• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 67. Водний транспорт. Розділ "Річковий транспорт"

Акціонерна судноплавна компанія "Укррічфлот" | Наказ, Покажчик, Довідник від 15.07.1998 № 99
Реквізити
  • Видавник: Акціонерна судноплавна компанія "Укррічфлот"
  • Тип: Наказ, Покажчик, Довідник
  • Дата: 15.07.1998
  • Номер: 99
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Акціонерна судноплавна компанія "Укррічфлот"
  • Тип: Наказ, Покажчик, Довідник
  • Дата: 15.07.1998
  • Номер: 99
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АКЦІОНЕРНА СУДНОПЛАВНА КОМПАНІЯ "УКРРІЧФЛОТ"
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Акціонерної
судноплавної компанії
"Укррічфлот"
15.07.1998 N 99
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 67
Водний транспорт
Розділ "Річковий транспорт"
ВСТУП
Випуск 67 "Водний транспорт. Розділ "Річковий транспорт (керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці та робітники судноплавної компанії, пароплавства)" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників переопрацьовано відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення ДКХП з уточненням кваліфікаційних характеристик професій працівників з урахуванням змін і доповнень до змісту робіт, які виникли під впливом впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, з урахуванням структурної перебудови на річковому транспорті.
До чинного випуску включені професії працівників, які специфічні для судноплавних компаній, пароплавств.
Внесені відповідні доповнення та зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик.
Порядок застосування, внесення змін та доповнень до випуску наведений у "Загальних положеннях", які подані у випуску 1 ДКХП.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ГОЛОВНИЙ ВОДОЛАЗНИЙ ФАХІВЕЦЬ
Завдання та обов'язки. Здійснює загальне керівництво водолазною справою на підприємстві (в організації), яке має своїх територіальних підрозділах (загонах, групах) водолазних фахівців, виходячи з кількості водолазних станцій. Контролює роботу водолазних фахівців, додержування установлених вимог щодо організації водолазних робіт. Розглядає і узгоджує проекти складних робіт з використанням водолазної праці, інструктивні та інші нормативні документи, які регламентують вимоги безпеки праці водолазів з урахуванням специфічних умов виконуваних робіт. Веде питання, які пов'язані з організацією матеріально-технічного постачання водолазних робіт, з забезпеченням ремонту водолазного спорядження і устаткування.
Розроблює кваліфікаційні вимоги для водолазів усіх класів класифікації і груп спеціалізації водолазних робіт. Входить до складу Центральної водолазної кваліфікаційної комісії (ЦВКК).
Повинен знати: постанови, накази, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації водолазних робіт; водолазне діло на рівні водолазного фахівця, експлуатацію водолазного спорядження і устаткування; виконання усіх видів водолазних робіт; основи економіки, організації виробництва і праці та трудового законодавства; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід виконання водолазних робіт; норми і правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту під час виконання водолазних робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією водолазного фахівця: для магістра - не менше 3 років, спеціаліста - не менше 5 років.
2. ГОЛОВНИЙ ШТУРМАН
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво штурманською службою на суднах пароплавства. Забезпечує упровадження нової навігаційної техніки на суднах і сучасних методів судноводіння.
Організує їх вивчення судноводійним складом і правильне використання. Здійснює контроль за забезпеченням суден навігаційними картами, посібниками та іншою навігаційно-штурманською документацією, штурманським майном, електрорадіонавігаційним приладдям і складає на них заявки. Стежить за коригуванням карт. Розроблює настанови та інструкції з організації штурманської служби на суднах і практичні рекомендації з безпеки судноводіння. Бере участь у розгляданні технічних завдань і проектів суден, гідрометеорологічних, штурманських і електрорадіонавігаційних приладів, систем судноводіння і регулювання руху суден. Стежить за забезпеченням інформації судноводіїв щодо прогнозів погоди (штормового попередження), а також за станом шляхових умов. Бере участь у роботі комісії з розгляду аварій і аварійних випадків навігаційного характеру, аналізує причини і разом з іншими службами розроблює і здійснює заходи щодо їх запобігання. Контролює виконання судноводійним складом наказів, інструкцій, правил і постанов з питань судноводіння і безпеки плавання. Вивчає ділові якості судноводійного складу, бере участь у проведенні роботи з підвищення кваліфікації і розставлення судноводійних кадрів.
Організує роботу капітанів-наставників з перевірки на суднах організації штурманської служби. Забезпечує упровадження на суднах нових технічних засобів і прогресивних методів судноводіння. Періодично виходить у рейси на суднах пароплавства для перевірки та відроблення організації штурманської служби.
Контролює додержування правил охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту, а також трудової і виробничої дисципліни. Узагальнює та упроваджує у практику роботи суден передовий вітчизняний і зарубіжний досвід судноводіння.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, правила, положення, інструкції, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з судноводіння і технічної експлуатації флоту; теорію та будову суден, теорію та практику судноводіння (навігацію, загальну та спеціальну лоцію), засоби навігаційної обстановки басейну, особливості плавання по лініях роботи флоту; склад флоту пароплавства та його експлуатаційні особливості;
експлуатаційно-технічні дані навігаційно-штурманського устаткування (приладів і засобів судноводіння), найновіші досягнення науки і техніки в галузі судноводіння на Україні та за кордоном, Кодекс торгового мореплавання, Устав внутрішнього водного транспорту, устави служби на суднах, правила технічної експлуатації флоту; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); основи трудового законодавства, правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією капітана не менше 5 років.
