• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування механізмів "аустафінгу" у будівельному виробництві без законодавчого регламентування

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України | Лист, Витяг від 08.02.2011 № 23-13/1052/0/6-11
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 08.02.2011
  • Номер: 23-13/1052/0/6-11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 08.02.2011
  • Номер: 23-13/1052/0/6-11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ
Л И С Т
08.02.2011 N 23-13/1052/0/6-11
<...>
Трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності регулюються нормами Кодексу законів про працю України.
У трудовому законодавстві відсутнє поняття "аутстафінг" і, відповідно, відсутні законодавчі норми, які регулюють його питання.
Однак, зважаючи на те, що законодавчої заборони щодо застосування роботодавцем механізму "аутстафінгу" немає, на сьогодні такий механізм найму працівників в Україні застосовується, зокрема у сфері побутових послуг.
Проте застосування "аутстафінгу" у сфері капітального будівництва є проблематичним, що зумовлено особливостями будівельного виробництва.
Оскільки суть "аутстафінгу" полягає в оренді робочої сили, залучені в такий спосіб роботодавцем-орендарем "орендовані" працівники не входять до штату будівельної організації і, відповідно така організація матиме формальні підстави для невиконання низки законодавчих норм щодо охорони праці у будівництві, зокрема, щодо організації служби охорони праці, надання соціальних пільг "орендованим" працівникам відповідно до колективних договорів тощо.
Застосування механізмів "аутстафінгу" без законодавчого регламентування призводить до фактичного зменшення соціальної захищеності працівника, виникнення спірних питань, пов'язаних із особливими умовами праці, компенсаціями, нарахуванням трудового стажу, роботою в шкідливих умовах тощо.
Необхідно зауважити, що органи державного нагляду та контролю (Держархбудінспекція, Держгірпромнагляд тощо) звертають увагу на пряму залежність між рівнем травматизму у будівельному виробництві та кількістю задіяних у ньому тимчасових працівників і, відповідно, ставлять питання щодо необхідності посилення відповідальності суб'єктів будівельної діяльності за допуск до будівельно-монтажних робіт на будовах тимчасових працівників та законодавчої заборони використання праці тимчасових працівників на роботах, пов'язаних із підвищеною небезпекою.
Недаремно важливою умовою для отримання ліцензії на право провадження будівельної діяльності є наявність у претендента достатньої кількості кваліфікованих працівників.
Отже, задіяння такого способу підбору працівників як "аутстафінг" у капітальному будівництві на сьогодні не може бути реалізованим як з огляду на відсутність законодавчих норм, які б врегульовували такий механізм, так і з огляду на необхідність дотримання норм закону, якими не дозволено запровадження норм, що погіршують існуючі стандарти соціального захисту працівників.
Звертаємо увагу <...> на те, що надання роз'яснень з питань найму робочої сили належить до повноважень Міністерства праці та соціальної політики України як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціально-трудових відносин.
Перший заступник Міністра М.Сорока