ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 376 від 27.07.99 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 серпня 1999 р. за N 562/3855 |
Про внесення змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків
Заслухавши інформацію Департаменту пруденційного нагляду про внесення змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків та відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити зміни і доповнення до пунктів 3.1 розділу 3 та 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженої постановою Правління від 14.04.98 N 141 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 15.05.98 за N 323/2763 (додаються).
2. Департаментам пруденційного нагляду (В.О.Зінченко) та інформатизації (А.С.Савченко) до 25.08.99 внести відповідні зміни до програмного комплексу автоматизованого розрахунку економічних нормативів і довести програмний комплекс до відома регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків.
3. Департаменту пруденційного нагляду (В.О.Зінченко) до 24.09.99 розробити порядок надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до нормативного капіталу банку.
4. Зобов'язати Департамент бухгалтерського обліку (П.М.Сенищ) у 2-тижневий термін після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України внести відповідні зміни до плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків щодо визначення рахунків за якими має обліковуватися субординований капітал.
5. Вважати таким, що втратив чинність, пункт 2 постанови Правління Національного банку України "Про біржові торги банківськими металами" від 23.03.99 N 133.
6. Зобов'язати керівників комерційних банків, самостійних структурних підрозділів центрального апарату та установ Національного банку України взяти до керівництва в роботі зазначені зміни і доповнення до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків і дотримуватись їхніх вимог.
7. Постанова набуває чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, крім змін і доповнень до пункту 3.1 розділу 3 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків.
8. Зміни і доповнення до пункту 3.1 розділу 3 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків у частині розрахунку нормативів капіталу банку набувають чинності з 1 жовтня 1999 р.
9. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови Правління О.І.Кірєєва, Департамент пруденційного нагляду (В.О.Зінченко), Управління нагляду за великими банками (Ю.О.Герасименко), Операційне управління (В.Д.Щуцький) та начальників регіональних управлінь Національного банку України.
Голова | В.А.Ющенко |
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
27.07.99 N 376
Зміни і доповнення до розділу 2, пунктів 3.1 розділу 3 та 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків
1. Визначення терміну "капітал" викласти в такій редакції:
Капітал - різниця між загальними сумами активів та зобов'язань банку. При обчисленні нормативів загальна сума капіталу складається з суми основного капіталу (капітал 1-го рівня) за мінусом суми несформованих резервів за активними операціями банків, додаткового капіталу (капітал 2-го рівня), субординованого капіталу (капітал 3-го рівня), за мінусом відвернень з урахуванням розміру основних засобів.
Загальна сума капіталу, яка береться в розрахунок при обчисленні нормативів, може відрізнятися від загальної суми капіталу, що показана у фінансовій звітності.
2. Порядок розрахунку нормативів капіталу комерційного банку (Н1) та достатності капіталу (Н4) викласти в такій редакції:
Норматив капіталу комерційного банку (Н1)
Капітал банку (К) складається із суми основного капіталу (капітал 1-го рівня) за мінусом суми недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків, додаткового капіталу (капітал 2-го рівня), субординованого капіталу (капітал 3-го рівня) та за мінусом відвернень з урахуванням розміру основних засобів.
При розрахунку загальної суми капіталу, невідкоригованого на основні засоби (К1), загальна сума додаткового капіталу та субординованого капіталу не має перевищувати розмір основного капіталу.
Основний капітал (ОК) складається із фактично сплаченого зареєстрованого статутного капіталу, дивідендів, які направлені на збільшення статутного капіталу, емісійних різниць, резервних фондів, прибутків минулих років, збитків поточного року та зменшується на суму нематеріальних активів та недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків 1:
---------------------------------
1 Тут і далі групи скориговані на контррахунки.
Клас 5 Розділ 50 | група 500 |
група 501 | |
група 502 | |
група 503 | |
група 504 | |
Розділ 59 | рахунок 5999(А) 2 |
-----------------------------
2 5999 - технічний рахунок, який розраховується як різниця між 6-м та 7-м класами. Розмір ОК зменшується на від'ємний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку N 5999 в активі.