3. ЗАВІДУВАЧ БАЗИ БІЛИЗНЯНОЇ
Завдання та обов'язки. Організує роботу з приймання, зберігання та видачі товарно-матеріальних цінностей бази та своєчасного забезпечення постільними речами суден, кімнат відпочинку та кімнати матері та дитини на вокзалах. Організує роботу щодо раціонального розміщення товарно-матеріальних цінностей (постільних речей) на складській площі та забезпечує їх збереження. Здійснює постійний облік товарно-матеріальних цінностей (постільних речей), що одержуються та видаються, та їх рух. Постійно має у наявності справну укомплектовану постільну білизну для безперебійного забезпечення суден, що відправляються у рейс. Організує регулярне приймання з суден використаної білизни. Забезпечує видачу їм (за кількістю зданого) чистих комплектів і доставку білизни транспортними засобами з судна (причалу) до білизняної бази і назад. Організує своєчасне здавання в пральні використаної і вивезення чистої білизни відповідно до строків прання. При отриманні нової постільної білизни мітить її незмивною фарбою, вибраковування та укладання на стелажі на висоту до 3 метрів. Організує ремонт постільної білизни, її своєчасне списування та одержування нової (згідно з встановленими планами та нормативами). Забезпечує ведення встановленої звітності. Проводить інструктаж працівників з правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту та контролює їх виконання. Забезпечує працівників білизняної бази необхідними робочими інструментами та спецодягом. Стежить за станом приміщень, устаткування та інвентарю на складі. Проводить роботу з колективом з укріплення трудової та виробничої дисципліни, впроваджує передові методи праці.
Повинен знати: розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації роботи з товарно-матеріальними цінностями; правила і порядок зберігання та складування матеріальних цінностей; положення та інструкції з їх обліку; види, розміри, марки, сортність та інші якісні характеристики товарно-матеріальних цінностей; організацію вантажно-розвантажувальних робіт; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід в галузі організації робіт з товарно-матеріальними цінностями, основи економіки, організації праці, правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту під час складських робіт; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст) та стаж роботи з обліку і контролю не менше 1 року.
4. ЗАВІДУВАЧ КІМНАТИ ВІДПОЧИНКУ ПАСАЖИРІВ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботами з обслуговування пасажирів у кімнатах відпочинку. Здійснює контроль за наявністю вільних місць у кімнатах відпочинку, їх своєчасним заповненням пасажирами та сплатою за проживання і надані послуги. Забезпечує додержання санітарно-гігієнічних умов у кімнатах відпочинку пасажирів і стежить за виконанням правил внутрішнього розпорядку. Забезпечує збереження устаткування та інвентарю, визначає потребу та складає заявки на постільні речі, інвентар. Розглядає скарги та заяви пасажирів, вживає заходів щодо їх усунення. Контролює правильність ведення обліку надходження та вибування пасажирів. Подає звітність установленої форми.
Повинен знати: положення про кімнати відпочинку пасажирів; правила внутрішнього розпорядку кімнат відпочинку пасажирів; порядок роботи основних підрозділів річкового вокзалу; правила перевезення пасажирів і багажу; правила ведення обліку та звітності; основи трудового законодавства, організації праці; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією чергового по кімнаті відпочинку пасажирів не менше 0,5 року.
5. ЗАВІДУВАЧ ПУНКТУ (ВИПЛАТНОГО)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво роботою виплатного пункту. Відкриває (закриває) поточний рахунок виплатного пункту у відділенні банку. Організує виплату заробітної плати плаваючому складу. Стежить за наданням капітанами відгулів членам екіпажів суден. Виконує розрахунки та здійснює операції з кредитування та сплати господарських послуг і технічного обслуговування транзитного флоту. Веде облік і подає звітність за видами діяльності валютного пункту.
Повинен знати: положення, інструкції, керівні матеріали та інші нормативні документи зведення банківських операцій; правила ведення бухгалтерського обліку та установлений документообіг; системи сплати праці плаваючого складу; положення про господарсько-технічне обслуговування флоту підприємствами річкового флоту; основи трудового законодавства, наукової організації праці; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бухгалтера не менше 2 років.
6. МАЙСТЕР ПОРТОВИХ МАЙСТЕРЕНЬ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання ділянкою в строк планових завдань з обсягів виробництва продукції (робіт) з високою якістю, підвищення продуктивності праці, зниження виробничих витрат. Забезпечує шляхом видавання оформленого наряду своєчасне доведення виробничих завдань бригадам, а також окремим робітникам, які не входять до складу бригад, відповідно до затвердженого планами та графіками виробництва, чинними нормами та умовами оплати праці; бере участь у розробленні та розгляданні поточних та перспективних планів, розставляє робітників згідно з технологічним процесом, їх кваліфікацією та фахом, бере участь у тарифікації робіт, а також у присвоєнні кваліфікаційних розрядів робітникам ділянки. Організує упровадження нової техніки та технології; стежить за використанням у виробництві сировини, напівфабрикатів і матеріалів, які відповідають технічним умовам. Вносить пропозиції з перегляду норм виробітку та розцінок. Аналізує наслідки виробничо-господарської діяльності, контролює витрати фонду оплати праці. Забезпечує правильність і своєчасність оформлення первинних документів з обліку робочого часу, виробітку, заробітної плати, простоїв.
