• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про посилення контролю та відповідальності за облік та аналіз профзахворюваності

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ від 18.02.2003 № 77
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 18.02.2003
  • Номер: 77
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 18.02.2003
  • Номер: 77
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
18.02.2003 N 77
Про посилення контролю та відповідальності за облік та аналіз профзахворюваності
Наказом МОЗ України від 10.02.1998 р. N 31 "Про удосконалення автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворюваності в Україні" передбачено створення інформаційної бази профзахворюваності в установах державної санепідслужби на підставі облікових карт професійного захворювання (профотруєння) та звітів про професійну захворюваність (профотруєння) за звітний квартал, півріччя, рік і передача цієї інформації до Міністерства охорони здоров'я України для формування інтегрованої інформаційної бази профзахворюваності в Україні.
Перевірка баз даних за 2001-2002 роки виявила цілий ряд порушень і недоліків в аналізі профзахворюваності:
Порушуються терміни і регламент передачі інформації електронною поштою до Міністерства охорони здоров'я України. Санепідстанції (СМСЧ, Кіровоградської, Закарпатської областей) не надсилають квартальні звіти, Черкаська - надіслала звіти тільки за I-й, II-й і IV-й квартали і не надіслала бази даних з картами обліку профзахворювань, Дніпропетровська - не надіслала базу даних карт обліку за друге півріччя 2002 р., а Вінницька, Волинська, Івано-Франківська, Київська, Полтавська, Хмельницька обласні санепідстанції не надіслали інформацію за IV-й квартал 2002 року. Порушення терміну передачі інформації (15 число наступного після відповідного кварталу місяця) призводить до порушення технології обробки інформації і неодноразових нагадувань, що надаються електронною поштою.
У супроводжувальних записках не завжди вказується період за який надіслана інформація і яку кількість карт обліку занесено в базу даних, що не дає можливості формувати достовірну інтегровану базу профзахворювань в Україні. В інформації, що надходить до Міністерства охорони здоров'я України, надаються подвійні карти профзахворювань, що не сприяє достовірності інформації.
Незадовільно заповнюються звітні документи:
- не заповнюються коди діагнозів;
- не визначаються галузі та їх коди;
- не кодуються "Параметри факторів", "Обставини виникнення профзахворювань", соціальний стан потерпілих, тощо;
- не заповнюються дані щодо фактичної кількості диспансерних хворих;
- некоректні шифри галузей, цехів, підприємств (Луганська, Донецька облсанепідстанції, Республіканська санепідстанція АР Крим);
- невірні дати встановлення профзахворювань (профотруєнь) (Вінницька обласна, Севастопольська міська санепідстанції);
- некоректні коди професій, шкідливих факторів (Київська, АР Крим), діагнозів, форми та виду захворювання (Рівненська, Херсонська, Черкаська);
- не надаються письмові пояснення про кожен випадок за шифром "інше";
- відсутні прізвища лікарів, що заповнювали "Картки" (Житомирська, Миколаївська облсанепідстанції).
Не надали на перевірку в Український НДІ промислової медицини бази даних за 2001 рік Центральна санепідстанція АР Крим, Київська, Рівненська, Одеська обласні, басейнові санепідстанції, санепідстанції на залізниці і авіації. Дніпропетровська, Луганська, Донецька облсанепідстанції несвоєчасно надали бази даних на перевірку в інститут.
Івано-Франківська, Рівненська, Закарпатська обласні санепідстанції, як і в попередні роки, направили бази даних старої структури, а Полтавська обласна санепідстанція та СЕС N 9 (м. Жовті Води) не надали бази даних на магнітних носіях.
Оперативно не надходить інформація про групові випадки профотруєнь пестицидами та іншими хімічними речовинами. У 2001 році в Кіровоградській області мав місце груповий випадок гострого отруєння пестицидами у 58 осіб, однак вони не увійшли у базу даних.
Незважаючи на проведені учбові семінари, рекомендації Українського НДІ промислової медицини від 15.05.1999 року щодо роботи фахівців санепідслужби з АІС "Профзахворюваність" на ПЕОМ, постійні консультації, аналіз помилок заповнення бази даних, визначених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 12.08.99 N 29 "Про хід виконання наказу МОЗ України від 10.02.98 N 31 "Про удосконалення автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворюваності в Україні", продовжують мати місце грубі порушення вимог Наказу МОЗ України від 10.02.98 N 31 та постанови Головного державного санітарного лікаря України від 12.08.99 N 29 (аналіз помилок додається).
