Документ підготовлено в системі iplex
Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства | Рішення від 25.12.2002 № 28
КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
Р І Ш Е Н Н Я
25.12.2002 N 28
Про хід виконання доручень Президента України та Прем'єр-міністра України щодо проходження опалювального сезону, стану розрахунків за надані житлово-комунальні послуги та поточної проплати за енергоносії
На виконання доручення Президента України від 19.10.02 N 1-1/1340 Комітетом розроблені та затверджені наказом від 24.10.02 N 58 Заходи щодо забезпечення виконання завдань Президента України з питань безперебійного забезпечення комунальними послугами житлового фонду та об'єктів соціальної сфери в осінньо-зимовий період та суттєвого покращання рівня оплати за надані послуги та енергоносії.
Відповідно до Заходів, з метою координації дій з виконання зазначених доручень, Комітетом проведені наради з представниками Мінфіну, Мінпаливенерго, Держказначейства, НАК "Нафтогаз України".
Міжвідомчою комісією з питань підготовки житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2002/2003 років проведено перевірки проходження опалювального сезону та оплати за надані житлово-комунальні послуги і спожиті енергоносії у Черкаській, Хмельницькій (м. Кам'янець-Подільський), Одеській, Харківській, Житомирській, Івано-Франківській та Дніпропетровській областях.
Для посилення контролю за станом проходження опалювального сезону, розрахунків за енергоносії та житлово-комунальні послуги на виконання протоколу селекторної наради під головуванням Віце-прем'єр-міністра України В.А.Гайдука починаючи з 14 грудня запроваджено проведення щотижневих, спільних з Мінпаливенерго, селекторних нарад.
За оперативними даними облдержадміністрацій, станом на 25 грудня загалом працюють 15,3 тис. котелень (99,99% від наявних), опалюються 150,9 тис. житлових будинків (99,85%), 100% об'єктів соціальної сфери.
У АР Крим, Дніпропетровській та Луганській областях через різні обставини загалом не працює 2 котельні та не опалюється 221 житловий будинок.
Не зменшуються заборгованість споживачів за теплову енергію, яка з початку року зросла на 230,7 млн. грн. і на 01.12.02 становить 3,7 млрд. грн., та заборгованість підприємств теплопостачання за природний газ, яка з початку року зросла на 241,1 млн. грн. і становить 2,4 млрд. гривень.
Розглянувши хід виконання доручень Президента України та Прем'єр-міністра України щодо проходження опалювального сезону, стану розрахунків за надані житлово-комунальні послуги та поточної проплати за енергоносії, колегія В И Р І Ш И Л А:
1. Попередити керівників Ресжитлокомунгоспу АР Крим (Намяк Є.Д.), Дніпропетровського (Турчин Л.А.) та Луганського (Андрійчук М.Д.) облжитлокомунуправлінь про особисту відповідальність за незадовільне проходження опалювального сезону та зобов'язати терміново вжити необхідних заходів щодо безумовного забезпечення опалення житлових будинків у зазначених регіонах.
2. Керівникам Ресжитлокомунгоспу АР Крим, облжитлокомунуправлінь, Севастопольських міськкомунуправління та міськжитлоуправління, Київського Головного управління житлового господарства взяти під особистий контроль стан розрахунків споживачів за житлово-комунальні послуги та спожиті підприємствами житлово-комунального господарства енергоносії, активізувати роботу комісій з розгляду питань погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
3. Управлінню економіки, ціноутворення та тарифної політики житлово-комунального господарства (Кулеша А.А.):
- надавати допомогу обласним управлінням житлово-комунального господарства щодо виконання постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.02 N 1693 та від 16.12.02 N 1920;
- прискорити подання до Кабінету Міністрів України доопрацьованого проекту Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про підприємства в Україні";
- після прийняття Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" (стаття 39) надавати допомогу обласним управлінням житлово-комунального господарства щодо проведення взаєморозрахунків;
- разом з РІОЦ та іншими управліннями і відділами забезпечити до 01.02.03 удосконалення чинних форм статистичної звітності.
