка, тонкого кишечнику (як наслідку важкого нещасливого випадку на виробництві);
- стійка протеінурія.
2.14. Додаткове харчування (раціон 2) згідно Додатку 2 призначається до моменту усунення медичних показань.
2.15. Додаткове харчування по раціону 3 згідно Додатку 3 призначається потерпілим з необоротним ушкодженням спинного мозку і повним паралічем верхніх і нижніх кінцівок, з порушенням функції тазових органів довічно.
Додаток N 1
Раціон N 1 додаткового харчування (базисний)
Продуктовий набір додаткового раціону харчування N 1
------------------------------------------------------------------
| Продукт | Кількість |
| | (г/день) |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Молочні продукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|молоко 2,5%, або біокефір 2,5% | 200,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|м'який сир 9% жиру | 50,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|М'ясопродукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|яловичина, або м'ясо птаха | 50,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Фрукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|яблука свіжі | 200,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) | 100,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Соки фруктово-ягідні | 200,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Полівітамінний препарат (Ундевіт), шт. драже | 1 |
------------------------------------------------------------------
Раціон N 1, варіант 1 для потерпілих з масивною кровевтратою та анемією.
Виключити з раціону, г
м'який сир - 50,0
Включити в раціон, г
печінку яловичу 30,0
Замінити, г
м'ясо птаха на яловичину - 50,0
молоко на біокефір - 200,0
Раціон N 1, варіант 2 для потерпілих з розладами кровообігу, які отримують лікувальне харчування відповідно дієти N 10с.
Виключити з раціону, г
м'який сир - 50,0
м'ясопродукти - 50;0
Включити в раціон, г
рибу морську - 100,0
часник у натуральному вигляді та свіжоприготовані приправи - 10,0
Замінити:
молоко, біокефір 2,5% жиру - 200,0
на молоко, біокефір знежирені або 1% жиру - 200,0
Раціон N 1, варіант 3 для потерпілих з пораненнями (грудної клітки, живота, проникаючими пораненнями внутрішніх органів та інш.), які отримують відповідне лікувальне харчування.
Виключити з раціону, г
у перші 7 днів після травми
м'який сир - 50,0
яблука свіжі - 200,0
цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) - 100,0
соки фруктово-ягідні - 200,0
Включити в раціон, г
додатково молоко або біокефір 2,5% - 200,0
яблука печені - 200,0
Мінеральна вода лужна (Поляна, Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська, інш.) - 500,0
Через 7 днів соки овочеві - 200,0,
в тому числі сік морквяний - 100,0
та сік або напій гарбузовий - 100,0
Раціон N 1, варіант 4 для потерпілих з пораненнями або розривом підшлункової залози, які отримують лікувальне харчування відповідно дієти N 5п
Варіант 4а видається в перші 10 днів або при явищах гострого панкреатиту чи панкреанекрозу (з дозволу лікаря).
Виключити з раціону, г
молоко та кисломолочні напої - 200,0
м'який сир - 50,0
яблука свіжі - 200,0
цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) - 100,0
соки фруктово-ягідні
Включити в раціон, г
риба морська нежирних сортів у вареному чи приготовленому на пару вигляді - 100,0
яблука печені - 200,0
Мінеральна вода лужна (Поляна, Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська, інш.) - 500,0
Відвари трав - 200,0
(кореня лопуха, м'яти, цикорію, кульбаби).
Відвар шипшини - 100,0.
Варіант 4б починаючи з 11 дня після травми (з дозволу лікаря), потерпілим без явищ гострого панкреатиту чи панкреанекрозу.
Виключити з раціону, г
м'який сир - 50,0
яблука свіжі - 200,0
цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) - 100,0
соки фруктово-ягідні - 200,0
Включити в раціон, г
риба нежирних сортів - 50,0
яблука печені - 200,0
Мінеральна вода лужна (Поляна, Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська, інш.) - 300,0
Відвари трав - 200,0
Соки овочеві - 200,0,
в тому числі Сік морквяний - 100,0
Сік або напій гарбузовий - 100,0
Замінити:
молоко 2,5% на біокефір некислий 2,5% - 200,0
Раціон N 1, варіант 5 для потерпілих з термічними та хімічними опіками.
