• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок справляння ввізного (імпортного) мита

Державна митна служба України  | Наказ, Інструкція від 23.07.1997 № 344 | Документ не діє
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 344 від 23.07.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 вересня 1997 р.
за N 397/2201
Про затвердження Інструкції про порядок справляння ввізного (імпортного) мита
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної митної служби N 40 від 30.01.98 N 299 від 24.05.2000 )
З метою вдосконалення нормативної бази з питань справляння ввізного мита
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок справляння ввізного (імпортного) мита (додається).
2. Скасувати наказ Держмиткому України від 31 травня 1993 року N 132 "Про застосування Декретів Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 року N 4-93 "Про Єдиний митний тариф України" та N 2-93 "Про порядок обкладення митом предметів, які ввозяться (пересилаються) громадянами в Україну".
3. Правовому управлінню (Буднікову М.П.) забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
4. Інформаційно-аналітичному митному управлінню (Копосову С.А.) внести відповідні зміни до програмного забезпечення "Митний інспектор", "Статистика", "Інспектор відділу платежів" та нормативно-довідкової інформації.
5. Управлінню справами (Максимову Ю.Ю.) забезпечити тиражування та розсилку цього наказу до регіональних митниць та митниць після його реєстрації в Міністерстві юстиції України.
6. Начальникам митниць інформувати суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та митних брокерів, що працюють у зонах діяльності митниць, про встановлений цим наказом порядок справляння ввізного (імпортного) мита.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби України Яценка С.А.
Голова Служби Л.Деркач
Затверджено
наказом Державної митної
служби України
від 23 липня 1997 року N 344
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 вересня 1997 р.
за N 397/2201
Інструкція про порядок справляння ввізного (імпортного) мита
Інструкція визначає порядок справляння ввізного мита з товарів, що ввозяться (імпортуються) в Україну суб'єктами господарської діяльності - юридичними особами та громадянами-підприємцями.
1. Загальні положення
1.1. Ввізне мито справляється при здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів (далі - товари), що ввозяться (імпортуються) за вантажною митною декларацією (далі - ВМД) на митну територію України з метою вільного використання на цій території, з урахуванням винятків, передбачених цією Інструкцією.
1.2. Платниками ввізного мита є суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності - юридичні особи та громадяни-підприємці відповідно до законодавства України.
1.3. Митне оформлення та пропуск товарів можуть здійснюватися лише після сплати ввізного мита, якщо інше не передбачено законодавством.
1.4. Ввізне мито справляється за ставками, встановленими чинним законодавством України.
1.5. Відповідно до Закону України від 05.02.92 р. N 2097-12 "Про Єдиний митний тариф" та Декрету Кабінету Міністрів України від 11.01.93 р. N 4-93 "Про Єдиний митний тариф України" ввізне мито є диференційованим.
1.5.1. До товарів, що походять з тих країн, які входять разом з Україною до митних союзів або утворюють з нею спеціальні митні зони, і в разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами за участю України, застосовуються преференційні ставки Єдиного митного тарифу України.
1.5.2. До товарів, що походять з тих країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння або національним режимом (наведені у Переліку країн, з якими укладено торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, затвердженому Законом України від 03.04.97 р. N 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України"), застосовуються пільгові ставки Єдиного митного тарифу України (за винятком випадків, передбачених підпунктом 1.5.3 цієї Інструкції).
1.5.3. При митному оформленні товарів, що ввозяться в Україну з тих країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю (наведені у Переліку країн з якими укладено угоди про вільну торгівлю, який затверджено Законом України від 03.04.97 р. N 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України"), за умови виконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності всіх норм, установлених відповідними міжнародними угодами, застосовуються положення міжнародної угоди.
У разі невиконання правил, установлених відповідною угодою про вільну торгівлю, а також, якщо товари входять до переліку виключень з відповідної угоди про вільну торгівлю, до товарів із зазначених країн застосовуються пільгові ставки ввізного мита.
1.5.4. До товарів, що походять з тих країн, які не ввійшли до переліків країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю та торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, а також до товарів, країна походження яких не встановлена, застосовуються повні ставки Єдиного митного тарифу України.
1.6. Країна походження товарів визначається відповідно до статті 18 Закону України "Про Єдиний митний тариф" та міжнародних угод за участю України.
1.7. При встановленні в Україні на підставі міжурядових угод пільгових умов обкладення ввізним митом, у тому числі звільнення від обкладення митом товарів, які ввозяться та походять з країн, з якими укладено відповідні міжурядові угоди, порядок визначення країни походження, подання митним органам сертифікатів про походження, а також підтвердження виконання правил "прямого відвантаження" і "безпосередньої закупівлі" визначається окремими нормативними документами Державної митної служби України.
1.8. При ввезенні предметів дитячого асортименту відповідні ставки ввізного мита зменшуються на 50 відсотків.
