ЦЕНТРАЛЬНА СПІЛКА СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ
ПРАЦІВНИКІВ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
31.03.2005 N 133, N П-18/Р-12 |
Про підсумки виконання Галузевої угоди за 2004 рік
Заслухавши інформацію першого заступника Голови правління Укоопспілки І.М.Фільо, заступника Голови ЦК профспілки Г.В.Дордуки "Про підсумки виконання Галузевої угоди за 2004 рік", правління Укоопспілки і президія ЦК профспілки відмічають, що з кожним роком підвищується роль
Галузевої угоди, мінімальні гарантії якої є основою для укладення обласних, районних угод та колективних договорів на виробничому рівні. Для її виконання укладено і продовжено дію угод усіх рівнів - 307 (100%) і колдоговорів - 2897 (99,9%), що на 0,5% більше, ніж у 2003 році. Сторони відмічають, що виконання багатьох досягнутих домовленостей та вимог дозволили уникнути негативного розвитку ряду економічних і соціальних процесів у системі, зберегти й підвищити деякі соціальні гарантії для працюючих.
Завдяки послідовній роботі правління Укоопспілки, президії ЦК профспілки, правлінь облспоживспілок і обкомів профспілки із 133 прийнятих зобов'язань виконано 110, частково виконано - 22, не виконано - 1.
Загальний обсяг роздрібного товарообороту у порівняних цінах по системі зріс на 5,4, оборот підприємств громадського харчування - 4,8, обсяг промислової продукції - 6,4, заготівельний оборот - 1,1. Збільшилась сума власних коштів в обороті на 22,1 млн.грн., пайовий капітал - на 8,1, пайові внески на одного пайовика - майже на 11 грн.
Посилення контролю за витрачанням коштів сприяло зменшенню непродуктивних втрат та рівня витрат, пов'язаних з реалізацією товарів і управлінням: у торгівлі - на 0,58%, заготівлях - 0,51, витрат на виробництво продукції, товарів, послуг (у % до виробленої продукції в діючих оптових цінах) - 1,3.
Поліпшення господарсько-фінансової діяльності більшості підприємств і організацій уможливило закінчити рік усіма споживспілками з прибутками, їх отримано 23,1 млн. грн., що в 4,5 разу більше попереднього року. Кількість прибуткових підприємств у відсотках до загальної кількості становила 87,4%. Середня сума прибутку на одне прибуткове підприємство збільшилася на 1,6 тис.грн. і становила 7,7 тис.грн.
У 2004 році працівникам повернуто 4,1 млн.грн. або 96% боргів із заробітної плати і практично ліквідовано заборгованість.
Середньомісячна заробітна плата одного працівника по всіх галузях діяльності зросла на 24,7% і становила 338 грн., у тому числі: в торгівлі - 305 (25,0%), громадському харчуванні - 258 (27,7), заготівлях - 282 (19,0), промисловості - 320 (22,6). Найбільша вона в Кримспоживспілці - 394 грн., Житомирській облспоживспілці - 350, Сумській - 349, Херсонській - 348.
На заходи зі створення працюючим здорових і безпечних умов праці використано 10,1 млн.грн., у тому числі за колективними договорами - 6,5. За рік витрати цих коштів на одного працюючого зросли в 1,5 разу і становили 103,4 грн. Торік зменшилася кількість нещасних випадків на 7 і у 26,4 разу - кількість об'єктів, які не опалюються. На 14,1% більше витрачено коштів на оздоровлення дітей, зокрема в 3,2 разу з бюджету профспілкових органів і оздоровлено 7536 дітей, що на 469 більше, ніж у минулому році.
Уповільнилися темпи зменшення спискової чисельності працівників, у тому числі з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.
Чверть усіх працівників становить молодь віком до 35 років. Постійно проводиться робота щодо закріплення в системі фахівців та підвищення їх професійного рівня. За 2004 рік прийнято спеціалістів з вищою освітою і молодших спеціалістів 31% до загальної кількості прийнятих. Створено 2223 додаткових робочих місць, що більше проти попереднього року на 319. Майже 2,5 тис. керівників, фахівців та робітників системи пройшли перепідготовку на курсах підвищення кваліфікації в учбових закладах споживчої кооперації.