4. Управлінню комунальної теплоенергетики (Лаховський Є.Й.), Управлінню міськелектротранспорту (Вірченко В.В.) прискорити розроблення проектів Законів України "Про теплопостачання населених пунктів України" та "Про міський наземний електротранспорт".
5. Управлінню комунальної теплоенергетики (Лаховський Є.Й.) разом з Управлінням економіки, ціноутворення та тарифної політики житлово-комунального господарства (Кулеша А.А.) забезпечити щотижневий моніторинг стану проходження опалювального сезону та підготовку відповідних матеріалів до спільних з Мінпаливенерго селекторних нарад.
6. Управлінню комунальної теплоенергетики (Лаховський Є.Й.), Управлінню економіки, ціноутворення та тарифної політики житлово-комунального господарства (Кулеша А.А.), Управлінню водопровідно-каналізаційного господарства (Хомко В.Є), Управлінню експлуатації житлового фонду (Кірюшин В.М.), Управлінню міськелектротранспорту (Вірченко В.В.), Управлінню благоустрою та комунального обслуговування (Стеценко Я.А.) продовжити роботу щодо виконання наказу Комітету від 24.10.02 N 58.
7. Загальну координацію з виконання рішення колегії покласти на заступника Голови Комітету Рудого В.П.
8. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Голова колегії Г.М.СемчукДовідка
На виконання доручень Президента України від 19.10.02 N 1-1/1340 та Прем'єр-міністра України від 22.10.02 N 11905/2 Управління комунальної теплоенергетики разом з відповідними управліннями Комітету взяли участь у розробленні Заходів щодо забезпечення виконання доручення Президента України з питань безперебійного забезпечення комунальними послугами житлового фонду та об'єктів соціальної сфери в осінньо-зимовий період та суттєвого покращання рівня оплати за надані послуги та енергоносії, які затверджені наказом Комітету від 24.10.02 N 58. Зазначений наказ було направлено Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям листом від 29.10.02. N 6/15-229.
Відповідно до затверджених Заходів, з метою координації дій з виконання зазначених доручень, 28 жовтня та 15 листопада 2002 року Комітетом проведені наради з представниками Мінфіну, Мінпаливенерго, Держказначейства, НАК "Нафтогаз України". Управлінням було проведено роботу зі створення Міжвідомчої комісії з питань підготовки житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2002/2003 років, склад якої затверджено Головою Держжитлокомунгоспу, та підготовлено графік перевірок.
Комісією, відповідно до графіка, проведено перевірки з проходження опалювального сезону та оплати за надані житлово-комунальні послуги і спожиті енергоносії у Черкаській, Хмельницькій (м. Кам'янець-Подільський), Одеській, Харківській, Житомирській, Івано-Франківській та Дніпропетровській областях.
Управління у складі комісії взяло участь у перевірці Черкаської області. За результатами перевірки і з метою недопущення у подальшій роботі недоліків, виявлених у Черкаській області, Комісія рекомендувала притягти до відповідальності посадових осіб, з вини яких допущено зволікання з початком опалювального сезону. Наказом управління житлово-комунального господарства Черкаської облдержадміністрації від 28.10.02 N 29 першого заступника начальника управління Межакова Ф.І., заступника начальника управління - начальника відділу економіки Романенка С.В., начальника відділу житлової та технічної політики Тепікіна К.Ф. попереджено про недопущення у подальшій роботі недоліків в організаційному і фінансовому забезпеченні безперебійного теплопостачання житлового фонду та об'єктів соціальної сфери. Додатково наказом по Управлінню від 12.11.02 N 21-к першому заступнику начальника управління Межакову Ф.І. винесено догану та попереджено, що у разі повторення подібних випадків будуть вжиті більш суворі заходи дисциплінарного стягнення.
Завдяки вжитим заходам станом на 20 грудня поточного року у Черкаській області працюють усі 217 котелень, опалюється 100% житлового фонду, лікарень, дошкільних та навчальних закладів.
