Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство охорони здоровя України | Наказ від 19.12.2000 № 348
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 348 від 19.12.2000
Про загострення епідситуації з вірусного гепатиту А в Україні
У поточному році в Україні загострилась епідемічна ситуація з вірусного гепатиту А. За 10 місяців на вірусний гепатит А захворіло понад 18 тисяч осіб. Показник захворюваності на 100 тисяч населення складає 36,49, що на 19,38% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Найбільш напружена епідемічна ситуація мала місце у Рівненській області, де показник захворюваності становив 134,97, Івано-Франківській - 97,2, Волинській - 86,56, Закарпатській - 66,15, Чернівецькій - 60,31. Спостерігається значне зростання захворюваності у Львівській області і складає в порівнянні з аналогічним періодом минулого року 67,25%. Показник захворюваності становить 31,64.
Зареєстровано 3 спалахи вірусного гепатиту А у Вінницькій, Івано-Франківській та Львівській областях, під час яких захворіло понад 130 осіб. Фактором передачі інфекції у двох спалахах була питна вода.
Останній спалах зареєстровано у с.Опільсько Сокальського району Львівської області. Ріст захворюваності у Сокальському районі розпочався у січні, коли було зареєстровано 10 випадків проти 1 у 1999 році. Вже за 7 місяців було зареєстровано 52 випадки проти 9 у 1999 році - ріст у 5,7 рази. Починаючи з серпня спостерігалось подальше зростання захворюваності: в серпні 7 випадків проти 2 у 1999 році, у вересні 11 випадків проти 4 і в жовтні 23 випадки проти 3 у 1999 році. За 10 місяців було зареєстровано 93 випадки проти 18 у 1999 році (ріст в 5,1 рази). Не дивлячись на значне погіршення епідемічної ситуації з вірусного гепатиту А в Сокальському районі санепідслужба області своєчасно не розпочала проведення заходів по стабілізації епідситуації.
Мали місце недоліки в організації і проведенні заходів по зниженню захворюваності населення вірусним гепатитом А. Заходи проводились не в повному обсязі, із запізненням, їх ефективність була низька, відсутня цілеспрямованість і комплексність в роботі фахівців лікувально-профілактичних закладів і установ санепідслужби.
Санітарно-освітня робота серед населення по попередженню вірусного гепатиту А проводилась в недостатньому обсязі.
Санепідслужба області не здійснювала належний контроль за першочерговими заходами по попередженню захворюваності, зокрема не приділялося належної уваги держсанепіднагляду за об'єктами водопостачання.
Епідрозслідуванням установлено, що фактором передачі інфекції була питна вода централізованого водопостачання. Проте, санепідслужбою області не були вжиті адекватні запобіжні заходи по доведенню її якості до вимог ГОСТу 2874-82 "Вода питна". Періодичність обстежень стану водопроводів і лабораторний контроль якості питної води не відповідала епідситуації, що призвело до вживання населенням небезпечної у епідвідношенні води.
Враховуючи викладене, з метою запобігання поширення захворюваності населення на вірусний гепатит А
НАКАЗУЮ:
1. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті, об'єктів, що мають особливий режим роботи:
1.1. Вважати епідемічну ситуацію в Україні з вірусного гепатиту А напруженою. Провести детальний епідеміологічний аналіз захворюваності на цю інфекцію за 2000 рік в розрізі адміністративних територій з оцінкою епідемічної ситуації з вірусного гепатиту А. Визначити першочергові санітарно-гігієнічні та протиепідемічні заходи на 2001 рік.
1.2. Терміново вжити додаткових заходів щодо попередження виникнення і розповсюдження вірусного гепатиту А.
1.3. Довести до відома Уряду Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування інформацію про санітарно-епідемічну ситуацію в регіонах з конкретними пропозиціями щодо попередження епідемічних ускладнень.
1.4. У I кварталі 2001 року стан захворюваності населення на вірусні гепатити заслухати на колегіях МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
1.5. Забезпечити облік та своєчасне надання медичної допомоги хворим на вірусні гепатити. При виникненні епідускладнень негайно інформувати Головне санепідуправління МОЗ України.
1.6. До 15 лютого 2001 р. провести спільно з лікарями інфекціоністами, педіатрами, терапевтами, епідеміологами семінари з клініки, діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів.
2. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті
2.1. Взяти під особистий контроль ситуацію щодо захворюваності населення на вірусний гепатит А.
2.2. Систематично проводити обстеження об'єктів підвищеного епідризику, звернувши особливу увагу на об'єкти централізованого господарсько-питного водопостачання. Негайно припиняти експлуатацію об'єктів у разі виявлення на них порушень санітарного законодавства, які становлять загрозу здоров'ю населення.
2.3. Проводити цілеспрямовану санітарно-роз'яснювальну роботу серед населення по профілактиці гострих кишкових інфекційних захворювань, харчових отруєнь, звернувши особливу увагу на профілактику вірусного гепатиту А.
2.4. Забезпечити жорсткий контроль якості питної води за мікробіологічними показниками.
3. Звернути увагу головного державного санітарного лікаря Львівської області Павліва Р.М. на недостатній рівень заходів щодо профілактики вірусного гепатиту А.
4. Про хід виконання наказу інформувати Головне санепідуправління МОЗ України до 1.04.2000 р.
5. Контроль за виконанням наказу покладаю на начальника Головного санепідуправління МОЗ України Бережнова С.П.
В.о.Міністра О.О.Бобильова