• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про рекламу

Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики  | Лист від 05.07.2007 № 5652-1-4/18
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.07.2007
  • Номер: 5652-1-4/18
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.07.2007
  • Номер: 5652-1-4/18
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
Л И С Т
05.07.2007 N 5652-1-4/18
Члену Громадської колегії
Держпідприємництва України
Новікову С. Л.
Щодо реклами
Шановний Сергію Львовичу!
Перш за все, дозвольте подякувати Вам за високу оцінку діяльності працівників Держспоживстандарту України, надану у Вашому листі до народного депутата України Богатирьової Р.В.
Що ж до питань, піднятих у ньому, слід зазначити наступне.
По-перше, згідно з Законом України "Про рекламу" (стаття 22) забороняється реклама тютюнових виробів, алкогольних напоїв, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються ці вироби та напої, інших об'єктів права інтелектуальної власності за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів). Разом з тим слід визнати, що терміни "заходи рекламного характеру" та "спеціальні виставкові заходи" законодавством України не визначаються.
Беручи до уваги положення статті 34 Конституції України, за якою відносини, пов'язані із використанням та поширенням інформації (а реклама за ст. 1 Закону України "Про рекламу" є одним із видів інформації), можуть регулюватися лише законами, слід зазначити, що питання розповсюдження реклами за допомогою заходів рекламного характеру і спеціальних виставкових заходів можуть бути остаточно вирішені лише шляхом прийняття відповідних змін до Закону України "Про рекламу".
Водночас необхідно наголосити, що згідно зі ст. 21 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" ми у своїй діяльності беремо до уваги офіційне роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації від 1 жовтня 2003 року щодо застосування окремих положень Закону України "Про рекламу". Згідно з цим роз'ясненням спеціальними виставковими заходами слід вважати заходи, що мають на меті просування відповідного (алкогольних чи тютюнових виробів) товару на ринок, демонстрацію товару, вивчення кон'юнктури ринку, проводяться організовано у певному місці та у визначені строки, розраховані на зацікавлену та/або професійну аудиторію, відвідувачів.
Зважаючи на викладене, на нашу думку, суб'єкт господарської діяльності згідно зі статтями 6 і 44 Господарського кодексу України, якими гарантована свобода такої діяльності в межах, визначених законом, може самостійно приймати рішення про організацію спеціального виставкового заходу, а також визначати його зміст, форму і порядок проведення.
Таким чином, питання щодо віднесення того чи іншого заходу до категорії спеціальних виставкових необхідно вирішувати по кожному конкретному випадку в установленому порядку.
По-друге, Законом України "Про рекламу" (стаття 8) розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, не вважається рекламою.
Звертаємо увагу на те, що Законом України "Про захист прав споживачів" (стаття 15) визначено обов'язок виробника (виконавця, продавця) продукції надати споживачеві певну інформацію, що забезпечує можливість свідомого і компетентного вибору товару. Така інформація не вважається рекламою, її зміст і порядок розповсюдження встановлено зазначеним Законом.
Що ж до правового режиму іншої інформації про виробника товару чи товар, розповсюдженої у місцях його реалізації, то, зважаючи на відсутність спеціальних положень законодавства з цього питання, його, з нашої точки зору, слід вирішувати базуючись на вимогах законодавства України про інформацію.
Насамкінець слід зазначити, що на розгляд Верховної Ради України в грудні минулого року Урядом України внесено проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо маркетингових комунікацій), реєстр. N 2829. На цей час законопроект, до речі розроблений Держспоживстандартом України, прийнято у першому читанні і він знаходиться на стадії підготовки до другого читання Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації. Однією із основних цілей цього законопроекту є вирішення питань, піднятих у Вашому листі, в тому числі визначення терміну "спеціальні виставкові заходи" та встановлення порядку їх проведення на законодавчому рівні.
З повагою,
Голова О.С.Шнипко
Звірено з оригіналом