• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 87 "Житлове та комунальне господарство населених пунктів"

Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України  | Довідник, Покажчик, Перелік від 17.06.1999 № 144
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА,
АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
будівництва, архітектури
та житлової політики України
14.06.1999 N 144
ПОГОДЖЕНО
Міністерство праці та
соціальної політики України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
Випуск 87
"Житлове та комунальне господарство населених пунктів"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства N 132 ( v0132508-04 ) від 09.07.2004 N 210 ( v0210508-04 ) від 22.11.2004 )
ВСТУП
Випуск 87 "Житлове та комунальне господарство населенихпунктів" Довідника кваліфікаційних характеристик професійпрацівників (ДКХП) переопрацьовано з урахуванням змін і доповненьдо змісту кваліфікаційних характеристик, які виникли під впливомупровадження досягнень науки, техніки, технології, організаціївиробництва та праці. У випуску враховані нові вимоги щодорозроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збереженонаступність, традиції застосування й особливості будовивідповідних розділів випуску 69 ЕТКС та "Квалификационногосправочника профессий рабочих, которым устанавливаются месячныеоклады" (М., Экономика, 1990).
До змісту окремих характеристик внесено такі зміни тадоповнення:
у зв'язку з введенням в експлуатацію більш сучасного іпродуктивного устаткування вилучено перший розряд професій"Оператор на мулових майданчиках", "Оператор на решітці","Оператор на фільтрах", "Оператор на жироловках та пісколовках";введено четверті розряди професій "Коагулянник", "Оператор намулових майданчиках", "Оператор на решітці", "Оператор напісколовках та жироловках"; введено п'яті розряди професій"Оператор на аеротенках", "Оператор на фільтрах", "Операторхлораторної установки";
виходячи з істотних відмінностей, у складі робіт слюсаріваварійно-відновлювальних робіт, які зайняті у водопровідному,каналізаційному господарствах та обслуговуванні устаткуванняхлорного очищення води, введено спеціалізацію базової професії"Слюсар аварійно-відбудовних робіт":
"Слюсар аварійно-відбудовних робіт (водопровідні мережі)";
"Слюсар аварійно-відбудовних робіт (каналізаційні мережі)";
"Слюсар аварійно-відбудовних робіт (устаткування хлорногоочищення води)";
виходячи з установлених підходів, уточнено професійну назвуроботи - "Начальник (завідувач) хіміко-бактеріологічноїлабораторії (житлове та комунальне господарство)";
введено професійну назву роботи - "Інженер з експлуатаціїспоруд та устаткування водопровідного та каналізаційногогосподарства";
у зв'язку зі складністю експлуатації енергетичногоустаткування та теплових мереж до базової професійної назви роботи2143.2 "Інженер-енергетик" введено спеціалізацію:
- "Інженер-енергетик (комунальна теплоенергетика)";
- "Інженер-енергетик (теплотехніка житлового і комунальногогосподарства)";
- "Інженер-енергетик (електропостачання населених пунктів)".
Кваліфікаційні характеристики професій робітників розробленовідповідно до шестирозрядної сітки кваліфікаційних розрядів.
Усі працівники, крім завдань, обов'язків та знань, якіпередбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками,повинні знати та додержуватися правил і норм охорони праці,виробничої санітарії та протипожежного захисту, правилвнутрішнього трудового розпорядку, виконувати відповідніпідготовчі і завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня(зміни).
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик,присвоєння і підвищення розрядів, внесення змін і доповненьвикладено в Загальних положеннях Довідника кваліфікаційниххарактеристик професій працівників, які вміщено у випуску 1 ДКХП( v0024203-98, va024203-98 ).
ЗАБИРАННЯ, ОЧИЩЕННЯ ТА РОЗПОДІЛЕННЯ ВОДИ ПО МЕРЕЖАХ.
ЗБИРАННЯ, ВІДВЕДЕННЯ ПО МЕРЕЖАХ
ТА ОБРОБЛЕННЯ РІДКИХ ВІДХОДІВ
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ЗБУТУ (МАРКЕТИНГ ПОСЛУГ ВОДОПРОВІДНОГО
ТА КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВ)
Завдання та обов'язки. Керує роботою, пов'язаною зрозрахунками з абонентами за подання питної води та за послугиканалізації. Організовує роботу контролерів. Контролюєправильність застосування контролерами чинних тарифів, нормводопостачання, установлених штрафів, точність їх розрахунків забонентами. Забезпечує заміну водомірів та виконання робіт,пов'язаних з обстеженням абонентів. Контролює своєчасне іправильне оформлення лінійно-бухгалтерських книг, рахунків.Розглядає скарги та заяви абонентів. Організовує облік роботи, якувиконують контролери, оперативний облік реалізованої води.Перевіряє та візує табелі та реєстри рахунків. Контролює складанняінвентаризаційних описів. Організовує роботу з раціоналізації тавинахідництва. Складає заявки на матеріали, інвентар, засобиіндивідуального захисту. Контролює додержання правил технічноїексплуатації обладнання та приладів, правил і норм охорони праці.Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодоорганізації оперативного управління; засоби механізаціїоперативного обліку; водомірну техніку, технічні характеристикиприладів, правила їх експлуатації; організацію обліку; можливостівикористання обчислювальної техніки для обліку; організаціюметрологічного забезпечення; основи економіки, організації праціта управління; правила оформлення договірних відносин; основитрудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освітавідповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр).Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи запрофесією: для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - неменше 3 років.