Для поліпшення соціального захисту працюючих і їх культурного дозвілля господарськими органами підприємств і організацій перераховано профкомам 893,8 тис. грн., що вдвічі більше, ніж у 2003 році. Загальна сума профспілкових внесків зросла на 432,6 тис.грн., або 14,5%.
Проте не всі облспоживспілки збільшили обсяги діяльності, зокрема знизили загальний обсяг роздрібного товарообороту - 4, оборот громадського харчування - 7, обсяг промислової продукції і заготівельний оборот - по 8. Збільшили непродуктивні втрати 7 споживспілок, в системі налічується 960 збиткових підприємств, сума їх збитків - 29,1 млн.грн.
Заробітна плата по всіх галузях діяльності нижче прожиткового мінімуму майже на 49 грн. і становила 338 грн., у 15 споживспілках вона нижче середнього показника по Укоопспілці, а в громадському харчуванні - у 6 (Волинській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Одеській, Тернопільській, Хмельницькій) нижча мінімального розміру заробітної плати. Станом на 01.01.2005 не ліквідований борг із заробітної плати в сумі 172 тис.грн. трьома облспоживспілками (Львівською - 39 тис.грн., Сумською - 18, Черкаською - 54), Макарівською райспоживспілкою Київської області - 33, Харківським дослідно-експериментальним заводом - 28.
Мали місце випадки: коли при виконанні працівниками місячної норми робочого часу нараховувалася їм заробітна плата разом з доплатами і надбавками нижче від встановленого державою розміру; невиплати розрахункових при звільненні працівників з ініціативи роботодавця; непроведення індексації заробітної плати, компенсаційних виплат при втраті частини заробітної плати через несвоєчасну її виплату та нарахування у подвійному розмірі заробітної плати за роботу у надурочний час, у святкові і неробочі дні.
За рік на підприємствах і в організаціях сталося 40 нещасних випадків, в тому числі - 3 із смертельними наслідками у Вінницькій, Рівненській і Тернопільській облспоживспілках, зріс коефіцієнт важкості травматизму. На 01.01.2005 не опалювалося 78 об'єктів торгівлі і громадського харчування в Луганській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Черкаській облспоживспілках.
Майже 70% фахівців служб з охорони праці працюють за сумісництвом, не проводилося часткове фінансування облспоживспілками інспекторів з охорони праці профспілки, крім Дніпропетровської і Чернівецької.
Є недоліки: у проведенні атестації робочих місць за умовами праці; при обов'язковому страхуванні від нещасних випадків водіїв та робітників, які працюють на роботах та об'єктах підвищеної небезпеки; при наданні додаткової матеріальної допомоги за рахунок підприємств за отриману травму та разову допомогу членам сім'ї у разі смерті потерпілого.
Не всі підприємства і організації виконували зобов'язання
Галузевої угоди про перерахування профспілковим комітетам коштів на культурно-масову, фізкультурну, оздоровчу роботу та благодійну діяльність. В результаті чого ними недоотримано 2,1 млн.грн. Не ліквідовано борг з профспілкових внесків у сумі 826,1 тис.грн.
Не всі працюючі є учасниками недержавних пенсійних фондів споживчої кооперації. Менше половини учасників цих фондів мають підтримку від своїх підприємств і організацій, а в Полтавській облспоживспілці - лише 2,5%, Хмельницькій - 9,4, Рівненській - 10,5, Миколаївській - 4,7.
Правління Укоопспілки і президія ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Інформацію першого заступника Голови правління Укоопспілки І.М.Фільо, заступника Голови ЦК профспілки Г.В.Дордуки взяти до відома (додається).
2. Відмітити послідовну роботу господарських і профспілкових органів усіх рівнів з поглиблення соціального партнерства, що уможливило повніше і якісніше виконання
Галузевої угоди 2004 року.
