• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження змін та доповнень до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті"

Національний банк України  | Постанова, Інструкція від 04.02.1998 № 36
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 04.02.1998
  • Номер: 36
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 04.02.1998
  • Номер: 36
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 36 від 04.02.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 лютого 1998 р.
за N 119/2559
Про затвердження змін та доповнень до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті"
( Додатково див. Постанову Нацбанку N 403 від 30.09.98 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 527 від 18.12.98 )
На виконання Закону України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків", а також Програми дій з питань реформування бухгалтерського обліку та звітності Національного банку України на II півріччя 1997 року, затвердженої постановою Правління від 14.08.97 р. N 274, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити зміни та доповнення до Інструкції N 3 Національного банку України "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті", виклавши її в новій редакції (додається).
2. Юридичному департаменту (В.Л.Кротюк) в установленому порядку надіслати постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та після реєстрації забезпечити розсилання Кримському республіканському, Головному, обласним та по місту Києву і Київській області управлінням Національного банку України і комерційним банкам.
3. Департаменту валютного регулювання (С.О.Яременко) розробити та у 1 кварталі 1998 року подати на затвердження Правління Положення про режими рахунків у національній валюті, що відкриваються нерезидентами у банках України, та режими рахунків у іноземній валюті, що відкриваються резидентами і нерезидентами в уповноважених банках України.
4. Встановити, що з набуттям чинності цією постановою, втрачає силу лист НБУ від 04.12.1997 р. N 18-111/1066-8894.
5. Скасувати постанову Правління від 09.01.98 р. N 7.
В.о.Голови В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 4 лютого 1998 р. N 36
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 лютого 1998 р.
за N 119/2559
( Інструкція N 3 втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку N 527 від 18.12.98 )
Інструкція N 3 про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті ( v0121500-96 )
1. Загальні положення
1.1. Інструкція регулює правовідносини, що виникають при відкритті клієнтам банків поточних, депозитних (вкладних), кредитних рахунків у національній та іноземній валюті, а також бюджетних рахунків у національній валюті України.
1.2. Банки відкривають рахунки зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку юридичним особам та фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності (далі - підприємства), філіям, представництвам, відділенням та іншим відокремленим підрозділам підприємств, у тому числі структурним підрозділам, що виділяються у процесі приватизації (далі - відокремлені підрозділи), представництвам юридичних осіб - нерезидентів, іноземним інвесторам, фізичним особам на умовах, викладених у цій інструкції та в договорі між установою банку та власником рахунка. Умови договору не повинні суперечити вимогам інструкції.
1.3. Рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення всіх видів банківських операцій відкриваються у будь-яких банках України за вибором клієнта і за згодою цих банків.
1.4. Порядок проведення операцій на рахунках у національній та іноземній валюті регулюється чинним законодавством України, нормативними актами Національного банку України та цією інструкцією. Операції здійснюються на підставі розрахункових документів установлених форм.
1.5. Кожне підприємство-резидент, його відокремлений підрозділ, іноземний інвестор може відкривати по одному поточному рахунку в національній та іноземній валюті (за кожним кодом валют Класифікатора іноземних валют Національного банку України) не більше ніж у двох установах банків.
Представництва юридичних осіб - нерезидентів можуть відкривати за ліцензією Національного банку України лише один поточний рахунок в національній валюті. В іноземній валюті (за кожним кодом валют Класифікатора іноземних валют Національного банку України) зазначені представництва можуть відкривати по одному поточному рахунку не більше ніж у двох уповноважених банках.
1.6. У разі відкриття (закриття) підприємству - резиденту або його відокремленому підрозділу та фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, а також представництвам юридичних осіб - нерезидентів та іноземним інвесторам усіх видів рахунків, передбачених цією Інструкцією (крім тимчасового рахунка для формування статутного фонду та кредитного рахунка), та у разі зміни номерів відкритих рахунків установа банку зобов'язана повідомити про це податковий орган за місцем реєстрації власника рахунка та Національний банк України протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунка (включаючи день відкриття або закриття). Копії повідомлень з документальним підтвердженням про його відправлення залишаються у справі про відкриття рахунків.
У разі відкриття рахунка відокремленому підрозділу, крім вищезазначених повідомлень, у такий же термін повідомляється податковий орган за місцем реєстрації підприємства - юридичної особи.
Форма і зміст повідомлення податкових органів про відкриття або закриття рахунків встановлюється центральним податковим органом України.
Операції за рахунками здійснюються після отримання повідомлення від податкового органу про взяття цих рахунків на облік*.
1.7. У разі відкриття двох поточних рахунків у національній валюті власник рахунка протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття наступного рахунка визначає один з рахунків у національній валюті як основний, на якому обліковуватиметься заборгованість, що списується (стягується) у безспірному порядку, та повідомляє номер цього рахунка податковому органу за місцем своєї реєстрації та банкам, в яких відкриті додатковий рахунок в національній валюті та рахунки в іноземній валюті.
Банки, в яких відкриваються додатковий рахунок у національній валюті та рахунки в іноземній валюті, протягом трьох робочих днів, крім податкових органів, повідомляють банк, в якому відкрито основний рахунок, про відкриття таких рахунків (із зазначенням їх номерів).
