МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 25 від 07.02.97 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 березня 1997 р. за N 71/1875 |
Про затвердження Державного гігієнічного нормативу "Перелік речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини"
Відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державний гігієнічний норматив "Перелік речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини", що додається (розроблено вперше).
2. Державний гігієнічний норматив є обов'язковим для виконання міністерствами, відомствами, керівниками державних, кооперативних, колективних та приватних підприємств, організацій та установ незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності, а також посадовими особами та громадянами України.
3. Заступникам головного державного санітарного лікаря України, головному лікарю Українського центру державного санепіднагляду, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, водних басейнів, залізниць, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони Державного кордону України, Національної гвардії України, Служби безпеки України прийняти затверджений цим наказом Державний гігієнічний норматив до керівництва та застосування при здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Головний державний санітарний лікар України - перший заступник Міністра | Л.С.Нєкрасова |
Затверджено
наказом Міністерства охорони
здоров'я України від 07.02.97
N 25
Державний гігієнічний норматив
Перелік речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових
та природних факторів, канцерогенних для людини
1. Загальні положення
1.1. Державний гігієнічний норматив "Перелік речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини" (далі - Норматив) включає перелік основних хімічних сполук та факторів (хімічної, біологічної, фізичної природи), які здатні викликати у людини утворення злоякісних та доброякісних пухлин.
Канцерогенна небезпека конкретних речових чи факторів пов'язана з умовами дії, такими як їх рівень, тривалість дії та шлях впливу на людину, наявність супутніх сполук тощо, які спроможні модифікувати їх біологічний ефект.
1.2. Дотримання Нормативу повинно забезпечити попередження
несприятливого впливу цих сполук, процесів і факторів на здоров'я населення.
1.3. Цей Норматив призначено для органів та установ державного і відомчого нагляду, охорони здоров'я, охорони навколишнього середовища, проектних та конструкторських організацій, адміністрації та відділів техніки безпеки підприємств, профспілкових та інших державних і громадських організацій незалежно від форм власності.
1.4. Даний Норматив повинен використовуватися при організації і проведенні заходів щодо профілактики злоякісних новоутворень, атестації робочих місць, санітарно-гігієнічної паспортизації виробництв, що застосовують або виробляють канцерогенні сполуки та продукти, а також при експертизі професійно обумовленого онкологічного захворювання, при проведенні державної санітарно-гігієнічної експертизи нормативних документів на продукцію, що виробляється чи ввозиться з-за кордону.
1.5. Цей Норматив є державним нормативним документом, обов'язковим для дотримання підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.
1.6. Державний контроль за дотриманням вимог цього Нормативу здійснюється органами та установами санітарної служби Міністерства охорони здоров'я України згідно з діючими для цієї служби положеннями.
Особи винні у порушенні Нормативу, несуть відповідальність згідно з статтею 80 Основ законодавства України про охорону здоров'я та статтями 45-48 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".
2. Попередження канцерогенної небезпеки
Попередження канцерогенної небезпеки дії на людину речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових і природних факторів має включати комплекс організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та технологічних заходів на державному, регіональному, галузевому рівнях щодо повного видалення канцерогенних речовин чи факторів з технологічного процесу або максимального зменшення їх рівня.
Сприяти цьому має виконання наступних вимог:
2.1. Розробка і впровадження заходів щодо повного виключення канцерогенних факторів з метою попередження контакту з ними людини в умовах як виробництва, так і побуту. Пріоритетним тут є заміна канцерогенних неканцерогенними або більш безпечними сполуками.
2.2. У тих випадках, коли повного видалення концерогенних факторів досягти неможливо (з технічних, економічних чи інших причин), обов'язковим є встановлення гранично допустимих концентрацій (доз, рівнів) з урахуванням канцерогенного ефекту і забезпеченням методами кількісного визначення та організацією регулярного контролю за їх вмістом в повітрі виробничої зони, об'єктах навколишнього середовища, промислових виробах, продуктах харчування тощо.
2.3. Коло людей та тривалість впливу на них канцерогенних факторів на виробництві мають бути скорочені максимально. Попередження контакту робітників з канцерогенними факторами досягається застосуванням безперервних, безвідходних технологічних процесів з максимальним ступенем автоматизації та механізації, які забезпечують досягнення гігієнічних нормативів допустимого рівня шкідливих речовин.
2.4. Для виробництв, в технології яких має місце застосування канцерогенних сполук або очікується їх утворення, обов'язковим є їх облік.
2.5. Кожен працівник, який піддається дії канцерогенних речовин на виробництві, має отримувати від власника інформацію про наявність канцерогенних речовин та очікуваний ризик, а також пройти інструктаж щодо можливої дії їх та заходів попередження шкідливого впливу.
2.6. Кожен працівник, що має контакт з карцерогенними факторами, повинен проходити медичні огляди у встановленому законом порядку.
2.7. У разі транспортування і транзиту речовин і продуктів, що входять до Нормативу, інформація щодо їх канцерогенної небезпеки має бути включена в супровідні документи відповідно до міжнародних вимог.
3. Сполуки і продукти, що виробляються і використовуються промисловістю, побутові і природні фактори з доведеною (група 1) канцерогенністю для людини
Примітки: * Шлях надходження до організму:
1 - інгаляційний, 2 - пероральний, 3 - нашкірний.
** В дужках - органи, в яких пухлини можуть виникати з меншою вірогідністю.
*** Шлях проникнення визначається регламентом застосування препарату.
4. Сполуки і продукти, що виробляються і використовуються промисловістю, побутові і природні фактори з вірогідною (група 2) канцерогенністю для людини
Примітки: * Шлях надходження до організму:
1 - інгаляційний, 2 - пероральний, 3 - нашкірний.
** В дужках - органи, в яких пухлини можуть виникати з меншою вірогідністю
5. Виробничі процеси, пов'язані з небезпекою розвитку злоякісних новоутворень у працюючих, канцерогенність яких доведено*
Примітки: * Окрім наведених нижче до таких виробництв відносяться також ті виробництва, на яких в технологічному процесі використовуються та (чи) утворюються речовини і продукти, представлені в розділах 3.1 і 3.2.
** В дужках - органи, в яких пухлини можуть виникати з меншою вірогідністю.
6. Перелік сполук і продуктів, канцерогенних і вірогідно канцерогенних для людини, для яких встановлені ГДК
Гранично допустимі рівні (ГДР) забруднення шкіри рук
працюючих з шкідливими речовинами:
Бензол - 0,05 мг/кв.см
o-Толуїдин - 0,7 мг/кв.см
Гігієнічні регламенти для повітря жилих приміщень:
Радон:
у нових будинках, які споруджуються | - не більш як 100 Бк/куб.м |
для існуючих будинків | - не більш як 200 Бк/куб.м |
Формальдегід | - 0,01 мг/куб.м |
Примітки: * У числівнику максимально разова ГДК, у знаменнику - середньозмінна або середньодобова ГДК.
** ПРЗ - повітря робочої зони середньозмінна ГДК;
ПНМ - повітря населених місць середньодобова ГДК;
Вода - вода джерел госпродарсько-питного водозабезпечення.
*** Діапазон концентрацій в залежності від продукту харчування (див. "Медико-биологические требования и санитарные нормы качества продовольственного сырья и пищевых продуктов", N 5061-89 от 1 августа 1989 г.).