• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про підготовку і перепідготовку державних морських лоцманів і лоцманів-операторів служб регулювання руху суден

Міністерство транспорту України  | Наказ, Положення від 02.04.2001 № 182 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.04.2001
  • Номер: 182
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.04.2001
  • Номер: 182
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
Положення
про підготовку і перепідготовку державних морських лоцманів і лоцманів-операторів служб регулювання руху суден
1. Положення про підготовку і перепідготовку державних морських лоцманів і лоцманів-операторів служб регулювання руху суден (надалі - Положення) визначає єдиний порядок підготовки і перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів-операторів служб регулювання руху суден (надалі - лоцмани-оператори СРРС).
2. Положення розроблено на підставі:
- Положення про державну морську лоцманську службу (z0717-00 );
- Положення про лоцмана-оператора служби регулювання руху суден;
- Резолюції Міжнародної морської організації (далі - ІМО) А.485(XII) "Підготовка, кваліфікація та методи роботи морських лоцманів, крім лоцманів відкритого моря";
- Резолюції ІМО А.857(20) "Керівництво для служб руху суден".
3. Система підготовки, перепідготовки та періодичної перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС грунтується на постійному навчанні і є дворівневою:
3.1. На першому рівні здійснюється підготовка кандидатів на посади державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС за основним курсом підготовки до першого рівня кваліфікаційних вимог (державні морські лоцмани 2-го класу та лоцмани-оператори СРРС 2-го класу), яка спрямована на набуття спеціальних знань, умінь і навичок, необхідних для забезпечення безпеки мореплавства, запобігання аварійним морським подіям в складних для плавання суден умовах.
3.2. На другому рівні здійснюється перепідготовка державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС для підвищення їх кваліфікаційного рівня до вимог, що встановлені для державного морського лоцмана 1-го класу, лоцмана-інструктора, лоцмана берегового базування, лоцмана-оператора СРРС 1-го класу та лоцмана-оператора СРРС-інструктора, а також періодична перепідготовка з метою постійного оновлення, розширення та поглиблення знань, умінь і навичок.
4. Перепідготовка державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС з метою підвищення рівня кваліфікації, а також підготовка кандидатів на ці посади здійснюються у два етапи:
- у галузевому центрі підготовки і перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів операторів СРРС ДП "Дельта-лоцман" (далі - Центр);
- у лоцманській організації або СРРС на робочому місці, де державний морський лоцман, лоцман-оператор СРРС працює, або кандидат на ці посади буде працювати.
4.1. Перший етап перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС здійснюється з метою здобуття рівня кваліфікації, потрібної для присвоєння більш високої категорії, і складається з теоретичної та тренажерної частин:
- теоретична частина - надання знань відповідно до планів і програм Центру за переліком спеціальних предметів (додаток 1);
- тренажерна частина - здобуття умінь і навичок управління судном, виконання функцій лоцманів-операторів СРРС на спеціальному технічному пристрої - тренажері, який імітує плавання суден в нормальних, складних та особливих умовах, відповідно до програм Центру.
4.1.1. Підготовка кандидатів на посади державних морських лоцманів або лоцманів-операторів СРРС здійснюється на першому етапі за програмами основного курсу підготовки з метою здобуття кандидатами необхідного рівня знань і умінь, який потрібен кожному лоцману або лоцману-оператору СРРС для роботи в будь-якому районі. Наявність підготовки кандидатів за основним курсом першого етапу є обов'язковою умовою для подальшого проходження підготовки на робочому місці.
4.2. Другий етап перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС, а також підготовки кандидатів на ці посади здійснюється безпосередньо на робочому місці в районі роботи державного морського лоцмана, лоцмана-оператора СРРС або майбутньої роботи кандидатів на ці посади з метою набуття практичного досвіду стосовно особливостей плавання у даному районі. Другий етап підготовки та перепідготовки здійснюється під керівництвом лоцмана-інструктора або лоцмана-оператора СРРС-інструктора.
4.2.1. Інструкторами призначаються особи, які успішно закінчили перепідготовку, підтвердили відповідність знань кваліфікаційному рівню лоцмана-інструктора або лоцмана-оператора СРРС-інструктора, мають відповідні свідоцтва та права.