2. НАЧАЛЬНИК ВОДОВОДУ
Завдання та обов'язки. Організовує виконання робіт зводопостачання згідно із встановленим планом водокористування.Контролює виконання договірних зобов'язань споживачами. Розробляєі подає пропозиції щодо поліпшення водозабезпеченості (регулюванняводного режиму), забезпечує максимальне використання виробничихпотужностей. Організовує ліквідацію аварій та пошкоджень наводоводі та у виробничих приміщеннях. Забезпечує стабільну роботуводоводу за графіком. Аналізує виробничу діяльністьексплуатаційних дільниць з питань водокористування та гідрометрії.Контролює додержання термінів виконання заходів з обслуговуванняводоводу. Веде журнал дефектів, виявлених у виробничому процесі.Координує роботу дільниць, забезпечує навчання робітників тапідвищення кваліфікації професіоналів, фахівців та технічнихслужбовців. Здійснює контроль за виконанням правил технічноїексплуатації, охорони праці та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; основи водного законодавства України, правилатехнічної експлуатації меліоративних систем; інструкції та іншікерівні документи щодо виробничої діяльності; технічний стансистеми; умови водонагляду та водопостачання; складводокористувачів; гідрометричне обладнання та прилади; методиорганізації оперативного обліку розподілу води, диспетчерськогообслуговування; економіку та організацію виробництва, основитрудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напрямупідготовки (магістр або спеціаліст). Післядипломна освіта в галузіуправління. Стаж роботи за професією: для магістра - не менше 2років, для спеціаліста - не менше 3 років.
3. НАЧАЛЬНИК ВОДОСХОВИЩА
Завдання та обов'язки. Організовує виконання виробничихзавдань, утримання в справному стані та правильну технічнуексплуатацію гідротехнічних споруд водосховища, усіх допоміжнихпристроїв, устаткування насосної та фільтрувальної станцій.Забезпечує належний санітарний стан водосховища і території зонсанітарної охорони. Контролює виконання правил технічноїексплуатації споруд, забезпечує максимальне використаннявиробничих потужностей. Забезпечує ліквідацію аварій та пошкодженьна насосних, фільтрувальних станціях, інших гідротехнічнихспорудах. Контролює виконання персоналом правил технічноїексплуатації, терміни виконання завдань, ведення первинноїдокументації, журналу виявлених дефектів виробничого процесу.Забезпечує навчання робітників, підвищення кваліфікаціїпрофесіоналів, фахівців та технічних службовців. Здійснює контрольза виконанням правил охорони праці та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; основи водного законодавства України, правилатехнічної експлуатації гідротехнічних споруд та меліоративнихсистем, інструкції та інші керівні матеріали щодо виробничоїдіяльності; будову та технічний стан усіх споруд водосховища;гідрометричне обладнання та прилади; основи економіки, основитрудового законодавства; правила і норми охорони праці,протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освітавідповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр).Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи запрофесією: для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - неменше 3 років.
4. НАЧАЛЬНИК ДИСПЕТЧЕРСЬКОЇ СЛУЖБИ ВОДОПРОВІДНОГО ТА
КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА
Завдання та обов'язки. Забезпечує оптимальний режим роботисистем водопостачання, водовідведення. Координує діяльністьаварійно-диспетчерської служби (АДС) водопровідного таканалізаційного господарства (ВКГ) з іншими аварійними службамиміста. Вживає термінових заходів для локалізації та ліквідаціїаварій і пошкоджень у системі ВКГ. Розв'язує питанняпередислокації робочої сили, механізмів і транспорту на місцяпошкоджень. Аналізує причини аварій, пошкоджень. Аналізуєпоказники роботи системи з метою виявлення причин відхилень відзаданого режиму, порушення технологічного процесу.