Подає пропозиції щодо заохочування робітників, які відзначилися, та накладання дисциплінарних стягнень на порушників виробничої та трудової дисципліни, правил технічної експлуатації устаткування, охорони праці, за брак у роботі; забороняє виконання робіт на зіпсованому устаткуванні, застосування неякісного інструменту, пристроїв та контрольно-вимірювальних приладів. Проводить роботу з підвищення рівня технічних знань робітників. Вживає заходів щодо поліпшення та оздоровлення умов праці відповідно до вимог та норм охорони праці. Забезпечує технічно правильну та безпечну експлуатацію устаткування, транспортних і вантажопідйомних засобів, запобіжних пристроїв, санітарно-технічного обладнання, устаткування, стежить за їх справним станом, регулярністю їх ремонту, випробуванням, оглядає на відповідність їх технічним вимогам. Організовує проведення інструктажу та навчання робітників безпечного ведення робіт згідно з чинними нормативами. Розроблює інструкції з безпечного ведення робіт і після затвердження їх в чинному порядку забезпечує ними робочі місця та робітників. Бере участь у складанні планів та заходів щодо поліпшення та оздоровлення умов праці. Вживає заходів до своєчасного забезпечення робітників спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту. Бере участь у розслідуванні нещасних випадків, з'ясовує їх причини і вживає заходів щодо їх усунення. Регулярно здійснює перевірку стану техніки безпеки та виробничої санітарії на робочих місцях та у побутових приміщеннях майстерні. Подає пропозиції та бере участь у перегляді норм трудових витрат, упроваджує у виробництво технічно обгрунтовані норми, розроблює заходи щодо зниження трудомісткості робіт, втрат упродовж зміни робочого часу. Забезпечує дотримання технології робіт; бере участь у заходах щодо визначення умов праці на робочих місцях, віднесення їх до шкідливих та особливо шкідливих видів робіт. Забороняє виконання робіт робітникам, які не пройшли перевірки знань, інструктажу з охорони праці пожарної безпеки, не мають нарядів-допусків (де вони потрібні). Забороняє робітникам ділянок експлуатувати вантажопідйомні засоби, верстатне та інше устаткування, яке не пройшло ремонт, освідчення, випробування та не відповідає технічним вимогам, а також використовувати несправний інструмент.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні документи, що стосуються виробничо-господарської діяльності ремонтних майстерень; Устав внутрішнього водного транспорту; Устав з дисципліни працівників річкового транспорту; технічні вимоги щодо продукції ремонтних майстерень, технологію її виробництва; устаткування ремонтних майстерень і правила технічної експлуатації; основи економіки, організації праці, виробництва та управління, нормування праці; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи на виробництві: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 2 років, молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
7. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КАДРІВ У ПАРОПЛАВСТВАХ, СУДНОПЛАВНИХ КОМПАНІЯХ, ВИКОНУЮЧИХ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ
Завдання та обов'язки. Проводить роботу з підбирання, вивчення та розставлення командних і масових кадрів плаваючого складу суден закордонного плавання, суворого додержання ними трудової та виробничої дисципліни, правил поведінки за кордоном і митного контролю, подає пропозиції керівництву судноплавної компанії (пароплавства) щодо призначення або звільнення кадрів плаваючого складу. Забезпечує правильне та своєчасне комплектування суден та берегових підрозділів кваліфікованим, компетентним, професійно підготовленим та медичне придатним персоналом відповідно до міжнародних та національних стандартів (правил та норм) та уставних положень компанії, підбір, вивчення та укладання трудових договорів (угод) з береговим та судновим персоналом та установлення порядку підготовки і допущення прийнятого (найнятого) або призначуваного на нові посади персоналу до виконання посадових обов'язків, оформлення допусків та виїзних документів судновому та береговому персоналу щодо закордонного плавання та відряджень, організацію навчання, перевірки знань та атестацію суднового та берегового персоналу, підготовку і підвищення кваліфікації командного складу і кадрів масових професій суден, соціальну (згідно з чинним законодавством) захищеність суднового та берегового персоналу, створення соціальних передумов (в тому числі службового просування), стимулюючих зацікавленість суднового та берегового персоналу у здійсненні політики безпеки компанії, з метою поліпшення умов праці та відпочинку робітників плавскладу суден закордонного плавання керує комплектуванням, організованою зміною у рейсах підмінних екіпажів. Разом з відповідними відділами і службами пароплавства (судноплавної компанії) веде роботу з підбору кадрів у резерв на висування та вивчає їх ділові якості. Організує і контролює діловодство, облік і звітність щодо кадрів закордонного плавання. Розроблює проекти річних та перспективних планів потреби у робочій силі для закордонного флоту, контролює баланс робочої сили та робить заявки щодо її своєчасного поповнення. Контролює розподіл на судна закордонного плавання молодих спеціалістів, які закінчили навчальні заклади. Готує матеріали для подання на заохочення і нагородження працівників, які відзначилися у виконанні виробничих завдань. Здійснює контроль за станом трудової дисципліни.
Повинен знати: закони, устави, накази, положення, інструкції та інші керівні документи, які стосуються роботи з кадрами закордонного плавання, обліку особового складу на підприємствах і зберігання документів; міжнародні нормативно-правові документи та стандарти щодо підготовки та дипломування моряків; положення про порядок призначення та виплат державних допомог; правові положення, правила, норми та звичаї країн, що стикаються зі сферою діяльності компанії, та механізми державно-правової взаємодії з цими країнами; правила митного контролю та поведінки за кордоном; перспективи розвитку закордонних перевезень пароплавства та порядок розроблення планів комплектування екіпажів суден закордонного плавання кадрами; порядок оформлення прийому, переводу та звільнення працівників, ведення та зберігання їх трудових книжок та особових справ; порядок складання установленої звітності; основи профорієнтаційної роботи; основи психології праці; основи економіки, організації праці та управління; трудове законодавство та стандарти (правила та норми) щодо організації, умов, охорони праці суднового та берегового персоналу.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Знання англійської мови в обсязі, як мінімум, необхідному для ведення листування, ділового і побутового спілкування та оформлення документів (у судноплавних компаніях, сертифікованих згідно з МКУБ - Міжнародним кодексом з управління безпечною експлуатацією суден та запобіганням забрудненню. Стаж роботи з персоналом у компанії або суміжній організації: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
8. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ З ТРАНСПОРТНОГО ОСВОЄННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ МАЛИХ РІЧОК