1.9. Перелік товарів, які при ввезенні в Україну не підлягають обкладенню ввізним митом, визначено у Класифікаторі звільнень від обкладення ввізним митом (додаток 1). При митному оформленні таких товарів ввізне мито нараховується умовно відповідно до положень цієї Інструкції.
2. Нарахування ввізного мита та порядок заповнення відповідних граф ВМД
2.1. Нарахування ввізного мита проводиться у графі 47 ВМД та додаткових аркушів до неї у національній валюті України.
2.2. Нарахування ввізного мита і заповнення графи 47 ВМД можуть виконуватись як декларантом при заповненні ВМД, так і інспектором митного органу під час митного оформлення товарів, що декларуються.
2.3. Основою нарахування ввізного мита є:
- при застосуванні адвалорної ставки ввізного мита - митна вартість товарів, визначена відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про Єдиний митний тариф";
- при застосуванні специфічної ставки ввізного мита - кількісні показники товарів відповідно до одиниць виміру товарів або кількісні характеристики товарів.
2.4. Порядок заповнення графи 47 ВМД при нарахуванні ввізного мита.
2.4.1. У першій колонці "Вид" зазначається вид платежу:
20 - ввізне мито;
21 - ввізне мито на бензин моторний і важкі дистиляти (дизельне паливо).
2.4.2. У другій колонці "Основа нарахування":
- у разі, коли ввізне мито нараховується у відсотках до митної вартості (адвалерна ставка), зазначається митна вартість товару, вказана у графі 45 ВМД;
- при застосуванні специфічної ставки ввізного мита зазначається кількісний показник товару відповідно до одиниць виміру товарів (кількісна характеристика товару), вказаний у відповідній графі ВМД.
2.4.3. У третій колонці "Ставка" зазначається розмір ставки ввізного мита, встановленої на даний вид товару (якщо розмір ставки ввізного мита дорівнює нулю, зазначається "0").
2.4.4. У четвертій колонці "Сума" зазначається сума ввізного мита, що підлягає сплаті (якщо розмір ставки ввізного мита дорівнює нулю, зазначається "0").
При нарахуванні ввізного мита за специфічними ставками, специфічна ставка, зазначена в іноземній валюті, перераховується у валюту України за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення.
День подання ВМД до митного оформлення фіксується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення штампу "Під митним контролем" і відповідними записами у справах митного органу.
2.4.5. У п'ятій колонці "Спосіб платежу" зазначається спосіб здійснення сплати ввізного мита:
- "01" - безготівковий розрахунок через банківські заклади;
- "02" - внесення суми мита до каси митного органу;
- "03" - вексель авізований;
- "04" - платежі не проведено, але надано гарантійний лист банку (надано відстрочення або розстрочення сплати мита);
- "05" - страховий поліс;
- "У" - нарахування суми мита умовно. При цьому у графі 44 ВМД під пунктом 7.2 зазначаються реквізити документа, на підставі якого ввізне мито не підлягає сплаті.
2.5. У графі "В" ВМД "Подробиці розрахунку" зазначаються:
- код платежу;
- загальна сума платежів за даним кодом, яка складається з платежів по ВМД і кожному додатковому аркушу;
- номер депозитного рахунка митного органу.
2.6. У графі "С" ВМД зазначаються номер та дата платіжного документа.
3. Сплата ввізного мита
3.1. Ввізне мито підлягає сплаті до або на момент здійснення митного оформлення.
3.2. Ввізне мито сплачується платниками у національній валюті України.
3.3. Ввізне мито сплачується за ставками, що діють на день подання вантажної митної декларації до митного оформлення.
3.4. При визначенні митної вартості застосовуються офіційні курси іноземних валют, визначені Національним банком України на день подання ВМД до митного оформлення.
Митна вартість визначається відповідно до статті 16 Закону України "Про Єдиний митний тариф".
3.5. Сплата ввізного мита може бути здійснена шляхом перерахування суми коштів за безготівковим розрахунком на рахунок митного органу або внесенням суми зазначених коштів готівкою до каси митного органу.
3.6. Сплатою ввізного мита за безготівковим розрахунком вважається надходження коштів на депозитний рахунок митного органу.
3.7. Сплата ввізного мита може здійснюватися внесенням авансових сум на рахунок митного органу.
4. Відстрочення та розстрочення сплати ввізного мита
Порядок надання відстрочення та розстрочення сплати мита встановлюється Державною митною службою України.
5. Повернення надміру стягнених сум ввізного мита
Повернення надміру стягнених сум ввізного мита здійснюється в установленому чинним законодавством порядку.
( Розділ 5 в редакції Наказу Державної митної служби N 299 від 24.05.2000 )
6. Стягнення сум заборгованості ввізного мита
6.1. Сума ввізного мита, несплаченого у той строк, на який було надане відстрочення або розстрочення його сплати, а також несплаченого в результаті дій, що спричинили його недобір, стягується за розпорядженням митних органів у безспірному порядку.
6.2. Сума своєчасно несплаченого мита стягується за весь час заборгованості бюджету з нарахуванням пені в розмірі 0,2 відсотка суми недоїмки за кожний день прострочення, включаючи день сплати.
6.3. Після стягнення належної суми мита на зворотному боці всіх примірників ВМД робиться відповідний запис із зазначенням стягненої суми.
7. Заключні положення
При виникненні розбіжностей у тлумаченні положень цієї Інструкції між митними органами і платниками пояснення щодо застосування цих положень дає Державна митна служба України за запитами митних органів.
Додаток 1
до Інструкції про порядок
справляння ввізного
(імпортного) мита
( Дію Додатку N 1 призупинено на підставі Наказу Державної митної служби N 40 від 30.01.98 )
Класифікатор звільнень від обкладення ввізним митом
N
п/п
Позиції та розділиК
о
д
Примітки
1234
Розділ I