1.8. Місцезнаходженням власника рахунка вважається адреса, вказана у картці із зразками підписів та відбитком печатки, причому вона має відповідати адресі, вказаній у статуті.
Про зміну місцезнаходження власник рахунка, крім органу державної реєстрації та податкового органу, зобов'язаний у тижневий строк повідомити в письмовій формі установу банку, в якій знаходиться його рахунок.
1.9. Усі суб'єкти підприємницької діяльності та установи банків зобов'язані дотримуватись вимог чинного законодавства з питань відкриття рахунків в установах банків та цієї інструкції.
За порушення зазначених вимог суб'єкти підприємницької діяльності та комерційні банки несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
2. Відкриття банками рахунків у національній валюті підприємствам та їх відокремленим підрозділам
2.1. Характеристика рахунків
2.1.1. Поточні рахунки відкриваються підприємствам усіх видів та форм власності, а також їх відокремленим підрозділам для зберігання грошових коштів та здійснення усіх видів банківських операцій відповідно до чинного законодавства України.
2.1.2. Бюджетні рахунки відкриваються підприємствам (їх відокремленим підрозділам), яким виділяються кошти за рахунок державного або місцевого бюджету для цільового їх використання.
2.1.3. Кредитні рахунки відкриваються на договірній основі як юридичним, так і фізичним особам в будь-якій установі банку, яка має право видавати кредити, з дотриманням вимог чинного законодавства. Нерезидентам - юридичним та фізичним особам кредитні рахунки в національній валюті не відкриваються.
Кредитні рахунки призначені для обліку кредитів, які надані шляхом оплати розрахункових документів чи перерахування на поточний рахунок позичальника відповідно до умов кредитної угоди.
2.1.4. Депозитні рахунки підприємствам та їх відокремленим підрозділам відкриваються на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунка та установою банку на визначений у договорі строк. Кошти на депозитні рахунки перераховуються з поточного рахунка і після закінчення строку зберігання повертаються на поточний рахунок.
Відсотки за депозитними вкладами перераховуються в такому самому порядку або зараховуються на поповнення депозиту. Проведення розрахункових операцій та видача коштів готівкою з депозитного рахунка забороняється.
2.1.5. Відкриття рахунка з метою акумуляції коштів для виїзду на лікування за кордон здійснюється у порядку, передбаченому Положенням про порядок направлення громадян на лікування за кордон, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 1995 року N 991.
2.2. Порядок відкриття рахунків
2.2.1. Для відкриття поточних рахунків підприємства подають установам банків такі документи:
а) заяву на відкриття рахунка встановленого зразка (додається). Заява підписується керівником та головним бухгалтером підприємства. Якщо в штаті немає посади головного бухгалтера чи іншої службової особи, яка виконує обов'язки головного бухгалтера, то заява підписується лише керівником;
б) копію свідоцтва про державну реєстрацію в органі державної виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально ** чи органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію. Бюджетні установи та організації замість свідоцтва про державну реєстрацію подають копію довідки про внесення до державного реєстру звітних статистичних одиниць України, засвідчену нотаріально або органом, що видав відповідну довідку;
в) копію належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвідчену нотаріально чи реєструючим органом.
Установа банку, в якій відкриваються поточні рахунки, ставить відмітку про відкриття такого рахунка на тому примірнику статуту (положення), на якому стоїть оригінал відмітки про взяття підприємства на облік в податковому органі, після чого цей примірник повертається власнику рахунка;
г) копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік;
д) картку із зразками підписів осіб, яким відповідно до чинного законодавства чи установчих документів підприємства надано право розпорядження рахунком та підпису розрахункових документів. У картку включається також зразок відбитка печатки, присвоєної підприємству;
е) копію документа про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України, засвідчену нотаріально або органом, що видав відповідний документ.
Бюджетні рахунки відкриваються на підставі платіжного доручення фінансового органу, органу Державного казначейства України, відповідного розпорядника бюджетних коштів з наданням в установу банку картки із зразками підписів та відбитком печатки. У разі, якщо в цій установі банку відкрито поточний рахунок клієнта, надання картки не обов'язкове.
2.2.2. При відкритті поточних рахунків відокремленим підрозділам підприємств в установу банку, в якій відкривається поточний рахунок відокремленому підрозділу, подаються такі документи:
а) заява на відкриття поточного рахунка встановленого зразка (додається). Заява підписується керівником та головним бухгалтером відокремленого підрозділу. Якщо в штаті немає посади головного бухгалтера чи іншої службової особи, яка виконує обов'язки головного бухгалтера, то заява підписується лише керівником;
б) копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі державної виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчена нотаріально чи органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію;
в) копія належним чином оформленого положення про відокремлений підрозділ, засвідчена нотаріально чи органом, що створив відокремлений підрозділ.
