МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ
Н А К А З
25.10.2004 N 729 |
Про затвердження Випуску 82 "Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників
З метою встановлення єдиного підходу до кваліфікації працівників галузі кінематографії та відповідно до Указу Президента України від 31.08.2000 N 1038/2000 "Про затвердження Положення про Міністерство культури і мистецтв України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити погоджений з Міністерством праці та соціальної політики України Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 82 "Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів", що додається.
2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 82 "Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів" ввести в дію з 1 січня 2005 року.
3. Установити, що кваліфікаційні характеристики керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців і робітників, передбачені випуском 82 "Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів", є обов'язковими для застосування відповідно до загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 16.02.98 N 24, на підприємствах, в установах та організаціях кінематографії.
4. Департаменту з питань кінематографії (М.П.Мазяр) забезпечити доведення наказу до відома підприємств, установ та організацій кінематографії, що відносяться до сфери управління Мінкультури.
5. Управлінню з питань оплати праці та бюджетних програм (Н.Ю.Солодченко) установити контроль за впровадженням кваліфікаційних характеристик керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців і робітників, передбачених випуском 82 "Виробництво і розповсюдження кіно- і відеофільмів".
6. Відповідальність за додержання вимог Довідника кваліфікаційних характеристик, випуск 82 "Виробництво і розповсюдження кіно- і відеофільмів" покласти на керівників підприємств, установ та організацій кінематографії.
7. Департаменту з питань кінематографії (Мазяр М.П.), Національному центру Олександра Довженка (Мандрика В.А.) забезпечити тиражування Довідника за рахунок коштів Спеціального рахунку фінансової підтримки національної кінематографії.
8. Уважати такими, що не застосовуються на території України, Типові посадові інструкції працівників кіномережі і кінопрокату, введені в дію наказом Державного комітету по кінематографії УРСР від 06.03.81 N 79, та Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник (ЄТКД-62), розділ "Кіностудії і підприємства, організації телебачення і радіомовлення", затверджений постановою Державного комітету праці та соціальної політики СРСР та ВЦРПС від 26 грудня 1984 р. N 379/23-138.
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Кохана Т.Г.
Міністр | Ю.П.Богуцький |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства культури
і мистецтв України
25.10.2004 N 729
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
КВАЛІФІКАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПРОФЕСІЙ ПРАЦІВНИКІВ
Випуск 82
Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів
ВСТУП
Випуск 82 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників "Виробництво та розповсюдження кіно- і відеофільмів" розроблено з урахуванням змін і доповнень до змісту характеристик, які виникли внаслідок впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва і праці. У випуску враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено їх особливості, спадкоємність і традиції застосування.
До випуску включені професії працівників, які є специфічними для виробництва і розповсюдження кіно- та відеофільмів. Внесено відповідні доповнення та зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик у зв'язку з розвитком новітніх технологій.
Кваліфікаційні характеристики застосовуються під час тарифікації робіт і встановленні кваліфікаційних розрядів (категорій) працівникам на підприємствах (установах, організаціях) всіх галузей економіки, незалежно від відомчого підпорядкування, де використовуються вказані у цьому випуску професії та види робіт.
Порядок застосування характеристик, присвоєння та підвищення розрядів, внесення змін та доповнень до Випуску 82 наведений в "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які подані у випуску 01 ДКХП.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КЕРІВНИКИ
1. ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР НАЦІОНАЛЬНОЇ КІНОСТУДІЇ
Завдання та обов'язки. Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності Національної кіностудії. Організовує роботу і ефективну взаємодію виробничих одиниць, відділів та інших структурних підрозділів Національної кіностудії. Відповідно до чинного законодавства забезпечує виконання завдань кіностудії, що спрямовані на формування та задоволення потреб населення у кіномистецтві, соціальний розвиток колективу. Вживає заходів щодо ефективного використання і зберігання закріпленого за кіностудією державного майна. Розроблює та практично реалізує найважливіші державні програми щодо створення високохудожніх кінофільмів. Діє від імені Національної кіностудії. Представляє її інтереси в громадських організаціях, судових і арбітражних органах. Відкриває у банках рахунки. Користується правом розпорядження коштами. У межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників. Укладає договори та контракти. Визначає загальну чисельність працівників, структуру та штати, посадові обов'язки та посадові оклади (тарифні ставки) працівників, склади знімальних груп і виконавців, ескізи та макети оформлення, календарні плани робіт, експедиції та натурні зйомки, визначає їх готовність і терміни випуску кінофільмів. Вживає заходів щодо морального заохочення і матеріального стимулювання працівників, накладає дисциплінарні стягнення. Організовує весь комплекс робіт з кіновиробництва у павільйонах та під час виїздів у кіноекспедиції. Вживає заходів щодо забезпечення Національної кіностудії кваліфікованими кадрами, найкращого використання знань та досвіду працівників, створення безпечних і сприятливих умов праці, визнання її творчого авторитету на загальнодержавному і міжнародному рівнях. Забезпечує розроблення, укладання і виконання колективного договору. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам генерального директора, керівникам функціональних підрозділів національної кіностудії. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку.
