• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом

Міністерство оборони України  | Наказ, Опис, Список, Форма типового документа, Перелік, Положення від 09.12.1997 № 451 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Опис, Список, Форма типового документа, Перелік, Положення
  • Дата: 09.12.1997
  • Номер: 451
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Опис, Список, Форма типового документа, Перелік, Положення
  • Дата: 09.12.1997
  • Номер: 451
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 451 від 09.12.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 лютого 1998 р.
за N 91/2531
Про затвердження Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом
З метою упорядкування організації перевезень військових вантажів та забезпечення їх охорони
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом, що додається.
2. Наказ міністра оборони СРСР від 16.09.89 N 340 вважати таким, що не застосовується у Збройних Силах України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра оборони України по тилу - начальника Тилу Збройних Сил України і начальника управління служби військ та режиму Генерального штабу Збройних Сил України.
4. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал-полковник

О.Кузьмук
Затверджено
Наказ міністра оборони України
від 9 грудня 1997 р. N 451
Положення про охорону та супровід військових вантажів при їх перевезенні залізничним і водним транспортом
1. Загальні положення
1.1. Цим Положенням визначаються права та обов'язки посадових осіб військових частин, штабів видів Збройних Сил України, військових округів, Північного оперативно-територіального командування (далі - ПОТК), управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, вантажовідправників і вантажоодержувачів, а також органів військових сполучень Міністерства оборони України при плануванні та організації перевезень військових транспортів з військовими вантажами під охороною варти. Під військовим вантажем розуміється озброєння, військова техніка, продовольство, пальне та інші матеріальні засоби, що належать Збройним Силам України та прийняті для перевезення залізничним (водним) транспортом.
1.2. Військовим транспортом вважається прийнятий для перевезення залізницею (водним транспортом) від одного відправника на адресу одного одержувача військовий вантаж кількістю не менше одного вагона (100 т та більше на водному транспорті). Якщо для перевезення військового вантажу не потрібно надавати окремого вантажного вагона, то перевезення цього вантажу здійснюється в установленому порядку в контейнерах, дрібними відправками, вантажобагажем або ручним багажем у пасажирських поїздах.
1.3. Під вантажоодержувачем (вантажовідправником) розуміються військові представники на підприємствах, начальники складів, баз, арсеналів, військово-навчальних закладів, командири військових частин, які отримують (відправляють) військові вантажі.
1.4. При укладенні договорів з підприємствами та організаціями, які є постачальниками продукції для Міністерства оборони України, в питаннях охорони та супроводу військових вантажів керуватися даним Положенням.
2. Перелік військових вантажів, які охороняються та супроводжуються вартою
2.1. Охороні та супроводу вартою підлягають військові вантажі, які перевозяться залізничним та водним транспортом:
ракети, боєприпаси та інші вибухові матеріали, а також небезпечні вантажі, які вимагають супроводу спеціалістами;
стрілецьке озброєння, матеріальна частина артилерії, реактивні пускові установки;
танки та самохідно-артилерійські установки;
бойові машини піхоти та десанту, бронетранспортери та інші види військової техніки із встановленим на них озброєнням;
військова техніка, озброєння та майно, ракетне паливо, топографічні та навігаційні карти, які мають гриф таємності.
2.2. У деяких випадках, за письмовими вказівками начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника міністра оборони України, заступників міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, начальників штабів видів Збройних Сил України, командуючих (начальників штабів) військами військових округів, командуючого (начальника штабу) військами Північного оперативно-територіального командування, може виділятися варта для охорони та супроводу військових вантажів, не вказаних у пункті 2.1 даного Положення, а також інших вантажів, які перевозяться в інтересах Збройних Сил України.
2.3. Всі інші військові вантажі підлягають транспортуванню порядком, який встановлено для перевезення народногосподарських вантажів. Не підлягають охороні військовою вартою військова техніка, небезпечні вантажі та майно, включаючи продукцію виробничо-технічного призначення, які перевозяться з одного підприємства на інше.
3. Виділення варти
3.1. Виділення варти для охорони та супроводу військових вантажів покладається:
при перевезенні військових вантажів, що відправляються військовими частинами, складами, базами і арсеналами центрального та окружного підпорядкування, а також вантажів, що відправляються з підприємств-постачальників на адресу військових частин, складів, баз та арсеналів Міністерства оборони України - на штаби військових округів та штаб ПОТК, на території яких знаходяться ці військові частини, склади, бази, арсенали та підприємства, з дорученням обов'язків щодо охорони та супроводу цих вантажів вартою від пунктів відправлення до пунктів призначення;
при перевезенні військової техніки з установленою стрілецькою зброєю на ремонт та з ремонту - на командирів військових частин і з'єднань, за погодженням зі штабом військового округу, ПОТК, які виділяють команди приймальників (здавачів) на чолі з офіцером (прапорщиком). З особового складу цих команд призначається варта для забезпечення охорони та супроводу транспорту на шляху перевезення. Зброя та боєприпаси в цих випадках можуть видаватися, але тільки начальнику варти;
для охорони та супроводу вантажів Військово-Морських Сил України (далі - ВМС) варта виділяється з військових частин ВМС України та направляється до пунктів відправлення цих вантажів за вказівками штабу ВМС України.
3.2. Для охорони та супроводу військових вантажів, що відправляються за особливими вказівками міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника міністра оборони України та першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України, варта виділяється в першу чергу, незалежно від термінів подання заявок вантажовідправниками.