Завдання та обов'язки. Організує розроблення плану експлуатаційної роботи пароплавства з розділу "Перевезення вантажів на малих річках". Забезпечує поточне та оперативне планування, облік та керівництво рухом та оброблення флоту, роботою перевантажувальної техніки та берегового господарства, що закріплені для роботи на малих річках, контроль за ходом виконання плану перевезень, правильним використанням флоту і перевантажувальної техніки, установлених режимів та графіків руху суден. Організує розроблення та впровадження заходів, що направлені на підвищення ефективності використання флоту та інших виробничих потужностей, що використовуються на малих річках, дальший розвиток перевезень, портово-пристанського господарства і скорочення стоянок флоту під обробленням, удосконалення форм організації роботи флоту і праці екіпажів суден, зростання продуктивності праці та зниження транспортних витрат. Здійснює керівництво щодо розстановки флоту по вантажних лініях та пунктах зимового відстою і ремонту суден, розробленням програм у подальшому транспортному освоєнні малих річок у басейні, координації роботи суміжних видів транспорту. Здійснює контроль за додержанням на флоті і берегових підприємствах правил охорони праці, протипожежного захисту. Керує колективом відділу і контролює додержання ним трудової та виробничої дисципліни.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, а також аметодичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничої діяльності, Устав служби на судах річкового флоту, Устав про дисципліну праці працівників річкового транспорту; правила перевезення вантажів річковий транспортом; правила технічної експлуатації річкового транспорту; правила Річкового Регістру; експлуатаційно-технічні характеристики суден, що експлуатуються на малих річках; схему водних шляхів та їх габарити; схему вантажопотоків, розміщення клієнтури та технічну оснащеність її причалів; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі організації роботи флоту та портів; економіку, організацію перевезень та управління на транспорті; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в галузі організації та експлуатації флоту або комерційної діяльності: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
9. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КОШТОРИСІВ ТА ПРОЕКТІВ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ
Завдання та обов'язки. Організує складання кошторисів та розроблення проектів виконання робіт на суднопідйомні, підводно-технічні та інші підводні роботи із залученням, у разі потреби, проектних інститутів. Здійснює контроль за своєчасним і якісним випуском проектно-кошторисної документації, застосуванням найбільш прогресивних та економічних рішень з метою здешевлення кошторисної вартості. Забезпечує відповідність проектів організації робіт сучасному рівню досягнень науки і техніки, державним стандартам, технологічним нормам та рекомендованим схемам, вказівкам і правилам з проектування і виконання суднопідйомних, підводно-технічних та інших підводних робіт. Забезпечує узгодження та оформлення в установленому порядку кошторисів організації робіт. Бере участь в експертизі проектів на підводно-технічні роботи, розроблених іншими організаціями та спільно з іншими відділами підприємства та його загонами, готує пропозиції та висновки. Надає допомогу загонам і координує їх діяльність з питань складання кошторисів та розроблення проектів організації виконання робіт на підводні роботи. Організує розроблення поточних та перспективних планів роботи, контролює їх виконання та керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, положення, інструкції та інші керівні матеріали відносно суднопідйомних робіт, проектно-кошторисної справи, а також тих, що визначають діяльність відділу; перспективи розвитку підводно-технічних робіт; склад, зміст, порядок розроблення та узгодження проектів і кошторисів; правила і норми, державні стандарти, технічні умови, інструкції, вказівки, довідкові матеріали, що відносяться до проектування і виконання підводних робіт; методику технічних розрахунків; передові методи виконання робіт; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); питання економіки, організації виробництва, праці та управління, правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідною напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра - не менше 7 років.
10. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНОГО
Завдання та обов'язки. Керує відділом, організує і планує роботу з нормування та використання палива, мастильних матеріалів та електроенергії за видами споживання, контролює виконання норм та лімітів споживання палива, мастильних матеріалів та електроенергії на флоті та організаціях пароплавства (судноплавної компанії). Організує спільно з іншими відділами (службами) контроль за якістю і раціональним використанням палива і мастильних матеріалів, забезпечує рішення питань, пов'язаних із застосуванням нових видів і сортів паливно-мастильних матеріалів. Організує роботу з планового збирання і використання відпрацьованих нафтопродуктів, контролює стан паливних складів, бункерних станцій, видавання та зберігання нафтопродуктів. Аналізує витрати під час використання паливно-мастильних матеріалів та розроблює заходи щодо їх зниження. Оформлює звітність з витрат нафтопродуктів та електроенергії. Забезпечує розроблення та виконання заходів з підготовки паливного та енергетичного господарства на підприємствах пароплавства до роботи у зимовий період. Вивчає та використовує у практиці досягнення вітчизняної та зарубіжної науки в галузі застосування і використання найбільш прогресивних (економічних) видів та сортів палива і мастильних матеріалів на флоті та підприємствах пароплавства. Контролює додержання трудової та виробничої дисципліни, правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, положення, інструкції та інші керівні, методичні і нормативні матеріали з питань планування, нормування і раціонального використання, транспортування і зберігання паливно-енергетичних ресурсів, передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у цій галузі; економіку та організацію праці і управління на підприємствах; методику і прилади контролю якості і витрат паливно-енергетичних ресурсів; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); правила та норми охорони праці; виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра - не менше 7 років.
11. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ СПЕЦІАЛЬНОГО ФЛОТУ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю експедиційних загонів із забезпечення належної технічної експлуатації, утримання, своєчасного та якісного ремонту спеціального флоту, призначеного для виконання аварійно-рятівних, суднопідйомних, підводно-технічних та інших підводних робіт. Контролює готовність суден спеціального флоту до експлуатації. Розроблює заходи щодо підвищення рівня технічного стану спеціального флоту відповідно до досягнень науково-технічного прогресу і контролює їх виконання. Здійснює контроль за виконанням правил, наказів, положень, вимог, нормативних та інших інструктивних документів з технічної експлуатації спеціального флоту, правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, правильним веденням суднової технічної документації. Аналізує стан технічної експлуатації спеціального флоту, узагальнює та впроваджує заходи щодо удосконалення технічної експлуатації та технології роботи спеціального флоту. Готує документи на списання та заявки на одержання нових суден спеціального флоту. Керує працівниками відділу, веде роботу щодо підвищення їх технічних знань. Координує діяльність загонів з питань технічної експлуатації спеціального флоту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, положення, інструкції та інші керівні матеріали та нормативні документи, що відносяться до технології робіт, технічної експлуатації, ремонту спеціального флоту, а також визначають діяльність відділу; технічні характеристики та сферу застосування суден спеціального флоту; новітні досягнення у вітчизняному та зарубіжному суднобудуванні спеціального флоту для виконання підводних робіт; передові методи організації праці, технічної експлуатації та судноремонту; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи економіки, організації праці, трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра - не менше 7 років.
12. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ФРАХТОВОГО
Завдання та обов'язки. Організує у пароплавстві (судноплавній компанії) роботу з відфрахтуванням суден. Забезпечує укладання договорів з відфрахтування суден, приділяючи особливу увагу щодо завчасного відфрахтування на базі довгострокових контрактів. Вивчає кон'юнктуру ринку. Вивчає, аналізує та узагальнює правила (вимоги) перевезень вантажів фрахтувальників, форми чартерів, букінг-нот, коносаментів, накладних та інших документів та подає пропозиції щодо удосконалення документації. Розроблює на основі заяв клієнтів (фрахтувальників), з урахуванням перевізної здатності флоту, квартальні плани перевезень з помісячним поділом щодо виду перевезень та роду вантажів. Здійснює розрахунки валютної ефективності рейсів з вантажами іноземних фрахтувальників. Після укладання угоди повідомляє її основні умови управлінню пароплавства (судноплавної компанії), фінансово-валютному відділу (ФВВ), відділу оперативного планування, комерційній службі (відділу). Забезпечує розрахунки з фрахтувальниками з обліку стадійного часу, диспачу та демереджу на основі чартерів та інших документів щодо перевезення вантажів фрахтувальників, повідомляє ФВВ або комерційні служби про наслідки таких розрахунків. Здійснює оперативний облік та аналіз виконання планів відфрахтування суден та вносить пропозиції керівництву пароплавства щодо необхідних заходів із збільшення обсягів відфрахтування. Розроблює та здійснює заходи щодо підвищення якості перевезень та прискорення доставлення вантажів, контролює додержання строків доставлення вантажів. Організовує ознайомлення диспетчерського апарату з основними умовами існуючих контрактів, чартерів, букінг-нот, готує матеріали з цих питань для вивчення капітанами та помічниками капітанів суден. Організовує кожну декаду видання фрахтового бюлетеня та передає його зацікавленим підрозділам (службам) пароплавства. Аналізує діючі тарифи фрахту та розроблює пропозиції щодо їх удосконалення. Вивчає та узагальнює передові методи роботи в галузі фрахтування суден та організує їх упровадження.
Повинен знати: керівні та нормативні документи, що стосуються питань фрахтування суден; правила перевезення вантажів на річковому та морському флоті; норми оброблення суден у морі та портах; технічні дані флоту та портів басейну; порядок обслуговування (агентування) суден у вітчизняних та іноземних портах; кон'юнктуру світового ринку; експлуатаційні якості суден, їх типи та будову; форми договорів (чартер, букінг-нота та ін.), типових умов договорів; номенклатуру та рід вантажу, що підлягає перевезенню; тарифне керівництво, типові тарифи; організацію вантажної та комерційної роботи транспорту; економіку та управління на транспорті; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі фрахтування; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра - не менше 3 років; для спеціаліста - не менше 5 років.
13. НАЧАЛЬНИК ДИСПЕТЧЕРСЬКОЇ СЛУЖБИ (ДІЛЬНИЦІ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує організацію руху флоту згідно з графіком (розкладом) у межах закріпленої за ним дільниці та забезпечує виконання норм технічного плану. Координує роботу диспетчерів та операторів дільниці, контролює та забезпечує виконання планових завдань з перевезень, оброблення та обслуговування флоту на дільниці. Вживає заходів щодо запобігання та ліквідації простою та порушень графіка (розкладу) руху суден. Своєчасно вживає заходів до введення у графік (розклад) руху суден і составів, які вибули з нього, та забезпечення ритмічного руху та оброблення флоту. Забезпечує диспетчерські пункти оперативною інформацією про рух флоту в їх межах. Контролює правильність і своєчасність подання інформації щодо руху флоту та його оброблення у портах і на причалах клієнтури. Перевіряє відповідність параметрів суден, составів і плотів льодовій обстановці, габаритам шляху та вітрохвильовому режиму. Керує ліквідацією наслідків аварій до часу прийняття цих функцій іншими службовими особами та вживає заходів щодо запобігання аварійних випадків, своєчасного укриття суден під час штормових попереджень. Вивчає та узагальнює вітчизняний та зарубіжний передовий досвід у галузі експлуатації та обслуговування флоту, створює умови для успішного розвитку та розповсюдження передових методів праці на флоті та у диспетчерському апараті; проводить виховну роботу на флоті та у диспетчерському апараті. Контролює виконання норм і правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження та інші керівні документи з питань планування виробничої та експлуатаційної діяльності флоту; техніко-експлуатаційні і техніко-економічні характеристики суден; економіку та експлуатацію флоту; основи технологічного процесу оброблення суден у портах; засоби організації та механізації диспетчерської служби; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); основи трудового законодавства; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи на посаді інженера-диспетчера: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
14. НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ (БЕРЕГОВОЇ ВИРОБНИЧОЇ З ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ФЛОТУ)
Завдання та обов'язки. Здійснює технічне та адміністративне керівництво роботою БВД, забезпечує виконання плану завантаження виробничих потужностей і робочої сили у навігаційний і міжнавігаційний період і плану виробничо-фінансової діяльності дільниці. Організує проведення планових технічних оглядів і профілактик, а також виконання замовлень капітанів і механіків суден з технічного обслуговування суден у повному обсязі, передбачених графіком технічних оглядів, з належною якістю та в установлені терміни. Створює умови для правильної організації робіт і використовування кадрів за фахом, дотримання правил безпеки та охорони праці. Організує роботу з підвищення кваліфікації працівників, впровадження бригадних форм організації та оплати праці, утворення необхідного запасу матеріалів і запасних частин для проведення технічних оглядів і навігаційного обслуговування суден, які прибули у район БВД, використання роз'їзних засобів за прямим призначенням. Здійснює контроль за правильним веденням обліку і звітності за роботами, що виконуються, виробничо-фінансовою діяльністю БВД, вживає заходів до скорочення стоянки флоту під час виконання навігаційних технічних оглядів і обслуговування суднових машин, устаткувань та пристроїв. Організує контроль за правильністю та своєчасним проведенням необхідних заходів у галузі технічної експлуатації суднових машин, устаткувань та пристроїв. У міжнавігаційний період організує виконання профілактичних робіт і випробування головних і допоміжних механізмів, засобів комплексної автоматики та електроустаткування, холодильного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів. У виробничій діяльності використовує вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі суднобудівництва і судноремонту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, Устав служби на суднах річкового флоту. Устав з дисципліни робітників річкового транспорту; правила технічної експлуатації річкових суден; положення з берегового технічного обслуговування флоту, єдині графіки проведення технічних доглядів і профілактик; правила обслуговування, суднових механізмів, устаткувань, систем і конструкцій; правила Регістру, правила ремонту річкових суден; порядок проведення дефектації та випробувань, визначення обсягів і строків ремонту суден; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі суднобудівництва і судноремонту, основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в галузі обслуговування суднового устаткування: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років, молодшого спеціаліста - не менше 5 років.
