ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
07.05.2004 N 6/3гн |
Про організацію роботи по представництву прокурором інтересів громадянина або держави в суді
З метою забезпечення ефективного застосування прокурорами всіх форм представницької діяльності по захисту прав і свобод громадян та інтересів держави в суді, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам Генерального прокурора України, начальникам структурних підрозділів Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міським, районним, районним у містах, міжрайонним, а також прирівняним до них прокурорам основними завданнями представництва вважати:
1.1. Захист прав і законних інтересів неповнолітніх, інвалідів, інших осіб, які не спроможні з будь-яких причин самостійно захистити свої права або реалізувати процесуальні повноваження, невизначеного кола осіб, права яких одночасно порушуються, а також захист майнових та інших інтересів держави, що порушуються чи можуть бути порушені внаслідок протиправних діянь фізичних або юридичних осіб;
1.2. Притягнення до встановленої законом відповідальності осіб, які винні в порушенні прав і законних інтересів людини, громадянина або держави;
1.3. Поновлення порушених прав та законних інтересів людини, громадянина і держави, усунення причин та умов, що сприяли їх порушенню.
2. Застосування судових форм захисту прав громадян та інтересів держави забезпечувати у кожному випадку, якщо неможливо поновити їх позасудовим шляхом.
3. Представництво прокуратурою інтересів громадянина чи держави в суді полягає у здійсненні прокурорами процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом, є засобом захисту і поновлення порушених прав громадян та інтересів держави.
4. Прокурорам самостійно визначати підстави для представництва у судах та форму його здійснення, брати участь у будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Першочергову увагу в роботі по представництву інтересів громадян або держави в суді приділяти пріоритетним напрямам наглядової діяльності, визначених наказом Генерального прокурора України N 6гн від 15.04.2004 "Про організацію наглядової діяльності органів прокуратури щодо захисту прав і свобод громадян та інтересів держави".
4.1. При визначенні підстав для захисту майнових інтересів держави керуватися рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 р., згідно з яким прокурор самостійно визначає й обґрунтовує, у чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза її інтересам.
4.2. При здійсненні представництва у господарському судочинстві особливу увагу надавати додержанню законодавства, яке регулює питання, пов'язані з банкрутством суб'єктів господарювання. Своєчасно реагувати на незаконність судових рішень у справах про банкрутство, дій арбітражних керуючих щодо їх виконання, проведення санацій, ліквідаційних процедур. Перевіряти законність укладення угод при реалізації майна боржника та угод, які спричили втрату боржником платоспроможності.
5. Приводами для представництва в суді є звернення до прокуратури громадян, юридичних та посадових осіб, повідомлення в засобах масової інформації або власна ініціатива прокурора.
6. За наявності підстав для захисту інтересів громадянина або держави на досудовій стадії:
- здійснювати перевірку відомостей про порушення інтересів громадян або держави;
- витребувати від органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань і посадових осіб необхідні матеріали, документи, рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти, статистичні дані, акти ревізій, перевірок, висновки спеціалістів;
- викликати посадових осіб і громадян, вимагати від них письмових або усних пояснень про допущені порушення прав і законних інтересів людини, громадян або держави;
- доручати відповідним органам, установам, організаціям проведення ревізій, відомчих та позавідомчих експертиз, а також залучати для з'ясування необхідних питань відповідних спеціалістів;
- вживати заходів щодо притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які вчинили злочин або інше правопорушення.
7. Реалізовувати представницькі функції шляхом:
- пред'явлення в суди і підтримання позовів (заяв);
- участі у розгляді судами справ та вступу прокурора в справу у будь-якій стадії судочинства;
- ініціювання перегляду незаконних судових рішень;
- забезпечення реального виконання судових рішень.
8. Організацію своєчасної та якісної підготовки позовів (заяв) на захист прав громадян і державних інтересів покласти на прокурорів районного і міського рівня, начальників структурних підрозділів прокуратур вищого рівня, які проводять наглядові перевірки, здійснюють нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство.
8.1. Структурним підрозділам представництва інтересів громадян та держави в суді Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня забезпечувати необхідну консультативну і методичну допомогу при підготовці та оформленні позовів (заяв) до суду.