До раціону N 1 (базисного) додатково включити мінеральну воду лужну (Поляна, Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська, інш.) - 500,0
Полівітамінний препарат "Ундевіт" - 2 драже
Препарат "Аевіт" - 3 капсули.
Раціон N 1, варіант 6 для потерпілих з радіаційними ураженнями.
Раціон N 1, варіант 6а для потерпілих з радіаційними ураженнями та розладами функції кишечнику.
Виключити з раціону, г
яблука свіжі - 200,0
цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) - 100,0
соки фруктово-ягідні - 200,0
Включити в раціон, г
яблука печені - 200,0
відвар шипшини - 100,0
вино червоне натуральне - 60,0
або сік виноградний темних сортів - 200,0
цикорій розчинний або суха суміш для напою - 15,0
Препарат "Аевіт" - 6 капсул.
Полівітамінний препараті "Ундевіт" додатково 2 драже.
Замінити:
молоко 2,5% на біокефір 2,5% - 200,0
Раціон N 1, варіант 6б для потерпілих з радіаційними ураженнями без розладу функції кишківнику.
Виключити з раціону, г
соки фруктово-ягідні - 200,0
Включити в раціон, г
яблука печені - 100,0
вино червоне натуральне - 60,0 або
сік виноградний темних сортів - 200,0
цикорій розчинний або суха суміш для напою - 15,0
Препарат "Аевіт" - 6 капсул.
Соки овочеві - 200,0,
в тому числі сік морквяний - 100,0
сік або напій гарбузовий - 100,0
Замінити:
молоко 2,5% на біокефір 2,5% - 200,0
Додаток N 2
Раціон N 2 додаткового харчування (базисний)
Продуктовий набір додаткового раціону харчування N 2
------------------------------------------------------------------
| Продукт | Кількість |
| | (г/день) |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Молочні продукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|молоко 2,5% або біокефір 2,5% | 200,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|сир 9% жиру | 35,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|масло вершкове | 5,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|М'ясопродукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|яловичина, або м'ясо птаха чи риба | 35,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Фрукти | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|яблука свіжі | 100,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) | 100,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Соки, напої, пюре лікувально-профілактичні* | 200,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Овочі, в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|гарбуз, кабачки | 100,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|буряк | 50,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|морква | 50,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Крупи, в тому числі: | |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Крупа гречана або вівсяна "Геркулес"** | 50,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Цикорій розчинний або суха суміш для напою*** | 15,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Концентрати лецитину | 10,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Фітопрепарати відповідно стану захворювання | 10,0 |
|----------------------------------------------+-----------------|
|Полівітамінний препарат (Ундевіт), шт. драже | 1 |
------------------------------------------------------------------
--------------
* - Соки, напої та пюре для лікувально-профілактичного харчування (консервовані): "Напої гарбузові "Стевія", ТУ У 46.72.171-2000, "Соки березові "Стевія", ТУ У 46.72.121-97, "Сік березово-яблучно-лимонниковий з цукром", ТУ У 46.72.120-97, "Пюре з гарбузів "Стевія" для лікувально-профілактичного харчування, ТУ У 46.72.169-2000.
** - Крупи гречану та вівсяну доцільно замінити концентратами харчовими других обідніх страв для профілактичного харчування на основі цих круп за ТУ 10.18. УКР 455-96.
*** - Суміші цикорію з коров'ячим чи соєвим молоком підсолоджені цукром або стевією чи солодкою за ТУ У 01566117.010-2001 "Суміші сухі розчинні для кавових напоїв".
Раціон N 2, варіант 1 для потерпілих з токсичним ураженням органів дихання. Додатково призначається препарат "Аевіт" - 3 капсули.
Раціон N 2, варіант 2 для потерпілих з токсичною анемією.
Виключити з раціону, г
м'який сир - 35,0
риба - 10,0
Включити в раціон, г
печінку яловичу - 30,0
Замінити:
м'ясо птаха на яловичину, молоко 2,5% жиру на біокефір 2,5% жиру.