15. НАЧАЛЬНИК КАМЕРИ ЕЛЕКТРОРАДІОНАВІГАЦІЙНОЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю електрорадіонавігаційної камери та її філіалів. Забезпечує своєчасний і високоякісний ремонт засобів радіозв'язку, що використовуються на суднах, радіонавігації та морехідних інструментів, задовольняє заявки суден на карти і посібники з плавання. Забезпечує впровадження передового досвіду, раціональної організації ремонтних робіт, справний стан засобів радіозв'язку, електронавігаційних приладів та інструментів на суднах. Організує проведення технічних оглядів та модернізаційних робіт радіонавігаційного устаткування суден. Забезпечує своєчасне постачання суден змінно-запасними частинами, принадами електрорадіонавігації, гідроакустики, зв'язку і морехідним інструментом. Організує одержання від управлінь шляхів, каналів та гідрографічних установ карт і посібників з плавання, їх правильний облік та якісне коригування перед тим, як передати на судно. Консультує судноводіїв і радіотехнічний склад суден з питань обслуговування електрорадіонавігаційних приладів і засобів зв'язку. Бере участь у інспекторських оглядах суден, розроблює заходи з раціональної організації ремонтних робіт, впроваджування нової апаратури зв'язку, електрорадіонавігації і навігаційно-штурманського устаткування. Контролює додержання правил та норм охорони праці та протипожежного захисту. Проводить виховну роботу у колективі, вживає заходів щодо укріплення трудової дисципліни.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, керівні та інші документи, інструкції з ремонту, монтажу та випробування суднового електрорадіонавігаційного устаткування; організацію ремонту суднового навігаційно-штурманського устаткування; технічні характеристики, конструктивні особливості та експлуатаційні дані суднового устаткування і приладів електрорадіонавігації, гідроакустики, радіозв'язку; технологію ремонтних робіт; технічні умови, державні стандарти та стандарти підприємств; досягнення вітчизняної та зарубіжної науки в галузі радіонавігації; основи картографії; основи економіки та організації праці і управління; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією в електрорадіонавігаційній камері: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
16. НАЧАЛЬНИК КАСИ МІСЬКОЇ КВИТКОВОЇ
Завдання та обов'язки. Визначає форми та потребу у проїзних квитках на внутрішньому водному транспорті на плановий період. Організує централізоване виготовлення проїзних квитків і забезпечує ними міські білетні каси, філіали транспортних агентств та інші організації. Здійснює продаж усіх видів проїзних квитків за безготівковим розрахунком. Видає безкоштовні проїзні квитки та посвідчення транспортним підприємствам і установам, інвалідам Вітчизняної війни, персональним пенсіонерам та іншим громадянам. Забезпечує облік та збереження бланків проїзних квитків і посвідчень. Контролює роботу білетних кас з реалізації проїзних квитків. Веде зведену касову звітність з реалізованих квитків. Складає в установленому порядку акти на знищення нереалізованих проїзних квитків. Керує підлеглим персоналом і контролює додержання ним трудової та виробничої дисципліни, правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації роботи білетних кас; Устав з дисципліни працівників річкового транспорту; тарифи та форми проїзних квитків внутрішнього водного транспорту; схеми і основні маршрути руху; порядок видачі та правила оформлення безкоштовних проїзних квитків і посвідчень; оперативний облік видачі та касову звітність з реалізації проїзних квитків; правила ведення діловодства; основи економіки та організації праці; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); правила та норми виробничої санітарії та протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта, підвищення кваліфікації та стаж роботи з бухгалтерського обліку у системі водного транспорту не менше 1 року.
17. НАЧАЛЬНИК КОНТОРИ ВАНТАЖНОЇ
Завдання та обов'язки. Організує роботу вантажної контори та спрямовує її на якісне обслуговування перевезень, переробку вантажів і виконання економічних показників. Здійснює своєчасне та якісне укладання договорів і угод з клієнтурою на перевезення вантажів, дотримання умов і правил цих перевезень, визначення розмірів платні за перевезення та пов'язані з ними інші послуги, які надаються портом. Робить своєчасне та якісне оформлення транспортних документів. Забезпечує усі підрозділи порту (районні управління) вантажною документацією, тарифними керівництвами та положеннями з нарахування та стягнення зборів за перевезення і зберігання вантажів та інші послуги. Слідкує за всіма внесеними змінами та доповненнями правил перевезень вантажів, тарифів і своєчасно вносить до них необхідні корективи. Керує підлеглим персоналом і контролює дотримання ним трудової та виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; використовує у виробничій діяльності передовий досвід з організації вантажної та комерційної роботи.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, статути та інші нормативні документи з питань вантажної та комерційної роботи; тарифні керівництва та правила перевезення вантажів, багажу і пасажирів та зберігання вантажів і багажу; діючі стандарти та технічні умови на тару та упакування вантажів; економіку, організацію виробництва, праці та управління; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід з організації вантажної і комерційної роботи; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 4 років, молодшого спеціаліста - не менше 5 років.