Управління взяло участь у підготовці питання організації виконання доручень Президента України та Прем'єр-міністра України для розгляду на розширеному засіданні колегії Комітету за участю начальників управлінь житлово-комунального господарства облдержадміністрацій та представників міністерств, яка відбулась 30 жовтня.
Управлінням підготовлено графік проведення селекторних нарад з керівниками облдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, головою Ресжитлокомунгоспу АР Крим, начальниками облжитлокомунуправлінь, керівниками підприємств житлово-комунального господарства, затверджений Головою Комітету. На 16 листопада поточного року було підготовлено інформацію про стан проходження опалювального сезону для проведення, разом з Мінпаливенерго, селекторної наради. Для посилення контролю за станом проходження опалювального сезону та розрахунків за енергоносії та житлово-комунальні послуги та на виконання протоколу селекторної наради під головуванням Віце-прем'єр-міністра України В.А.Гайдука починаючи з 14 грудня Управління щотижнево проводить моніторинг стану проходження опалювального сезону для проведення щотижневих, спільних з Мінпаливенерго, селекторних нарад.
На виконання доручень у трьох областях - Кіровоградській, Одеській, Херсонській проведено засідання колегій облдержадміністрацій з виконання поставлених завдань, в Автономній Республіці Крим та у дев'ятнадцяти областях, а саме: Вінницькій, Волинській, Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській прийнято розпорядження облдержадміністрацій, у п'яти областях - Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Тернопільській головами облдержадміністрацій доручено головам райдержадміністрацій забезпечити виконання завдань Президента України, у чотирьох областях - Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Харківській, містах Києві та Севастополі проведені наради із зазначених питань.
Обласними держадміністраціями, Держжитлокомунгоспом, іншими центральними органами виконавчої влади вживаються відповідні заходи з безперебійного забезпечення комунальними послугами житлового фонду та об'єктів соціальної сфери в осінньо-зимовий період та суттєвого покращання рівня оплати за надані послуги та енергоносії.
За оперативними даними облдержадміністрацій, станом на 20 грудня загалом працюють 15,3 тис. котелень (99,99% від наявних). Серед них 9,6 тис. котелень підпорядковані місцевим радам (99,99%), 5,7 тис. відомчих котелень (99,98%). Опалюються 150,8 тис. житлових будинків (99,8%), у т.ч. підпорядкованих місцевим радам 117,4 тис. житлових будинків (99,8%), 32,7 тис. відомчих (99,9%), 100% учбових (15240 од.) та дошкільних закладів (8905 од.) і лікарень (7345 од.).
В окремих регіонах України через різні обставини не працює 2 котельні та не опалюється 285 житлових будинків.
У АР Крим у зв'язку з ремонтними роботами на тепломережах та внутрішньобудинкових системах опалення не опалюються 13 будинків місцевих рад у м. Щолкіне та 9 будинків у сел. Приморське.
У Дніпропетровській області через відсутність лімітів на природний газ у м. Синельникове не працює 2 котельні ( з них 1 відомча) і не опалюється 46 будинків. Також не опалюється 23 будинки у сел. Меліоративне Новомосковського району через заборгованість населення за спожиту теплову енергію.
У Луганській області у містах Кіровську (на 29 житлових будинках), Первомайську (4), Стаханові (97) продовжуються ремонтні роботи систем опалення з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації минулого опалювального сезону за рахунок коштів резервного фонду Кабінету Міністрів України. Відповідно до графіка будинки повинні були бути підключені до 15.12.02. Через аварію на водоводі у м. Брянка і відповідно призупинення роботи котельні, що спричинило аварії на теплових мережах та внутрішньобудинкових системах опалення, не опалюється 63 будинки.
У м. Севастополі провадиться капітальний ремонт 1 будинку до 30.12.02.
Стан розрахунків.
Зменшилась на 240 млн. грн. заборгованість населення за спожиті послуги (з 7,63 млрд. грн. на 10 липня до 7,39 млрд. грн. на 10 листопада).