Установа банку, в якій відкривається поточний рахунок відокремленому підрозділу, ставить відмітку про відкриття такого рахунка на тому примірнику положення про відокремлений підрозділ, на якому стоїть оригінал відмітки про взяття підрозділу на облік в податковому органі, після чого цей примірник повертається власнику рахунка;
г) картка з відбитком печатки та зразками підписів службових осіб підрозділу, яким згідно з чинним законодавством та відповідними документами підприємства надано право розпорядження рахунком та підписування розрахункових документів. Картка підписується керівником і головним бухгалтером підприємства. Зразки підписів та повноваження службових осіб засвідчуються нотаріально;
д) клопотання підприємства або відповідного органу приватизації (щодо структурних підрозділів, які виділяються в процесі приватизації) до банку, в якому відкривається поточний рахунок відокремленому підрозділу, про відкриття рахунка із зазначенням місцезнаходження підприємства, його ідентифікаційного номера, номера основного поточного рахунка та банку, в якому він відкритий, а також податкового органу, в якому підприємство стоїть на обліку.
2.2.3. Господарські товариства, договірні об'єднання, товарні біржі, друковані засоби масової інформації (редакції, видавництва) крім документів, зазначених в п.2.2.1, надають нотаріально засвідчену копію установчого договору.
2.2.4. Колективні сільськогосподарські підприємства, товариства споживчої кооперації, політичні партії та громадські організації, релігійні організації (релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади для відкриття рахунка, крім документів, вказаних в п.2.2.1, подають протокол загальних зборів про створення або копію протоколу (витяг з протоколу), засвідчену нотаріально.
2.2.5. Профспілкові організації для відкриття поточного рахунка надають в установу банку крім документів, вказаних в пп.2.2.1 "а", "д", "е", статут (витяг із статуту) відповідної профспілки, засвідчений нотаріально або вищим профспілковим органом, та витяг з рішення загальних зборів (конференції) профорганізації про обрання профспілкового комітету та голови профспілкового комітету, засвідчений нотаріально або вищим профспілковим органом.
2.2.6. Орендні підприємства, крім документів, вказаних у п.2.2.1, подають копію договору оренди, засвідчену нотаріально.
2.2.7. Статут для відкриття рахунків в установах банків не надається: повними товариствами, командитними товариствами, селянськими (фермерськими) господарствами, підприємцями (без створення юридичної особи), установами та організаціями, які фінансуються з бюджету, та іншими суб'єктами підприємницької діяльності, у яких наявність статуту не передбачена законом.
2.2.8. Довірчі товариства для відкриття поточного рахунка в установу банку крім документів, вказаних у пп.2.2.1, подають: нотаріально засвідчену копію установчого договору; копію ліцензії на право здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами.
Договір на відкриття та обслуговування банківського рахунка укладається відповідно до Типового договору на обслуговування комерційним банком довірчого товариства, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 24 грудня 1993 року N 583 і Національного банку України від 18 лютого 1994 року N 30.
2.2.9. Фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, поточний та інші рахунки відкриваються на їх ім'я.
Для відкриття рахунка в установу банку подаються: заява про відкриття рахунка, підписана підприємцем; копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; картка із зразком підпису, засвідчена нотаріально.
За довіреністю підприємця, що засвідчена нотаріально, рахунком підприємця можуть розпоряджатися інші особи.
У разі смерті підприємця його права і обов'язки щодо розпорядження коштами на рахунках переходять до його спадкоємців відповідно до чинного законодавства України.
2.2.10. Підприємство, що корпоратизується, в установу банку для відкриття рахунка подає: заяву; копію свідоцтва про реєстрацію; копію рішення загальних зборів про створення відкритого акціонерного товариства чи рішення органу, уповноваженого управляти державним майном; копію статуту та картку із зразками підписів та відбитком печатки; надалі, після реєстрації випуску акцій та проведення установчих зборів, акціонерне товариство подає установі банку, в якій відкрито поточний чи інший рахунок, копію засвідченого нотаріально установчого договору.
2.2.11. Для забезпечення таких видів діяльності, як виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності за участю іноземних інвесторів, що здійснюються на підставі договорів (контрактів) без утворення юридичної особи, в установах банків відкривається поточний рахунок при поданні:
а) заяви про відкриття рахунка, підписаної особою, якій надано право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій за цим рахунком;
б) копії договору про ведення спільної діяльності, засвідченої нотаріально;
в) копії документа про реєстрацію такого договору (контракту), засвідченої нотаріально або органом, що видав документ про реєстрацію;
г) рішення учасників договору про визначення осіб, яким надається право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій за цим рахунком, що оформлюється у вигляді довіреності;
д) картки із зразками підписів та відбитком печатки.
У разі відкриття поточного рахунка для ведення сумісної діяльності без участі іноземних інвесторів (статті 432-434 Цивільного кодексу України, копія документа про реєстрацію договору про сумісну діяльність не подається, а в картці із зразками підписів ставиться зразок відбитка печатки учасника договору, якому за довіреністю усіх учасників договору про сумісну діяльність надано право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій за цим рахунком.
Відмітка установи банку про відкриття рахунка ставиться на титульній сторінці першого примірника договору (контракту).
2.2.12. Для відкриття рахунка господарським товариством для зарахування коштів, що вносяться для формування статутного фонду, подається заява про відкриття рахунка, підписана одним із засновників, якому загальними зборами засновників доручено оформлення документів з організації товариства, та копія установчого договору, засвідчена нотаріально. Після реєстрації зазначених товариств та надання статусу юридичної особи їм відкриваються постійні поточні рахунки, для відкриття яких додатково подаються заява про відкриття поточного рахунка, копія належним чином оформленого та зареєстрованого статуту, копія свідоцтва про державну реєстрацію, картка із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчена нотаріально, заява (у разі потреби) про надання дозволу користування рахунком без печатки до її виготовлення.