Розділ 50 коригується на рахунки (мінус): 5001 , 5002, 5020, 5030А, 5040А.
Основний капітал коригується (мінус) на:
Клас 4 Розділ 43 | група 430 |
група 431 |
Основний капітал, зменшений на суму недосформованих резервів за активними операціями комерційних банків, розраховується за формулою
ОК1 = ОК - (РР - ФР), де
ОК1 - основний капітал, зменшений на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків;
РР - розрахункова сума резерву, що має бути сформована протягом поточного кварталу згідно з формою N 604 "Розрахунок резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків", наведеною в Правилах організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436, із змінами і доповненнями до них;
ФР - фактично сформований резерв на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків (рахунки N 1590, 1591, 2400, 2401, 5020 1);
----------------------------------
1 Рахунок N 5020 приймається до розрахунку до кінця 1999 року.
(РР - ФР) - розмір недосформованого резерву, який вираховується з основного капіталу. У випадку перевищення фактично сформованого резерву над його розрахунковою сумою - до розрахунку приймається нуль.
Додатковий капітал (ДК) складається із резервів під стандартну заборгованість інших банків, резервів під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам, загальних резервів, результату переоцінки основних засобів, поточних доходів:
------------------------------
2 5999 - розмір ДК збільшується на позитивний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку N 5999 у пасиві.
До субординованого капіталу (СК) включаються кошти, залучені як в національній, так і в іноземній валюті, на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше 5 років, зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20% від їх первинного розміру протягом 5 останніх років угоди. Якщо ці кошти залучені в іноземній валюті, то вони перераховуються у гривні за курсом Національного банку України на дату укладення угоди.
Субординований капітал має відповідати таким критеріям:
1. До субординованого капіталу враховуються лише повністю сплачені кошти, залучені на умовах субординованого боргу.
2. Залучені кошти повинні мати первинний термін погашення не менше п'яти років. Якщо термін погашення боргу не фіксований, то вони сплачуються лише після повідомлення через п'ять років, якщо такі кошти більше не враховуються як субординований капітал. Національний банк України може надати дозвіл на дострокове погашення субординованого боргу за умови, що запит на дострокове погашення зроблено за ініціативою позичальника і що це не вплине на платоспроможність банку.
3. Угода про залучення коштів на умовах субординованого боргу не повинна включати ніяких положень, які передбачають, що у випадку особливих обставин, окрім згортання діяльності банку, борг буде сплачений до погодженої дати його погашення.
4. Процентна ставка за субординованим боргом не має перевищувати розмір ставки рефінансування, яка встановлена Національним банком України. Капіталізація процентів за таким боргом не допускається.
Сплата процентів за субординованим боргом може бути призупинена (якщо це зазначено в угоді) у разі:
- погіршення фінансового стану банку-боржника (зниження платоспроможності, ліквідності, достатності капіталу, структури активів, дохідності та рентабельності, відсутності позитивного фінансового результату позичальника за відповідний період);
- прийняття банком програми фінансового оздоровлення;
- за ініціативою банку-боржника.
Субординований борг включається в розрахунок капіталу після 10 днів із дня отримання банком дозволу Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку.
У разі невідповідності умов угоди вимогам, що визначені в пунктах 1-4, кошти, залучені на умовах субординованого боргу, не включаються до розрахунку капіталу банку.
Розмір субординованого капіталу не має перевищувати 50% розміру основного капіталу.
До субординованого капіталу включаються:
Клас 3 | Розділ 36 Розділ 36 | група 366 коригується на рахунок 3668 |
До відвернень (В) включаються цінні папери в портфелі банку на інвестиції та вкладення в асоційовані та дочірні установи:
Сума капіталу, не відкоригованого на основні засоби, розраховується за формулою
К1 = ОК1 + ДК + СК - В.
До основних засобів (ОЗ) включаються:
Клас 4 | Розділ 44 Розділ 45 | група 440, 443 група 450, 453 |
Капітал банку становить
К = К1 - (ОЗ - К1), де
(ОЗ - К1) - розмір перевищення ОЗ над К1 (якщо ОЗ > К1, до розрахунку приймається різниця ОЗ - К1, в інших випадках до розрахунку приймається нуль).