3.3. З метою скорочення часу на переїзди варт за отриманням вантажів і поверненням їх у свої частини, дозволяється використовувати для цього повітряний транспорт (дозвіл на використання повітряного транспорту дає начальник Генерального штабу Збройних Сил України - перший заступник міністра оборони України, начальники штабів видів Збройних Сил України, начальники штабів військових округів, начальник штабу ПОТК).
4. Організація охорони та супроводу військових вантажів
4.1. Охорона та супровід транспортів з військовими вантажами при перевезенні їх залізницею та водним шляхом сполучення здійснюється відповідно до вимог Тимчасового статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.10.93 N 431/93 (надалі - Тимчасовий статут).
Склад варти для охорони та супроводу військових вантажів при перевезенні залізницею визначається з наступного розрахунку (без урахування вагона з вартою та вагонів прикриття):
до 15 вагонів - 4 чоловіки (начальник варти та один тризмінний пост);
від 16 до 30 вагонів - 7 чоловік (начальник варти - офіцер (прапорщик) та два тризмінні пости);
30 вагонів та більше - 8 чоловік (начальник варти - офіцер (прапорщик), розвідний та два тризмінні пости).
У разі потреби, з дозволу начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника міністра оборони України, начальників штабів військових округів, ПОТК та начальника штабу ВМС склад варти може бути посилений.
Під охороною однієї варти можуть знаходитися два та більше військових транспортів, які прямують з однієї станції навантаження на одну й ту ж станцію призначення.
При перевезенні військових вантажів водними шляхами на кожне судно (баржу), яке перевозить вантаж, виділяється тільки одна варта в кількості 4 чоловік, незалежно від кількості вантажоотримувачів.
4.2. Начальник варти повинен отримати у своїй військовій частині зброю та боєприпаси до неї, документи, продовольство, гроші та майно згідно з вимогами ст.297 Тимчасового статуту за нормами, визначеними наказами і директивами міністра оборони України і заступника міністра оборони України по тилу - начальника Тилу Збройних Сил України, довідку про допуск за формою N 3, а також металеву печатку для опечатування спеціального металевого ящика зі стрілецькою зброєю та боєприпасами до неї, медичну аптечку. Медичні аптечки комплектуються військовими частинами, від яких виділено варти, за рахунок ресурсів поточного постачання; для штатних військових частин супроводу військових вантажів - за рахунок ресурсів медичної служби військового округу, ПОТК, ВМС. Перелік та кількість медичного майна аптечки викладено у додатку 1. При охороні транспорту з ракетним пальним та іншими отруйними речовинами на весь особовий склад варти видаються протигази.
4.3. Для перевезення стрілецької зброї та боєприпасів до неї особовому складу варти виділяються спеціальні металеві ящики, обладнані надійними замками та приладдям для опечатування. Забезпечення військ металевими ящиками для перевезення стрілецької зброї та боєприпасів до неї покладається на штаби військових округів, ПОТК та ВМС за рахунок коштів, які виділяються на капітальне будівництво і розквартирування військ.
4.4. Перед відбуттям варти з військової частини командир військової частини (начальник штабу) проводить огляд варти, спільно з начальником соціально-психологічної служби, на якому перевіряє її забезпеченість, інструктує начальника варти про порядок і особливості виконання поставленого бойового завдання, робить про це запис у постовій відомості варти щодо охорони і супроводу військових вантажів (додаток 2) та забезпечує вчасне прибуття варти до місця прийому вантажу. При розводі варти повинні бути присутні командири підрозділів та начальники служб, які брали участь у підготовці варти до від'їзду.
4.5. При перевезенні варти залізничним транспортом до місця прийому вантажу чи при поверненні у свою частину після здавання вантажу, ящики зі зброєю та боєприпасами укладаються в пасажирському вагоні під нижньою полицею. Особовий склад варти здійснює постійний контроль за їх збереженням. Зброя та боєприпаси до неї видаються вартовому перед виставленням його на пост. Зарядження зброї проводиться біля вагона з людьми на міжколії, відповідно до вимог Тимчасового статуту, при цьому ствол автомата (карабіна) направляється уздовж потяга.
4.6. Для доставлення варти на залізничну станцію (в аеропорт, порт) чи від станції (аеропорту, порту) до місця навантаження військового вантажу виділяється автотранспорт військової частини чи вантажовідправника (вантажоотримувача), обладнаний для перевезення особового складу. У великих містах, при переїздах варти з одного вокзалу на інший, використовується автомобільний транспорт військової комендатури гарнізону чи військових частин. Переїзди варти міським громадським транспортом забороняються.
4.7. Начальник варти разом із вартою повинен прибути до вантажовідправника в пункт навантаження військового транспорту не пізніше ніж за три години до початку навантаження і пред'явити йому посвідчення про своє призначення начальником варти.
4.8. Для здійснення контролю за несенням служби особовим складом варти на шляху слідування та підтримки в ньому високої військової дисципліни залучаються офіцери комендатур військових сполучень залізничних (водних) дільниць і станцій (портів), аеропортів. Військові коменданти гарнізонів, а також штаби військових округів, ПОТК, ВМС та військових частин, від яких споряджені варти, перевіряють варти на підставі разового посвідчення на право перевірки варт (додаток 3).