2.2.13. Поточний рахунок іноземному інвестору у національній валюті України відкривається у порядку, визначеному пунктом 6.2.9 цієї інструкції.
3. Відкриття рахунків у національній валюті фізичним особам та використання коштів за рахунками
3.1. Вклади "до запитання" (поточні рахунки) фізичних осіб
3.1.1. Фізичним особам для зберігання коштів та проведення розрахунків у національній валюті з іншими фізичними та юридичними особами згідно з чинним законодавством України в установах банку відкриваються поточні рахунки:
а) резидентам - громадянам України;
б) резидентам - іноземцям та особам без громадянства, що отримали посвідку на проживання в Україні;
в) нерезидентам - громадянам України, що постійно проживають за межами України;
г) нерезидентам - іноземцям та особам без громадянства:
- що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року, оплата праці яких відповідно до трудової угоди (контракту) здійснюється в національній валюті України (за довідкою організації, установи, посольства, представництва про оплату праці нерезидента);
- що отримали спадщину та успадковані кошти в Україні ( за наявності підтвердних документів);
- що отримали прибуток внаслідок здійснення іноземної інвестиції в Україну.
3.1.2. Поточні рахунки призначені для обліку коштів фізичних осіб "до запитання".
3.1.3. Поточні рахунки відкриваються на підставі заяви фізичної особи; документа, що засвідчує особу (паспорт або документ, що замінює його); договору на відкриття та обслуговування рахунка між установою банку та громадянином; картки із зразком підпису, який надається в присутності працівника банку, що відкриває рахунок, та засвідчується цим працівником і головним бухгалтером банку або керівником установи банку у разі, якщо посада головного бухгалтера (старшого бухгалтера, бухгалтера) не передбачена.
В договорі між установою банку та фізичною особою зазначається номер, дата та ким виданий документ, що засвідчує фізичну особу (паспорт або документ, що замінює його), адреса постійного місця проживання, а також ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податку (резидента), що вноситься в договір на підставі відповідного документа, виданого податковим органом.
Примітка. У разі відсутності ідентифікаційного номера фізичної особи на момент відкриття рахунка у зв'язку з тимчасовою затримкою його отримання в податкових органах, установа банку може відкрити поточний рахунок фізичній особі на підставі довідки податкового органу про отримання документів від фізичної особи із зазначенням орієнтовного
терміну надання номера.
3.1.4. За довіреністю власника рахунка - резидента, засвідченою нотаріально або уповноваженою особою банку, операції за рахунком може здійснювати інша особа - резидент.
3.1.5. Відкриття рахунка однією фізичною особою - резидентом іншій особі - резиденту здійснюється за умови надання паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та укладення угоди між банком та особою, що відкриває рахунок.
Відкриття рахунка фізичною особою - резидентом чи нерезидентом, фізичній особі - нерезиденту здійснюється за умови подання паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та укладення угоди між банком та особою, що відкриває рахунок.
Операції за такими рахунками здійснюються тільки за наявності довіреності нерезидента, засвідченої в установленому чинним законодавством України порядку.
3.1.6. Виконання операцій на поточних рахунках здійснюється на підставі розрахункових документів у безготівковій та готівковій формах. У документах зазначається підстава для перерахування коштів.
При проведенні операцій у безготівковій формі фізичні особи дотримуються вимог, передбачених Інструкцією N 7 Національного банку України "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України".
3.1.7. На поточні рахунки в національній валюті фізичних осіб-резидентів зараховуються:
- оплата праці, пенсії, допомоги, авторські гонорари за літературні роботи, музичні твори, витвори образотворчого мистецтва, за артистичну діяльність, наукові роботи та винаходи;
- виплати страхових та викупних сум, позичок з особистого страхування, страхове відшкодування за майновим страхуванням;
- орендна плата за найом житлових помешкань, рухомого і нерухомого майна;
- відшкодування шкоди, заподіяної робітникам та службовцям каліцтвом або у разі втрати годувальника;
- кошти в національній валюті за продану іноземну валюту;
- кошти за реалізоване власне майно та за здану сільгосппродукцію;
- інші надходження у випадках, що не суперечать чинному законодавству України.
3.1.8. З поточних рахунків у національній валюті фізичних осіб - резидентів за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такі операції:
- розрахунки за надані послуги юридичними та фізичними особами;
- розрахунки за придбані в підприємствах торгівлі товари;
- відрахування до державного та місцевих бюджетів обов'язкових та інших платежів;
- розрахунки за участь у створенні підприємств різної форми власності;
- розрахунки за купівлю та продаж цінних паперів на біржовому або позабіржовому ринках;
- розрахунки за куплену іноземну валюту;
- інші операції у випадках, що не суперечать чинному законодавству України.
Забороняється перерахування коштів на будь-який рахунок фізичних осіб - нерезидентів.
