21.07.2006 |
Документ підготовлено в системі iplex
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення , інші | Меморандум від 21.07.2006
НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
МЕМОРАНДУМ
про співпрацю та принципи взаємодії між Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та радіокомпаніями України
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення та радіокомпанії України (надалі - Сторони), усвідомлюючи спільну відповідальність за забезпечення динамічного та всебічного розвитку вітчизняного радіопростору, прагнучи наближення радіопростору України до загальносвітового рівня розвитку, дбаючи про задоволення інтересів слухачів, керуючись спільним бажанням забезпечити безперешкодну реалізацію громадянами України права на свободу слова та інформацію, визнаючи важливість співробітництва, яке має базуватися на засадах взаємної поваги та мати конструктивний характер, підтверджуючи намір розвивати діалог та підвищувати ефективність співпраці, беручи до уваги успішну співпрацю Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та інших учасників телерадіопростору України, дбаючи про забезпечення норм Закону України "Про телебачення і радіомовлення" у новій редакції (чинна з 1.03.2006 р.), дійшли згоди з таких обставин:
1. Сторони усвідомлюють, що неухильне дотримання законодавства у сфері телебачення і радіомовлення всіма учасниками медіа-спільноти є запорукою цивілізованих відносин між ними та запорукою динамічного розвитку радіопростору України. Одним з основних важелів забезпечення стабільності галузі є контроль за дотриманням законодавства, що має здійснюватися за принципами доцільності, ефективності, адекватності, збалансованості та прозорості. З огляду на це Сторони домовилися про такі засади контролю за діяльністю радіокомпаній:
налагоджуючи конструктивну співпрацю, радіоорганізації зобов'язуються створювати максимально сприятливі умови для розвитку української музичної культури шляхом трансляції україномовної продукції в найбільш доступний для слухача час;
Національна рада під час проведення моніторингу програм бере до уваги реальну кількість вітчизняних музичних творів у конкретному форматі;
створюючи рівні умови для діяльності радіокомпаній усіх форматів та розуміючи, що музичні передачі є найбільш популярним різновидом розважальних радіопередач, Сторони погодили, що під час проведення перевірок до розважальних передач, передбачених у додатку N 2 до ліцензії Національної ради на мовлення, належать також добірки музичних творів або окремі музичні твори, що транслюються без супроводу ведучого, про що буде внесено відповідні зміни до Інструкції про проведення перевірок телерадіоорганізацій України;
з метою збереження конструктивних партнерських відносин Сторони домовилися вирішувати конфліктні питання, прагнучи до порозуміння та пошуку компромісу. Судовий порядок вирішення спорів буде застосовуватися лише у виключних випадках після вичерпання всіх можливостей врегулювання конфлікту шляхом переговорів;
задля забезпечення об'єктивності та неупередженості при планових перевірках щодо дотримання радіокомпаніями програмної концепції діяльності Національна рада вважатиме базовим часовим проміжком для оцінювання радіоефіру один тиждень з урахуванням циклічності мовлення, крім випадків, коли мовлення здійснюється в населених пунктах, де відсутні спеціалісти Національної ради.
З метою дотримання збалансованості контролю за всіма учасниками радіоінформаційного ринку Сторони домовилися про такі принципи проведення перевірок:
а) періодичність планових комплексних перевірок не повинна перевищувати одного разу на рік;
б) позапланові перевірки можуть проводитися за рішенням Національної ради або за дорученням голови Національної ради у випадку фіксації порушення чинного законодавства під час моніторингу або надходження скарги, при цьому предметом перевірки має бути зафіксоване порушення або зміст скарги;
в) щодо незначних одноразових порушень Національна рада надсилатиме до радіокомпаній листи-попередження, що мають сприйматися ними як припис до негайного вжиття організаційних заходів для попередження повторних порушень і притягнення осіб, винних у вчиненні порушення, до дисциплінарної відповідальності;
г) з метою стабілізації ситуації та усунення загрози позбавлення можливості працювати у сфері радіомовлення законослухняних компаній через незначні порушення Національна рада погоджується застосовувати санкції, передбачені ст. 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", лише у разі виявлення систематичних порушень законодавства, а також враховувати характер порушень та їх об'єктивні причини.