Повинен знати: чинне законодавство в галузі культури та мистецтва; основи трудового законодавства України; чинні нормативні акти, що регулюють творчо-виробничу і господарсько-фінансову діяльність кіностудії; постанови та рішення Кабінету Міністрів, Міністерства культури і мистецтв України; економіку, організацію, основи та специфіку кіновиробництва; сучасні методи господарювання і управління; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі культури за професіями керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
2. ГОЛОВНИЙ АДМІНІСТРАТОР КІНОТЕАТРУ
Завдання та обов'язки. Забезпечує організацію ефективного і культурного обслуговування глядачів. Створює для них комфортні умови. Вживає заходів щодо запобігання і ліквідації конфліктних ситуацій. Розглядає претензії, пов'язані з незадовільним обслуговуванням глядачів і вживає відповідних організаційно-технічних заходів. Організовує проведення в кінотеатрі кінофестивалів, тематичних показів кінофільмів, лекцій, бесід, зустрічей з діячами науки, культури та мистецтва. Веде облік проведених культурно-масових заходів. Здійснює контроль за раціональним оформленням приміщень, стежить за оновленням і станом реклами у приміщеннях і на будинку кінотеатру. Організовує забезпечення чистоти і порядку у приміщеннях кінотеатру і на прилеглих до нього територіях. Здійснює контроль за збереженням матеріальних цінностей і фінансових ресурсів кінотеатру. Забезпечує своєчасну здачу вирученої готівки. Контролює додержання працівниками кінотеатру трудової дисципліни, правил і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни, протипожежного захисту. Інформує керівництво кінотеатру про наявні недоліки в організації обслуговування глядачів, вживає заходів щодо їх ліквідації, здійснює контроль за виконанням працівниками вказівок керівництва. Під час відсутності директора кінотеатру вирішує всі організаційно-господарські питання в межах наданих йому прав.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази та інші нормативні документи і керівні матеріали; організаційну структуру управління кінотеатру; правила і обов'язки працівників, режим їх роботи; правила і методи організації процесу обслуговування глядачів; основи маркетингу; принципи планування і оформлення приміщень, організації реклами; основи естетики, етики, психології; основи економіки, організації праці і управління, основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Післядипломна освіта в галузі управління.
3. ДИРЕКТОР КІНОТЕАТРУ
Завдання та обов'язки. Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності кінотеатру, керуючись "Положенням про кінообслуговування" та іншими нормативними матеріалами. Визначає напрями розвитку фінансової, цінової, репертуарної та соціальної діяльності кінотеатру. Організовує роботу кінотеатру, забезпечує відповідність кінотеатру кращим світовим зразкам з метою задоволення потреб населення, підвищення продуктивності праці, якості кінопоказу та обслуговування глядачів на основі широкого впровадження нової техніки і прогресивної технології. Спрямовує діяльність персоналу кінотеатру на досягнення високих економічних та фінансових результатів. Забезпечує виконання кінотеатром програми оновлення репертуару, планів капітального будівництва, обов'язків перед державним бюджетом, Міністерством культури і мистецтв України. Організовує виробничо-господарську діяльність кінотеатру на основі застосування методів обґрунтованого планування, нормативних матеріалів, фінансових і трудових витрат, широкого розповсюдження передового досвіду, підвищення технічного рівня і якості кінопоказу, раціонального і економного витрачання всіх видів ресурсів. Вживає заходів щодо створення безпечних і сприятливих умов праці, додержання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища. Здійснює заходи з соціального розвитку кінотеатру, забезпечує розроблення, укладання і виконання колективного договору, проводить роботу щодо зміцнення трудової дисципліни, сприяє розвитку творчої ініціативи і трудової активності працівників. Забезпечує сполучення економічних і адміністративних методів керівництва, матеріальних і моральних стимулів, а також підсилення відповідальності кожного працівника за доручену йому справу. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступнику директора, головному адміністратору, провідному інженеру з експлуатації та ремонту. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку, господарського розрахунку. Здійснює заходи щодо соціального захисту колективу кінотеатру, забезпечення і збереження зайнятості працівників.
Повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності організацій кіномережі; досягнення, перспективи, національні і світові тенденції технічного, економічного і соціального розвитку кіногалузі; сучасні методи господарювання і управління, економіку, організацію виробництва, праці і управління; правила та норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи, етику ділового спілкування та ведення переговорів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня в організаціях кіномережі - не менше 3 років.
4. ДИРЕКТОР ПІДПРИЄМСТВА (ВІДДІЛЕННЯ) "КІНОВІДЕОПРОКАТ"
Завдання та обов'язки. Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства (відділення). Визначає напрями розвитку підприємства (відділення) у формуванні виробничої, фінансової політики та соціальної діяльності. Організовує пропаганду, рекламування і ефективне просування художніх, науково-популярних, хронікально-документальних, учбових фільмів. Сприяє підвищенню інтенсивності використовування фільмокопій і організації прокату кінофільмів на всіх кіноустановках незалежно від відомчої приналежності, впровадженню нової техніки і технології, наукової організації праці, виробництва і управління. Забезпечує раціональне і економне витрачання коштів, виконання планових завдань згідно з встановленими кількісними і якісними показниками, а також всіх обов'язків перед державним бюджетом, постачальниками, підрядниками, кіновидовищними підприємствами, банком. Організовує виробничо-господарську діяльність підприємства (відділення) на основі застосування методів обґрунтованого планування, нормативних матеріалів, фінансових і трудових витрат шляхом досягнення високих техніко-економічних показників, підвищення технічного рівня і якості виконуваних робіт, раціонального і економного витрачання всіх видів ресурсів. Вживає заходів щодо створення безпечних і сприятливих умов праці, поліпшення житлових і культурно-побутових умов працівників. Здійснює заходи з соціального розвитку підприємства (відділення), забезпечує розроблення, укладання і виконання колективного договору; проводить роботу щодо зміцнення трудової і виробничої дисципліни, сприяє розвитку творчої ініціативи і трудової активності працівників. Забезпечує сполучення економічних і адміністративних методів керівництва, матеріальних і моральних стимулів, а також підсилення відповідальності кожного працівника за доручену йому справу. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку, господарського розрахунку. Здійснює заходи щодо соціального захисту колективу підприємства (відділення), забезпечення і збереження зайнятості працівників.