Розробляє заходи щодо вдосконалення аварійно-диспетчерськоїслужби. Затверджує графіки роботи чергового персоналу АДС.Забезпечує підвищення кваліфікації персоналу АДС, упровадженнянових засобів механізації та автоматизації. Здійснює постійнийконтроль за технічно правильною експлуатацією обладнання.Забезпечує найсприятливіші умови роботи, підвищення культуривиробництва. Контролює правильність ведення документації,своєчасність складання звітів за встановленими формами. Контролюєдодержання працівниками АДС виробничої і трудової дисципліни,правил охорони праці, виробничої санітарії та протипожежногозахисту. Вивчає передовий досвід у галузі оперативного управліннявиробництвом. Бере участь у розробленні та здійсненні планіворганізації виробництва, праці та управління.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня та інші керівні; методичні та нормативні матеріалищодо оперативного керування в системі водопровідно-каналізаційногогосподарства; правила технічної експлуатації системводопостачання, водовідведення ( z0403-02 ); технологічний процесводопідготовки, водопостачання, водовідведення та очищення стічнихвод; структуру підприємства, схеми водопостачання іводовідведення; виробничі потужності водопровідного таканалізаційного господарства, конструктивні особливості і технічніхарактеристики устаткування насосних станцій водопроводу іканалізації, режим їх роботи; засоби механізаціїінженерно-технічних робіт; організацію оперативного облікувиробництва; основи економіки, організації праці та управління;основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці,виробничої санітарії та протипожежного захисту; перспективурозвитку водопровідного та каналізаційного господарства;досягнення вітчизняної та зарубіжної науки і техніки в галузіводопостачання і водовідведення та досвід передових підприємствщодо організації аварійно-диспетчерської служби.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освітавідповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр).Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи запрофесією: для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - неменше 3 років.
5. НАЧАЛЬНИК (ЗАВІДУВАЧ) ЛАБОРАТОРІЇ
ХІМІКО-БАКТЕРІОЛОГІЧНОЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання лабораторногоконтролю за якістю водопровідної води і стічних вод згідно звимогами державних стандартів. Контролює належне веденнялабораторної документації, своєчасну підготовку та передаванняінформації про результати аналізів. Забезпечує правильнуексплуатацію лабораторного обладнання, виконання графіків йоготехнічної та метрологічної перевірки, своєчасний ремонт.Організовує постачання лабораторії необхідними для роботиреактивами, живильними середовищами, матеріалами, пристроями таобладнанням. Очолює роботу з модифікації методів лабораторногоаналізу, упровадження нових методик. Розглядає і робить висновкищодо раціоналізаторських пропозицій відносно вдосконаленняобладнання і методів лабораторного контролю. Сприяє підвищеннюкваліфікації працівників лабораторії. Забезпечує працівникамлабораторії безпечні і здорові умови праці, додержання правилвиробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження органіввищого рівня; методичні та нормативні матеріали щодо діяльностілабораторії; державні стандарти, технічні умови, методики таінструкції щодо лабораторного контролю якості питної води істічних вод; основи технології виробництваводопровідно-каналізаційного господарства; види лабораторногообладнання, принципи його роботи і правила експлуатації;досягнення вітчизняної та зарубіжної науки і техніки щодолабораторного аналізу; основи трудового законодавства; правила інорми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежногозахисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напрямупідготовки (магістр або спеціаліст). Післядипломна освіта в галузіуправління. Стаж роботи за професією: для магістра - не менше 2років, для спеціаліста - не менше 3 років.
6. НАЧАЛЬНИК НАСОСНОЇ СТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Забезпечує безперебійну роботунасосної станції для перекачування стічних вод. Організовуєправильну технічну експлуатацію і ремонт механізмів та обладнаннянасосної станції. Складає графік планово-запобіжних ремонтів ізабезпечує їх виконання. Складає заявки на запасні частини,комплектуючі вироби, мастильні матеріали, контролює їхвикористання. Керує роботами з локалізації аварій. Аналізуєпричини виникнення аварійних ситуацій, вживає заходів для їхзапобігання. Забезпечує навчання та інструктаж персоналу,зайнятого обслуговуванням і ремонтом обладнання та механізмів.Впроваджує прогресивні методи праці, удосконалює технологіїобслуговування устаткування та механізмів. Вживає заходів щодоохорони праці. Контролює додержання черговим експлуатаційнимперсоналом правил технічної експлуатації обладнання, правил і нормохорони праці, ведення установленої документації. Здійснюєпаспортизацію та облік механізмів та обладнання насосної станції.Розробляє і вживає заходів для підготовки обладнання і механізмівдо роботи в зимовий період. Організовує впровадження нових видівобладнання та механізмів, модернізацію діючих. Складає дефектніакти на поточний і капітальний ремонти обладнання насосноїстанції.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня: методичні, нормативні та інші матеріали щодоканалізаційного господарства; виробничі потужності насосноїстанції; технічні характеристики і стан насосів та іншогоустаткування; схему напірних трубопроводів; методи локалізації таліквідації аварійних ситуацій на насосній станції; правилатехнічної експлуатації устаткування насосної станції; правилаведення документації; методи обліку; основи економіки, організаціїпраці та управління; основи трудового законодавства; правила інорми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежногозахисту.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освітавідповідного напряму підготовки (бакалавр або молодшийспеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботиза професією: для бакалавра - не менше 2 років, для молодшогоспеціаліста - не менше 3 років на посаді техніка I категорії.