4.9. В разі необхідності, при перевезенні вантажів, які потребують нагляду чи спеціальних знань, для вжиття особливих заходів обережності та контролю за їх станом призначають супровідників-спеціалістів з числа офіцерів, прапорщиків (мічманів). Ці особи призначаються наказами заступників міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, командуючими військами військових округів, ПОТК, тих управлінь Міністерства оборони України, на замовлення яких відправляється вантаж. Супровідники їдуть в одному вагоні (судні) з вартою та записуються до постової відомості. Спеціалісти, які супроводжують вантаж, керуються спеціальними правилами перевезення відповідних вантажів та інструкціями щодо їх супроводу.
4.10. Роз'єднання вагонів військового транспорту на шляху перевезення не дозволяється. В разі технічної чи комерційної несправності вагона, через яку він далі не може перевозитися, затримується весь транспорт, що знаходиться під охороною варти, до закінчення ремонту вагона чи перевантаження вантажів до справного вагона. Перевантаження вантажу з несправного вагона проводиться силами та засобами залізниці. Перевантаження небезпечних вантажів у цих випадках проводиться під керівництвом супровідника-спеціаліста, а за його відсутності - під керівництвом спеціалістів, виділених начальником найближчого гарнізону за заявками військового коменданта залізничної дільниці (станції) чи начальника станції і в присутності представника станції. В разі перевантаження вантажу в інший вагон начальник варти зобов'язаний скласти про це акт у двох примірниках і засвідчити його у військового коменданта або начальника станції. В акті повинні бути вказані:
причини перевантаження;
номер вагона і контрольні знаки пломб на вагоні, з якого проведено перевантаження;
номер вагона, в який перевантажено вантаж, та контрольні знаки залишених на ньому пломб, а також найменування станції перевантаження.
На основі акта про перевантаження вантажу начальник варти вносить відповідний запис в опис вагонів на транспорт, що охороняється. Опис вагонів та один примірник акта здаються вантажоотримувачу під розписку.
4.11. В разі хвороби, загибелі, відставання чи усунення від несення служби на шляху перевезення до 30% особового складу варти, особовий склад варти продовжує виконувати поставлене завдання в скороченому складі. При великих втратах, а також при усуненні від обов'язків начальника варти, за розпорядженням штабу військового округу, ПОТК, на території якого знаходиться транспорт, варта замінюється повністю. В цьому випадку заявку в штаб військового округу, ПОТК на виділення варти подає начальник військових сполучень на залізниці (морському та річковому транспорті України). Тимчасова охорона транспорту до прибуття нової варти покладається на начальника гарнізону, на території якого затримано транспорт.
4.12. В разі виявлення ознак розкривання вагонів, пошкодження упаковки вантажу, який перевозиться на відкритому рухомому складі, порушення відтисків печаток чи пломб, начальник варти зобов'язаний терміново повідомити про це військового коменданта залізничної (водної) дільниці чи станції (порту), начальника станції, органи Міністерства внутрішніх справ України на транспорті та вжити термінових заходів для встановлення причин того, що трапилося. Органи військових сполучень доповідають про це по команді встановленим порядком.
5. Організація охорони та супроводу військових вантажів за межі України
5.1. При перевезенні військових вантажів у межах Співдружності Незалежних Держав, які потребують супроводження, тимчасово, до обладнання пунктів узгодженого переходу державного кордону в технічному, технологічному, матеріально-побутовому забезпеченні, варта супроводження перетинає державний та митний кордон зі штатною зброєю та боєприпасами до неї в період супроводження вантажу, а також на шляху після здачі вантажу чи до його прийняття за документами, що засвідчують їх особу, та тими списками, завіреними командирами відповідних військових частин, які додаються до посвідчення про відрядження начальнику варти. У посвідченнях про відрядження вказується мета відрядження, маршрут прямування і загальна кількість військовослужбовців, що входять до складу варти. Види, серії та номери зброї, а також кількість боєприпасів указуються в списках варт, завірених гербовою печаткою. Дозвіл на зброю та боєприпаси особового складу варти супроводження не надається.
При перевезенні зброї в транспорті загального користування зброя повинна бути упакована в металеві ящики, закрита на замки та опечатана печаткою начальника варти.
6. Обов'язки вантажовідправника військових вантажів
6.1. Вантажовідправник зобов'язаний:
до 25 числа поточного місяця подати в штаб військового округу, ПОТК, ВМС заявку на виділення необхідної кількості варт на наступний місяць, у якій вказується:
в чиє розпорядження відправити варту, найменування вантажу, що відправляється, і ступінь його секретності;
кількість вагонів (платформ) у транспорті;
станція та дорога навантаження і розвантаження вантажу;
номер транспорту;
час і дата його навантаження;
порядок зв'язку з керівним складом вантажовідправника.