Повинен знати: постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності підприємства (відділення); спеціалізацію і особливості структури підприємства; перспективи, національні і світові тенденції технологічного, технічного, економічного і соціального розвитку сфери виробництва та розповсюдження кіновідеопродукції; порядок розроблення і затвердження планів та програм виробничо-господарської діяльності; сучасні методи господарювання і управління; виробничі потужності фільмобази; технологію збереження і ремонту фільмокопій; економіку, організацію виробництва, праці і управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи, етику ділового спілкування та ведення переговорів; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня - не менше 3 років.
5. ДИРЕКТОР КІНОСТУДІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює оперативне керівництво діяльністю кіностудії. Забезпечує розробку та виконання виробничо-творчих і фінансових планів. За наявності виробничої бази організує роботу і ефективну взаємодію виробничих одиниць, цехів та інших структурних підрозділів підприємства. Діє від імені кіностудії. Представляє її інтереси в державних, кооперативних, комерційних підприємствах і установах, громадських організаціях, судових і арбітражних органах. Відкриває у банках рахунки. Користується правом розпорядження коштами. У межах своєї компетенції видає накази та затверджує відповідні акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників. Укладає угоди та контракти. Визначає загальну чисельність працівників, структуру та штати, посадові обов'язки та посадові оклади працівників, склади знімальних груп і виконавців, ескізи та макети оформлення, календарні плани робіт над новими фільмами, визначає готовність сценарію і терміни виробництва фільмів. Вживає заходів щодо морального заохочення і матеріального стимулювання працівників, накладає дисциплінарні стягнення. Забезпечує ефективне використання і зберігання закріпленого за кіностудією майна. Організовує весь комплекс робіт у павільйонах, під час виїздів у експедиції. Вживає заходів щодо створення безпечних і сприятливих умов праці. Забезпечує розроблення, укладання і використання колективного договору. Вирішує всі питання у межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам директора, керівникам функціональних підрозділів кіностудії. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку.
Повинен знати: чинне законодавство в галузі культури та мистецтв; основи трудового законодавства України; чинні нормативні акти, що регулюють творчо-виробничу і фінансову діяльність кіностудії; постанови і рішення Кабінету Міністрів, Державного управління кінематографії, органів місцевого самоврядування в галузі культури і мистецтв; економіку, організацію, основи та специфіку кіновиробництва; сучасні методи господарювання і управління; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі культури за професіями керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
6. ЗАВІДУВАЧ ВІДЕОТЕКИ
Завдання та обов'язки. Керує роботами, які охоплюють приймання, реєстрацію, систематизацію, зберігання і видачу відеофільмів, відеоматеріалів, чистих касет, реклами; забезпечує їх розміщення з урахуванням найбільш раціонального використання площ, полегшення і прискорення пошуку необхідних матеріалів. Здійснює комплектування відеофонду на основі вивчення каталогів, журналів тощо. Вживає заходів щодо створення умов для своєчасного задовільнення запитів на відеоматеріали та відеофільми, удосконалення обслуговування. Контролює своєчасне повернення відеоматеріалів, відеофільмів. Організовує оперативний облік відеофонду і проведення періодичних інвентаризацій. Очолює роботу з рекламування та ефективного просування відеопрограм (художніх, науково-популярних, мультиплікаційних, учбових фільмів); концертів, спортивних програм тощо. Здійснює контроль за станом відеофонду, своєчасним його відновленням і поповненням, додержанням у приміщенні відеотеки умов, необхідних для забезпечення зберігання відеоматеріалів. Контролює своєчасне виконання технічного обслуговування та ремонту технічних засобів і обладнання відеотеки. Здійснює списання із діючого фонду непридатних для використання відеоматеріалів відповідно до встановленого порядку. Здійснює контроль за додержанням порядку оформлення розрахунків, платежів до бюджету, своєчасність і правильність складання звітності. Контролює додержання працівниками відеотеки правил внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: правила і порядок прийому і видавання відеоматеріалів; правила прокату відеофільмів; правила експлуатації технічних засобів і обладнання; положення та інструкції про облік відеоматеріалів; правила і порядок зберігання відеоматеріалів; діючий відеофонд; основні принципи та методи формування фонду; правила внутрішнього трудового розпорядку; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи. Післядипломна освіта в галузі управління.