7. НАЧАЛЬНИК ОЧИСНИХ СПОРУД
(ОЧИСНОЇ КАНАЛІЗАЦІЙНОЇ СТАНЦІЇ)
Завдання та обов'язки. Керує згідно з чинним законодавствомроботою очисної каналізаційної станції, забезпечуючи безперебійненадійне очищення побутових і промислових стічних вод до визначенихвідповідними нормативами кондицій. Організовує роботу та ефективнувзаємодію технологічних цехів і технічних служб станції. Направляєїх діяльність на досягнення високих темпів розвитку йудосконалення технології очистки стоків, її відповідностінайкращим світовим стандартам. Організовує виробничо-господарськудіяльність на основі застосування методів наукового планування,нормативів матеріальних, фінансових та трудових витрат, економноговитрачання усіх видів ресурсів. Вживає заходів щодо забезпеченняпідприємства кваліфікованими кадрами. Здійснює заходи щодосоціального розвитку колективу підприємства. Забезпечуєрозроблення, укладання та виконання договорів. Здійснює роботу длязміцнення трудової та виробничої дисципліни, сприяє розвиткутворчої ініціативи і трудової активності працівників. Розв'язуєвсі питання у межах наданих йому прав і доручає виконання окремихвиробничо-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникуначальника, керівникам виробничих підрозділів. Забезпечуєдодержання правил охорони праці, контроль за впровадженням заходівщодо охорони праці. Контролює ведення обліку та звітності.Виступає від імені підприємства, репрезентує його у всіх установахта організаціях. Розпоряджається згідно із законом майном ікоштами підприємства. Забезпечує додержання законності вдіяльності підприємства та активне використання правових засобівдля вдосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; методичні та нормативні матеріали щодоводопровідно-каналізаційного господарства; технологію очищенняпромислових і побутових стічних вод; технічні характеристики таконструктивні особливості споруд очисної станції каналізації;режими роботи устаткування, правила його експлуатації; перспективитехнічного, економічного і соціального розвитку галузі тапідприємства; порядок розроблення та затвердження планіввиробничо-господарської діяльності; методи господарювання йуправління підприємством; порядок укладання та виконаннядоговорів; досягнення вітчизняної науки і техніки в галузіканалізаційного господарства; досвід передових підприємств; основиекономіки, організації виробництва, праці й управління;законодавчі акти щодо охорони навколишнього середовища; основитрудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта(спеціаліст або бакалавр) відповідного напряму підготовки.Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи запрофесією: для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - неменше 3 років
8. НАЧАЛЬНИК РАЙОНУ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВОДОПРОВІДНИХ
ТА КАНАЛІЗАЦІЙНИХ МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Організовує виробничо-господарськудіяльність, спрямовану на здійснення надійної експлуатації мережрайону для безперебійного водопостачання (водовідведення)споживачів, розміщених у межах району. Проводить роботу щодозапобігання аваріям і пошкодженням на мережах, а в разі виникнення- організовує їх усунення у можливо стислі терміни. Керуєрозслідуванням аварій на мережах, аналізує їх причини. Вживаєзаходів щодо вдосконалення організації виробництва, упровадженняновітніх технологій та обладнання. Забезпечує нагляд за станом ізбереженістю мереж, споруд, пристроїв та обладнання на них. Керуєраціоналізаторською роботою в районі. Забезпечує контроль задодержанням працівниками правил і норм охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту. Забезпечує ведення необхідноїтехнічної документації та звітності, додержання виробничої,технологічної і трудової дисципліни. Сприяє підвищенню технічнихзнань експлуатаційного персоналу. Бере участь у технічному наглядіза будівництвом водопровідних мереж, споруд та обладнання на них,за перекладанням амортизованих мереж. Бере участь у погодженніпроектної документації на будівництво зовнішніх мереж району.Подає пропозиції щодо видачі технічних умов на будівництво врайоні об'єктів водопостачання (водовідведення) і контролює їхвиконання.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодоорганізації експлуатаційної діяльності у водопровідному таканалізаційному господарстві; структуру підприємства, схемуводопостачання (водовідведення) району; зони роботи насоснихстанцій; правила технічної експлуатації систем водопостачання іводовідведення населених пунктів ( z0403-02 ); правилакористування комунальним водопроводом ( z0403-02 ); будівельнінорми і правила та державні стандарти щодо водопровідного таканалізаційного господарства; основи економіки та організаціївиробництва; основи трудового законодавства; порядок складаннязвітності, правила і норми охорони праці, виробничої санітарії тапротипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освітавідповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр).Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи запрофесією: для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра - неменше 3 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ІНЖЕНЕР З ЕКСПЛУАТАЦІЇ СПОРУД ТА УСТАТКУВАННЯ
ВОДОПРОВІДНОГО ТА КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА
