Член Комісії | В.М. Кальченко |
Документ підготовлено в системі iplex
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг | Лист від 31.12.2012
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Га-р М. І
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія), розглянула Ваше звернення від 30.01.2012 щодо величини тарифів на послуги з централізованого опалення, які Вам надаються для утримання власного магазину, і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 2 статті 19 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Комісія виконує функції державного регулювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення.
- ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності ( ліцензійними умовами);
- ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності ( ліцензійними умовами);
- встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" теплова енергія є товарною продукцією, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
Тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Комісія встановлює тариф (ціну) на теплову енергію як на товарну продукцію, який є сумою трьох тарифів, а саме тарифу на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Згідно статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, централізоване опалення відноситься до комунальних послуг, тобто кінцеві споживачі (зокрема, населення) отримують не теплову енергію, а послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Таким чином встановлення тарифів саме на комунальні послуги для кінцевих споживачів за послуги з централізованого опалення на 1 м-2 та постачання гарячої води за 1 м-3 (за наявності лічильників) або вартість місячного нормативного споживання гарячої води на 1 людину, згідно чинного законодавства, відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом" (із змінами) потреба в природному газі усіх господарюючих суб'єктів задовольняється з ресурсів імпортованого природного газу НАК "Нафтогаз України", оскільки ресурси газу власного видобутку обмежені і відповідно до законодавства використовуються виключно для задоволення потреб населення.
При цьому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), виходячи із закупівельної ціни імпортованого природного газу, встановила з 1 лютого 2012 року граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом на рівні 3509,00 грн. за 1000 м-3.
Одночасно слід зазначити, що ціна природного газу, який використовується усіма підприємствами теплоенергетики для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання (за умови ведення такими підприємствами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води) є єдиною на усій території України, граничний рівень якої встановлено постановою НКРЕ від 13.07.2010 № 813 на рівні 1309,20 грн. за 1000 м-3 як для населення.
І лише у випадку виробництва теплової енергії котельнями для надання послуг з опалення та гарячого водопостачання не населенню, а на власні потреби чи іншим суб'єктам господарювання, - вартість газу на ці цілі застосовується як для інших суб'єктів господарювання, граничний рівень ціни природного газу для яких на сьогодні становить 3509,00 грн. за 1000 м-3.
Таким чином, на сьогоднішній день за рахунок ресурсів імпортованого газу НАК "Нафтогаз України", вартість якого значно вища за вартість газу власного видобутку, задовольняються потреби у природному газі усіх суб'єктів господарювання як в частині використання газу на власні потреби, так і для виробництва теплової енергії.
Основним документом, який регулює відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавцем), і фізичною та юридичною особою (споживачем), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, є Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630.
Послуги споживачеві надаються згідно з договором, що оформляється на основі Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.
Наразі тарифи на послуги з централізованого постачання теплової енергії для населення не покривають витрати на їх виробництво.
У зв'язку з цим держава за рахунок коштів Державного бюджету України надає субвенції місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Також інформуємо Вас, що тарифи на послуги з централізованого опалення формуються для трьох категорій споживачів - населення, бюджетних установ, інших споживачів.
До категорії споживачів "населення" відносяться споживачі, що проживають в будинках житлового фонду незалежно від відомчого підпорядкування, в кооперативних будинках, у гуртожитках підприємств, організацій, установ та учбових закладів, а також у будинках, квартирах, що належать громадянам на правах приватної власності.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно Державного бюджету України чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Всі інші споживачі, які не підпадають під наведені вище категорії, відносяться до категорії "інші".
Оскільки за наданими у зверненні даними Ви є приватним підприємцем (власником магазину), тому відноситесь до категорії інших споживачів комунальних послуг і за споживання послуг з централізованого опалення Ви маєте сплачувати за тарифами, встановленими для категорії інших споживачів.