7. ЗАВІДУВАЧ ФІЛЬМОБАЗИ (ФІЛЬМОСХОВИЩА)
Завдання та обов'язки. Керує роботами, які охоплюють приймання, зберігання і видачу фільмових матеріалів, фільмокопій і кінореклами на фільмобазі, їх розміщення з урахуванням найбільш раціонального використання виробничих площ, полегшення і прискорення пошуку необхідних матеріалів. Забезпечує зберігання складованих матеріалів, додержання режимів зберігання на фільмобазі. Організовує облік фільмофонду, доставку кінофільмів кіновидовищним підприємствам власним транспортом. Забезпечує отримання фільмокопій від кінокопіювальних фабрик, філіалів підприємства "Кіновідеопрокат", кінотеатрів. Забезпечує своєчасне повернення фільмових матеріалів. Здійснює контроль за своєчасним виконанням ремонту і перевірки фільмокопій. Здійснює відповідно до встановленого порядку списання і знищення кінофільмів із діючого фонду, термін використання яких минув. Стежить за наявністю і справністю тари і забезпечує її своєчасний ремонт. Організовує проведення вантажно-розвантажувальних робіт на фільмобазі з додержанням правил і норм охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту. Бере участь у проведенні інвентаризації товарно-матеріальних цінностей. Контролює додержання працівниками фільмобази правил внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: правила прокату фільмів; розміщення філіалів кінопрокату і кіновидовищних підприємств; правила і порядок прийому і видавання фільмових матеріалів; положення та інструкції про облік фільмокопій; керівні матеріали щодо організації роботи автотранспорту в підприємстві "Кіновідеопрокат"; основи наукової організації праці; правила і порядок зберігання і складування фільмових матеріалів; правила внутрішнього трудового розпорядку; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 1 року.
8. КЕРІВНИК ГРУПИ (ВИРОБНИЦТВО КІНО- І ВІДЕОФІЛЬМІВ)
Завдання та обов'язки. Керує всією виробничо-економічною і фінансовою діяльністю знімальної групи. Організовує виконання робіт з виробництва фільму у встановлені планом строки і в межах кошторисно-фінансових асигнувань, встановлених для фільму. Розроблює спільно з кінорежисером, кінооператором ліміт на постановку фільму, кошторис і календарний план на період режисерської розробки і на підготовчий період. Бере участь в розробці календарно-постановницького плану і генерального кошторису, у створенні і захисті постановницького проекту. Комплектує спільно з кінорежисером-постановником склад знімальної групи і подає його на затвердження дирекції кіностудії. Організовує вибір місць натурних зйомок. Керує виїздом і організацією бази знімальної групи. Забезпечує готовність об'єктів до зйомки. Бере участь у прийманні готових декорацій. Планує роботу знімальної групи. Забезпечує нормальні умови роботи для знімальної групи. Визначає спільно з кінорежисером-постановником планове завдання на кожний знімальний день. Керує роботою із заготовлення сценічно-постановчих засобів і здійснює контроль за їхнім використанням. Забезпечує правильне використання знімальною групою транспортних засобів. Затверджує акти і підписує документи, що є підставою для розрахунків з відділами і цехами студії, сторонніми організаціями і особами, а також акти на простої і перезйомки і на списання у встановленому порядку майна, що стало непридатним, чи на його знищення у процесі зйомок. Розпоряджається в межах затвердженого генерального кошторису всіма матеріалами і коштами, виділеними знімальній групі, укладає договори, дає замовлення, пов'язані з постановкою картини. Забезпечує спільно з підрозділами інженерно-технічної служби своєчасне передання вихідних матеріалів до Національного центру Олександра Довженка. Здійснює аналіз творчо-виробничої і фінансової діяльності знімальної групи. Спрямовує діяльність колективу знімальної групи на досягнення високих виробничо-економічних показників, забезпечує умови для створення фільму на високому художньому рівні. Готує матеріал і доповідає дирекції про стан справ у знімальній групі. Здійснює організацію робіт знімальної групи у відповідності з правилами та нормами охорони праці, контролює їх виконання. Забезпечує збереження державної власності і ефективне використання матеріальних і фінансових коштів, виділених на виробництво фільму.
Повинен знати: нормативні документи, що стосуються кінематографії, літератури і мистецтва; економіку кінематографії; організацію виробництва і управління на кіностудії; накази, розпорядження та інструкції Державного органу управління кінематографії, керівництва кіностудії; технологію фільмовиробництва; основи кінорежисури; сучасний досвід організації виробництва фільмів; трудове законодавство; відомчі положення про оплату праці працівників кінематографії; порядок оформлення трудових та інших угод з приватними особами і сторонніми організаціями; методику розробки календарно-постановницького плану виробництва фільму (складання лімітного, генерального та інших кошторисів на постановку фільму); нормативи на виробництво фільмів; фінансові відносини знімальної групи з банком та іншими організаціями; планування і фінансування виробництва фільмів; оперативно-виробничий облік та звітність; техніко-економічний аналіз роботи знімальної групи; основи діловодства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі культури за професіями керівників нижчого рівня - не менше 5 років.
9. МАЙСТЕР З РЕМОНТУ ПРИЛАДІВ ТА АПАРАТУРИ (ВИРОБНИЦТВО КІНО- І ВІДЕОФІЛЬМІВ)
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво дільницею щодо забезпечення правильної експлуатації, міжремонтного обслуговування і планового ремонту устаткування та обладнання кінотеатрів і кіноустановок. Виконує ремонтні роботи, вживає заходів щодо скорочення строків ремонту, запобігання псуванню, наднормативного зносу фільмокопій на кіноустановках. Бере участь у складанні оперативних планів роботи, графіків проведення ремонту і обслуговування устаткування. Впроваджує системи комплексного обслуговування, що забезпечують своєчасне налагоджування і ремонт устаткування, якісний кінопоказ і звуковідтворення. Організовує впровадження наукової організації праці на дільниці. Здійснює прийом в ремонт і видачу відремонтованого устаткування, обладнання, деталей відповідно до чинних технічних умов. Бере участь у прийманні устаткування після ремонту, налагодження, виконаних спеціалізованими ремонтними підприємствами (організаціями). Веде облік та паспортизацію устаткування, вносить в паспорти зміни, що мають місце після його ремонту, модернізації, реконструкції. Забезпечує збереження резервного устаткування, складає заявки на запасні частини, матеріали, устаткування, інструмент тощо. Забезпечує додержання правил і норм охорони праці в процесі виконання ремонтних робіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються організації експлуатації і ремонту устаткування; технічні характеристики, конструктивні особливості, призначення і режими роботи устаткування, правила його технічної експлуатації, методи планування ремонтних робіт; основи економіки, організації праці і виробництва; чинні положення з оплати праці; правила внутрішнього трудового розпорядку; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 2 років.
10. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ З РЕКЛАМИ
Завдання та обов'язки. Організовує забезпечення кінотеатрів, дирекції кіномережі, а також всіх зацікавлених підприємств і відомств інформацією про національні та світові кінофільми. Забезпечує рекламно-інформаційне обслуговування фестивалів, тематичних показів, тижнів і днів кіно, а також інших масових заходів, які проходять в кіномережі. Організовує випуск спеціальних видань з кінопродукції: інформаційно-рекламних збірників, художніх плакатів, афіш, буклетів, листівок, фоторепродукцій, каталогів, проспектів тощо. Контролює своєчасне і правильне застосування друкованої реклами кінотеатрами, дирекцією кіномережі. Забезпечує підготовку і контролює якість уніфікованих стендів і панно, інформаційних матеріалів для преси, радіо, телебачення, кіновидовищних підприємств. Організовує інформаційні сеанси попереднього перегляду кінофільмів для репертуарної ради, директорів кінотеатрів, дирекцій кіномережі і громадськості міста (району). Розроблює і запроваджує прогресивні форми і методи рекламування кінофільмів, репертуарного планування, просування кінофільмів, підвищення інтенсивності використання фільмокопій. Надає методичну допомогу з питань інформації, реклами, репертуарного планування, просування кінофільмів, інтенсивності використання фільмокопій. Здійснює систематичний контроль за використанням інформаційних матеріалів, за дотриманням репертуарних планів і графіків просування кінофільмів. Організовує приймання, реєстрацію, систематизацію, збереження і видавання рекламно-інформаційних видань і матеріалів. Керує розробленням місячних (декадних, тижневих) репертуарних планів кінотеатрів. Організовує роботу щодо створення у фільмофонді стійкого повноцінного резерву нових кінофільмів. Формує за заявками програми дитячих кіносеансів, кінофільмів минулих років, науково-популярних, документальних. Удосконалює методику кільцевого фільмопостачання сільським кіноустановкам. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації рекламування, репертуарного планування, кінообслуговування населення; основні принципи, форми і методи формування репертуару, рекламування, просування кінофільмів, інтенсивності використання фільмокопій; діючий фільмофонд; основи теорії і історії кіномистецтва; розташування кіновидовищних підприємств; технічні засоби пошуку, опрацювання, збереження, поновлення і передавання інформації; організацію довідково-інформаційного фонду; порядок підготовки інформаційних матеріалів до видання і основи редакційно-видавничої роботи; передовий національний досвід у галузі рекламування і репертуарного планування; основи економіки, організації виробництва і управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
11. НАЧАЛЬНИК ЦЕХУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю цеху (служби, майстерні) з виготовлення або експлуатації технічного обладнання, приладів, апаратури в процесі виробництва фільмів. Забезпечує своєчасне і якісне виконання сценарно-постановницьких завдань щодо виробництва фільму, художнього оформлення, а також поповнення і поточного ремонту декорацій, костюмів та іншого оформлення нових і раніше створених фільмів. Забезпечує технічно відповідну експлуатацію устаткування, обладнання, виробничих засобів, відповідає за безпечні та здорові умови праці. Здійснює підбір кадрів працівників, їх розстановку і доцільне використання. Контролює додержання працюючими правил і норм охорони праці, виробничої та трудової дисципліни, правил трудового розпорядку. Подає пропозиції щодо заохочення працівників, дисциплінарних стягнень щодо порушників виробничої та трудової дисципліни.