Завдання та обов'язки. Виконує роботи із забезпеченнябезперебійного функціонування водопровідних та каналізаційнихмереж, споруд та їх устаткування. Розробляє річні, квартальні,місячні плани різних видів ремонтів мереж, споруд, устаткування, атакож інших основних фондів водопровідно-каналізаційногогосподарства (ВКГ). Забезпечує своєчасне виконанняпланово-запобіжних ремонтів, затверджених графіків профілактичнихробіт. Складає необхідну документацію щодо капітального тапоточного ремонтів основних фондів і контролює списанняматеріалів. Складає заявки та специфікації на матеріали,інструмент, запасні частини для устаткування, контролюєправильність їх використання. Бере участь у перевірці технічногостану споруд, якості ремонтних робіт. Аналізує причини аварій іпошкоджень на об'єктах ВКГ та розробляє заходи щодо їхзапобігання. Здійснює облік та паспортизацію об'єктів ВКГ, вноситьзміни в документацію після їх ремонту. Веде відповіднудокументацію з інвентаризації основних засобів виробництва. Надаєпрактичну допомогу раціоналізаторам та винахідникам під часупровадження їх пропозицій. Контролює додержання правил і нормохорони праці, веде відповідну документацію. Здійснює контроль засвоєчасною атестацією працівників, що обслуговують об'єктипідвищеної небезпеки. Бере участь у розслідуванні причинтравматизму і розробляє заходи щодо його запобігання.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органіввищого рівня; методичні, нормативні та інші матеріали щодо ВКГ;структуру підприємства; схеми водопостачання, водовідведення, зонироботи насосних станцій; правила технічної експлуатації системводопостачання і водовідведення населених пунктів; правилабезпечного ведення робіт під час експлуатації системиводопостачання і водовідведення населених пунктів; правилакористування комунальним водопроводом і каналізацією; будівельнінорми і правила та державні стандарти на споруди водопроводу іканалізації, питну воду, вимоги до очищення стічних вод; типовінорми часу на ремонт і утримання об'єктів ВКГ; основи економіки,організації праці та організації виробництва; правила обліку;методи розроблення планів (графіків) роботи та порядок звітностіпро їх виконання; правила і норми охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з експлуатації споруд та устаткування ВКГ:повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр,спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професієюінженера з експлуатації споруд та устаткування ВКГ I категорії неменше 2 років.
Інженер з експлуатації споруд та устаткування ВКГ Iкатегорії: повна або базова вища освіта відповідного напрямупідготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищеннякваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, дляспеціаліста - стаж роботи за професією інженера з експлуатаціїспоруд та устаткування ВКГ II категорії - не менше 2 років, длябакалавра - не менше 3 років.
Інженер з експлуатації споруд та устаткування ВКГ IIкатегорії: повна або базова вища освіта відповідного напрямупідготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації;для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра стажроботи за професією інженера з експлуатації споруд та устаткуванняВКГ - не менше 2 років.
Інженер з експлуатації споруд та устаткування ВКГ: повна абобазова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст абобакалавр) без вимог до стажу роботи.
ФАХІВЦІ
1. ДИСПЕТЧЕР АВАРІЙНО-ВІДНОВЛЮВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ
Завдання та обов'язки. Оперативно керує системоюводопостачання (водовідведення), забезпечуючи найбільш надійний таекономний режим роботи насосного обладнання і мереж. Контролюєзаданий режим роботи насосних станцій та необхідний рівень тиску вмережі за відповідними параметрами. Коригує режим роботи системводопостачання (водовідведення) відповідно до водоспоживаннянаселеного пункту. Приймає та аналізує відомості щодо стануустаткування та режимних параметрів споруд. Здійснює оперативнекоригування виконання аварійно-відновлювальних робіт на мережах.Вживає заходів щодо запобігання та ліквідації порушеньтехнологічного процесу водопостачання і водовідведення. Забезпечуєкоординацію роботи аварійно-відновлювальної служби з іншимикомунальними службами. Підтримує оперативний зв'язок з пожежноюохороною населеного пункту, направляє представниківводопровідно-каналізаційного господарства до місця виникненняпожежі. Вживає заходів для забезпечення максимального подання водидо місць великих пожеж.
Повинен знати: структуру підприємства, схему водопостачання(водовідведення) населеного пункту; режими роботи і технічніхарактеристики насосного устаткування насосних станцій; основитехнології виробництва; схеми енергопостачання об'єктівводопостачання (водовідведення); зони водопостачання(водовідведення); спеціалізацію підрозділів та виробничі взаєминиміж ними; засоби організації та механізаціїаварійно-відновлювальної служби; правила технічної експлуатаціїсистем водопостачання і водовідведення населених місць; правилакористування комунальним водопроводом і каналізацією; основиекономіки та організації виробництва; правила і норми охоронипраці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освітавідповідного напряму підготовки (бакалавр або молодшийспеціаліст). Стаж роботи за професією у водопровідному таканалізаційному господарстві - не менше 2 років.