Готовність вантажу до відправки підтверджується за 5-6 діб телеграмою за формою: "Пункт N ______ заявки N ______ від _______ на таке число підтверджую", за підписом представника замовника і адміністрації підприємства (начальника складу, бази, арсеналу). На підставі таких заявок штаб військового округу, ПОТК, ВМС визначає склад варти і планує її виділення;
відправку вантажів проводити в поточному місяці рівномірно, збільшеними транспортами і не більше одного разу в один і той же пункт призначення. Допускаються до відвантаження в один і той же пункт, більш як один раз на місяць, транспорти з небезпечними вантажами, які мають, за технічними умовами, обмеження кількості вагонів у даному транспорті (відповідно до наказу міністра оборони СРСР 1983 року N 105);
забезпечити зустріч і доставку варти від залізничної станції (порту) до пункту прийому військового транспорту під охорону, розміщення особового складу варти на час очікування закінчення відвантаження в житлових приміщеннях, розташованих на закритій території вантажовідправника, обладнаних місцем для зберігання зброї та боєприпасів, необхідним інвентарем, постільними речами;
створити умови одержання особовим складом гарячої їжі і необхідної медичної допомоги, а також організовувати і проводити виховну й культурно-просвітницьку роботу та здійснювати постійний контроль за станом військової дисципліни особового складу варти;
вести облік особового складу варти по книзі обліку прибуття і відправлення варт військової частини (додаток 4). На підприємствах промисловості цей контроль покладається на військових представників Міністерства оборони України. Після прибуття варти раніше ніж за 3 години до відправлення транспорту, прийняти від нього на тимчасове збереження стрілецьку зброю та боєприпаси до неї. Видача їх варті проводиться під розписку не раніше ніж за 2 години до відправлення транспорту;
повідомити в комендатуру військових сполучень про час прибуття варти, її склад, військове звання та прізвище начальника варти, забезпеченість необхідним довольством і майном на весь час перевезення;
прийняти від працівників залізниці критий вантажний вагон для розміщення варти, який повинен відповідати санітарним нормам і бути забезпеченим знімним військовим обладнанням. В період з 25 вересня до 30 квітня встановити у вагоні перегородку з дотриманням правил пожежної безпеки. При наданні для перевезення варти спеціального вартового вагона прийняти його за описом, зробити вологе прибирання і дезінфекцію, а у разі потреби забезпечити вугіллям, дровами, свічками і заправити водою. В період з 1 жовтня до 30 квітня заправку цих вагонів водою проводити тільки після здавання його варті;
скласти інструкцію начальнику варти, табель постам і організувати охорону транспорту відповідно до них. Проінструктувати варту з питань охорони, супроводження і порядку здавання вантажу одержувачу, правил особистої та пожежної безпеки, а при перевезенні небезпечних вантажів, крім того, і про особливості нагляду за вантажем на шляху перевезення і на зупинках, правил прикриття вагонів з небезпечними вантажами і дій при аварійних ситуаціях. У посвідченні начальнику варти військового транспорту (додаток 5) зробити відмітку про проведення інструктажу варти. При знаходженні з вартою спеціалістів, що супроводжують вантаж, забезпечити їх відповідною інструкцією щодо супроводження вантажу, приладами й інструментами, матеріалами та приладдям для усунення можливих несправностей тари, контейнерів і вузлів кріплення;
забороняється використовувати варти для господарських робіт, навантаження (розвантаження) та закріплення техніки та майна;
здати начальнику варти військовий транспорт за описом на військовий транспорт (додаток 6). Опис складається у трьох примірниках. Один примірник залишається у вантажовідправника, два примірники, один з них у пакеті з супровідними документами, вручаються начальнику варти. У випадку відсутності супровідних документів обидва примірники опису видавати начальнику варти на руки. При перевезенні бойової та іншої техніки в описі зробити відмітку, що техніка розміщена і закріплена правильно, стопорні пристрої справні, приведені у положення, що виключає розвертання окремих частин техніки, і опломбовані. Цей запис затверджується підписом відповідальної особи вантажовідправника і гербовою печаткою. При перевезенні вантажів водними шляхами сполучення - здати варті вантаж, що знаходиться у запломбованих трюмах або розміщений на палубі. При перевезенні вантажів на платформах видати варті необхідну кількість закріплювального матеріалу для усунення пошкоджень на закріпленому вантажі;
повідомити в комендатуру військових сполучень про закінчення відвантаження та готовність варти і військового транспорту до відправлення;
не допускати випадків зміни станцій призначення запланованих транспортів, а також дострокового виклику варти і використання її для виконання вантажно-розвантажувальних, господарських та інших робіт. У випадку вимушеної затримки варти на строк більше однієї доби затримувати варту можливо тільки з дозволу штабу військового округу, ПОТК, ВМС за свій рахунок, забезпечивши її всім необхідним та повідомивши про це управління центрального апарату Міністерства оборони України, яке замовило варту, і військового коменданта залізничної дільниці і станції. При відмові від використання варти, яка прибула, або при необгрунтованому виклику, забезпечити її відправку у свою військову частину за свій рахунок і відшкодувати військовій частині всі витрати, пов'язані з перевезенням варти до вантажовідправника;
при відправленні великогабаритної та спеціальної техніки, яка прямує в змішаному залізнично-водному сполученні і потребує при перевантаженні дотримання особливих умов роботи, видавати начальнику варти інструкцію щодо перевантаження цього вантажу;
з метою скорочення чисельності варти, що виділяється, виконувати перевезення малогабаритних вантажів ручним вантажем і вантажо-багажем у пасажирських потягах.
