• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції "Про порядок зносин органів прокуратури України з компетентними установами іноземних держав"

Генеральна прокуратура України  | Наказ, Інструкція від 25.12.1995 № 23
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 25.12.1995
  • Номер: 23
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 25.12.1995
  • Номер: 23
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 23 від 25.12.95
м.Київ
Про затвердження Інструкції "Про порядок зносин органів прокуратури України з компетентними установами іноземних держав"
З метою контролю за додержанням органами прокуратури України зобов'язань, що випливають з міжнародних договорів, вдосконалення порядку зносин з питань правової допомоги і підвищення ефективності взаємодії з правоохоронними установами іноземних держав
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію "Про порядок зносин органів прокуратури України з компетентними установами іноземних держав" та ввести її в дію з 1 січня 1996 року.
2. Начальникам управлінь та відділів Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя та прирівненим до них прокурорам забезпечити вивчення і дотримання вимог Інструкції в роботі.
3. Контроль за виконанням Інструкції та цього наказу покласти на заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів Генеральної прокуратури України, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя та прирівнених до них прокурорів.
Затверджена та введена в дію
з 1 січня 1996 року наказом
Генерального прокурора України
N 23 від 25 грудня 1995 року
Інструкція про порядок зносин органів прокуратури України з компетентними установами іноземних держав
1. Загальні положення
1.1. Міжнародне співробітництво органів прокуратури України здійснюється на основі міждержавних угод і договорів, учасником яких є Україна, законів України, а також нормативних актів і відомчих угод Генеральної прокуратури України.
1.2. Співробітництво органів прокуратури України з компетентними установами іноземних держав базуються на принципах:
- взаємної поваги до національного суверенітету і неухильного дотримання норм національного законодавства;
- невтручання в питання політичного, військового, релігійного або расового характеру.
1.3. Міжнародне співробітництво органів прокуратури України здійснюється у межах їх компетенції шляхом:
- участі у заходах, метою яких є створення або вдосконалення правової бази і порядку співробітництва правоохоронних органів України з компетентними установами інших держав, вирішення конкретних питань взаємодії;
- обміну інформацією та досвідом роботи з правоохоронними органами та науковими закладами зарубіжних країн, навчання, стажування, участі у міжнародних зустрічах та семінарах з питань правоохоронної діяльності;
- вжиття передбачених законодавством заходів в порядку надання або отримання правової допомоги.
1.4. Зносини між органами прокуратури України та компетентними правоохоронними органами іноземних держав здійснюються лише через Генеральну прокуратуру України, якщо інше не встановлене міждержавними угодами або відомчими договорами Генеральної прокуратури.
Допускається безпосередній обмін відомостями інформаційно-довідкового характеру між органами прокуратури прикордонних областей України і правоохоронними органами сусідніх регіонів суміжних держав з обов'язковим наступним повідомленням про це в Генеральну прокуратуру України.
1.5. Міжнародне співробітництво органів прокуратури України з компетентними установами інших держав по наданню правової допомоги здійснюється шляхом:
- вручення документів;
- виконання окремих процесуальних дій;
- порушення кримінального переслідування;
- виклику свідків і тимчасової видачі осіб, які утримуються під вартою, для допиту як свідків;
- арешту осіб, які підлягають видачі;
- видачі (екстрадиції) осіб, які підлягають притяганню до кримінальної відповідальності або для відбуття покарання згідно з вироком суду;
- конвоювання осіб, які видаються в порядку екстрадиції;
- транзитного перевезення осіб, які утримуються під вартою;
- видачі предметів. що мають значення в кримінальній справі як речові докази;
- повернення викраденого майна та незаконно придбаних предметів і цінностей;
- отримання інформації про рух коштів по банківських рахунках та накладання на них арешту.
2. Порядок направлення правоохоронним органам інших держав клопотань про надання правової допомоги
2.1. Клопотання про надання правової допомоги готуються працівниками органів прокуратури на місцях і містять:
- найменування справи або матеріалу, по яких запитується правова допомога;
- опис подій, що є предметом розслідування (встановлення), їх юридична кваліфікація;
- дані про пред'явлення звинувачення з викладенням повного тексту відповідних статей Кримінального Кодексу України;
- прізвище, ім'я. по батькові та процесуальне становище осіб, з якими необхідно виконати процесуальні дії, відомості про їх місце проживання або перебування, рід занять, а також інші наявні дані, що можуть полегшити виконання клопотання;
- перелік процесуальних дій. які підлягають виконанню.