1



1.1









1.2




1.3



1.4



1.5



1.6





1.7



1.8





1.9




1.10



2



2.1




3



3.1



3.2
Звільнення від обкладення митом, тарифні
пільги та преференції відповідно до Зако-
ну України "Про Єдиний митний тариф" та
Декрету Кабінету Міністрів України "Про
Єдиний митний тариф України"





Звільнення від обкладення митом



Транспортні засоби, що здійснюють регуля-
рні міжнародні перевезення вантажів, ба-
гажу та пасажирів, а також ті предмети
матеріально-технічного постачання і спо-
рядження, паливо, продовольство та інше
майно, які необхідні для їх нормальної
експлуатації на час перебування в дорозі,
в пунктах проміжної зупинки або придбані
за кордоном у зв'язку з ліквідацією ава-
рії (поломки) цих транспортних засобів
Продукція морського промислу українських
та орендованих (зафрахтованих) україн-
ськими підприємствами й організаціями су-
ден, що ввозиться на митну територію Ук-
раїни
Валюта України, іноземна валюта та цінні
папери


Товари та інші предмети, що підлягають
переданню у власність держави у випадках,
передбачених законами України

Товари та інші предмети, що стали в резу-
льтаті пошкодження до пропуску їх через
митний кордон України непридатними для
використання як вироби або матеріали
Предмети, що ввозяться в Україну для офі-
ційного й особистого користування органі-
заціями та особами, які відповідно до
міжнародних договорів України і законів
України користуються правом безмитного
ввезення в Україну таких предметів
Товари та інші предмети, які походять з
митної території України і ввозяться на-
зад на цю територію без обробки або пере-
робки
Товари та інші предмети, що походять з
іншої території, які були оплачені митом
при первісному ввезенні на митну терито-
рію України та тимчасово вивозились за її
межі, а тепер знову ввозяться на митну
територію України
Товари та інші предмети, що ввозяться на
митну територію України за рахунок коштів
Державного валютного фонду України, рес-
публіканського (Автономної Республіки
Крим), місцевих валютних фондів
Товари та інші предмети, що ввозяться на
митну територію України за рахунок інозе-
мних кредитів, що надаються під гарантію
Кабінету Міністрів України
Умовно-безмитне ввезення



Товари та інші предмети, що тимчасово
ввозяться на митну територію України і
призначені до зворотного вивезення за її
межі у встановлені строки у незмінному
стані або відремонтованому вигляді
Зниження рівня митного обкладення



Предмети дитячого асортименту (зменшують-
ся ставки на 50%)