3. Правлінням Кримспоживспілки, облспоживспілок та президіям обкомів профспілки:
3.1. Проаналізувати причини, які зумовили невиконання або часткове виконання окремих зобов'язань
Галузевої угоди, неукладення у деяких підприємствах і організаціях колективних договорів, несвоєчасне підбиття підсумків їх виконання. Заслуховувати керівників підприємств і організацій та голів профспілкових комітетів з виконання зобов'язань угод і колдоговорів.
3.2. Здійснити практичні дії для забезпечення виконання бізнесових і фінансових планів 2005 року, що уможливить: збільшення обсягів по всіх галузях діяльності, підвищення доходності, ефективності господарювання, нарощування власних коштів за рахунок пайових внесків, стягнення дебіторської заборгованості, прибутків, економії витрат, пов'язаних з виробництвом, реалізацією товарів, управлінням, недопущення збитковості підприємств та впровадження прогресивних форм і методів торгівлі тощо.
3.3. Посилити контроль у підвідомчих підприємствах і організаціях за виконанням зобов'язань
Галузевої угоди, законодавчих актів і нормативних документів споживчої кооперації, для чого зобов'язати керівників підприємств і організацій, відповідні профспілкові комітети звернути увагу на:
3.3.1. Розроблення положень про оплату праці, створення умов для підвищення заробітної плати за рахунок зростання обсягів діяльності, своєчасності виплати заробітної плати і недопущення заборгованості, а там, де вона є, ліквідувати її в поточному році; виплату заробітної плати не нижче встановленого державою розміру, проведення в повному обсязі міжгалузевих і галузевих доплат і надбавок, скорочення непродуктивних втрат робочого часу та забезпечення повної зайнятості працюючих.
3.3.2. Створення працюючим здорових і безпечних умов праці, здійснення опалення всіх діючих об'єктів у осінньо-зимовий період, забезпечення працівників необхідним спецодягом, спецвзуттям згідно з діючими нормами, доведення витрат на охорону праці одного працюючого не нижче середнього показника по Укоопспілці, своєчасне проведення атестації робочих місць, виплату пільг, передбачених
Угодою, обов'язкове страхування від нещасних випадків водіїв та робітників, які працюють на роботах та об'єктах підвищеної безпеки.
3.3.4. Поліпшення роботи із закріплення кадрів, зменшення їх плинності, заміщення фахівцями посад відповідно до їх кваліфікації, створення додаткових робочих місць, організацію перепідготовки працівників, які не мають відповідної фахової освіти.
3.3.5. Своєчасне перерахування профспілкових внесків та ліквідацію боргів з них у поточному році згідно з затвердженими графіками.
3.3.6. Регулярне і повне перерахування на рахунок профкомів коштів у розмірах не менше 0,3% від фонду оплати праці, до 5% оподатковуваного прибутку, до 3% прибутку від продажу основних засобів на проведення культурно-масової, фізкультурної, оздоровчої роботи та на благодійну діяльність.
3.4. До 1 серпня поточного року проаналізувати хід виконання угод і колективних договорів за 1 півріччя 2005 року, при необхідності здійснити додаткові заходи для їх виконання і до 20 серпня надати інформацію з цього питання правлінню Укоопспілки і ЦК профспілки.
3.5. Для підвищення рівня організаційної роботи щодо проведення колдоговірної кампанії 2006 року у IV кварталі поточного року провести наради-семінари з керівниками господарських і профспілкових органів підприємств і організацій, зобов'язати їх розробити і затвердити графіки проведення зборів і конференцій у трудових колективах для підбиття підсумків виконання угод 2005 року та прийняття нових на наступний рік.
3.6. З метою реалізації норм угод і колективних договорів повніше використовувати передбачені законодавством форми впливу на відповідальних посадових осіб за їх невиконання, в тому числі розірвання трудового договору з керівником підприємства, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди.
3.7. Ширше висвітлювати в засобах масової інформації питання договірного регулювання соціально-трудових відносин, додержання законодавства про працю та захист трудових прав працюючих.
3.8. Контроль за виконанням постанови покласти на першого заступника Голови правління Укоопспілки І.М.Фільо, заступника Голови ЦК профспілки Г.В.Дордуку.
Голова правління Укоопспілки Голова ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України | С.Г.Бабенко В.П.Левицький |