18. НАЧАЛЬНИК КОНТОРИ ТРАНЗИТНОГО ФЛОТУ
Завдання та обов'язки. Організує фінансову діяльність виплатних пунктів, своєчасну видачу усіх видів заробітної плати та премії екіпажам суден, які знаходяться у межах суднового пароплавства, а також лінійному апарату служби перевезень і експлуатації флоту і служби синового господарства. Складає фінансові плани та звіти госпрозрахункових суден, нараховує фонди заробітної плати та економічного стимулювання екіпажів суден відповідно до діючого положення. Організує систематичну документальну перевірку операцій виплатних пунктів, облік доходів (прибутків) і витрат, розрахунки, пов'язані з експлуатацією, орендою і комплексним обслуговуванням транзитного флоту; укладає договори та проводить оплату за виконання промисловими підприємствами капітального, середнього та аварійного ремонту суден, їх докування. Проводить централізовану оплату устаткування та цінного інвентарю для флоту, забезпечує повне збереження коштів, матеріальних цінностей, які знаходяться у розпорядженні контори транзитного флоту. Відкриває та закриває розрахунковий, поточний та інші рахунки у банках. Укладає договори щодо поставок устаткування та інвентарю для транзитного флоту пароплавства. Організує роботу зі створення безпечних умов праці, виконання норм і правил охорони праці виробничої санітарії у підконтрольних галузях виробничої діяльності.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази в галузі фінансової та контрольно-ревізійної діяльності; Устав з дисципліни робітників річкового транспорту; Устав внутрішнього водного транспорту; правила технічної експлуатації річкового транспорту; положення з комплексного берегового обслуговування флоту; положення з технічного та господарського обслуговування флоту; методичні, нормативні та інші керівні матеріали фінансових і контрольно-ревізійних органів; порядок укладання та виконання господарських договорів; економіку водного транспорту; основи інформатики, можливості обчислювальної техніки (ПЕОМ); порядок розрахунку та виплати заробітної плати; організацію господарського розрахунку; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
19. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ МЕТРОЛОГІЇ
Завдання та обов'язки. Організує роботи з метрологічного забезпечення виробництва, випробувань та експлуатації продукції, що випускається підприємством. Проводить разом з іншими підрозділами підприємства аналіз метрологічного забезпечення виробництва, ремонту та випробувань продукції та об'єктів, що експлуатуються, розробленням на його основі економічних ефективних пропозицій до плану організаційно-технічних заходів з удосконалення метрологічного забезпечення. Розроблює пропозиції до проектів річних і перспективних планів з метрології та подає їх метрологічній службі управління за підлеглістю. Забезпечує вживання і контроль за вживанням НТД, що регламентує норми точності вимірювань, застосування одиниць фізичних величин, характеристики засобів виміру (3В), методики виконання вимірювань, методи та засоби перевірки і ремонту, вимоги до метрологічного забезпечення виробництва та об'єктів, що експлуатуються. Встановлює оптимальну періодичність перевірки 3В. Організує та бере участь у проведенні метрологічної експертизи і погодженні проектно-конструкторської, нормативно-технічної документації, яку випускають і застосовують підприємства. Проводить атестацію нестандартизованих 3В відомчого призначення та методи виконання вимірювань, бере участь у метрологічній атестації випробувального устаткування. Забезпечує облік, збереження, оформлення та вносить зміни у НТД, бере участь в аналізі причин порушень технологічних режимів, браку продукції, невиробничих витрат сировини, матеріалів, енергії, нафтопродуктів та інших витрат у виробництві та експлуатації об'єктів, пов'язаних з несправним станом та неправильним застосуванням 3В, випробувань і контролю, а також виконанням контрольно-вимірювальних операцій. Забезпечує контроль за правильністю збереження, видачі та списування 3В, метрологічним забезпеченням усієї виробничої діяльності підприємства та об'єктів, що експлуатуються, виконанням усіма службами підрозділів та об'єктів, що експлуатуються; організаційно-технічних заходів внаслідок перевірок метрологічного забезпечення, додержуванням правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, проводить роботу з підвищення кваліфікації працівників метрологічної служби та осіб, які користуються 3В. Керує робітниками метрологічної служби лабораторії.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази та інші керівні матеріали з організації діяльності метрологічної служби; організацію метрологічного забезпечення виробництва; перспективи розвитку галузі; технологію виробництва; організацію ремонту та перевірки 3В; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід метрологічного контролю та забезпечення виробництва; економіку, організацію праці та управління: трудове законодавство; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
20. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ З ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Завдання та обов'язки. Здійснює контроль за виконанням підприємствами і суднами постанов і рішень директивних органів, наказів і вказівок вищестоящих організацій, розпорядження державних контролюючих органів з питань охорони навколишнього середовища. Приймає безпосередню участь у розробленні організаційно-технічних заходів підприємств і суден пароплавства з охорони навколишнього середовища і організує контроль за їх виконанням. Розроблює і забезпечує впровадження норм і вимог типових, відомчих і нормативних документів, застосування яких обмежує або виключає негативний вплив виробничої діяльності берегових і плавучих об'єктів на навколишнє середовище, організує контроль за правильним режимом роботи устаткування та інших технічних засобів, впровадженням нового устаткування, технологічних процесів, що направлені на поліпшення стану навколишнього середовища. Визначає потребу пароплавства та його підприємств у спеціалізованому флоті і спеціальних причалах, а також в устаткуванні і пристроях для флоту і берегових підприємств для збирання, перероблення і знищення стічних вод і фекалій, сухого сміття, відпрацьованих мастил і харчових відходів