Норматив капіталу встановлюється для діючих банків, які були зареєстровані Національним банком України:
- у сумі 5 млн.гривень на день введення в дію змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків;
- у сумі 8 млн. гривень за станом на 1 жовтня 1999 року;
- у сумі 10 млн. гривень за станом на 1 квітня 2000 року.
Національний банк України залежно від економічного становища країни, стану світових фінансово-кредитних і валютних ринків та відповідно до змін курсу національної валюти може переглядати значення нормативу капіталу за станом на кожне перше число нового року.
На виконання вимог Національного банку України щодо розміру капіталу банку для тих комерційних банків, які на день введення в дію змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків не сформували капітал у встановленому розмірі (8 млн. гривень та 10 млн. гривень за станом на 01.10.99 та 01.04.2000 відповідно), встановлюється такий механізм нарощування власної капітальної бази:
1. Кожний вищезазначений банк не пізніше 01.10.99 та 01.04.2000 повинен розробити заходи щодо перспектив розвитку капітальної бази банку (програма капіталізації) за встановленою формою, зазначеною в додатку 1.
2. Виконання комерційними банками програм капіталізації аналізується щоквартально та контролюється регіональними управліннями Національного банку України раз на рік на 1 квітня кожного року.
3. Сума капіталу банку за станом на 01.04 кожного року (починаючи із значення 01.06.99) фіксується та не може бути зменшена протягом наступного періоду за винятком випадків, які не залежать від банків. При зменшенні суми капіталу більше ніж на 10% порівняно з попереднім періодом регіональні управління Національного банку України повинні розглядати питання про відкликання ліцензій на здійснення всіх або окремих операцій, які є неприбутковими та збитковими для банків.
Для забезпечення реальної капіталізації банківської системи України встановлюється, що залежно від розміру капіталу банки поділяються на 3 категорії.
Умови віднесення банків за категорією капіталу:
До 1-ї категорії належать банки:
- які порушують (починаючи з дня введення в дію Інструкції) нормативи Н1, Н2;
- які порушили протягом кварталу хоча б один із нормативів Н3, Н4 (за розрахунком середньозваженої величини);
- які не дотримуються порядку і строків формування загального та спеціального резерву відповідно до Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27.03.98 N 122, із змінами і доповненнями до нього.
До 2-ї категорії належать банки:
- які не віднесені до категорії 1;
- які мають від'ємну різницю між сумою доходів (6-й клас Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків) та витрат (7-й клас Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків) у поточному кварталі (від'ємне значення технічного рахунку N 5999).
До 3-ї категорії належать усі банки, які не віднесені до категорії 1 і 2.
При викупі власних акцій або часток комерційні банки зобов'язані повідомляти про кожний факт проведення такого викупу протягом 3 днів після прийняття відповідного рішення, а про виплату дивідендів або доходів від володіння частками статутного капіталу - за 30 днів та після 30 днів проведення річних загальних зборів акціонерів (зборів учасників). Такі повідомлення мають бути надані за довільною формою, в якій комерційний банк має показати розподіл свого прибутку, схваленого в установленому порядку.
Категорія капіталу банку визначається щоквартально. Регіональні управління Національного банку України повинні раз на квартал проводити аналіз розподілу категорії капіталу згідно з установленими категоріями.
Відповідно до встановленої категорії капіталу Національний банк України рекомендує такі обмеження:
- банкам, капітал яких віднесено до категорії 1, не рекомендується в будь-якій формі здійснювати виплату дивідендів (крім виплати дивідендів власними акціями) та викупати власні акції (частки учасників у статутному капіталі);
- банкам, капітал яких віднесено до категорії 2, виплата дивідендів (крім виплати дивідендів власними акціями) не повинна перевищувати 50% понаднормативного капіталу;
- банкам, капітал яких віднесено до категорії 3, виплату дивідендів можна здійснювати в межах понаднормативного капіталу.