7. Обов'язки вантажоодержувача військових вантажів
7.1. Вантажоодержувач зобов'язаний:
прийняти від начальника варти доставлений транспорт за описом, заповнити на зворотній стороні опису розписку про його прийняття, завірити її гербовою печаткою та вручити начальнику варти. В разі пошкодження упаковки чи порушення відтисків печаток та пломб, якими опечатані вантажі, в описі робиться відповідна відмітка та складається акт, один примірник якого направляється вантажовідправнику;
вести облік особового складу варти в книзі обліку прибуття і відправлення варт військової частини (додаток 4). Повідомити про прибуття варти військового коменданта залізничної (водної) дільниці та станції (порту), аеропорту. Узгодити з ними порядок та час її відправки до місця служби. Поставити у посвідченні про відрядження начальника варти номер військової команди, отриманий у військового коменданта залізничної (водної) дільниці та станції (порту), аеропорту;
звільнити варту від виконання завдання не пізніше ніж через 8 годин з часу прибуття транспорту. Зробити відмітку у посвідченні начальника варти про доставку транспорту за призначенням, приймання вантажу та супровідних документів, вказати дату та час прибуття транспорту і звільнення варти. Забороняється використовувати звільнену варту для охорони та супроводу військових вантажів у зворотному напрямку без дозволу штабу військового округу, ПОТК, ВМС, розпорядженням якого була виділена варта, за винятком вантажів, які відправляються на адресу військової частини, від якої споряджена варта;
забороняється використовувати варти для господарських робіт, розвантаження техніки та майна;
при затриманні варти після здавання вантажу більше ніж на 3 години, прийняти від неї на тимчасове зберігання стрілецьку зброю і боєприпаси до неї та забезпечити розміщення особового складу варти в житлових приміщеннях, обладнаних для відпочинку, отримання ними гарячої їжі, необхідної медичної допомоги, а також організувати миття військовослужбовців у лазні та проведення з ними виховної і культурно-просвітницької роботи. Повернення варті зброї та боєприпасів до неї проводиться безпосередньо перед вибуванням її до місця постійної дислокації;
забезпечити отримання особовим складом варти проїзних квитків, а при потребі забезпечити продовольством чи продовольчо-дорожніми грошима на зворотний шлях перевезення та надати транспорт для доставки його на станцію (у порт, аеропорт) не пізніше ніж за 1-2 години до відправлення поїзда (судна, літака). Про вибуття варти на станцію (в аеропорт) повідомити військовому коменданту залізничної дільниці та станції (аеропорту);
якщо перевезення варти відбувається в спеціальному вартовому вагоні, прийняти його за описом від начальника варти, перевірити злив води, зачинити двері, передати вагон представнику станції.
8. Обов'язки лінійних органів військових сполучень
8.1. Начальники військових сполучень на залізницях, водних басейнах та повітряному транспорті України, військові коменданти залізничних (водних) дільниць і станцій (портів, аеропортів) зобов'язані:
забезпечити своєчасне відправлення військових варт у пункти навантаження транспортів та при поверненні у свої військові частини після виконання завдання щодо охорони і супроводу військових вантажів пасажирськими поїздами, річковими та повітряними суднами. Варта повинна відправлятися у плацкартному вагоні з виділенням двох нижніх місць підряд (не бокових), які мають ящики для ручного вантажу, а за відсутності таких місць - в купейному вагоні, з наданням окремого купе;
кожній військовій варті, що прямує отримувати вантаж або повертається до своєї військової частини, присвоювати номер військової команди і встановлювати контроль за її перевезенням, передавати попутні повідомлення комендантам військових сполучень пунктів пересадки і призначення;
спільно з військовими комендантами гарнізонів і командирами військових частин (керівниками підприємств, організацій і установ), що відправляють (отримують) військові вантажі, забезпечити своєчасну зустріч і доставку особового складу варти до місця відвантаження транспортів або на залізничні станції (в аеропорти) при їх поверненні у свої військові частини. Виключити появу особового складу варт у громадських місцях і міському транспорті;
перевірити обгрунтованість виділення військової варти для супроводу транспорту згідно з пунктом 2.1 даного Положення. Періодично, в присутності вантажовідправника, проводити розкриття критих вагонів і огляд вантажів, що перевозяться. У випадку, коли вантаж не потребує охорони військовою вартою,- приймати рішення щодо припинення особовим складом варти виконання поставленого завдання і повернення у свою військову частину за рахунок коштів вантажовідправника, про що доповідати в штаб військового округу, ПОТК, ВМС, який виділив варту;
погоджувати з адміністрацією судна порядок розміщення варти і місце несення служби вартовими при знаходженні судна в порту та на переході. Проводити інструктаж особового складу варти щодо правил їх поведінки і засобів безпеки на борту судна та в порту (на пристані);
вживати заходів для своєчасної подачі під навантаження рухомого складу в строки, які вказано в заявці вантажовідправника на навантаження військового транспорту, контролювати виконання встановлених вимог безпеки при перевезенні військових вантажів;
здійснювати контроль за підготовкою вагонів, які виділяються для перевезення особового складу варти. Своєчасно забезпечити їх необхідним запасом палива, води та свічок, а також належним знімним обладнанням та інвентарем, у тому числі і печами для опалення та приготування їжі, незалежно від пори року;
контролювати надання залізницями чистих і справних вагонів та платформ під навантаження військових вантажів, особливо - небезпечних. Спільно з начальником варти виконувати огляд закріплення вантажів і вживати заходів до усунення виявлених недоліків;
вживати необхідних заходів (через начальника гарнізону) для забезпечення охорони військового транспорту у випадках стихійного лиха (повінь, пожежа, снігові заноси та ін.) або подій на залізницях (аварія потягів, хвороба, загибель чи усунення осіб варти частково або повністю від виконання обов'язків), а також залучення, в разі потреби, пожежних команд, інженерної та іншої техніки для ліквідації наслідків подій;
зустрічати військові транспорти, які прибувають на станції (у порти, аеропорти) в пунктах дислокації комендатур військових сполучень і супроводжуються вартою, перевіряти у них стан військової дисципліни, охорони стрілецької зброї і боєприпасів до неї, матеріально-побутове забезпечення військовослужбовців і кріплення вантажів. Перевіряти знання і дотримання особовим складом правил особистої і пожежної безпеки, інформувати начальника варти про подальшу роботу потяга, місце поповнення запасів матеріально-технічних засобів і орієнтовний час відправлення транспорту. Організувати забезпечення варти продовольством чи продовольчо-дорожніми грошима, вугіллям, свічками і водою. Про наслідки перевірки варти, прийняті заявки на матеріально-технічне забезпечення і проведене забезпечення зробити запис у постовій відомості;
організувати за заявкою начальника варти миття особового складу. Забезпечити, при потребі, доставку хворих військовослужбовців до лікувального закладу;
при тривалому перебуванні військових транспортів з вартою на станціях (портах) організувати їх перевірку не рідше ніж 2 рази на добу;
у випадку звільнення начальника варти від виконання обов'язків зробити відмітку в посвідченні начальника варти військового транспорту про причини його звільнення і скласти акт у двох примірниках про збереження вантажу, що перевозиться, і пломб. Транспорт при цьому затримується. Рішенням штабу військового округу, ПОТК, на території якого зупинено транспорт, варта змінюється. Один примірник акта залишається у військового коменданта, другий передається новому начальнику варти для вручення вантажоодержувачу.
