• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про заходи щодо удосконалення медичної допомоги хворим на фенілкетонурію в Україні

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ від 13.11.2001 № 457
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 13.11.2001
  • Номер: 457
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 13.11.2001
  • Номер: 457
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 457 від 13.11.2001
Про заходи щодо удосконалення медичної допомоги хворим на фенілкетонурію в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 319 від 29.06.2005 )
З метою забезпечення масового обстеження новонароджених, точності та достовірності його результатів, своєчасного виявлення, спостереження, лікування дітей, хворих на фенілкетонурію, запобігання дитячій інвалідності
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Розподіл регіонів обслуговування дітей, хворих на фенілкетонурію, між медико-генетичними центрами (додається).
1.2. Схема спостереження дітей, хворих на фенілкетонурію (додається).
1.3. Орієнтовні критерії оцінки спеціальних продуктів лікувального харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію (додається).
2. На виконання вимог Закону України від 11.02.98 N 113/98-ВР "Про метрологію та метрологічну діяльність" визначити Харківський регіональний центр медичної генетики та пренатальної діагностики координатором з реалізації програми міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань щодо діагностики фенілкетонурії.
3. Начальнику управління охорони здоров'я Харківської обласної держадміністрації (Федченко Ю.Г.), Харківському міжобласному центру клінічної генетики та пренатальної діагностики, головному позаштатному спеціалісту МОЗ України зі спеціальності "генетика медична" Гнатейко О.З. до 01.06.2002 року розробити програму проведення міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань та подати її на затвердження до МОЗ України.
4. Покласти на медико-генетичні центри (консультації, кабінети) функції постійного спостереження та лікування дітей, хворих на фенілкетонурію.
( Пункт 5 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 319 від 29.06.2005 )
6. Міністру Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних держадміністрацій, Головного управління охорони здоров'я Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських держадміністрацій:
6.1. Щорічно в проектах місцевих бюджетів передбачати видатки для проведення обстежень новонароджених на фенілкетонурію.
6.2. Забезпечити:
6.2.1. Укладання протягом січня кожного року договорів з медико-генетичними центрами про проведення обстежень новонароджених на фенілкетонурію згідно з розподілом регіонів обслуговування. інформацію про укладені угоди надавати МОЗ до 15.02.2001 року.
6.2.2. Своєчасну передачу зразків крові (не пізніше тижня з моменту забору крові) в медико-генетичні центри згідно з розподілом регіонів обслуговування для проведення постскринінгового обстеження дітей.
6.2.3. Направлення в Харківський міжобласний центр клінічної генетики та пренатальної діагностики зразків крові: всіх вперше виявлених за результатами скринінгу хворих на фенілкетонурію для встановлення амінокислотного профілю; у всіх випадках, спірних для діагностики фенілкетонурії.
6.2.4. Диспансерний нагляд за дітьми, хворими на фенілкетонурію, за місцем проживання згідно із схемою спостереження.
6.2.5. Направлення лікарів-педіатрів медико-генетичних центрів (кабінетів, консультацій) на цикли тематичного удосконалення з питань дієтології та з проблем психічних порушень при ензимопатіях у дітей в Київську медичну академію післядипломної освіти.
6.2.6. Надання до МОЗ інформації про дітей, хворих на фенілкетонурію, віком до 14 років включно до 15.01. наступного за звітним року.
6.2.7. Впровадження в діяльність лікувально-профілактичних закладів методичних рекомендацій: "Фенілкетонурія. Клініка. Діагностика. Лікування", затверджених 01.11.2001 року.
6.2.8. Особистий контроль за виконанням програми масового скринінгу на фенілкетонурію.
6.2.9. Продуктами лікувального харчування дітей, хворих на фенілкетонурію, не пізніше місяця після встановлення діагнозу.
6.3. Щороку у проектах місцевих бюджетів передбачати видатки для придбання продуктів лікувального харчування для дітей віком понад 3 роки до 14 років включно, хворих на фенілкетонурію. При закупівлі продуктів лікувального харчування враховувати орієнтовні критерії оцінки спеціальних продуктів лікувального харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію.