На початку 2002 року рівень проплат підприємств теплопостачання за природний газ становив 40 відсотків від спожитого, у жовтні цей показник зріс до 138,1 відсотка, а в таких областях, як Миколаївська, Кіровоградська, Херсонська, Івано-Франківська, АР Крим і м. Севастополі цей показник значно вищий від середнього по Україні. Але в листопаді рівень оплати за газ знову зменшився, він становив 82,9 відсотка.
У структурі собівартості послуг теплопостачання витрати на газ становлять більш ніж 50 відсотків. За даними моніторингу рівня тарифів на житлово-комунальні послуги тарифи, встановлені на послуги теплопостачання, відшкодовують їх вартість на 40-80%, що призводить до більш інтенсивного зростання заборгованості за спожитий природний газ, ніж заборгованість споживачів за теплову енергію. Так, з початку року заборгованість споживачів за теплову енергію зросла на 230,7 млн. грн. і на 01.12.02 року становить 3,7 млрд. грн., заборгованість підприємств теплопостачання за природний газ з початку року зросла на 241,1 млн. грн. і на 01.12.02 становить 2,4 млрд. грн.
Загалом по Україні за одинадцять місяців поточного року середній рівень проплат за електроенергію підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства становив 69,2 відсотка від спожитої електроенергії, у жовтні 2002 року цей показник становив 75,8 відсотка (у жовтні минулого року - 71,4%).
У Волинській, Донецькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Чернігівській областях відсоток проплат за жовтень складає від 87 до 129 відсотків.
Заборгованість підприємств водопровідно-каналізаційного господарства за спожиту електроенергію з початку року збільшилась на 230,8 млн. грн., або на 23,6 відсотка, і на 1 грудня 2002 року становить 1,2 млрд грн. Протягом поточного року борги за електроенергію зросли у всіх областях України, крім Одеської та Сумської. Найбільш суттєве збільшення боргів у Житомирській області - на 86 відсотків, Херсонській - на 79,5 відсотка, Хмельницькій - на 76,2 відсотка.
Не вдалось досягти зменшення заборгованості за спожиту електроенергію, і у листопаді поточного року вона зросла майже у всіх областях України на загальну суму 20,7 млн. гривень. Її зменшення відбулося тільки у Одеській області.
Стан платежів підприємств галузі за енергоносії пов'язаний насамперед із стійкими неплатежами споживачів за отримані житлово-комунальні послуги.
Протягом року загальна сума дебіторської заборгованості зросла на 243,8 млн. грн. і на 10.12.02 року становить 8,5 млрд. грн., з урахуванням того, що протягом жовтня, листопада та першої декади грудня дебіторська заборгованість всіх споживачів послуг зменшилася на 236,1 млн. гривень.
Заборгованість госпрозрахункових підприємств підприємствам житлово-комунального господарства за отримані послуги з початку року зросла на 103,1 млн. грн. і станом на 01.12.02 року складає 2,0 млрд. гривень.
У кошторисах бюджетних установ і організацій, що утримуються за рахунок загального фонду державного бюджету, витрати для розрахунків у 2002 році за спожиті природний газ, теплову і електричну енергію, передбачені в сумі 876,4 млн. грн., за 9 місяців п.р. на вказану мету з державного бюджету виділено 501,6 млн. грн., а залишок невикористаних асигнувань складає 374,8 млн. гривень. Разом з тим НАК "Нафтогаз України" та НЕК "Енергоатом" мають заборгованість по платежах до державного бюджету. В свою чергу, енергопостачальні організації мають значну заборгованість перед НАК "Нафтогаз України" з оплати за спожитий газ, погашення якої внаслідок неплатежів з боку споживачів тепло-, електроенергії унеможливлюється.
Заборгованість підприємствам житлово-комунального господарства по пільгах та субсидіях становить 501 млн. гривень, крім того 202 млн. грн. за професійною ознакою.