9. Матеріально-побутове і медичне забезпечення варти на шляху перевезення
9.1. Матеріально-побутове і медичне забезпечення особового складу варти покладається на командирів військових частин, від яких були виділені варти, вантажовідправників і вантажоодержувачів, а на шляху перевезення - на начальників гарнізонів і військових комендантів залізничних дільниць і станцій, портів, аеропортів.
9.2. При перевезенні до місця приймання вантажу або при поверненні після його здавання у військову частину потягами, суднами або літаками особовий склад варт забезпечується продовольством або продовольче-дорожніми грошима, речовим майном за існуючими нормами і положеннями.
9.3. У разі затримки варти на шляху перевезення і витрати продуктів харчування начальник варти доповідає про це найближчому військовому коменданту залізничної дільниці (станції), який вживає заходів про дозабезпечення особового складу продовольчо-дорожніми грошима або продовольством.
9.4. Харчування особового складу варти при перевезенні пасажирськими поїздами за одержанням вантажу і поверненні у свою військову частину після здавання вантажу може бути організовано з розрахунку встановленої суми продовольчо-дорожніх грошей для однієї людини на добу або за рахунок натуральних продуктів харчування, виданих особовому складу варти замість продовольчо-дорожніх грошей. Харчування особового складу варти при перевезенні водним транспортом організовується спільно з членами екіпажів суден за встановленими для команди нормами. Оплата витрат у цих випадках на харчування особового складу варти узгоджується напередодні вантажовідправником з передоплатою всього шляху прямування.
9.5. Кошти (військові перевізні документи) для проїзду особового складу варти до пункту навантаження військового транспорту і при поверненні у свою військову частину після здавання вантажу видаються відповідно до "Керівництва по оформленню військових перевезень у Міністерстві оборони і розрахунків за них", введеного в дію наказом міністра оборони СРСР 1984 року N 200, на кожного вартового окремо. Про видані кошти (військові перевізні документи) робиться відмітка у посвідченні про відрядження начальника варти.
9.6. Всі питання, які стосуються перевезення транспорту, матеріально-побутового забезпечення особового складу варти на шляху перевезення, дозволяється вирішувати тільки через військових комендантів. При відсутності на станції військового коменданта начальнику варти дозволяється звертатися безпосередньо до начальника станції.
9.7. Особовий склад зобов'язаний тримати в чистоті і порядку вагон, у якому він розміщується, своє обмундирування та майно, дотримуватися правил особистої і громадської гігієни. При знаходженні на шляхах перевезення більше ніж 5 діб, особовий склад варти має бути помитий в лазні з заміною натільної білизни. У подальшому миття військово-службовців зі зміною натільної білизни здійснюється не рідше ніж один раз на 5 діб. Про необхідність санітарної обробки особового складу начальник варти доповідає військовому коменданту залізничної дільниці (станції) і діє за його вказівкою.
9.8. За медичною допомогою особовий склад варти повинен звертатися в медичні пункти залізничних станцій (портів), аеропортів. Захворілий або потерпілий військовослужбовець, який не може слідувати далі, за вказівкою військового коменданта залізничної дільниці (станції), порту, аеропорту направляється начальником варти в найближчий військовий лікувальний заклад, а за його відсутності - у лікарню. На захворілого (потерпілого) в лікувальний заклад здаються продовольчий атестат, військові перевізні документи та особисті документи і речі.
Про всі нещасні випадки, події і скоєні злочини начальник варти зобов'язаний терміново доповісти військовому коменданту залізничної дільниці (станції), порту, аеропорту.
10. Правила безпеки при охороні і супроводі вартою військових вантажів на залізницях і водних шляхах
10.1. Особовий склад військової варти повинен пам'ятати, що умови, в яких він несе службу, потребують постійної пильності і вжиття заходів безпеки. Порушення правил безпеки може призвести до нещасного випадку. Не допускати проїзду сторонніх осіб у вагоні для розміщення варти, на гальмівному майданчику вагонів, що охороняються, і сусідніх з ними. Допуск осіб, що прибули для перевірки варти у вагон для розміщення варти, здійснювати тільки після перевірки у них відповідних документів, під наглядом вартового зміни, яка не спить.
Переходити залізничні колії необхідно швидко і тільки під прямим кутом, попередньо подивившись в обидві сторони і переконавшись у відсутності небезпеки. Забороняється переходити колії по стрілкових переводах, ходити між коліями, пролізати під вагонами.