3.1.9. На поточні рахунки фізичних осіб-нерезидентів, що визначені в п.3.1.1 (за наявності підтвердження джерел походження готівкових коштів у грошовій одиниці України чи при перерахуванні коштів з власного поточного рахунка), зараховуються відповідно:
- кошти, одержані як оплата праці, допомога, авторські гонорари;
- кошти, одержані як відшкодування шкоди, заподіяної робітникам та службовцям каліцтвом;
- кошти від продажу власного майна;
- успадковані кошти;
- кошти, отримані внаслідок здійснення іноземної інвестиції в Україну (за наявності протоколу зборів засновників про розподіл прибутку та довідки податкової адміністрації про сплату податків згідно з чинним законодавством);
- виплата страхових сум;
- інші надходження, що не суперечать чинному законодавству України.
3.1.10. З поточних рахунків у національній валюті фізичних осіб - нерезидентів за розпорядженням власника чи за його довіреністю проводяться операції в грошовій одиниці України:
- видача коштів готівкою ;
- видача платіжних документів для здійснення безготівкових розрахунків;
- розрахунки у безготівковій формі за послуги, надані юридичними та фізичними особами на території України;
- сплата мита, податків та інших обов'язкових платежів;
- сплата страхових та членських внесків;
- здійснення платежів з відшкодування витрат судовим, слідчим, арбітражним, нотаріальним та іншим органам;
- перерахування на рахунок іншої фізичної особи;
- перерахування на інший власний поточний рахунок в іншому банку України чи на вкладний рахунок;
- перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як внесок до її статутного фонду у випадках, передбачених чинним законодавством;
- перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як реінвестицію в об'єкт первинного інвестування чи в інші об'єкти інвестування відповідно до чинного законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доход) ;
- перерахування за купівлю іноземної валюти (купівля іноземної валюти за кошти в грошовій одиниці України з урахуванням нарахованих відсотків за залишками коштів на рахунку) ;
- інші операції, що не суперечать чинному законодавству України.
3.1.11 . Поточний рахунок фізичної особи закривається на підставі його заяви, або у разі смерті та в інших випадках, передбачених договором або чинним законодавством України.
3.2. Вкладні (депозитні) рахунки фізичних осіб
3.2.1. Вкладні рахунки в національній валюті України відкриваються:
а) резидентам - громадянам України;
б) резидентам - іноземцям та особам без громадянства, що отримали посвідку на проживання в Україні;
в) нерезидентам - громадянам України, що постійно проживають за межами України;
г) нерезидентам - іноземцям та особам без громадянства, що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року (за наявності підтвердження джерел походження готівкових коштів у грошовій одиниці України чи при перерахуванні коштів з власного поточного рахунка).
Вкладні рахунки відкриваються на підставі договору про відкриття вкладного рахунка з видачею вкладнику вкладного документа. Таким документом може бути ощадна книжка (іменна чи на пред'явника); інший, виданий банком документ, що засвідчує укладення з банком договору. Фізичній особі - нерезиденту надається іменна ощадна книжка.
У договорі обумовлюються: сума, що вноситься або перераховується на вкладний рахунок; строк зберігання та порядок повернення коштів після закінчення строку зберігання (виплата готівкою, перерахування на поточний рахунок вкладника та ін.); розмір сплати відсотків, умови перегляду їх розміру, відповідальність сторін; умови розірвання договору; інші умови за погодженням сторін.
3.2.2. Вкладні (депозитні) рахунки фізичних осіб - резидентів призначені для обліку коштів, внесених на визначений у договорі строк.
Кошти на вкладні рахунки фізичних осіб можуть бути внесені готівкою, перераховані з власного вкладного рахунка в іншому банку, чи з поточного рахунка в національній чи іноземній валюті.
3.2.3. Відкриття рахунка однією фізичною особою - резидентом іншій фізичній особі - резиденту здійснюється за умови надання паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та укладення угоди з особою, що відкриває рахунок.
Відкриття рахунка фізичною особою - резидентом та нерезидентом фізичній особі - нерезиденту, здійснюється за умови надання паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та укладення угоди між банком та особою, що відкриває рахунок.
Операції за такими рахунками здійснюються тільки за наявності довіреності нерезидента, засвідченої в установленому чинним законодавством порядку.
3.2.4. На вкладні рахунки в національній валюті фізичних осіб - нерезидентів зараховуються:
- готівкові кошти (кошти фізичних осіб - іноземців, що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року, зараховуються за наявності підтвердження джерел походження готівкових коштів у грошовій одиниці України);
- кошти з власного поточного рахунка;
- кошти за продану іноземну валюту з власного поточного рахунка в іноземній валюті.
3.2.5. З вкладних рахунків фізичних осіб - нерезидентів у разі закінчення строку договору проводяться операції в грошовій одиниці України (при закритті рахунка):
- виплата готівкових коштів;
- виплата платіжними документами;
- перерахування на власний поточний рахунок.
4. Відкриття та використання рахунків у національній валюті України представництвами та установами
4.1. Рахунок типу "Н"
4.1.1. Рахунок типу "Н" відкривається уповноваженим банком:
- іноземним дипломатичним, консульським, торговельним та іншим офіційним представництвам, міжнародним організаціям та їх філіям, що користуються імунітетом та дипломатичними привілеями (далі - офіційні представництва);
- представництвам юридичних осіб-нерезидентів, установам, які представляють інтереси юридичних осіб-нерезидентів в Україні і не займаються підприємницькою діяльністю на території України (далі - представництва юридичних осіб-нерезидентів);
- представництвам іноземних банків;
- організаціям та установам (групам управління програмами або проектами), які згідно з чинними міжнародними договорами України та законодавством України залучаються для здійснення програм або проектів міжнародної технічної допомоги.