З метою удосконалення збору інформації, підвищення рівня достовірності системи автоматизованого обліку та аналізу профзахворюваності в Україні, розробки заходів щодо усунення шкідливого впливу факторів виробничого середовища на стан здоров'я працюючих
НАКАЗУЮ:
1. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, головним державним санітарним лікарям центральних органів виконавчої влади в галузі оборони, служби безпеки, об'єктів з особливим режимом роботи, головному лікарю Центральної санепідстанції МОЗ України:
1.1. Провести на місцях перевірку правильності заповнення звітних документів і карток обліку, кодування і повноту занесення інформації з урахуванням порушень і недоліків у цій роботі.
1.2. Вжити заходів щодо персональної відповідальності фахівців, які здійснюють облік, аналіз, розслідування професійних захворювань. Наказом по санепідустанові покласти на відповідних фахівців відповідальність:
- за адміністрування немашинної інформаційної бази;
- контроль вхідної та аналіз вихідної інформації;
- за проведення експлуатації комплексу задач звітного характеру відповідно накопиченню програмного забезпечення та збереження бази даних.
1.3. На Колегії санепідслужби у I півріччі 2003 року розглянути поглиблений аналіз результатів функціонування автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворюваності та заходів щодо попередження негативного впливу виробничих факторів на працюючих в регіоні. Рішення Колегії надати МОЗ України до 20.06.2003 року.
1.4. Вжити заходи щодо поліпшення матеріально-технічної бази АІС "Профзахворюваність".
1.5. Своєчасно надавати Українському НДі промислової медицини базу даних на перевірку.
2. Головному санепідуправлінюю МОЗ України разом з інститутом медицини праці щорічно проводити аналіз професійної захворюваності в Україні.
3. Директорам інституту медицини праці АМН України (Кундієв Ю.І., за згодою), Українського НДІ промислової медицини МОЗ України (Карнаух М.Г.), Донецького НДІ медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України (Мухін В.В.), Харківського НДІ гігієни праці та профзахворювань МОЗ України (Іванюк Є.Г.), екогігієни і токсикології МОЗ України (Проданчук М.Г.), Українського НДІ медицини транспорту МОЗ України (Войтенко А.М.) на підставі даних автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворювань щорічно проводити поглиблений аналіз профзахворюваності з визначенням причин та розробляти профілактичні заходи в галузях промисловості та областях відповідно до наказу МОЗ України та АМН України від 08.05.2002 N 166/32 "Щодо закріплення за науково-дослідними інститутами гігієнічного профілю галузей економіки та адміністративних територій з питань гігієни праці та профпатології".
Узагальнені матеріали щорічно надавати МОЗ України до 1 червня.
4. Голові постійно діючої робочої групи при Головному санепідуправлінні МОЗ України з удосконалення автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворюваності в Україні Лубяновій І.П. із залученням необхідних фахівців інших установ та закладів МОЗ України:
4.1. Переглянути класифікатори галузей (міністерств) та типів підприємств, шкідливих факторів, діагнозів, міст України з урахуванням прийнятих законодавчих та нормативно-правових документів.
4.2. Внести зміни та доповнення до первинних документів, вхідної та вихідної інформації автоматизованої бази даних.
Матеріали надати Головному санепідуправлінню МОЗ України до 20.04.2003 року. В подальшому в разі прийняття нових нормативно-правових документів оперативно надавати пропозиції МОЗ України про внесення відповідних змін та доповнень до існуючої автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворювань.
5. Директора Інститута медицини праці АМН України Кундієва Ю.І. за участю Українського НДі промислової медицини МОЗ України (Карнаух М.Г.), надати пропозиції МОЗ України щодо створення систем моніторингу профзахворювань на рівні клінік профпатології (Центрів) та ведення бази даних профзахворюваності на всіх рівнях (область -> профпатологічний центр -> МОЗ).
6. Голові проблемної комісії МОЗ України з гігієни праці та профзахворювань Кундієву Ю.І.:
З метою реалізації Закону України "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинили втрату працездатності", "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", "Про внесення змін до Закону України "Про охорону праці" надати до 1 березня 2003 року пропозиції МОЗ України щодо розробки Державного реєстру профзахворювань в Україні і удосконалення діючої автоматизованої системи обліку та аналізу профзахворюваності.