8.2. При підготовці позовів (заяв) забезпечувати їх повноту та вмотивованість. Посилатись на норми матеріального і процесуального права, якими регулюються відповідні правовідносини, на конкретні докази, долучати їх до позовних заяв. Враховувати при цьому, що відповідно до процесуального законодавства кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
8.3. Дотримуватися вимог закону щодо форми і змісту позовів (заяв) та підсудності спорів. Своєчасно реагувати на факти безпідставної відмови у прийнятті та поверненні позовів судами.
Вживати заходів щодо забезпечення позовних вимог одночасно з пред'явленням позову чи заяви. Вказувати на конкретний спосіб забезпечення та мотивувати його. Не залишати без реагування випадки необґрунтованої відмови у забезпеченні позову.
9. Приймати участь у розгляді судами справ, порушених за позовами та заявами прокурора, а також у випадках, передбачених законом, або коли суд визнає це за необхідне.
Цей обов'язок у місцевих загальних судах виконувати, як правило, прокурорам за місцем розташування суду. Природоохоронним, транспортним, військовим прокурорам, прокурорам з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах забезпечити участь у розгляді справ за їх позовами у місцевих загальних судах за місцем знаходження прокуратур.
9.1. Організацію участі прокурорів у розгляді справ в апеляційних та місцевих господарських судах покласти на підрозділи представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратур областей і прирівняних до них за місцем знаходження зазначених судів.
9.2. Активно застосовувати надані законом повноваження щодо участі за своєю ініціативою у розгляді будь-якої справи та вступу у справу, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян або держави. Про намір вступити у розгляд справи, порушеної з ініціативи інших осіб, повідомляти суд письмово, а в судовому засіданні - усно.
9.3. Забезпечити участь прокурорів при розгляді судами справ про:
- усиновлення дітей;
- про позбавлення батьківських прав;
- майнові та житлові права неповнолітніх;
- відшкодування збитків за рахунок державного бюджету;
- звільнення від арешту майна, яке стягується в доход держави;
- банкрутство підприємств державної форми власності.
9.4. Брати активну участь у дослідженні доказів, з'ясуванні фактичних обставин справи, дотримуватись судової етики. Займати принципову позицію у судовому засіданні, висловлювати свою думку відповідно до вимог закону та матеріалів справи. У разі необхідності заявляти перед судом клопотання про постановлення окремих ухвал, своєчасно знайомитись з протоколами судових засідань, надавати на них зауваження.
9.5. Керівникам структурних підрозділів прокуратур, прокурорам районного і міського рівнів контролювати якість підготовки прокурорів до судових засідань, повноту та своєчасність застосовування наданих процесуальних повноважень.
10. Прокурорам усіх рівнів забезпечувати своєчасне реагування на незаконні рішення суду та якісну підготовку апеляційних, касаційних подань (скарг) і заяв за нововиявленими та винятковими обставинами згідно з вимогами закону. При направленні до суду зазначених документів надсилати їх копії до прокуратур вищого рівня, прокурору, який забезпечує участь у справі, а касаційного подання (скарги) і заяви - до Генеральної прокуратури України.
10.1. Про направлення подання та справи до апеляційного чи касаційного суду і дату призначення справи до розгляду негайно повідомляти прокурора, який забезпечує участь у суді, а при оскарженні рішення суду за позовом прокурора - надсилати копію скарги, заперечення на неї та необхідні матеріали прокурору за місцем розташування зазначених судів.
10.2. Підготовку клопотань про внесення касаційних подань до Верховного Суду України, направлення необхідних документів до Генеральної прокуратури України - забезпечувати прокурорам обласного рівня за місцем пред'явлення позовів (заяв), або розгляду справи незалежно від участі в суді.
10.3. Управлінню представництва інтересів громадян та держави у судах Головного управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави Генеральної прокуратури України забезпечувати обов'язкову участь працівників в судах касаційної інстанції у справах, порушених за позовами прокурорів, чи по яких внесені касаційні подання, а також у справах, які обов'язково розглядаються з участю прокурора.
11. Вживати заходів щодо повного і об'єктивного розгляду скарг та звернень фізичних і юридичних осіб з питань представництва інтересів громадян і держави в судах.