6.4. Здійснювати спостереження вагітних жінок з обтяженим спадковим анамнезом по фенілкетонурії згідно зі схемою спостереження. Вживати заходів до забезпечення їх продуктами лікувального харчування з метою профілактики фенілкетонурії у новонароджених.
6.4. Впровадити в діяльність Республіканського медико-генетичного центру Автономної Республіки Крим, міжобласних медико-генетичних центрів проведення тренінгів з питань діагностики, спостереження та лікування дітей, хворих на фенілкетонурію, для лікарів-неонатологів та педіатрів.
6.5. Спільно з органами освіти та науки сприяти вихованню та навчанню дітей, хворих на фенілкетонурію, без явних ознак розумової відсталості в загальноосвітніх закладах.
6.6. Здійснювати постійне інформування батьків дітей, хворих на фенілкетонурію, щодо сучасних принципів лікування та профілактики фенілкетонурії.
6.7. Залучати до вирішення проблем виробництва та забезпечення продуктами лікувального харчування дітей, хворих на фенілкетонурію, громадські та благодійні організації.
6.8. Систематично (не менш ніж 1 раз на рік) заслуховувати інформацію про хід виконання наказу на апаратних нарадах органів охорони здоров'я.
7. Ректору Київської медичної академії післядипломної освіти (Гирін В.М.) організувати розробку програми та проведення циклів тематичного удосконалення з проблем дієтології в лікуванні хворих з порушеннями обміну речовин, з проблем психічних порушень при ензимопатіях у дітей для лікарів медико-генетичних центрів (медико-генетичних консультацій, кабінетів) та педіатрів.
8. Директору Українського медичного центру реабілітації дітей з ураженнями нервової системи (Мартинюк В.Ю.) організувати проведення циклів стажування і інформації з медичної психології для лікарів медико-генетичних центрів (консультацій, кабінетів).
9. Директору Українського центру інформаційних технологій і національного реєстру МОЗ України (Картушин Г.І.) забезпечити ведення централізованого комп'ютерного реєстру дітей, хворих на фенілкетонурію, згідно з наказом МОЗ від 14.02.2001 року N 61.
10. Головному управлінню економіки МОЗ (Вовк М.Г.), начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям (Моісеєнко Р.О.) з метою забезпечення закупівлі продуктів харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію, у проекті Державного бюджету щороку передбачати видатки для придбання цих продуктів для дітей віком до 3-х років включно.
11. Начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям ГУОМДН Міністерства охорони здоров'я України (Моісеєнко Р.О.), головному позаштатному спеціалісту МОЗ України зі спеціальності "генетика медична" (Гнатейко О.З.) проводити систематичний аналіз організації діагностики та лікування фенілкетонурії, надавати пропозиції керівництву МОЗ та управлінням охорони здоров'я щодо подальшого її вдосконалення.
12. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря Гойду Н.Г.
Міністр В.Ф.Москаленко
Затверджено
Наказ
Міністерства охорони
здоров'я
13.11.2001 N 457
Орієнтовні критерії підбору спеціальних продуктів лікувального харчування для дітей, хворих на фенілкетонурію
1. Набір амінокислот (кількість) в суміші - найвищий.
2. Вміст суми незамінних та напівзамінних амінокислот (г) в 100 г білка - найвищий.
Незамінні та напівзамінні амінокислоти: ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан, валін, аргінін, гістидин, тирозин, цистин.
Присутність фенілаланіну допускається - згідно нормативів.
3. Вміст суми амінокислот, які вміщують сірку (метіонін та цистеїн), в 100 г білка - найвищий.
4. Вміст тирозину (г) в 100г білка - найвищий.
5. Вуглеводний комплекс забезпечено за рахунок моносахаридів та полісахаридів при мінімальному вмісті сахарози.
6. Наявність в суміші необхідних мінеральних речовин, мікроелементів і вітамінів у збалансованій кількості.
7. Найменша вартість забезпечення хворого одним грамом незамінних та напівзамінних амінокислот на 100 г білка продукту.
8. Найменша вартість забезпечення хворого одним грамом білка при закупівлі даного продукту, враховуючи відсотковий вміст білка в продукті (умовна вартість 1 г білка продукту).
Начальник управління організації
медичної допомоги дітям і матерям
Керівник відділу фізіології та
патології дітей грудного та
раннього віку ІПАГ АМН України,
головний дитячий дієтолог МОЗ