2.2. Клопотання про надання правової допомоги має бути складене на чистому форматному аркуші паперу (без гербів), віддруковане державною мовою України, підписане керівником і завірене печаткою прокуратури - ініціатора клопотання. До нього додається завірений належним чином переклад оригіналу, а також всіх документів, що надсилаються разом із клопотанням, мовою запитуваної Сторони (для країн СНД допускається переклад російською мовою).
2.3. Клопотання надсилається в Генеральну прокуратуру України прокурором області (прирівненим до нього прокурором), з листом, в якому вказується:
- найменування органу прокуратури, що є ініціатором клопотання та закондонної установи, до якої звернене клопотання;
- посилання на чинну угоду про надання правової допомоги, учасником якої є як Україна, так і запитувана сторона;
- в разі необхідності - дані про працівників органів прокуратури, участь яких у виконанні процесуальних дій вважається потрібною, обгрунтування потреби та бажані строки відрядження.
2.4. Клопотання про надання правової допомоги, що надійшли від прокурорів областей та прирівнених до них прокурорів, а також від слідчих органів Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України розглядаються відповідними структурними підрозділами Генеральної прокуратури України, на які покладено здійснення нагляду у сфері тих питань, яких стосуються звернення, і доповідаються Генеральному прокурору України або його заступнику, який приймає рішення про доцільність звернення до іноземних правоохоронних установ.
2.5. Клопотання про надання правової допомоги надсилаються Генеральною прокуратурою України через Міністерство закордонних справ України на адресу центрального органу юстиції (прокуратури) зарубіжної держави, якщо інше не обумовлено двосторонніми або багатосторонніми угодами, учасником яких є Україна. До держав СНД такі клопотання надсилаються в порядку, передбаченому статтями 5 і 80 Конвенції "Про правову допомогу і правові відносини в цивільних. сімейних і кримінальних справах" від 22 січня 1993 року.
2.6. При направленні до правоохоронних органів інших держав кримінальних справ з клопотаннями про притягнення особи до кримінальної відповідальності матеріали справ перекладаються на мову запитуваної сторони і завіряються.
З матеріалів кожної справи готується копія, яка зберігається у відповідному органі прокуратури за місцем вчинення злочину. Оригінал справи направляється в Головне слідче управління Генеральної прокуратури України для передачі запитуваній стороні. До держав СНД справи надсилаються в порядку, передбаченому статтями 5 і 80 Конвенції "Про правову допомогу і правові відносини в цивільних, сімейних і кримінальних справах" від 22 січня 1993 року.
2.7. У випадку, коли під час розслідування одержані достовірні відомості про виїзд за межі України з метою переховування від правоохоронних органів осіб, які обвинувачуються або підозрюються в скоєнні злочину, за який чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі, їх розшук за межами України здійснюють органи внутрішніх справ згідно із інструктивним листом Генеральної прокуратури України і МВС України N 15-130-93/3740/ВН від 06.09.93 р. "Про порядок розшуку за межами України обвинувачених, підозрюваних у кримінальних справах і засуджених, які переховуються від правоохоронних органів".
Для затримання таких розшукуваних осіб до компетентних правоохоронних органів іноземної країни надсилається запит, який повинен містити клопотання щодо затримання особи, яка підлягає видачі, прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, громадянство, підтвердження наявності санкції прокурора на арешт, ухвали або вироку суду, найменування органу, який виніс таке рішення, дату його винесення.
Копія постанови про арешт додається до запиту.
2.8. Запит надсилається до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури, яка вирішує питання про видачу (екстрадицію) розшукуваної особи шляхом звернення до центрального органу юстиції (прокуратури) іноземної держави із клопотанням про надання правової допомоги.
3. Виконання клопотань про правову допомогу, що надійшли від зарубіжних компетентних установ
3.1. Клопотання про надання правової допомоги, що надійшли до Генеральної прокуратури України від правоохоронних установ інших держав розглядаються відповідними підрозділами Генеральної прокуратури України, на які покладено здійснення нагляду у сфері питань, яких стосуються звернення. При відсутності обставин, які в силу чинного законодавства України і положень міжнародних угод роблять надання допомоги неможливим, клопотання в тижневий строк скеровуються для виконання прокурорам областей та прирівненим до них прокурорам або органам, до компетенції яких відноситься виконання клопотання.