4.1.2. Для відкриття рахунка типу "Н" офіційному представництву до уповноваженого банку подаються такі документи:
- заява про відкриття рахунка;
- копія індивідуальної ліцензії Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управління Національного банку України на відкриття рахунка типу "Н", засвідчена нотаріально (якщо індивідуальна ліцензія на відкриття рахунка типу "Н" була надана раніше Національним банком України, то подається її копія, засвідчена нотаріально);
- копія посвідчення Міністерства закордонних справ України про акредитацію представництва на території України, засвідчена Міністерством закордонних справ України або нотаріально;
- картка із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчена Міністерством закордонних справ України або нотаріально.
Для відкриття рахунка типу "Н" представництву юридичної особи - нерезидента до уповноваженого банку подаються такі документи:
- заява про відкриття рахунка;
- копія індивідуальної ліцензії Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управлінь Національного банку України на відкриття рахунка типу "Н" із зазначенням реквізитів (номер, дата) реєстраційного свідоцтва Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України, засвідчена нотаріально (якщо індивідуальна ліцензія на відкриття рахунка типу "Н" була надана раніше Національним банком України, то подається її копія, засвідчена нотаріально);
- легалізована довіреність на виконання представницьких функцій тією чи іншою особою в Україні (або її копія, засвідчена нотаріально) ***;
- картка із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчена нотаріально.
Для відкриття рахунка типу "Н" представництву іноземного банку до уповноваженого банку подаються такі документи:
- заява про відкриття рахунка;
- копія індивідуальної ліцензії Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управлінь Національного банку України на відкриття рахунка типу "Н", засвідчена нотаріально (якщо індивідуальна ліцензія на відкриття рахунка типу "Н" була надана раніше Національним банком України, то подається її копія, засвідчена нотаріально);
- копія свідоцтва про реєстрацію представництва у Національному банку України, засвідчена нотаріально;
- легалізоване положення про представництво іноземного банку (або нотаріально засвідчена копія), погоджене з Національним банком України;
- легалізована довіреність на виконання представницьких функцій тією чи іншою особою в Україні (або її копія, засвідчена нотаріально);
- картка із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчена нотаріально.
Для відкриття рахунка типу "Н" для впровадження програм та проектів міжнародної технічної допомоги організацією чи установою (групою управління програмою або проектом) до уповноваженого банку подається заява про відкриття рахунка та засвідчені Національним агентством України з реконструкції та розвитку такі документи:
- копія реєстраційної картки програми або проекту;
- копія свідоцтва про акредитацію організації чи установи (групи управління програмою або проектом) - виконавця програми або проекту, що підтверджує їх статус як виконавця програми або проекту;
- копія програми або проекту міжнародної технічної допомоги.
Крім цього подається картка із зразками підписів уповноважених осіб та відбитком печатки, засвідчена нотаріально.
4.1.3. Для одержання індивідуальної ліцензії на відкриття рахунка типу "Н" представництва юридичних осіб-нерезидентів подають такі документи:
- клопотання юридичної особи-нерезидента до відповідних установ Національного банку України про надання ліцензії на відкриття рахунка типу "Н";
- письмову згоду уповноваженого банку на відкриття та обслуговування рахунка типу "Н";
- копію свідоцтва про реєстрацію представництва у Міністерстві зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України, засвідчену нотаріально або органом, що видав свідоцтво;
- копію легалізованого статуту (положення) або виписку із статуту (положення) юридичної особи - нерезидента (у разі потреби), яка засновує представництво в Україні, засвідчену нотаріально;
- копію легалізованого витягу з торговельного, банківського чи судового реєстру, або реєстраційне посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи - нерезидента, засвідчену нотаріально;
- копію легалізованої довіреності юридичної особи - нерезидента її офіційному представнику на ведення справ в Україні, засвідчену нотаріально.
Для одержання індивідуальної ліцензії на відкриття рахунка типу "Н" офіційні представництва подають такі документи:
- клопотання офіційного представництва до відповідної установи Національного банку України про надання індивідуальної ліцензії на відкриття рахунка типу "Н";
- письмову згоду уповноваженого банку на відкриття та обслуговування рахунка типу "Н";
- копію посвідчення Міністерства закордонних справ України про акредитацію представництва на території України, засвідчену Міністерством закордонних справ України або нотаріально.
4.1.4. На рахунок типу "Н" для здійснення розрахунків, пов'язаних з утриманням офіційного представництва або представництва юридичної особи-нерезидента (в тому числі банку), а також для виконання організацією чи установою (групою управління програмами або проектами) статутної діяльності юридичної особи - нерезидента, не пов'язаної з підприємницькою діяльністю в Україні, і для впровадження програм та проектів міжнародної технічної допомоги можуть бути зараховані кошти:
- від продажу на міжбанківському валютному ринку України іноземної валюти, отриманої від відповідного органу іноземної держави чи юридичної особи - нерезидента;
- отримані посольством, консульством за надані консульські послуги, у тому числі і в готівковій формі;
- отримані для відшкодування збитків у разі настання страхових випадків;
- від нарахованих відсотків за залишком коштів на цьому рахунку (якщо таке нарахування передбачене договором між банком та власником рахунка);
- від продажу на території України майна, що належить представництву (транспортні засоби, комп'ютерна та інша техніка, меблі тощо).