Сторони підтверджують необхідність запровадження механізму стимулювання телерадіоорганізацій, які не мають порушень і діють у відповідності з чинним законодавством. Сторони створять робочу групу для розробки проекту відповідного документа та подання його на розгляд Національної ради протягом 3-х місяців із дня підписання цього Меморандуму.
2. Сторони відзначають виключну важливість розширення сфери застосування української мови та збільшення національного музичного продукту для збереження національних культурних традицій, утвердження самосвідомості нації, розвитку самобутньої української культури, виховання молоді. Сторони розуміють відсутність достатньої кількості музичних творів для забезпечення ефірного мовлення в різних форматах мовлення. У зв'язку із цим, сторони домовилися про дотримання таких принципів:
дбаючи про забезпечення належного розвитку української мови, радіокомпанії зобов'язуються стовідсотково дотримуватися показників мови програм і передач, встановлених ліцензіями Національної ради;
при здійсненні перевірок Національна рада враховуватиме позитивні тенденції у діяльності радіокомпаній та виходитиме з того, що в часовому проміжку з 7 до 23 години всі учасники радіоінформаційного ринку забезпечують наявність в ефірі:
до 1 жовтня 2006 року - не менше 25% музичних творів українських авторів і виконавців;
до 1 грудня 2006 року - не менше 35% музичних творів українських авторів і виконавців;
до 1 лютого 2007 року - не менше 50% музичних творів українських авторів і виконавців.
До національного аудіопродукту зараховуватимуться, зокрема, аудіотвори, вироблені вітчизняними авторами до 24 серпня 1991 року.
3. Усвідомлюючи необхідність збільшення кількості якісної української музики Сторони домовилися разом підготувати проект законодавчих змін, що передбачали б запровадження ефективної програми стимулювання розвитку національної музичної індустрії, та спільно звернутися до Верховної Ради України з проханням про її затвердження та реалізацію. Окрім того, радіокомпанії зобов'язуються створити передачі, спрямовані на залучення талановитих авторів та виконавців до виробництва національного музичного продукту;
4. Національна рада регулярно проводить моніторинг виконання радіоорганізаціями законодавства України та зобов'язань, зафіксованих у цьому Меморандумі. У разі невиконання радіоорганізацією у встановлені терміни зобов'язань, передбачених пунктом 2 цього Меморандуму, Національна рада може порушити питання про вилучення радіоорганізації-порушника з числа Сторін Меморандуму. Якщо пропозиція Національної ради не буде задоволена, Національна рада може зупинити виконання умов Меморандуму щодо цієї радіоорганізації в односторонньому порядку.
Радіоорганізація, яка завчасно виконала зобов'язання, передбачені пунктом 2 цього Меморандуму, інформує про це Національну раду і матиме пріоритетне право на розбудову.
5. Беручи до уваги законодавчу невизначеність статусу мережевих радіомовників та прагнучи упорядкувати радіоринок, Сторони домовилися докласти спільних зусиль для розробки механізму об'єднання компаній, що мають намір транслювати однакову програму передач, у єдину мережу.
6. Сторони підтверджують своє прагнення стимулювати збільшення кількості вітчизняного програмного радіопродукту та підвищення його якості, а також усвідомлюють необхідність запровадження корпоративних заходів для підвищення професійного рівня медіа-фахівців. Виходячи з цього, Сторони домовилися започаткувати спільну професійну премію в галузі радіомовлення, метою якої буде стимулювання її розвитку та відзначення досягнень.
7. З метою зміцнення партнерських взаємовідносин та підтримки постійного діалогу Сторони домовилися проводити не рідше одного разу на 3 місяці зустрічі для обговорення стану та динаміки розвитку радіогалузі України.
Цей Меморандум про співпрацю та принципи взаємодії набуває чинності з дня його підписання.
Вчинено у м. Києві, 21 липня 2006 року.