Повинен знати: чинне законодавство в галузі культури та мистецтва; організацію творчо-технологічного процесу фільмовиробництва; технологію виготовлення предметів і деталей оформлення та виробництва фільмів; правила технічної експлуатації застосованого обладнання; передовий досвід у галузі фільмовиробництва в Україні та за кордоном; основи економіки та організації праці; правила трудового розпорядку; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
12. НАЧАЛЬНИК ЦЕХУ РЕМОНТУ ТА РЕСТАВРАЦІЇ ФІЛЬМОКОПІЙ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю цеху. Бере участь у розробленні перспективних і річних планів робіт. Забезпечує виконання планових завдань у встановлені строки, підвищення продуктивності праці робітників цеху, зниження собівартості ремонту при високій якості ремонтних і реставраційних робіт. Проводить роботу з удосконалення організації виробництва, механізації та автоматизації виробничих процесів, запобігання браку і підвищення якості продукції, використання резервів підвищення продуктивності праці та рентабельності виробництва. Здійснює виробничий інструктаж працівників. Організовує і контролює дотримання технологічних умов роботи і забезпечує розроблення заходів щодо запобігання і усунення їх порушень. Здійснює вибірковий контроль якості ремонту чи реставрації фільмокопій на звукоконтрольному столі та на екрані. Складає рекламації на нові фільмокопії, які не відповідають технічним вимогам і чинним стандартам, акти на наднормативний знос, втрату, псування фільмокопій, списання технічно зношених фільмокопій. Організовує роботу, пов'язану з розробленням і впровадженням стандартів, технічних умов та інших нормативних матеріалів з експлуатації, ремонту і профілактичного обслуговування устаткування. Забезпечує технічно правильну експлуатацію устаткування та інших основних засобів і виконання графіків їх ремонту, безпечні і здорові умови праці, також своєчасне надання працівникам пільг за умовами праці. Забезпечує впровадження заходів з організації праці, використання передового національного і світового досвіду організації виробництва, розвитку раціоналізації і винахідництва. Здійснює підбір кадрів, їх розстановку та доцільне використання. Бере участь у тарифікації робіт і робітників. Забезпечує контроль виробничого процесу, раціонального використання енергетичних і матеріальних ресурсів, запасних частин, агрегатів і деталей. Організовує облік, складання та своєчасне подання звітностей про виробничу діяльність цеху. Контролює додержання робітниками правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні документи та інші керівні матеріали з питань організації виробничої діяльності цеху; основи технології виробництва і оброблення фільмокопій; технологію реставрації, ремонту і зберігання фільмокопій; перелік і технічну характеристику устаткування цеху та правила його технічної експлуатації; чинні положення про оплату праці та форми матеріального стимулювання; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства; передовий національний і світовий досвід у галузі проведення ремонту та реставрації фільмокопій; правила внутрішнього трудового розпорядку; порядок ведення обліку та звітності щодо експлуатаційних матеріалів; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
13. ОРГАНІЗАТОР ТРЮКОВИХ ЗЙОМОК (СЦЕН)
Завдання та обов'язки. Розробляє та узгоджує режисерський сценарій в частині сцен, де використовуються трюкові номери. Організовує підбір та подання керівництву на затвердження каскадерів, осіб, що їх підстраховують, інших фахівців; підготовку переліку технічних приладів та пристроїв, реквізиту та інших засобів та предметів праці, необхідних для виконання (репетицій) трюкових зйомок (сцен). Розробляє плани (технічні завдання) трюкових сцен, засобів, методів та прийомів виконання трюків, кошторис на здійснення відповідних робіт. Організовує і (або) проводить з підлеглими перед початком тренувань, репетицій та виконань трюкових зйомок (сцен) детальний інструктаж з безпечного їх виконання. Контролює випробування технічних пристроїв та підстрахувальних засобів, складає відповідний акт. Разом з керівництвом зйомок дає дозвіл на початок виконання трюкових номерів. Керує діями каскадерів, осіб, що їх підстраховують, в період виконання (репетицій) трюкових зйомок (сцен). Виконує розробку трюкових зйомок (сцен) у відповідності до режисерського сценарію та з врахуванням вимог служби охорони праці з детальним описом виконання трюків, необхідних заходів безпеки, визначенням чисельності виконавців (каскадерів, осіб, що їх підстраховують), їх дій та місця знаходження. Підбирає, розробляє та готує засоби підстраховування, індивідуального захисту та спеціальних пристроїв, необхідних для виконання трюків. Консультується щодо використання піротехнічних засобів та ефектів з піротехніком, іншими фахівцями. Контролює розмітку місць вибухів, меж безпечних зон, розробку заходів та стан технічних засобів щодо захисту людей та апаратури під час виконання піротехнічних ефектів. Призупиняє подальше виконання трюкових зйомок (сцен), якщо під час репетиції чи на початку трюку виявляються суттєві недоліки, що несуть із собою небезпеку для здоров'я каскадерів та осіб, що їх підстраховують. Організовує проведення імітаційних трюків (без застосування послуг каскадерів) та визначає їх подальше використання у трюковій діяльності. Несе відповідальність за виконання трюкових номерів у відповідності до прийнятого плану (технічного завдання) проведення трюкових зйомок (сцен); забезпечення трюкового майданчика заходами безпеки та охорони праці; правильність та узгодженість дій каскадерів.
Організовує роботу з підвищення кваліфікації каскадерів, організації тренувань, здавання іспитів, заліків, тестів, проходження підлеглими медичних оглядів, вивчення і впровадження науково-технічних досягнень, передового національного та світового досвіду у сфері трюкової діяльності.
Вживає заходів щодо соціального захисту колективу каскадерів, забезпечення і збереження їх зайнятості та рівня кваліфікації.
Повинен знати: закони України "Про пожежну безпеку", "Про охорону праці", Кодекс законів про працю України; інструктивні та методичні документи, що стосуються проведення трюкових робіт, національні і світові тенденції розвитку трюкової діяльності; можливості ефективного використання технічних засобів, реквізиту, приладів тощо; порядок розроблення і затвердження планів (технічних завдань) трюкових зйомок (сцен); сучасні методи господарювання і управління; порядок укладання і виконання договорів (контрактів); національні і світові досягнення науки в сфері кінематографії та мистецтва; основи акторського мистецтва, режисури у кінематографії, образотворчого мистецтва, економіки праці і управління, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи, психології, етики, ділового спілкування і ведення переговорів, фізичного виховання; правила використання технічних засобів та приладів під час виконання трюкових номерів; правила охорони праці та безпечного ведення трюкових робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в сфері трюкової та режисерської діяльності - не менше 7 років. Наявність звання "майстер спорту".