З метою забезпечення у повному обсязі розрахунків з пільг та субсидій населенню та погашення заборгованості бюджетних установ з оплати спожитих енергоносіїв прийняті постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2002 року N 1642 "Про перерозподіл річних обсягів субвенцій з Державного бюджету України між місцевими бюджетами на надання пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення та послуг зв'язку" та від 11 листопада 2002 року N 1693 "Про проведення розрахунків бюджетних установ за спожиті енергоносії".
У всіх областях України з метою здійснення заходів щодо зменшення простроченої кредиторської та дебіторської заборгованості, запобігання її утворенню у майбутньому та посилення платіжної дисципліни створені та працюють обласні комісії.
На засіданнях обласних комісій розглядаються питання розрахунків за спожиті енергоносії, проводиться робота щодо звіряння заборгованості з усіма кредиторами і дебіторами, для забезпечення поліпшення стану проплат за надані послуги юридичними службами на підприємствах житлово-комунального господарства вживаються заходи щодо боржників через адмінкомісії, суди, арбітражні суди, вживаються заходи щодо припинення безоплатного споживання послуг, проводиться роз'яснювальна робота через засоби масової інформації щодо необхідності оплати населенням спожитих житлово-комунальних послуг.
За оперативною інформацією облдержадміністрацій, на виконання п. 3 доручення Президента України від 19 жовтня 2002 року N 1-1/1340 дані доручення виконкомам міських рад та райдержадміністраціям щодо створення у кожній адміністративно-територіальній одиниці комісій з перевірок обсягів, якості та вартості наданих житлово-комунальних послуг, розгляду питань погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги, надання допомоги громадянам в оформленні субсидій, проведення відповідної роз'яснювальної роботи серед населення.
Так, у Рівненській області створено 16 районних, в містах обласного підпорядкування - 4, в містах і селищах районного підпорядкування - 20 комісій. У Київській області створено 25 комісій при райдержадміністраціях, 10 - при міськвиконкомах міст обласного підпорядкування, у Волинській та Сумській областях у всіх райдержадміністраціях та міськвиконкомах міст обласного значення створені і діють відповідно 20 та 25 комісій. В Луганській області створено 42 комісії, Запорізькій області - 33, в Херсонській - 22, в Тернопільській - 19, в Донецькій - 24 комісії.
До складу комісій, крім рекомендованих дорученням осіб, включені представники фінансових та судово-виконавчих органів, відділів субсидій.
У всіх областях України через місцеві засоби масової інформації проводиться активна роз'яснювальна робота серед населення щодо необхідності своєчасної та повної оплати спожитих житлово-комунальних послуг.
У результаті проведеної роботи в Рівненській області рівень оплати населенням спожитих послуг зріс на 30 відсотків порівняно з минулим роком. У Київській області рівень оплати населенням за спожиту теплову енергію зріс до 142 відсотків, бюджетних установ - до 180 відсотків. У Луганській області проведена комісіями робота дозволила у жовтні поточного року підвищити рівень розрахунків за послуги теплопостачання до 159,2 відсотка, водопостачання та водовідведення - до 91,3 відсотка проти 72 відсотків у вересні.
В областях активізувалась робота щодо примусового стягнення боргів за спожиті житлово-комунальні послуги. За даними облдержадміністрацій, подано до суду більш ніж 200 тисяч позовів і претензій на суму 410,0 млн. гривень. Так, у Київській області лише щодо населення, яке заборгувало за теплову енергію, порушено близько 31 тисячі судових справ на суму 39,5 млн. гривень. У Тернопільській області передано до суду 908 справ на суму 343,8 тис. грн., в Донецькій - 8924 справи на суму 24,4 млн. грн., в Рівненській - більше 4 тисяч позовів та претензій на загальну суму понад 15 млн. грн., у Волинській області - 8330 справ на суму 10,2 млн. грн.
У Держжитлокомунгоспі триває робота з виконання доручення Президента України Л.Д.Кучми від 19.10.02 N 1-1/1340 щодо забезпечення оплати поточного споживання електроенергії та газу підприємствами водо-, теплопостачання та водовідведення.
"Інформаційний бюлетень Держбуду"
N 7, 2003, лютий