2. ТЕХНІК З ЕКСПЛУАТАЦІЇ МЕРЕЖ І СПОРУД ВОДОПРОВІДНОГО
ТА КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА
Завдання та обов'язки. Забезпечує надійну експлуатаціюводопровідних та каналізаційних мереж і споруд на них. Видаєзмінне нормоване завдання на виконання профілактичних робіт намережах. Проводить інструктаж і видає наряди-допуски слюсарям нааварійно-відновлювальні роботи на мережах. Перевіряєзабезпеченість аварійних бригад необхідними інструментами,матеріалами та засобами індивідуального захисту. Постійнопідтримує зв'язок з бригадами слюсарів аварійно-відновлювальнихробіт. Подає заявки на необхідну для виконання робіт кількістьмашин і механізмів. Веде облік їх роботи. Негайно повідомляєдиспетчера, начальника районної мережі про виникнення пошкодженьна мережах, вживає заходів щодо їх локалізації та ліквідації. Ведев журналах та в іншій технічній документації реєстрацію нарядів,вхідних та вихідних телефонограм, облік роботи автотранспорту,виконаних (невиконаних) робіт (нарядів), часу закривання(відкривання) запірної арматури, результатів огляду важливихоб'єктів, виконання графіка планово-запобіжних ремонтів. Оформляєдокументацію на виконання робіт, пов'язаних з розриттями (викликаєпрацівників інженерних служб міста та інформує виконавчі органивлади про виконання таких робіт). Складає схеми відключення,переключання трубопроводів для здійснення ремонтно-експлуатаційнихробіт. Забезпечує збереженість майна й устаткування підприємства зексплуатації мереж району. Контролює додержання трудової тавиробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, виробничоїсанітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: структуру підприємства; схеми водопровіднихмереж, насосних станцій; джерела водопостачання; зони роботинасосних станцій, зони розподілу води; місцезнаходженнязагазованих камер і колодязів на мережах району; правила технічноїексплуатації систем водопостачання і водовідведення населенихпунктів; правила користування комунальним водопроводом іканалізацією; будівельні норми щодо зовнішніх мереж водопостачанняі каналізації; керівні і нормативні матеріали щодо організації танормування праці; положення про проведення планово-запобіжногоремонту на водопровідних та каналізаційних мережах і спорудах;основи економіки та організації виробництва; правила та нормиохорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Технік з експлуатації мереж і споруд водопровідного таканалізаційного господарства I категорії: базова або неповна вищаосвіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодшийспеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професієютехніка з експлуатації мереж і споруд водопровідно-каналізаційногогосподарства II категорії - не менше 1 року.
Технік з експлуатації мереж і споруд водопровідного таканалізаційного господарства II категорії: базова або неповна вищаосвіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодшийспеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професієютехніка з експлуатації мереж і споруд водопровідно-каналізаційногогосподарства - не менше 2 років.
Технік з експлуатації мереж і споруд водопровідного таканалізаційного господарства: базова або неповна вища освітавідповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст)без вимог до стажу роботи.
РОБІТНИКИ
1. ВОДОРОЗДАВАЛЬНИК
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Відпускає населенню воду зводорозбірних будок. Одержує від населення плату за воду. Знімаєпоказання водомірів. Здійснює облік витрат води, відключаєтрубопроводи в разі їх пошкодження. Опалює водорозбірну будку іутеплює зовнішній трубопровід. У разі замерзання відігріваєтрубопровід та арматуру, обколює лід. Забезпечує чистоту в будціта на прилеглій до неї території в межах огорожі.
Повинен знати: будову устаткування водорозбірних будок;способи відігрівання трубопроводів та арматури; способивідключення води в разі пошкодження трубопроводів; правила веденняжурналу і обліку витрат води; правила догляду за водоміром.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує водонапірні насоси,резервуари. Погодинно здійснює облік наявності води в баках баштабо резервуарах, веде журнал наявності води. Збільшує або зменшуєподання води окремим районам, а також використовує пожежний запасводи за розпорядженням чергового диспетчера управління. Береучасть у роботах з очищення баків і резервуарів, наглядає задотриманням правил їх санітарного оброблення.
Повинен знати: будову водонапірних насосів, резервуарів ікамери засувок; правила і вимоги санітарного нагляду.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професієюводороздавальника 1 розряду - не менше 0,5 року.
2. КОАГУЛЯННИК
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує установки для приготуваннякількох видів реагентів (коагулянту, вапна, вугілля) підкерівництвом коагулянника вищої кваліфікації. Готує робочі розчиниреагентів заданої міцності. Перекачує розчин реагентів у робочібаки і подає його в дозувальні пристрої. Додержує заданої величинидози реагенту. Регулює роботу дозувальних пристроїв вручну.Експлуатує лебідки, насоси, компресори та інші механізмиреагентного господарства.