На стоянках потяга вартовий повинен знаходитись на міжколії або узбіччі земляного полотна біля вагонів, що охороняються. Якщо по сусідній колії проходить потяг, необхідно піднятися на гальмівний майданчик. При відсутності гальмівного майданчика вартовий повинен уважно спостерігати за потягом, що рухається, і стежити, чи не з'явиться в ньому вантажів (предметів), які виступають за край габариту.
При слідуванні зміни на пости пересуватися потрібно по міжколії або узбіччі земельного полотна в колоні по одному.
На електрифікованих ділянках залізниць забороняється:
підніматися на дахи вагонів та контейнерів, ставати на башти танків, дахи будок спеціальних автомобілів;
торкатися до металевих підпорок і пристроїв заземлення, до обірваних дротів контактної мережі і наближатися до них ближче ніж на 2 метри;
відчиняти люки (кришки) цистерн, вагонів або вести будь-які роботи на них.
Під час руху потяга особовому складу варти забороняється:
сидіти на борту платформи, на краю і східцях гальмівного майданчика;
висовуватись із вікон, люків і дверей критих вагонів, сидіти на підлозі в дверному прорізі критого вагона, спиратися на закладку дверей;
викидати будь-які предмети з вагонів. Відчинені двері у вагоні для перевезення варти повинні бути постійно закріплені для запобігання несподіваного зачинення при різкому гальмуванні потяга або від удару інших вагонів. Забороняється виходити з вагона з боку потяга, що проходить;
застосовувати у вагонах неустановлені види освітлення і опалювання.
У вагоні для перевезення варти на боковій стіні з внутрішньої сторони повинен бути нанесений крейдою застережний напис: "Стережись контактного проводу", а на східцях, що ведуть на дах вагона, закріплена табличка: "Не залізати - вб'є".
Варта повинна бути навчена правилам надання потерпілим першої медичної допомоги і використання засобів гасіння пожежі, а також знати сигнали, які застосовуються на залізницях.
10.2. При перевезенні морським або річковим транспортом, а також при знаходженні на території портів і пристаней особовий склад варти зобов'язаний суворо дотримуватись встановлених правил поведінки і заходів безпеки.
Начальник управління
служби військ і режиму
Генерального штабу
Збройних Сил України
полковник
Начальник військових
сполучень Збройних
Сил України
полковник




М.Герасименко



М.Шибко
Додаток 1
до п.4.2 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при
їх перевезенні залізничним і
водним транспортом
Перелік та кількість медичного майна аптечки
Найменування речейОдиниця
виміру
Кількість
Лікарські засоби загальні
Аміак (10% водний розчин, 1 мл)
в ампулах з обплетенням
амп.10
Валідол 0,06 таблетки N 10упак.1
Йод (5% розчин, 1 мл) в ампулах з
обплетенням
амп.10
Калія перманганатг3
Перев'язочні засоби
Бинт марлевий медичний стерильний, розмір
5 м х 10 см
шт.2
Те ж саме, нестерильнийшт.2
Бинт еластичний трубчастий медичний типу
"Ретеласт" в індивідуальній упаковці
N 1 (для кисті)
упак.2
Те ж саме N 2 (для стопи)упак.2
Те ж саме N 3 (для голені)упак.2
Вата медична гігроскопічна в пачці
по 100 г стерильна
упак.3
Косинка медична (перев'язочна)шт.2
Лейкопластир бактерицидний 6 х 10 смшт.3
Пакет перев'язочний індивідуальнийшт.1 на кожного
військово-
службовця
Пов'язка медична мала стерильнашт.2
Медичні речі видаткові
Булавка безпечнашт.10
Лікарські речі
Джгут кровоспинний гумовийшт.1
Шинашт.2
Додаток 2
до п.4.4 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при
їх перевезенні залізничним і
водним транспортом
(1-ша сторінка постової відомості)
Склад варти Варту проінструктовано і попереджено
затверджую про кримінальну відповідальність за
Командир військової втрату зброї та боєприпасів, крадіжку
частини народного або колективного і
(військове звання, державного майна, вживання спиртних
підпис) напоїв, а також про заходи безпеки
"___" ______19__ р. при несенні служби під час
перебування в дорозі.
Місце для печатки Начальник штабу __________________
(в/звання, підпис)
Постова відомість N ___
варти щодо охорони і супроводу військових вантажів Відмітка про допуск у вартове приміщення
N
п/п
Пункт
зупинки
(станція)
Дата,
час
Військове звання, прізвище,
ініціали, займана посада
Підпис
начальника
варти
12345
Примітка: начальник варти заповнює графу 4 після пред'явлення посвідчення посадової особи, яка прибула.
Графік охорони зброї під час слідування
пасажирськими поїздами
Дата1-ша зміна2-га зміна3-тя зміна
ЧасПідписЧасПідписЧас | Підпис
Примітка: час охорони стрілецької зброї та боєприпасів до неї підтверджується підписом вартових.
(2-га сторінка постової відомості)
Варта N _______ від ______________________________________________
(підрозділ, умовне найменування в/частини)
Начальник варти __________________________________________________
(в/звання, прізвище, ім'я, по батькові, N зброї)
Розклад постів
Номери
постів
Військове звання, прізвища та ініціали вартових, N зброї
1-ша зміна2-га зміна3-тя зміна
1
2
ДатаЧас заступання вартових на пости
Примітка: номер варти надається згідно з номером телеграми штабу військового округу, ПОТК, ВМС про виділення варти.