При цьому банкам, капітал яких відноситься до категорій 2 і 3, рекомендується викуп власних акцій (часток учасників у статутному капіталі) здійснювати тільки в тому разі, якщо такий викуп не призведе до порушення банком нормативу капіталу (Н1), нормативів платоспроможності (Н3) і достатності капіталу (Н4).
Нараховані дивіденди за результатами діяльності банку в минулому році (доходи від володіння частками статутного капіталу), які за рішенням загальних зборів акціонерів (зборів учасників) будуть направлені на збільшення розміру статутного капіталу банку, потрібно обліковувати на окремому субрахунку балансового рахунку N 5003 "Дивіденди, які направлені на збільшення статутного капіталу".
Якщо додаткова відкрита підписка або розподіл акцій між засновниками (внесків до статутного капіталу) не відбулися, ці кошти повертаються акціонерам (учасникам) у встановленому порядку.
Норматив достатності капіталу (Н4)
Норматив достатності капіталу банку (Н4) - співвідношення основного капіталу, зменшеного на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків (ОК1), до загальних активів банку (ЗА), зменшених на суму створених відповідних резервів.
Співвідношення основного капіталу до загальних активів банку, зменшених на суму створених відповідних резервів, визначає достатність капіталу, виходячи із загального обсягу діяльності, незалежно від розміру будь-яких ризиків.
Норматив достатності капіталу обчислюється за формулою
ОК1
Н4 = --- х 100 %, де
ЗА
ОК1 - основний капітал банку, зменшений на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків;
ЗА - загальні активи (включають):
Загальні активи коригуються (мінус):
Нормативне значення нормативу Н4 має бути не менше ніж 4%.
3. Останній абзац пункту 4.1 розділу 4 викласти в такій редакції:
"За порушення комерційними банками економічних нормативів Національним банком України застосовуються заходи впливу, адекватні допущеним порушенням і з урахуванням їхнього фінансового стану згідно зі статтею 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до комерційних банків за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 38 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.03.98 за N 177/2617, із змінами і доповненнями до нього".
4. Додаток 13 у частині розрахунку нормативів капіталу комерційного банку (Н1) та достатності капіталу (Н4), викласти в такій редакції:
Додаток 13
до Інструкції про порядок регулювання
та аналіз діяльності комерційних банків
(в редакції, затвердженій постановою
Правління від 27.07.99 N 376)
Алгоритм розрахунку економічних нормативів регулювання діяльності комерційних банків
Норматив капіталу комерційного банку (Н1)
ОК1 = ОК - (РР - ФР), де
ОК1 - основний капітал, зменшений на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків;
ОК - основний капітал:
ОК = 5000 + 5003 + 5010 + 5021+ 5030П + 5040П - 5999(А) 1 -
- (5001 + 5002 + + (4300-4309) + 4310 + 5030А + 5040А);
------------------------------
1 5999 - технічний рахунок, який розраховується як різниця між 6-м та 7-м класами. Розмір ОК зменшується на від'ємний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку № 5999 в активі.
РР - розрахункова сума резерву, що має бути сформована протягом поточного кварталу згідно з формою N 604 "Розрахунок резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків", наведеною в Правилах організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436, із змінами і доповненнями до них;
ФР - фактично сформований резерв на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків (рахунки N 1590, 1591, 2400, 2401, 5020 2).
------------------------------
2 Рахунок N 5020 приймається до розрахунку до кінця 1999 року.
(РР - ФР) - розмір недосформованого резерву, який вираховується з основного капіталу. У разі перевищення фактично сформованого резерву над його розрахунковою сумою - до розрахунку приймається нуль.
Сума капіталу, не відкоригованого на основні засоби, розраховується за формулою
К1 = ОК1 + ДК + СК - В, де
К1 - капітал, невідкоригований на основні засоби;
ДК - додатковий капітал:
ДК = 1591 + 2401 + 5020 + 5100 + 5999(П) 1
-----------------------------
1 5999 - технічний рахунок. Розмір ДК збільшується на позитивний результат діяльності, що відображається на технічному рахунку N 5999 у пасиві.