і контролює їх постачання, будівництво, установлення і експлуатацію. Організовує вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду ведення роботи з охорони навколишнього середовища. Забезпечує ведення планової і статистичної документації, раціональне використання відпущених коштів на природоохоронні заходи. Здійснює керівництво діяльністю працівників з охорони навколишнього середовища в басейні і подає пропозиції щодо заохочення працівників, що відзначилися, накладає дисциплінарні стягнення і грошові штрафи на порушників. Контролює дотримування правил і норм охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Повинен знати: чинні законодавчі акти, постанови Кабінету Міністрів, методичні і інструктивні вказівки державних інспектуючих органів, накази і розпорядження з питань охорони навколишнього середовища; Устав служби на судах річкового флоту, Устав про дисципліну праці працівників річкового транспорту; правила перевезення річковим транспортом і правила Річкового Регістру, правила технічної експлуатації річкового транспорту; експлуатаційно-технічні характеристики суден; схему водних шляхів і розміщення в басейні підприємств і місць добування нерудних будівельних матеріалів; будову і правила експлуатації контрольно-вимірювальної апаратури, що визначає рівень стану навколишнього середовища; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід у галузі охорони навколишнього середовища; основи економіки, організацію виробництва, праці і управління; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
21. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ ТЕПЛОТЕХНІЧНОЇ
Завдання та обов'язки. Організує допомогу теплотехнічним партіям і екіпажам суден у розробленні і впровадженні заходів, що забезпечують зниження витрат палива і мастильних матеріалів, застосування нових сортів нафтопродуктів, ведення заданого водного режиму котлів та інших заходів, пов'язаних з підвищенням рівня технічної експлуатації суден. Організує проведення аналізів палива, мастил, технічної води, а також аналізів з визначення вибухонебезпечних концентрацій парів нафтопродуктів у бункерах, топках та інших ємкостях. Здійснює методичне керівництво роботою лінійних лабораторій і лабораторій на бункерних станціях (базах), контролює забезпечення умов запобігання збитків і погіршення якості і нафтопродуктів на бункерних станціях і на суднах. Постійно підвищує якість і точність проведення лабораторних аналізів, розроблює і впроваджує у лабораторії нові економічні і ефективні методи аналізу нафтопродуктів, води і газу. Проводить технічне навчання на суднах з питань використання передового вітчизняного і зарубіжного досвіду з удосконалення контролю якості нафтопродуктів і води судновими лабораторіями. Проводить серед працівників лабораторії виховну роботу і роботу з укріплення трудової дисципліни, додержання правил охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Повинен знати: накази, постанови, положення, інструкції, стандарти і інші керівні матеріали стосовно технічної експлуатації флоту; методики і прилади для проведення аналізів нафтопродуктів, води і газу; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід щодо поліпшення використання палива; економіку, організацію виробництва, праці і управління; правила охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією не менше 5 років.
22. НАЧАЛЬНИК МАЙСТЕРНІ ПЛАВАЮЧОЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво плаваючою майстернею щодо виконання планових завдань, ефективного використання виробничих потужностей, економного витрачання сировини, матеріалів, електроенергії, підвищення продуктивності праці. Організує підготовку виробництва та забезпечує контроль за додержуванням технологічних процесів, впровадженням наукової організації праці, механізації та автоматизації трудомістких процесів та ручної праці. Забезпечує створення умов для освоювання та виконання робітниками норм виробітку, розроблює пропозиції про перегляд норм виробітку та розцінок, присвоєння розрядів робітникам відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик. Здійснює заходи щодо запобігання браку, підвищення якості продукції та робіт. Забезпечує повне завантаження та правильне використання устаткування. Проводить аналіз наслідків виробничої діяльності плаваючої майстерні, здійснює контроль за правильністю та своєчасністю оформлення документів з обліку робочого часу, виробітку, простоїв та заробітної плати. Організує роботу з раціоналізації та винахідництва серед інженерно-технічних працівників та робітників плаваючої майстерні. Контролює додержання працівниками трудової та виробничої дисципліни, виконання ними правил та норм з охорони праці та техніки безпеки. Вносить пропозиції щодо заохочування працівників, що відзначилися, та накладанні дисциплінарних стягнень на порушників дисципліни. Організує проведення робіт з підвищення рівня технічних та економічних знань працівників. Здійснює керівництво і контроль за роботою з охорони праці, виробничої санітарії, електро та протипожежної безпеки. Забезпечує правильну експлуатацію виробничих приміщень, ремонтних площадок, силових установок та іншого устаткування, своєчасне проведення їх ремонту, огляду, правильне ведення технічної документації та паспортів. Забезпечує утримування у справному стані захисних пристосувань до верстатів, машин, механізмів та іншого обладнання, запобіжних пристроїв та санітарно-технічного устаткування. Організує безпечне зберігання, транспортування та використання отруйних, рідких, вибуховогненебезпечних та радіоактивних речовин, контролює додержання вимог безпеки під час роботи з цими речовинами. Здійснює керівництво розробленням нових та переглядом діючих посадових інструкцій для спеціалістів та службовців та інструкцій з безпечного ведення робіт до всіх робітничих професій. Забезпечує складання проектів комплексних і поточних планів заходів щодо поліпшення умов праці, запобігань виробничого травматизму та професійних захворювань. Несе відповідальність за безпечний відстій судна та переміщення плавучої майстерні на нове місце розміщення. Визначає потребу в обладнанні та пристроях плавучої майстерні та здійснює контроль за збиранням та переробкою стічних вод і фекалій, сухого сміття, відпрацьованих мастил та відходів харчування.