7. Українському центру інформаційних технологій і Національного реєстру при МОЗ України (Картушин Г.І.):
- відредагувати класифікатори системи;
- розробити нові вихідні форми за пропозиціями постійно діючої робочої групи.
8. Головному санепідуправлінню МОЗ України за участю Інституту медицини праці, Українського НДІ промислової медицини, постійно діючої робочої групи:
8.1. Організувати проведення учбового семінару з фахівцями держсанепідслужби та наукових установ з питань обліку та аналізу профзахворюваності в Україні.
8.2. Провести перевірку стану виконання цього наказу протягом 2003 року у двох областях, з найбільшими порушеннями виконання наказу МОЗ України від 10.01.98 р. N 31.
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Головного санепідуправління МОЗ України Бережнова С.П.
Перший заступник
Державного секретаря,
Головний державний санітарний
лікар України



О.О.Бобильова
Додаток
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
18.02.2003 N 77
АНАЛІЗ ПОМИЛОК
кодування бази даних профзахворювань за 2001 та III кв. 2002 р.
N
з/п
Назва СЕСК-ть
Карт БД
2001
та
III кв.
2002 р.
Невідповідність
кіл-ті
Карт в БД в
звіті
Невірно
подано
дату,
галузь
мін-во,
цех
Відсутні
("інше")
коди
діагнозу,
шкідл.
фактору
...
Невірні
коди
форми
захворювань
стадії,
діагнозу
Логічні
та інші
помилки
12345678
1АР Крим1
відсутні
--невірно Код
області =
"13"
немає
коду
професії
2Вінницька32
11
- без
дати
встанов.
5немає
прізвищ
лікарів
(11К)
3Волинська102
6 у
півріч
-Цех = 0
(3К)
без
помил 2
шк. ф.
-"-
(6К)
4Дніпропетровська494
306 за
півріч
дубль
- 16К у 2001
дата 2К
галузь
283К
діагноз,
цех = 0
Fz = 0
немає
прізвищ
лікарів
(11К)
5Донецька1774
2680
поперед.
рік (10К)
2001 та
4К 2002
код області
неправил.
30К-2001
45К-2002
6Житомирська27
23
біолог.
фак.- інш.
- 2001
(1К)
недопус.
коди
Fz = 0
7Закарпатська2
0-немає
немає
коду
галузі
---
8Запорізька56
63
поперед.
рік
дати -
--
9Івано-Франківська15 немає
коду
галузі,
стадії,
пенсіон
-"-
-немає
коду
типу
підпр -
2001
10Київська15
відсутні
поперед.
дата
2001
-недо-
пустимі
коди
Fz = 0
шкідл.
факт.
11Кіровоградська144
відсутні
БД
єдина
за 3
роки
---"-
скороче-
но І.
по Б.
хвор
12Луганська556
524
-галу-
зь = 0
2002 -
невірний
код
області
- 5К
13Львівська405
418
без
помилок - 2002
-поперед.
рік
дати
2001
--
14Миколаївська22
відсутні
вібрація -
гостре
отруєння
?
недопу-
стимі
коди
немає
прізв.
лікаря
15Одеська15
відсутні
задуб-
льований
вип.
поперед.
рік
--
16Полтавська13- комп-ра
немає
--
17Рівненська6
відсутні
немає
коду
галузі
неправ.
рік дати
-немає і
К.
реєстр.
N,
немає
основ.
діагнозу
18Сумська126
відсутні
задуб-
льовані
вип.
---
19Тернопільська3
відсутні
помилок
немає
"інші"
діагнози
20Харківська115
93
2002 - без
помилок
поперед.
рік дати
- 2К
- 2001
21Херсонська25
5
немає
прізвища
лікарів 2К
недопу-
стимі
коди
(2К)
22Хмельницька9
відсутні
помилок
немає
--
23Черкаська57
38-
півріч.
поперед.
рік дати
недопу-
стимі
коди
24Чернівецька1
відсутні
непод-
бали ЕП
БД
25Чернігівська10
відсутні
не всі
коди
галузі
-"-
26м. Київ15
відсутні
-поперед.
дата
- 2001
невірно
код FZ
(отрує-
ння)
27м. Севастополь2
відсутні
недопу-
стимі
коди,
немає
дати
встан.
ПЗ