14. ПРОДЮСЕР (КІНЕМАТОГРАФІЯ)
Завдання та обов'язки. Організовує і фінансує створення та розповсюдження фільму. Вибирає літературний матеріал, ідею, тему. Бере участь у розробленні на основі літературного сценарію художньої концепції фільму і створенні режисерського сценарію кінофільму, контролює історичну та фактичну достовірність матеріалу. Складає бізнес-план з докладним лімітом витрат. Визначає творчо-виробничі показники (жанр, метраж фільму, терміни виробництва кінофільму, формат екрану, звукове оформлення, назву), стратегію маркетингу, розроблення рекламно-інформаційної кампанії. Створює знімальну групу і бере участь в керівництві її виробничо-економічною і фінансовою діяльністю. Контролює виконання робіт з виробництва фільму у встановлені планом строки і в межах кошторисно-фінансових асигнувань, встановлених для фільму. Здійснює аналіз творчо-виробничої і фінансової діяльності знімальної групи. Організовує пропаганду, рекламування та ефективне просування кінофільму в кінотеатральний прокат, на телебачення, відео.
Повинен знати: основи аудіо-візуального бізнесу, юридичних норм договірних взаємовідносин у виробництві та розповсюдженні фільмів, маркетингу; засоби пропаганди і рекламування фільмів; ринки розповсюдження кінопродукції; законодавчі та нормативні документи з авторського права і суміжних прав, кінематографії; нормативні та законодавчі акти трудового права, відомчі положення про оплату праці працівників кінематографії; досягнення науково-технічного прогресу в сфері кіновиробництва; економіку кінематографії; організацію виробництва і управління на кіностудії; накази, розпорядження та інструкції центрального органу виконавчої влади у галузі кінематографії; технологію фільмовиробництва; основи кінорежисури; сучасний досвід організації виробництва фільмів; методику розроблення календарно-постановочного плану виробництва фільму (складання лімітного, генерального та інших кошторисів на постановку фільму); нормативи на виробництво фільмів; фінансові відносини знімальної групи з банком та іншими організаціями; планування і фінансування виробництва фільмів; оперативно-виробничий облік та звітність; техніко-економічний аналіз роботи знімальної групи; основи діловодства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників - не менше 5 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. АРТИСТ КІНО
Завдання та обов'язки. Втілює на екрані акторськими виражальними засобами художній образ діючого персонажу у відповідності до загального творчого задуму. Забезпечує глибину, виразність, художній рівень виконуваної ролі.
Повинен знати: способи і техніку втілення мистецького задуму; основи кінодраматургії та зображальних засобів кіномистецтва; основи створення образу за допомогою режисерських і операторських виразних засобів; національну і світову літературу; основи технології та організації фільмовиробництва; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний артист кіно: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією артиста кіно I категорії - не менше 3 років, володіння необхідними творчими здібностями та акторською майстерністю, створення видатних художніх образів, які одержали визнання, як яскравий внесок у національне чи світове кіномистецтво.
Артист кіно I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією артиста кіно II категорії - не менше 2 років, творчі здібності та акторська майстерність, головні ролі у не менше як 2 повнометражних художніх фільмах, або бере участь у створенні не менше як 2 повнометражних художніх фільмів, що одержали суспільне визнання, або дублювання не менше 2 ролей у повнометражних художніх фільмах з відмінною і доброю оцінкою роботи.
Артист кіно II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією артиста кіно - не менше 1 року, акторська майстерність, другі та епізодичні ролі в художніх фільмах з доброю оцінкою акторського виконання, або дублювання не менше 2 ролей чи епізодів у повнометражних художніх фільмах з доброю оцінкою роботи.
Артист кіно: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
2. АСИСТЕНТ ХУДОЖНИКА З КОМБІНОВАНИХ ЗЙОМОК
Завдання та обов'язки. Здійснює зображальне вирішення епізодів і комбінованих кадрів фільму за завданням художника з комбінованих зйомок. Підбирає необхідний зображальний матеріал по окремих розділах. Виготовлює креслення і складає опис робіт по макетах і знімальних пристроях. Стежить за ходом виконання робіт макетно-бутафорського, постановницького та інших цехів. Виконує в процесі зйомки роботи під керівництвом художника з комбінованих зйомок.
Повинен знати: основи образотворчого мистецтва з комбінованих зйомок; основи живопису, малюнка, композиції; історію образотворчого мистецтва, побуту, костюма, архітектури і стилів; історію національної і світової кінематографії; техніку і технологію спорудження макетів; техніку і технологію комбінованих зйомок; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії і протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Асистент художника з комбінованих зйомок I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією асистента художника з комбінованих зйомок II категорії - не менше 3 років.
Асистент художника з комбінованих зйомок II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією асистента художника з комбінованих зйомок - не менше 2 років.
Асистент художника з комбінованих зйомок: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
3. АСИСТЕНТ ХУДОЖНИКА-МУЛЬТИПЛІКАТОРА
Завдання та обов'язки. Виконує за завданням художника-мультиплікатора нескладні сцени анімаційного фільму.
Повинен знати: історію літератури, образотворчого мистецтва і кінематографії; технологію виробництва мультиплікаційних фільмів; теорію одушевляння персонажу мальованого і лялькового мультиплікаційного фільму; кольорознавство; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Асистент художника-мультиплікатора I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією асистента художника-мультиплікатора II категорії - не менше 3 років.
Асистент художника-мультиплікатора II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією асистента художника-мультиплікатора - не менше 2 років.