В інших випадках, що визначаються Кабіне-
том Міністрів України














01









02




03



04



05



06





07



08





09




10







20








21



29
Розділ III Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф", ст.2 Де-
крету Кабінету
Міністрів Украї-
ни "Про Єдиний
митний тариф Ук-
раїни"

ст.19 Закону Ук-
раїни "Про Єди-
ний митний та-
риф"
п.а) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"






п.б) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"

п.в) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"
п.г) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"
п.д) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"
п.е) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"


п.є) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"
п.ж) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"


ст.2 Декрету КМУ
"Про Єдиний мит-
ний тариф Укра-
їни"

ст.2 Декрету КМУ
"Про Єдиний мит-
ний тариф Укра-
їни"
ст.23 Закону Ук-
раїни "Про Єди-
ний митний та-
риф"
ст.23 Закону Ук-
раїни "Про Єди-
ний митний
тариф"

ст.20 Закону Ук-
раїни "Про Єди-
ний митний
тариф"
ст.2 Декрету КМУ
"Про Єдиний мит-
ний тариф Укра-
їни"
п.і) ст.19 Зако-
ну України "Про
Єдиний митний
тариф"
Розділ II




1





1.1

1.2

2



2.1



2.2



3











3.1


4
4.1


4.2







4.3
Звільнення від обкладення митом, тарифні
пільги та преференції, відповідно до ін-
ших законодавчих актів України

Продукція, що звільняється від обкладення
ввізним митом відповідно до Закону Украї-
ни "Про операції з давальницькою сирови-
ною у зовнішньоекономічних відносинах"


Давальницька сировина іноземного замовни-
ка
Готова продукція, вироблена з давальни-
цької сировини українського замовника
Іноземні інвестиції



Майно, що ввозиться в Україну як внесок
іноземного інвестора до статутного фонду
підприємства з іноземними інвестиціями

Майно, що ввозиться в Україну з метою ін-
вестування на підставі зареєстрованих до-
говорів (контрактів)

Звільнення від обкладення ввізним митом
вантажів з гуманітарною допомогою










Вантажі з гуманітарною допомогою, що над-
ходять на митну територію України від
іноземних юридичних і фізичних осіб
Інші законодавчі акти України
Насіння, що ввозиться для проведення нау-
кових досліджень та для державного сорто-
випробування
Товари, звільнені від обкладення ввізним
митом відповідно до Указу Президента Ук-
раїни "Про заходи щодо інвестування роз-
витку генеруючих потужностей електроенер-
гетики України"



Інші законодавчі акти










31

32





35



36















40



51


52







69




Закон України
"Про операції з
давальницькою
сировиною у зов-
нішньоекономіч-
них відносинах"
Те ж

Те ж

Закон України
"Про режим іно-
земного інвес-
тування"
ст.18 Закону Ук-
раїни "Про режим
іноземного інве-
стування"
ст.24 Закону Ук-
раїни "Про режим
іноземного інве-
стування"
Постанова ВР Ук-
раїни "Про тим-
часовий порядок
митного оформле-
ння вантажів з
гуманітарною до-
помогою, що над-
ходять на митну
територію Украї-
ни від іноземних
юридичних і фі-
зичних осіб"
Те ж



п.2 статті 17
Закону України
"Про насіння"
п.2 Указу Пре-
зидента України
"Про заходи що-
до інвестування
розвитку гене-
руючих потужнос-
тей електроенер-
гетики України"
Розділ III





1


1.1

2




2.1



3

3.1





3.2



3.3



3.4




3.5


3.6
Звільнення від обкладення митом, тарифні
пільги та преференції відповідно до між-
народних договорів та інших зобов'язань
України

Звільнення від обкладення ввізним митом
товарів, що ввозяться в Україну в межах
договорів про вільну торгівлю
Товари, що ввозяться в Україну в межах
договорів про вільну торгівлю
Звільнення від обкладення ввізним митом
сировини, матеріалів, устаткування та об-
ладнання, які ввозяться в Україну в межах
виробничої кооперації країн СНД, відпо-
відно до Ашгабатської угоди
Сировина, матеріали, устаткування та об-
ладнання, які ввозяться в Україну в ме-
жах виробничої кооперації країн СНД, від-
повідно до Ашгабатської угоди
Звільнення в межах угод про надання Укра-
їні міжнародної технічної допомоги
Товари та інші предмети, що ввозяться в
Україну на виконання Угоди між Україною
та США щодо надання допомоги Україні в
ліквідації стратегічної ядерної зброї, а
також запобігання розповсюдженню зброї
масового знищення
Товари, що ввозяться в Україну на викона-
ння Угоди між урядами України, Канади,
США та Швеції про створення Українського
науково-технологічного центру
Товари, що ввозяться в Україну на викона-
ння Угоди між Урядами України та США про
гуманітарне і техніко-економічне співро-
бітництво
Товари, що ввозяться в Україну на викона-
ння Угоди між Урядом України та Комісією
Європейського Співтовариства з метою реа-
лізації проектів технічної допомоги в
рамках програми TACIS
Товари, що ввозяться в Україну на викона-
ння програми технічної допомоги, що нада-
ється Урядом Канади
Інші