Р.О.Моісеєнко



Отт В.Д.
Затверджено
Наказ
Міністерства охорони
здоров'я
13.11.2001 N 457
Розподіл регіонів обслуговування дітей, хворих на фенілкетонурію, між медико-генетичними центрами
Назва центруРегіон
Республіканський медико-генетичний центр
Автономної Республіки Крим
АР Крим, Севастополь
Львівський міжобласний медико-генетичний центрВінницька, Волинська,
Житомирська, Закарпатська,
Івано-Франківська, Львівська,
Рівненська, Тернопільська,
Хмельницька, Чернівецька
Донецький міжобласний центр медичної генетики
та пренатальної діагностики
Донецька
Криворізький міжобласний центр медичної
генетики та пренатальної діагностики
Дніпропетровська, Запорізька,
Кіровоградська, Луганська,
Миколаївська, Одеська,
Херсонська, Черкаська
Київський обласний медико-генетичний центрКиївська
Медико-генетичний центр УДСЛ "Охматдит"м.Київ
Харківський міжобласний центр медичної генетики
та пренатальної діагностики
Полтавська, Сумська,
Харківська, Чернігівська
Начальник управління організації
медичної допомоги дітям і матерям

Р.О.Моісеєнко
Затверджено
Наказ
Міністерства охорони
здоров'я
13.11.2001 N 457
Схема спостереження дітей, хворих на фенілкетонурію
Заходи0-1
рік
1-3
роки
3-5
років
6-8
років
9-12
років
13-17
років
Вагітні
жінки
1.Генетик - постійне
спостереження та
лікування
1 раз
на 1
міс.
кожні 3
міс.
кожні 6
міс.
двічі
на рік
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
При
плану-
ванні
та
наяв-
ності
вагіт-
ності
2.Дільничний педіатр
(сімейний лікар) -
диспансерне
спостереження за
місцем проживання
До 1
міс. -
4 арзи,
після
1 міс.-
2 рази
на міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
Тера-
певт 2
рази
3.Дитячий психіатр
(консультація) діти
без психічних
розладів
діти з
психічними розладами
у 6 міс.
у 12 міс


у 6 міс.
у 12 міс
1 раз
на 3
міс.

1 раз.
на 2
міс.
1 раз
на 6
міс.

1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 12
міс.

1 раз
на 6
міс.
за
потре-
бою

1 раз
на 6
міс.
за
потре-
бою

1 раз
на 6
міс.
за
потре-
бою

2 рази
4.Дитячий невролог
(консультація)
1 раз
на
міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 6
міс.
раз
на 6
міс.
За
показа-
ннями
за
показа-
ннями
Невро-
лог
за
пока-
заннями
5.Спеціаліст з
дієтології
2 рази
на
міс.
1 раз
на 3
міс.
2 рази
на рік
1 раз
на рік
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3
міс.
За 3
міс.
до та
під
час
вагіт-
ності
1 раз
на міс.
6.Аналіз крові на
фенілаланін
2 рази
на міс.
2 рази
на міс.
1 раз
на міс.
1 раз
на 6
міс.
1 раз
на 3
міс.
1 раз
на 3-6
міс.
1 раз
на міс.
7.Клінічний аналіз
крові, сечі
у 3 міс.
у 12 міс
1 раз на 6 міс.1 раз на 3 міс.1 раз
на міс.
8.Біохімічний профіль
(дослідження функції
печінки, нирок)
1 раз на 3 міс. | 1 раз на 6 міс.
|
|
За
схемою
спосте
режен-
ня в
жіночій
консу-
льтації
9.Електроенцефалограма1 раз на рікЗа показаннями
10.Ультразвукове
дослідження
1 раз на 3 міс.1 раз на 6 міс.За показаннями
11.Логопед1 раз на рік
Начальник управління організації
медичної допомоги дітям і матерям

Р.О.Моісеєнко