Асистент художника-мультиплікатора: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
4. АСИСТЕНТ ХУДОЖНИКА-ПОСТАНОВНИКА
Завдання та обов'язки. Виконує за завданням художника-постановника роботи із зображально-декораційного вирішення фільму в період розробки задуму і в процесі його реалізації. Підбирає за вказівкою художника-постановника необхідний для роботи зображальний і документальний матеріал. Бере участь в ескізній розробці елементів декорацій: архітектурних деталей, меблів, реквізиту, світильників, драпірувань, у розробці креслень, шаблонів, ескізів живописних фонів. Бере участь у розробці постановницького проекту з виготовлення схем планування знімальних об'єктів з поміткою мізансцен схематичних замальовок кадрів, макетів декорацій. Бере участь разом з художником-декоратором у відборі фундусних елементів, у підборі меблів, реквізиту, а також у побудові, опорядженні і умеблюванні декорацій.
Повинен знати: основи зображальних засобів; техніку малюнка і креслення; техніку і технологію зображально-декораційного оформлення фільму; основи живопису; історію костюму; кольорознавство; основи конструювання і моделювання одягу; технологію матеріалів; технологію виготовлення костюмів; історію образотворчого мистецтва; історію національної і світової кінематографії; основи організації і технології фільмовиробництва; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту;
Кваліфікаційні вимоги.
Асистент художника-постановника I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією асистента художника-постановника II категорії - не менше 3 років.
Асистент художника-постановника II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації; для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією асистента художника-постановника - не менше 2 років.
Асистент художника-постановника: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ
Асистент художника-постановника з костюмів. Виконує за завданням художника-постановника з костюмів роботи по зображальному вирішенню образів персонажів і масовки під час розробки задуму і в процесі його реалізації. Підбирає за вказівкою художника-постановника з костюмів зображальний і документальний матеріал, необхідний для створення ескізів і виготовлення костюмів. Виконує розробки окремих ескізів з монтування костюмів і особистого реквізиту, виготовляє робочі креслення деталей і крою костюмів, складає опис робіт, монтувальні карти. Здає заявки на необхідні матеріали і замовлення цехам, контролює їх виконання. Складає списки необхідних для зйомки костюмів. Відбирає за вказівкою художника-постановника з костюмів готові костюми та інші необхідні матеріали на базах і складах студії. Подає зразки матеріалів на затвердження художнику-постановнику з костюмів. Готує до кожної зйомки костюми і особистий реквізит, стежить за правильним одяганням їх на знімальному майданчику.
5. КАСКАДЕР (СТАРШИЙ КАСКАДЕР)
Завдання та обов'язки. Виконує трюкові номери (сцени), здійснює дублювання акторів під час зйомок кінофільмів (театралізованих дій/шоу, фестивалів, спектаклів тощо). Детально вивчає план (технічне завдання) трюкових зйомок (сцен) щодо виконання трюкових номерів та суворо їх дотримується. Визначає разом з організатором трюкових зйомок (сцен) необхідні технічні пристрої та страхувальні засоби, обумовлює їх встановлення у потрібному місці та у визначений час. Проводить у залежності від складності трюкових номерів необхідну кількість тренувань та репетицій, а у разі, якщо виконання того чи іншого трюка може загрожувати його здоров'ю або безпеці в роботі, вимагає внесення відповідних змін до плану (технічного завдання) трюкових зйомок (сцен). Під час виконання трюкових сцен каскадер у всіх своїх діях повністю підпорядковується старшому каскадеру, а старший каскадер - організатору трюкових зйомок (сцен). Бере участь у створенні проектів нових трюкових номерів, внесенні змін до діючих трюків. Взаємодіє в своїй роботі з іншими виконавцями трюків, особами, що підстраховують каскадерів.
Дотримується рекомендацій піротехніка, інших фахівців стосовно безпечного виконання трюків, використання піротехнічних засобів та ефектів, визначених меж безпечних зон, розмітки місць вибухів, інших вимог охорони праці та охорони здоров'я.
Вивчає національний та світовий досвід в сфері трюкової діяльності, підвищує кваліфікацію, регулярно тренується, здає іспити, заліки, тестування, проходить медичні огляди тощо.
Старший каскадер: виконує найбільш складні трюкові номери (сцени), бере участь у створенні проектів нових трюкових номерів, за дорученням організатора трюкових зйомок (сцен) здійснює функції керування каскадерами та організації трюкових зйомок (сцен), передає каскадерам надбаний досвід постановки трюків.
Повинен знати: закони України "Про пожежну безпеку", "Про охорону праці", Кодекс законів про працю України; інструктивні та методичні документи, що стосуються проведення трюкових робіт; національні та світові тенденції розвитку трюкової діяльності; можливості ефективного використання технічних засобів, реквізиту, приладів тощо; національні та зарубіжні досягнення науки у сфері кінематографії та мистецтва; основи акторського мистецтва, режисури у кінематографії; психології, етики та ділового спілкування, фізичного виховання; правила використання технічних засобів та приладів (у вигляді холодної зброї) під час виконання трюкових номерів; правила безпечного ведення робіт; правила управління автотехнічними засобами та застосування вогнепальної зброї, правила праці з тваринами, вогнем, на воді і під водою, на висоті та у повітрі; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Старший каскадер. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією каскадера - не менше 5 років. Наявність звання "Майстер спорту" із відповідних спортивно-трюкових напрямів (акробатика, плавання, боротьба, автомотоспорт, альпінізм, підводне плавання, кінний спорт, парашутний спорт тощо).
Каскадер. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.
6. КІНОРЕЖИСЕР