За необхідності використовувати повноваження щодо проведення перевірок доводів заявників стосовно законності судових рішень з витребовуванням додаткових матеріалів та інших доказів.
12. За відсутності підстав для внесення документів прокурорського реагування на рішення судів, складати мотивовані висновки за результатами вивчення справ з наведенням аргументів, що спростовують доводи заінтересованих осіб, долучати до них копії судових рішень, виписки з матеріалів справи та інші документи.
13. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, керівникам структурних підрозділів прокуратур, міським, районним, районним у містах, міжрайонним, а також прирівняним до них прокурорам:
13.1. Забезпечити ефективний нагляд за додержанням законів з питань, пов'язаних з виконанням рішень судів та інших органів (посадових осіб), органами контролю за законністю виконавчого провадження, податковими органами, установами банків та органами Державного казначейства України, ліквідаторами та арбітражними керуючими при застосуванні ними Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
13.2. Особливу увагу приділяти нагляду за виконанням судових рішень про стягнення коштів до державного бюджету, відшкодування завданих державі майнових збитків, рішень суду в інтересах громадян, які неспроможні самостійно захистити свої права.
13.3. При проведенні перевірок знайомитися з матеріалами виконавчого провадження, звертати увагу на своєчасність і повноту виявлення правопорушень органами контролю за законністю виконавчого провадження, на обґрунтованість і законність заходів реагування, додержання вимог закону щодо передачі правоохоронним органам матеріалів, які містять ознаки злочину, дотримання законодавства про звернення громадян.
13.4. Перевіряти і вирішувати по суті звернення, які містять дані про наявність ознак складу злочинів у діяннях службових осіб органів державної виконавчої служби, підприємств, установ, організацій, які не виконують або перешкоджають виконанню рішень суду. За результатами перевірки приймати рішення згідно з вимогами ст. 97 КПК України.
13.5. Використовувати наглядові права щодо оскарження до суду дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби та її посадових осіб, застосовувати інші повноваження учасника виконавчого провадження у випадках здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді й відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа за заявою прокурора.
14. При здійсненні повноважень учасника цивільного та господарського судочинства своєчасно вживати в межах своєї компетенції заходів щодо усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, керуючись принципами законності, незалежності суддів, рівності фізичних та юридичних осіб перед законом і судом.
У разі виявлення достатніх даних про наявність ознак дисциплінарного проступку судді або порушення суддею присяги вносити подання особам, які мають право ініціювати питання про дисциплінарну відповідальність судді. Одночасно копії документів з цих питань надсилати до прокуратур обласного рівня та до Генеральної прокуратури України.
15. Оцінювати діяльність прокурорів з питань представництва інтересів громадян і держави у суді, захисту їх прав при виконанні судових рішень, виходячи із сукупності даних про своєчасність пред'явлення позовів (заяв) і результатів їх розгляду, якості участі у розгляді справ, стану реального виконання рішень суду у справах за позовами прокурорів, фактичного поновлення порушених прав і свобод громадян, інтересів держави при виконанні інших судових рішень.
16. Галузевим підрозділам Генеральної прокуратури України та прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратур регіонів та Військово-Морських Сил України спрямовувати діяльність підпорядкованих прокурорів на ефективну реалізацію повноважень по представництву інтересів громадян та держави в суді, вживати заходів для її удосконалення. Забезпечувати взаємодію в цій роботі з іншими підрозділами, науковими установами та навчальними закладами.
Систематично вивчати правозастосовчу практику, забезпечувати підпорядкованих прокурорів матеріалами організаційно-методичного характеру, розповсюджувати позитивний досвід. Регулярно проводити навчальні семінари з метою підвищення фахової підготовки прокурорських працівників.
Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Генерального прокурора України відповідно до розподілу обов'язків.
Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам, довести його до відома прокурорсько-слідчих працівників.
Наказ Генерального прокурора України N 6 від 28.10.02 "Про організацію діяльності прокурорів по представництву інтересів громадянина або держави в суді та нагляду за додержанням законів у виконавчому провадженні" вважати таким, що втратив чинність.
Генеральний прокурор України державний радник юстиції 1 класу | Г.Васильєв |