4.1.5. Наявні кошти з рахунка типу "Н" можуть бути використані офіційним представництвом, представництвом юридичної особи - нерезидента (в тому числі банку), організацією чи установою (групою управління програмою або проектом) згідно з кошторисом для:
- здійснення в Україні розрахунків, пов'язаних з утриманням представництва, організації чи установи (в тому числі на оплату праці, орендну плату, купівлю та утримання обладнання і транспортних засобів, поточний ремонт будівлі чи приміщення представництва, установи тощо);
- страхування в Україні майна та транспортних засобів представництва, а також життя і здоров'я його працівників;
- перерахування офіційним представництвом та представництвом юридичної особи - нерезидента благодійних внесків на користь юридичних осіб - резидентів згідно з чинним законодавством України;
- перерахування коштів на цілі, передбачені статутом міжнародної організації та її філій, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, та статутом представництва юридичної особи - нерезидента (покриття витрат на території України мігрантам і біженцям на купівлю квитків, оформлення для них віз, їх проживання в готелях та харчування тощо);
- впровадження організацією чи установою (групою управління програмою або проектом) програм та проектів міжнародної технічної допомоги.
Наявні кошти з рахунка типу "Н" також можуть бути використані офіційним представництвом та представництвом юридичної особи - нерезидента (в тому числі банку) для купівлі на міжбанківському валютному ринку України іноземної валюти з метою її перерахування на:
- рахунок відповідного органу іноземної держави чи рахунок юридичної особи-нерезидента, інтереси якого представляє на території України це представництво (перерахування здійснюються також у разі припинення діяльності представництва на території України, що підтверджується відповідними документами);
- власний рахунок в іноземній валюті в уповноваженому банку для використання коштів на оплату праці працівників - нерезидентів, виплату їх на відрядження та представницькі витрати за кордоном згідно з кошторисом.
4.2. Рахунок типу "П"
4.2.1. Рахунок типу "П" відкривається уповноваженим банком постійним представництвам іноземних компаній, фірм, міжнародних організацій, створеним у будь-якій організаційній формі без статусу юридичної особи, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність нерезидента на території України.
4.2.2. Для відкриття рахунка типу "П" постійному представництву до уповноваженого банку подаються такі документи:
- заява про відкриття рахунка;
- копія індивідуальної ліцензії Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управління Національного банку України на відкриття рахунка типу "П";
- легалізована довіреність на здійснення представницьких функцій тією чи іншою особою в Україні (або її копія, засвідчена нотаріально);
- картка із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчена нотаріально.
4.2.3. Для одержання індивідуальної ліцензії на відкриття та користування рахунком типу "П" постійні представництва юридичних осіб - нерезидентів подають такі документи:
- клопотання юридичної особи - нерезидента до відповідної установи Національного банку України про відкриття постійному представництву рахунка типу "П";
- письмову згоду уповноваженого банку на відкриття та обслуговування рахунка типу "П";
- копію свідоцтва про реєстрацію постійного представництва як платника податку в органі державної податкової адміністрації, засвідчену нотаріально або органом, що видав свідоцтво;
- копію легалізованого статуту (положення) або виписку із статуту (положення) юридичної особи - нерезидента (у разі потреби), якій належить постійне представництво, засвідчену нотаріально;
- копію легалізованого витягу з торговельного, банківського чи судового реєстру або реєстраційне посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи - нерезидента, якій належить постійне представництво, засвідчену нотаріально;
- легалізовану довіреність на виконання представницьких функцій тією чи іншою особою в Україні (або її копію, засвідчену нотаріально);
- копію дозволу центрального банку відповідної країни на відкриття рахунка типу "П" постійному представництву юридичної особи - нерезидента на території України, засвідчену нотаріально (для резидентів країн - колишніх республік СРСР).
4.2.4. Рахунок типу "П" використовується відповідно до правил, встановлених для поточних рахунків резидентів України (у тому числі для нарахування та зарахування на рахунок відсотків за залишком коштів на цьому рахунку, якщо таке нарахування передбачено договором між банком та власником рахунка), крім випадків купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.
Наявні кошти з рахунка типу "П" можуть бути використані постійним представництвом юридичної особи - нерезидента для купівлі на міжбанківському валютному ринку України іноземної валюти з метою її перерахування тільки на:
а) рахунок юридичної особи - нерезидента, інтереси якої представляє на території України це представництво, на суму коштів:
- отриманих внаслідок здійснення в Україні операцій купівлі-продажу товарів (робіт, послуг);
- нарахованих та зарахованих відсотків за розміщеними депозитами та за залишком коштів на цьому рахунку;
- залишку на рахунку (після сплати обов'язкових податків та платежів) у разі припинення діяльності на території України, яке підтверджується відповідними документами;
б) власний рахунок в іноземній валюті в уповноваженому банку України для використання на:
- оплату праці працівників - нерезидентів;
- виплату коштів на відрядження за кордон;
- представницькі витрати за кордоном відповідно до чинного законодавства України.