Раціон N 2, варіант 3 для потерпілих з токсичним гепатитом, варіант 3а для потерпілих з токсичним гепатитом без явищ декомпенсації
Змінити молоко 2,5% на біокефір 2,5%
Включити збір трав "Жовчогінний"
варіант 3б для потерпілих з токсичним гепатитом з явищами декомпенсації, печінкової недостатності
Виключити з раціону, г
м'ясопродукти - 35,0
молоко - 2,5% - 100,0
Включити в раціон, г
біокефір 1% - 200,0
соки (апельсиновий, мандариновий, виноградний, абрикосовий, березовий, яблучний, гарбузовий) - 500,0
вода мінеральна лужна (Поляна, Поляна Квасова. Свалявська, Лужанська, інш.) - 500,0
мед - 10,0
курага - 50,0
збір трав "Жовчогінний" фітопрепарати з гепатопротекторними, антиоксидантними властивостями (расторопшу плямисту)
Раціон N 2, варіант 4 для потерпілих з токсичною нефропатією та хронічною нирковою недостатністю
Виключити з раціону, г
м'який сир 9,0 жиру - 35,0
молоко, кефір 2,5% - 100,0
Включити в раціон, г
сметана 20% жиру - 40,0
масло вершкове - 20,0
курага - 30,0
мед з квітковим пилком - 10,0
аскорбінова кислота - 0,1
Замінити:
м'ясо птаха, рибу - 35,0 на яловичину - 35,0
Раціон N 2, варіант 5 - для потерпілих з токсичним ураженням нервової системи токсичною нейропатією (токсичною енцефалопатією), без явищ печінкової недостатності призначається раціон 2 (базисний).
Раціон N 2, варіант 5а - для потерпілих з ураженням нервової системи (токсичною енцефалопатією), з явищами печінкової недостатності.
Виключити з раціону, г
м'ясопродукти (м'ясо, рибу) - 35,0
Включити в раціон, г
соки (апельсиновий, мандариновий, виноградний, абрикосовий, березовий, яблучний, гарбузовий) - 500,0
родзинки - 50,0
курага - 50,0
мед - 10,0
аскорбінова кислота - 0,05
вода мінеральна лужна (Поляна, Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська, інш.) - 500,0
Замінити:
молоко 2,5% на біокефір 1,0% - 100,0
Раціон N 2, варіант б - для потерпілих з токсичним ураженням кісток з явищами остеопорозу
Виключити з раціону, г
масло вершкове концентрати лецитину - 10,0
Включити в раціон, г додатково:
м'який сир 9% жиру - 65,0
біокефір 2,5% - 300,0
рибу морську - 15,0
вітамін Д - 400
МО препарат "Аевіт" - 2 капс.
Замінити:
м'ясо (яловичину, птахів) - 35,0
на рибу морську - 35,0
Раціон N 2, варіант 7 - для потерпілих з пневмоконіозами
Виключити з раціону, г
масло вершкове - 5,0
Включити в раціон, г
яйце курей - 1 шт.
препарат "Аевіт" - 2 капсули
аскорбінова кислота - 0,05
фітопрепарати з адаптогенними імуномоделюючими, антиоксидантними властивостями (лимонник китайський, ехінацею, жень-шень, родіолу рожеву, расторопшу плямисту, солодку голу, інш.).
Раціон N 2, варіант 8 - для потерпілих з наслідками ураження іонізуючим та лазерним випромінюванням.
Виключити з раціону, г
масло вершкове - 5,0
Включити в раціон, г
зародки пшениці - 10,0
відвар шипшини - 100,0
препарат "Аевіт" - 2 капсули
Замінити:
молоко 2,5% або біокефір 2,5% - 200,0
на молоко, біокефір 1% - 200,0
Раціон N 2, варіант 9 - для потерпілих з варикозним розширенням вен, ускладненим трофічними розладами.