Повинен знати: правила приготування розчинів коагулянтів,вапна, вугілля; норми і дози реагентів; правила ведення змінногообліку витрат реагентів; режим роботи лебідок, насосів,компресорів та інших механізмів реагентного господарства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує установки для приготуваннякількох видів реагентів: коагулянту, вапна, вугілля та інших.Обслуговує автоматичні системи дозування, прочищає самописне перо,перемикає керування з автоматичного на ручне і навпаки; установлюєприлад на нуль. Обслуговує механічні мішалки різних типів.
Повинен знати: будову технологічного обладнання і спорудреагентного господарства і режим їх роботи; будову і призначеннямеханізмів у реагентному господарстві.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або загальна середня освіта.Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищеннякваліфікації. Стаж роботи за професією коагулянника 2 розряду - неменше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує змішувачі продуктивністюпонад 400 тисяч куб.м на добу. Обслуговує установки дляприготування кількох видів реагентів: коагулянту, вапна, вугіллята інші. Обслуговує установки для приготування активованоїкремнекислоти та інших видів флокулянтів вітчизняного ізарубіжного виробництва. Обслуговує системи автоматичногодозування, переключає керування з автоматичного на ручне інавпаки. Регулює технологічні параметри змішувачів, камерутворення пластівців, відстійників. Контролює справністьбудівельних конструкцій та обладнання змішувачів.
Повинен знати: будову технологічного обладнання і спорудреагентного господарства і режим їх роботи, норми і дозиреагентів; правила ведення обліку витрати реагентів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією коагулянника 3розряду не менше 1 року.
3. КОНТРОЛЕР ВОДОПРОВІДНОГО ГОСПОДАРСТВА
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Контролює роботу і знімає показанняводомірних лічильників усіх систем і калібрів, установлених наводопровідній мережі. Здійснює розрахунки за використану водузгідно з чинними тарифами і оформляє рахунки за установленоюформою. Регулює напірні засувки вручну на водопровідних вводах, атакож у колодязях. Пломбує обвідні засувки на водомірних вузлах.Визначає наявність води через несправні сантехприлади в абонентів,на вводах і на внутрішньодворових мережах. Виявляє неоформленихабонентів. Контролює додержання абонентами правил і нормкористування водопроводом.
Повинен знати: будову і технічні характеристики водомірнихлічильників усіх систем і калібрів, установлених на водопровідніймережі; чинні тарифи і порядок розрахунків з абонентами в разізвичайного і лімітованого водокористуванні; правила регулюваннянапірних засувок; складання актів про технічний стан водомірнихлічильників; правила і норми охорони праці під час обслуговуванняводомірних вузлів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Професійно-технічна освіта або підготовка безпосередньо навиробництві. Без вимог до стажу роботи.
4. ОБХІДНИК ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Обходить магістральні водопроводи,колектори на напірні каналізаційні і водопровідні трубопроводидіаметром до 300 мм, вуличні дворові мережі та оглядові колодязі.Оглядає споруди: естакади, мости, вантузні колодязі з вантузами,аварійні випуски із засувками в спеціальних колодязях. Веде журналобходу споруд, фіксує в ньому всі виявлені недоліки. Усуваєвитікання та інші несправності в мережі, які не потребують викликуспеціальних бригад.
Повинен знати: схему розміщення мережі, тунелів, камерколодязів і запірної арматури на трубопроводах, розпізнавальнізнаки; деталі споруд на мережі; правила і норми охорони праці підчас роботи в колодязях; правила ведення журналу обходу мережі іспоруд на ній.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Обходить магістральні водопроводи,колектори та напірні каналізаційні і водопровідні трубопроводидіаметром понад 300 до 700 мм. Здійснює технічний огляд мереж,колекторів, водоводів, напірних трубопроводів, естакад камерперемикання та інших споруд. Робить висновки про їх технічнийстан. Складає графік обходу.
Повинен знати: будову водопровідно-каналізаційної мережі,колекторів і трубопроводів; методи обпресовування напірнихтрубопроводів і водоводів, вантузів, шиберів, щитових затворів,замірювальних пунктів; правила і технологію проведення ремонтнихробіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи абоодержання професії безпосередньо на виробництві, підвищеннякваліфікації і стаж роботи за професією обхідникаводопровідно-каналізаційної мережі 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Обходить магістральні водопроводи,колектори і напірні каналізаційні, водопровідні трубопроводидіаметром понад 700 мм, а також дюкери. Готує зауваження про їхтехнічний стан, оформляє акти протоколів та інших документів пропорушення, неправильне або незаконне користуванняводопровідно-каналізаційними спорудами.
Повинен знати: схему водопровідно-каналізаційних мереж міста,місця розташування камер переключення, оглядові колодязі зосновними засувками; правила технічної експлуатації; правилакористування водопроводом, каналізацією.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стажроботи за професією обхідника водопровідно-каналізаційної мережі 3розряду - не менше 1 року.