СК - субординований капітал:
СК = 3660, але не більше 50% від основного капіталу (ОК);
В - відвернення:
В = 3102 + 3112 + 3202 + 3212 + 4102 + 4103 + 4109 + 4202 +
+ 4203 + 4209.
Капітал банку становить
К = К1 - (ОЗ - К1), де
К - капітал банку;
ОЗ - основні засоби:
ОЗ = (4400 - 4409) + 4430 + 4432 + 4438 + (4500-4509) +
+ 4530 + 4531 + 4532 + 4538;
(ОЗ - К1) - розмір перевищення ОЗ над К1 (якщо ОЗ>К1, до розрахунку приймається різниця ОЗ - К1, в інших випадках до розрахунку приймається нуль).
Норматив достатності капіталу (Н4)
ОК1
Н4 = ----- х 100 %, де
ЗА
ОК1 - основний капітал, зменшений на суму недосформованого резерву на можливі втрати за кредитними операціями комерційних банків;
ЗА (загальні активи) =
= 1001 + 1002 + 1003 + 1004 + 1005 +
+ 1007 + 1011 + 1012 + 1013 + 1017 + 1101 + 1107 + 1200 +
+ 1202 + 1207 + 1208 + 1211 + 1212 + 1218 + 1410 + 1411 + 1412 +
+ 1417 + 1418 + 1420 + 1421 + 1422 + 1427 + 1428 + 1500 + 1508 +
+ 1509 + 1510 + 1511 + 1512 + 1515 + 1517 + 1518 + 1519 + 1520 +
+ 1521 + 1522 + 1523 + 1524 + 1525 + 1526 + 1527 + 1528 + 1529 +
+ 1580 + 1581 + 1582 + 1589 + 1811 + 1819 + 2000 + 2008 + 2010 +
+ 2018 + 2020 + 2027 + 2028 + 2029 + 2030 + 2037 + 2038 + 2039 +
+ 2040 + 2045 + 2046 + 2047 + 2048 + 2049 + 2050 + 2055 + 2056 +
+ 2057 + 2058 + 2059 + 2061 + 2062 + 2065 + 2066 + 2067 + 2068 +
+ 2069 + 2070 + 2071 + 2073 + 2074 + 2075 + 2076 + 2077 + 2078 +
+ 2079 + 2090 + 2091 + 2092 + 2093 + 2094 + 2095 + 2096 + 2097 +
+ 2099 + 2100 + 2105 + 2106 + 2107 + 2108 + 2109 + 2110 + 2115 +
+ 2116 + 2117 + 2118 + 2119 + 2190 + 2191 + 2198 + 2199 + 2200 +
+ 2201 + 2202 + 2205 + 2206 + 2207 + 2208 + 2209 + 2210 + 2211 +
+ 2213 + 2214 + 2216 + 2217 + 2218 + 2219 + 2290 + 2291 + 2299 +
+ 2800 + 2805 + 2806 + 2809 + 2887 + 2888 + 2889 + 3102 + 3103 +
+ 3105 + 3108 + 3110 + 3111 + 3112 + 3113 + 3114 + 3117 + 3118 +
+ 3119 + 3202 + 3203 + 3205 + 3208 + 3210 + 3211 + 3212 + 3213 +
+ 3214 + 3217 + 3218 + 3219 + 3400 + 3402 + 3410 + 3500 + 3510 +
+ 3511 + 3519 + 3520 + 3521 + 3540 + 3541 + 3542 + 3548 + 3550 +
+ 3551 + 3552 + 3559 + 3570 + 3578 + 3579 + 3580 + 3710 + 4102 +
+ 4103 + 4109 + 4202 + 4203 + 4209 + 4300 + 4310 + 4400 + 4430 +
+ 4432 + 4438 + 4500 + 4530 + 4531 + 4532 + 4538 + 1880 + 2924А +
+ 3522.
Загальні активи коригуються на рахунки (мінус):
1416, 1426, 1490, 1491, 1590, 1591, 1890, 2026, 2400, 2401, 2890, 3116, 3190, 3216, 3290, 3408А, 3590, 4300, 4310, 4409, 4509.