Виключити з раціону, г
м'який сир - 35,0
масло вершкове - 5,0
м'ясопродукти - 35,0
Включити в раціон, г
рибу морську - 100,0
відвар шипшини - 100,0
часник у натуральному вигляді та свіжоприготовані приправи з часнику у перерахунку на часник - 10,0
аскорутин - 0,1
Замінити:
молоко, біокефір 2,5% - 200,0 на молоко, біокефір 1% - 200,0
Раціон N 2, варіант 10 - для потерпілих з ураженнями, які супроводжуються дисбактеріозами, кандидомікозами.
Виключити з раціону, г
м'який сир 9% - 35,0
масло вершкове - 5,0
Включити в раціон, г
біокефір або інші кисломолочні напої з пробіологічною активністю (наріне, біфівіт, біфілайф, симбівіт, інш.) - 30,0
часник у натуральному вигляді - 10,0
Замінити:
молоко 2,5% на біокефір 2,5% - 200,0
Раціон N 2, варіант 11 - для потерпілих з алергійними захворюваннями
Виключити з раціону, г
масло вершкове - 5,0
цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) - 100,0
Включити в раціон, г
яблука печені - 100,0
чорнослив - 20,0
курагу - 20,0
відвар шипшини - 100,0
Замінити:
молоко 2,5% - 200,0 на біокефір 2,5% - 200,0
Раціон N 2, варіант 12 - для потерпілих з новоутвореннями
Виключити з раціону, г
м'ясопродукти (яловичину, м'ясо птаха, рибу) - 35,0
Включити в раціон, г
сою, продукти з сої - 50,0
капусту брокколі або редьку, редис, інші овочі родини хрестоцвітних - 100,0
часник - 10,0
соки лікувально-профілактичні на соки гарбузовий, морквяний, абрикосовий - 200,0
Додаток N 3
Раціон N 3 додаткового харчування (базисний)
Продуктовий набір додаткового раціону харчування N 3
------------------------------------------------------------------
| Продукт |Кількість|
| |(г/день) |
|------------------------------------------------------+---------|
|Молочні продукти | |
|------------------------------------------------------+---------|
|в тому числі: | |
|------------------------------------------------------+---------|
|молоко 2,5% або кефір 2,5% | 200,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|М'ясопродукти | |
|------------------------------------------------------+---------|
|в тому числі: | |
|------------------------------------------------------+---------|
|яловичина, | |
|------------------------------------------------------+---------|
|або риба | 35,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Льняна олія | 10,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Фрукти | |
|------------------------------------------------------+---------|
|в тому числі: | |
|------------------------------------------------------+---------|
|яблука свіжі | 100,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|цитрусові (апельсини, мандарини, грейпфрути) | 100,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Сухофрукти (чорнослив, курага) | 15,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Овочі, в тому числі: | |
|------------------------------------------------------+---------|
|капуста, | 30,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|гарбуз, кабачки | 40,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|буряк | 40,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|морква | 40,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|часник | 10,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Крупи (гречана або вівсяна "Геркулес") | 40,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Цикорій розчинний або суха суміш для напою | 10,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Концентрати лецитину | 10,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Мед з квітковим пилком | 10,0 |
|------------------------------------------------------+---------|
|Полівітамінний препарат (Ундевіт), шт. драже | 2 |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 4
Спосіб розрахунку індексу маси тіла (ІМТ) для оцінки стану харчування (харчового статусу) хворого:
2
ІМТ = маса тіла (кг)/(ріст, м) ;
Приклад:
Маса тіла - 55 кг, ріст - 1,75 м
ІМТ = 55/1,752 = 17,9
ІМТ менш 20,0 свідчить про недостатність харчування.
Спосіб розрахунку втрати маси тіла протягом професійного захворювання або наслідків важкого нещасного випадку:
Втрата маси тіла, % = 100 - [(маса при огляді/маса до захворювання) х 100]
Приклад:
Маса тіла до захворювання (чи 6 місяців назад) була 70,0 кг, маса тіла в даний час - 60,0 кг.
Втрата маси тіла за минулий період: 100 - [(60/70) х 100] = = 14,3%.