5. ОЗОНАТОРНИК
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Здійснює технологічний процесозонування води за показаннями приладів і візуально за характеромрозряду в озонаторному котлі. Проводить регенерацію наповнювачаосушувальної установки. Вмикає і регулює роботу озонаторноїстанції згідно із заданим режимом. Контролює концентрацію озону уводі і виробничому приміщенні станції. Визначає характернесправності окремих елементів станції.
Повинен знати: технологічну схему озонаторної станції,електричну схему енергоживлення озонаторної станції та допоміжногообладнання; принцип роботи і будову окремих елементів станції;повітродувок, блоку сушіння повітря озонаторного котла,контактного басейна запірної і регулювальної апаратури; принципдії і правила обслуговування вимірювальних приладів; правилаексплуатації і безпеки роботи в установках високої напруги.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищеннякваліфікації. Стаж роботи за спорідненою професією 4 розряду - неменше 1 року.
6. ОПЕРАТОР ВОДОЗАПІРНИХ СПОРУД
1-й розряд
Завдання та обов'язки. Замірює рівень води у водосховищі назаданому ординарі та регулює рівень за допомогою запірнихпристроїв. Перевіряє герметичність запірних пристроїв і стежить застаном греблі і водойм. Ліквідує затори, намерзлий лід, прибираєлистя, обкошує відкоси, охороняє санітарний стан системи озер,каналів, трубопроводів. Очищує фільтрувальні решітки від сміття.
Повинен знати: схему водопостачання на дільниці, якуобслуговує, призначення і принцип роботи водозапірних споруд улітній і зимовий періоди.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує запірні щити живильнихканалів і трубопроводів. Замірює напір води в трубопроводах ірівень води в резервуарах. Обслуговує механізми підйому йопускання щитів вручну талями і електротельфером. Регулює поданняводи з річок і водойм у відстійники і виробничі магістралі.Здійснює профілактичний огляд і змазування підйомних пристроїв ізапірної арматури. Наглядає за режимом води та справністю запірнихпристроїв. Веде журнал робіт з обслуговування споруд. Бере участьу ремонті обладнання, яке обслуговується.
Повинен знати: режим роботи живильних каналів, напірнихтрубопроводів, підвідних каналів і електрообладнання; способиподання води з річок у відстійники і виробничі магістралі; схемурозташування каналів і трубопроводів на дільниці, якаобслуговується; схему головної споруди, водовідводів і обладнанняшлюзів; основи електротехніки і гідравліки; правила керуваннямеханізмами шлюзів.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією оператораводозапірних споруд 1 розряду - не менше 0,5 року.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує гідротехнічні споруди інаглядає за станом рівня води в них. Укріплює шлюзи бетонними ікам'яними плитами, проводить монтаж і укладання трубопроводів,виконує інші роботи під час ремонту споруд. Керує підйомнимимеханізмами шлюзового апарату. Перемикає механізми за вказівкоютехнічного керівника. Обігріває електрострумом решітки в зимовийперіод.
Повинен знати: схему розташування гідроспоруд; способиочищення фільтрувальних решіток; схему водопостачання району, якийобслуговується; правила експлуатації механізмів іелектроапаратури; технологію виконання земляних, бетонних,каменярських робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією оператораводозапірних споруд 2 розряду - не менше 1 року.
7. ОПЕРАТОР ДИСТАНЦІЙНОГО ПУЛЬТА КЕРУВАННЯ
У ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОМУ ГОСПОДАРСТВІ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує водопровідно-каналізаційніспоруди з пульта дистанційно-автоматичного керування підкерівництвом оператора вищої кваліфікації. Регулює роботуагрегатів згідно із заданим режимом, веде записи показаньконтрольно-вимірювальних приладів.
Повинен знати: принцип дії споруд, які обслуговуються;правила і порядок оперативних перемикань.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальнасередня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві.Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує водопровідно-каналізаційніспоруди потужністю до 30 тис.куб.м на добу з пультадистанційно-автоматичного керування. Регулює роботу агрегатівзгідно із заданим технологічним режимом. Веде записи показаньконтрольно-вимірювальних приладів.
Повинен знати: принцип дії споруд, які обслуговуються;правила експлуатації електроапаратури; правила і порядокоперативних перемикань; основи знань з електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середняосвіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи абоодержання професії безпосередньо на виробництві, підвищеннякваліфікації і стаж роботи за професією оператора дистанційногопульта керування у водопровідно-каналізаційному господарстві 2розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Обслуговує водопровідно-каналізаційніспоруди потужністю понад 300 до 500 тис.куб.м на добу з пультадистанційно-автоматичного керування. Усуває дрібні несправностісигнальних пристроїв: клем, лампочок, контактів тощо.
Повинен знати: будову технологічного обладнання і споруд, якіобслуговуються; принцип дії і значення показаньконтрольно-вимірювальних приладів; технологічну схему споруд;послідовність і правила оперативних перемикань; режим роботиобладнання і споруд; правила експлуатації електроапаратури.