4.2.2. Програми перепідготовки державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС, програми основного курсу підготовки кандидатів на ці посади у Центрі, а також типові програми другого етапу розробляються Центром, погоджуються Держфлотінспекцією України та затверджуються Міністерством транспорту України.
5. Періодична перепідготовка державних морських лоцманів, лоцманів-операторів СРРС, лоцманів берегового базування, лоцманів-інструкторів та лоцманів-операторів СРРС-інструкторів з метою оновлення знань і умінь проводиться у Центрі один раз на три роки і не потребує перепідготовки на робочому місці.
6. Позачергова перепідготовка державних морських лоцманів, лоцманів-операторів СРРС та лоцманів берегового базування проводиться у разі:
- підвищення кваліфікаційного рівня;
- зміни району роботи;
- перерви в роботі більше 6 місяців;
- за окремим направленням замовника;
- на вимогу органу державного нагляду за безпекою судноплавства.
7. Замовниками на підготовку і перепідготовку державних морських лоцманів, лоцманів-операторів СРРС або кандидатів на ці посади є державні організації, які мають у своєму складі лоцманські служби або СРРС.
8. Прийом для підготовки або перепідготовки у Центрі здійснюється за заявою з доданням до неї документів згідно з переліком (додаток 2), при наявності договору, укладеного між Центром та Замовником.
9. До початку занять у Центрі особи, що направлені для підготовки і перепідготовки, проходять обов'язкове тестування на відповідність:
- встановленим вимогам щодо стану здоров'я;
- встановленим психофізичним показникам;
- встановленим вимогам із теоретичної і практичної підготовки за фахом;
- вимогам щодо знання англійської мови.
10. У разі отримання позитивних результатів з усіх видів тестування кандидат зараховується для підготовки або перепідготовки за відповідним кваліфікаційним рівнем.
За негативними результатами тестування кандидат не зараховується на навчання.
11. Перепідготовка державних морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС, а також підготовка кандидатів на ці посади здійснюється у Центрі з відривом від виробництва за планами, програмами і методиками Центру, що затверджуються у встановленому порядку.
12. Курс підготовки і перепідготовки у Центрі завершується складанням іспитів Державній кваліфікаційній комісії, що створюється Міністерством транспорту України за поданням Держфлотінспекції України.
Головою державної кваліфікаційної комісії є начальник Держфлотінспекції України.
12.1. До складу Державної кваліфікаційної комісії входять фахівці з морських дисциплін, викладачі та інструктори центру, представники органів державного нагляду за безпекою судноплавства та експерти.
12.2. Державна кваліфікаційна комісія має право приймати іспити у разі присутності не менш, ніж п'яти її членів.
12.3. Голова Державної кваліфікаційної комісії та її члени несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України за об'єктивність оцінки знань осіб, що складають іспити.
12.4. Кандидати на посади лоцманів-операторів СРРС, які успішно склали іспити, одержують Посвідчення лоцмана-оператора СРРС згідно з вимогами та за формою, що встановлені Положенням про лоцмана-оператора СРРС.
12.5. Кандидати на посади державних морських лоцманів, які успішно склали іспити, одержують свідоцтва про проходження підготовки у Центрі, що надає їм право продовжити стажування на робочому місці у конкретній лоцманскій організації (додаток 3).
12.6. Особи, які не склали іспитів, протягом одного місяця мають право скласти їх повторно. Перездача іспитів дозволяється лише один раз.
13. Особам, які успішно закінчили другий етап підготовки і перепідготовки, присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія згідно з вимогами та у порядку, що встановлені Положенням про державну морську лоцманську службу, або Положенням про лоцмана-оператора служби регулювання руху суден.
Начальник Департаменту безпекитранспорту та технічної політики О.Л.Петрашевський
Додаток 1
до Положення про підготовку і перепідготовку
державних морських лоцманів і
лоцманів-операторів служб регулювання руху
суден (СРРС)
Перелік спеціальних предметів
1. Судноводіння.
2. Управління та маневрування судном.
3. Правила радіозв'язку.
4. Експлуатація суднової енергетичної установки.
5. Порядок дій з метою забезпечення безпеки судноплавства під час аварійних обставин.
6. Людський фактор.
7. Безпека судноплавства.
8. Чинне законодавство України та міжнародне законодавство з питань мореплавства.
9. Англійська мова.