3.2. Термін виконання клопотання про правову допомогу не повинен перевищувати 45 діб з моменту його надходження до Генеральної прокуратури України. В разі неможливості виконання доручення у зазначений строк, а також відмови у виконані клопотання зацікавлена сторона сповіщається про це через Генеральну прокуратуру з мотивованим викладенням відповідних причин.
3.3. Виконання клопотань про перейняття провадженя у кримінальних справах здійснюється в строки, передбачені кримінально-процесуальним законодавством України. В разі закриття кримінальної справи, призупинення слідства, або засудження винної особи до Генеральної прокуратури надсилається копія відповідної постанови або вироку для інформування іноземного органу, від якого надійшов запит.
4. Порядок виїзду працівників органів прокуратури України за кордон у службових справах
4.1. Виїзд працівників органів прокуратури України за кордон у службових справах здійснюється при необхідності:
- участі у заходах, здійснюваних правоохоронними органами інших держав в порядку правової допомоги за клопотаннями правоохоронних органів України, якщо виконання запитуваних дій у повному обсязі без такої участі є неможливим;
- участі у переговорах та робочих зустрічах у складі державних делегацій або делегацій Генеральної прокуратури України;
- проходження навчання (стажування).
4.2. Обов'язковою підставою для виїзду у відрядження за кордон є наявність письмового запрошення або згоди державного органу, що є приймаючою стороною, або Посольства іноземної держави в Україні.
4.3. Дозвіл на виїзд у закордонне відрядження дається Генеральним прокурором України або його заступником на підставі рапорту начальника структурного підрозділу або листа прокурора області чи прирівненого до нього прокурора, в якому вказується:
- персональний склад працівників, що направляються у відрядження (посада, класний чин, прізвище, ім'я та по батькові);
- країна виїзду та орган, що є приймаючою стороною;
- мета виїзду за кордон;
- термін перебування у відрядженні та дата виїзду;
- місця, перебування в яких планується;
- вид транспорту;
- джерело фінансування витрат.
4.4. У випадках, коли ставиться питання про відрядження до країн, для в'їзду в які необхідно отримання віз, до листа додаються оригінал запрошення або письмового підтвердження згоди приймаючої установи на приїзд зазначених осіб, а також їх закордонні паспорти, фотокартки (по 2 розміром 3,5 х 4,5 см кожної особи для кожної країни) і заповнені анкети відповідних Посольств.
4.5. В разі необхідності оформлення працівникові, що відряджається, службового закордонного паспорту, до листа також додається його паспорт громадянина України і 2 кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.
4.6. Документи для оформлення службових закордонних паспортів і віз, а при необхідності - для забезпечення від'їжджаючих іноземною валютою готуються відділом міжнародно-правових зв'язків Генеральної прокуратури України за вказівкою Генерального прокурора або його заступника.
4.7. Перебуваючи на території іноземної держави, співробітники прокуратури зобов'язані дотримуватись законодавства країни перебування. Будь-яке втручання з їх боку в дії співробітників правоохоронних органів держави перебування, проведення слідчих дій самостійно, вжиття заходів, не передбачених планом-завданням, а також таких, що можуть зашкодити державним інтересам України, забороняється.
4.8. Після закінчення відрядження в п'ятиденний термін з моменту повернення на територію України до Генеральної прокуратури України подається письмовій звіт, в якому відображається:
- склад працівників, що перебували за кордоном;
- країна виїзду і найменування органу, що був приймаючою стороною;
- тривалість відрядження;
- справа. по якій здійснювався виїзд;
- мета виїзду і наскільки вона досягнута, причини з яких вона не досягнута;
- джерело фінансування.
5. Облік роботи органів прокуратури з питань правової допомоги
5.1. В Генеральній прокуратурі України, прокуратурах областей та прирівнених до них прокуратурах ведуться наряди:
- звернень за правовою допомогою до правоохоронних органів зарубіжних країн;
- виконання клопотань про правову допомогу зарубіжних правоохоронних органів.
До нарядів залучаються копії відповідних клопотань та документів про хід і наслідки їх виконання, які передаються до відділу міжнародно-правових зв'язків структурними підрозділами Генеральної прокуратури України, на розгляді яких знаходиться відповідні матеріали.
5.2. Відділом міжнародно-правових зв'язків також ведеться облік відряджень працівників органів прокуратури за кордон.
Генеральний прокурор України Г.Ворсінов