4.2.5. Здійснення інвестицій в Україні, інших операцій, що заборонені чинним законодавством України з цього виду рахунків, не дозволяється.
Розміщення коштів на депозитних рахунках в установах банків України здійснюється з рахунка типу "П" з наступним поверненням коштів та нарахованих відсотків на зазначений рахунок.
4.3. У разі закриття рахунків типу "Н" і "П" у зв'язку з переходом на обслуговування в інший уповноважений банк, уповноважений банк, в якому рахунок закривається, повідомляє про це, крім податкової адміністрації за місцем реєстрації представництва, регіональне управління Національного банку, яке видало ліцензію на відкриття рахунка. Банк, в якому рахунок відкривається, також зобов'язаний повідомити про це, крім податкової адміністрації, відповідне регіональне управління Національного банку України.
У разі переоформлення рахунка типу "Н" на рахунок типу "П" в цьому ж уповноваженому банку, представництву необхідно:
- здати до відповідної установи Національного банку України оригінал ліцензії Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управління Національного банку України на відкриття рахунка типу "Н";
- отримати ліцензію Кримського республіканського, обласного чи по м.Києву і Київській області управлінь Національного банку України на відкриття рахунка типу "П".
При цьому обслуговуючий банк зобов'язаний повідомити органи державної податкової адміністрації за місцем реєстрації представництва, про переоформлення рахунка типу "Н" на рахунок типу "П".
5. Відкриття рахунків військовим частинам, установам, підприємствам та організаціям
5.1. Військові частини, установи, підприємства й організації Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України та інших міністерств і відомств, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування (далі - військові частини (установи)), можуть мати в установах банків такі рахунки:
а) бюджетні рахунки та рахунки для зберігання позабюджетних коштів, які відкриваються на ім'я розпорядників бюджетних коштів та бюджетних військових частин, установ і організацій.
Військові частини, які одержують кошти за виконані роботи, можуть мати, крім бюджетних та позабюджетних рахунків, також поточні рахунки.
Якщо військова частина (установа) має однакове найменування з найменуванням розпорядника бюджетних коштів, що їх фінансує, то бюджетний, позабюджетний та поточний рахунки цій військовій частині (установі) відкриваються незважаючи на те, що під тим самим найменуванням відкриті рахунки розпоряднику бюджетних коштів;
б) поточні рахунки відкриваються на ім'я підприємств, організацій і військових частин, що здійснюють виробничу чи іншу комерційну діяльність, володіють або наділені основними й обіговими коштами та мають самостійний баланс.
Військові частини, госпрозрахункові підприємства і організації, які одержують бюджетні кошти за кошторисами Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України та інших міністерств та відомств, вказаних в абзаці першому цього пункту, для утримання приписаних до них на фінансове забезпечення військових частин і установ, що знаходяться на кошторисно-бюджетному фінансуванні, і на інші цілі, можуть мати, крім поточного рахунка, також і бюджетні та позабюджетні рахунки.
5.2. Подання заяви на відкриття бюджетного рахунка не потрібне. Бюджетні рахунки військовим частинам, установам і організаціям оформлюються при надходженні на їх адресу коштів для фінансування з бюджету.
5.3. Відкриття рахунків військовим частинам, установам, підприємствам та організаціям проводиться на підставі дозволів (додається), які видаються фінансовими органами - розпорядниками бюджетних коштів.
5.4. Дозволи на відкриття рахунків складаються на бланках, виготовлених у друкарнях, із захисною сіткою і оснащених централізованою нумерацією, підписуються двома особами і засвідчуються відбитком печатки розпорядника бюджетних коштів. Бланк дозволу складається з чотирьох частин: дозволу, підтвердження дозволу, повідомлення і корінця.
Дозвіл на відкриття рахунка фінансовим органом відповідного розпорядника бюджетних коштів видається тій військовій частині, установі, підприємству чи організації, якій повинен відкриватися рахунок. Одночасно фінансовий орган розпорядника бюджетних коштів надсилає через спеціальний зв'язок чи рекомендованим листом установі банку, в якій повинен бути відкритий рахунок, підтвердження дозволу на відкриття рахунка разом з примірником повідомлення про відкриття рахунка установою банку.
Якщо військова частина (установа) має найменування однакове з найменуванням розпорядника бюджетних коштів, який фінансує військову частину (установу), то дозвіл на відкриття рахунка цій військовій частині (установі) має бути виданий тим самим фінансовим органом, який видав дозвіл розпоряднику бюджетних коштів, що фінансує військову частину (установу).
5.5. Відкриття бюджетного, позабюджетного чи поточного рахунка проводиться установою банку на підставі представленого військовою частиною, установою, підприємством чи організацією дозволу на відкриття рахунка і підтвердження дозволу, одержаного установою банку безпосередньо від фінансового органу, який виділяє бюджетні кошти, а також заяви про відкриття рахунка і картки із зразками підписів осіб, які розпоряджаються рахунком, та відбитком печатки.
Ніяких інших документів для оформлення рахунків бюджетних військових частин, установ і організацій не вимагається.
Установа банку перевіряє наявність на дозволі і на підтвердженні дозволу підписів і відбитка печатки.