Командир роти (батареї) _________________________________________
(військове звання, підпис)
(3-тя сторінка постової відомості)
На цій сторінці робляться записи:
1. Про результати перевірки та події, які сталися під час несення варти.
2. Про всі виявлені несправності в транспорті, що охороняється, і їх усунення під час перебування в дорозі.
3. Про доповіді військовому коменданту під час перебування в дорозі і поповнення матеріальних коштів.
Пункт
зупинки
Дата,
час
Результати перевірки
123
(4-та сторінка постової відомості)
N
п/п
ДатаЧасПідпис
1Вибуття з частини
2Прибуття до вантажовідправника
3Вибуття з транспортом
4Прибуття до вантажоотримувача
5Здача транспорту
6Вибуття до частини
7Прибуття до частини
Розбір несення служби вартою, вжиті заходи:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Розбір провів: ______________________________________________
__________________________________________________________________
Рішення командира: __________________________________________
__________________________________________________________________
Додаток 3
до п.4.8 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при
їх перевезенні залізничним і
водним транспортом
Разове посвідчення на право перевірки варт
Видане ______________________________________________________
(військове звання, прізвище і ініціали)
для перевірки ____________________________________________________
(назва варти)
Дійсне тільки з посвідченням особи.
Гербова печатка Начальник штабу виду Збройних Сил
військової частини України, військового округу, ПОТК,
(установи) начальник гарнізону, військовий
комендант залізничної (водної)
дільниці і станції (порту, аеропорту),
командир військової частини
_________________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище, ініціали)
"___" ______________ 19__ р.
Примітки: 1. Після перевірки разове посвідчення залишається у начальника варти і здається разом із постовою відомістю до штабу військової частини.
2. Командирові роти (батареї), від якої споряджена варта, його заступникам та всім прямим начальникам командира роти (батареї), а також військовому коменданту залізничної (водної) дільниці і станції (порту, аеропорту) та його заступнику, помічникам і старшим помічникам разове посвідчення на право перевірки варти не видається.
Додаток 4
до пп.6.1, 7.1 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при їх
перевезенні залізничним і водним
транспортом
Книга обліку прибуття і відправлення варт
військової частини ____________
N
п/п
Дата
при-
буття
варти
Військо-
ве зван-
ня, пріз-
вище,
ім'я, по
батькові
начальни-
ка варти
і варто-
вих
З якої
війсь-
кової
части-
ни спо-
ряджено
варту
Вид і номери
зброї, кіль-
кість і партія
боєприпасів,
які знахо-
дяться у
особового
складу
Дата
ви-
буття
варти
Номер
вій-
сько-
вого
тран-
спорту
(коман-
ди)
Кому
пові-
дом-
лено в
комен-
датурі
війсь-
кових
сполу-
чень
про ви-
буття
варти
Примітка: книга ведеться черговим військової частини.
Додаток 5
до п.6.1 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при
їх перевезенні залізничним і
водним транспортом
Штамп військової частини
Посвідчення начальника варти військового транспорту
Пред'явник цього ____________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я,
__________________________________________________________________
по батькові військовослужбовця і умовне найменування
__________________________________________________________________
військової частини)
є начальником варти військового транспорту N _____________________
Список особового складу варти - на звороті цього посвідчення.
Командир (начальник) _________________________________
(військове звання, підпис)
Місце для печатки
Зворотна сторона посвідчення
Список
особового складу варти для охорони і супроводу військового транспорту N _________ у складі ________ вагонів N _______
N
п/п
Військове
звання
Прізвище,
ім'я, по
батькові
Номер посвідчення
особи або військо-
вого квитка
Вид і
номер
зброї
Кількість
бойових
патронів
123456
Начальник штабу військової частини:
_______________________________________
(військове звання, підпис, прізвище)
Відмітка про дату та час прибуття варти до вантажовідправника:
__________________________________________________________________
Інструктаж з правил особистої та пожежної безпеки провів
__________________________________________________________________
(час, дата, військове звання, прізвище)
Відмітка про здачу транспорту і про вибуття варти до місця
служби: __________________________________________________________
Начальник варти: ________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)
транспорт N ____________________ за призначенням доставив,
супровідні документи здав і "___" __________ 19__ р. з особовим
складом варти вибув до місця служби.
Підпис вантажоодержувача
Місце для печатки
"___" ___________ 19__ р.
Додаток 6
до п.6.1 Положення про охорону та
супровід військових вантажів при
їх перевезенні залізничним і
водним транспортом
Опис на військовий транспорт
__________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я та по батькові)
призначеному від _________________________________________________
(вказати військову частину)
Номери вагонів
(найменування або
номери суден, барж
чи номери трюмів)
Номери
транспортів
Контрольні
знаки пломб на
вагонах і вій-
ськовій техніці
Найменування
документів, що
додаються і
зауваження
1234
Транспорт здав __________________________________________________
(в/звання, прізвище, ім'я, по батькові відправн.)
Транспорт прийняв у справному стані начальник варти
__________________________________________________________________
(військове звання, підпис, прізвище)
"___" __________ 19__ р. "___" год. "___" хв.
Зворотна сторона опису
Розписка
вантажоодержувача про приймання військового
транспорту від начальника варти
Військовий транспорт згідно з описом прийняв ________________
__________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я та по батькові
__________________________________________________________________
вантажоодержувача, підпис і гербова печатка)
"___" ___________ 19__ р. "___" год. "___" хв.