71






72





81





82



83



84




85


99
При цьому заповнення ВМД має такі особливості:
у гр.47 нараховується мито з позначенням "У" (умовно нараховано) або у п'ятій колонці "Спосіб платежу" - коду "03" (вексель), незалежно від звільнення суб'єкта від фактичної сплати. Інформація заноситься в базу даних, але не включається у звітність по фактично нарахованих митних платежах. У разі використання таких товарів не за заявленою метою (не за призначенням) мито справляється за загальновстановленим порядком.
Перелік країн, з якими укладено торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, затверджений Законом України від 03.04.97 р. N 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України"
Австрія (Ч)
Алжир (Р)
Аргентина (Р)
Бельгія (Р)
Білорусь
Болгарія (Ч)
Бразилія (Р)
Великобританія (Р)
В'єтнам (Р)
Гвінея (Р)
Греція (Ч)
Грузія
Данія (Р)
Естонія (Ч)
Єгипет (Ч)
Ізраїль (Р)
Індія (Ч)
Індонезія (Р)
Іран (Р)
Ірландія (Р)
Іспанія (Р)
Італія (Р)
Канада (Р)
Киргизстан (К)
Китай (Ч)
КНДР
Латвія
Литва
Ліван
Лівія (Р)
Молдова
Монголія
Нідерланди (Р)
Об'єднані Арабські Емірати
Польща (Р)
Португалія (Р)
Республіка Корея (Р)
Російська Федерація (К)
Румунія
Словаччина
Словенія (Р)
СР Югославія (Р)
США (*)
Туніс
Туреччина (Ч)
Туркменістан (К)
Угорщина
Узбекистан (К)
Фінляндія
Франція (Р)
ФРН (Р)
Хорватія
Чехія
Швейцарія (Р)
Швеція (Р)
Примітки:
(Р) - угода, ратифікована Верховною Радою України;
(Ч) - угода набула чинності;
(К) - контингентна угода;
(*) - угода фактично не діє в повному обсязі у зв'язку з обмеженнями в торгівлі відносно деяких країн колишнього СРСР (поправка Джексона-Веніка);
без позначки - угоду підписано, але не ратифіковано Верховною Радою України.
Перелік країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, який затверджено Законом України від 03.04.97 р. N 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України
Азербайджан (Р)
Білорусь (Ч)
Вірменія (Р)
Грузія (Р)
Естонія (Р)
Казахстан (*)
Латвія (Р)
Литва
Молдова (Р)
Росія (Ч)
Туркменістан (Р)
Узбекистан (Р)
Примітки:
(Р) - угода, ратифікована Верховною Радою України;
(Ч) - угода набула чинності;
(*) - на даний час положення угоди не застосовуються;
без позначки - угоду підписано, але не ратифіковано Верховною Радою України.
Перелік предметів дитячого асортименту
Найменування продукціїКод ТН ЗЕД
Молоко спеціального призначення для немовлят
Вироби і консерви з м'яса гомогенізовані для
дитячого харчування
Дитяче харчування розфасоване для роздрібної
торгівлі
Овочі гомогенізовані для дитячого харчування
Джеми, желе плодово-ягідні, мармелади
гомогенізовані для дитячого харчування
Гомогенізовані суміші продуктів для дитячого
харчування
Дитячі пелюшки гігієнічні

Одяг для хлопчаків та дівчаток
до 42 розміру включно
Панчішно-шкарпеткові вироби
до 22 розміру включно
Дитячий одяг та речі до 42 розміру включно
Взуття, гетри й аналогічні вироби
з довжиною устілки менш як 24 см
04.02 29 110

16.02 10 000

19.01 10 000
20.05 10 000
20.07 10 100
20.07 10 900
21.04 10 000
21.04 20 000
48.18 40 910
48.18 40 990
61.01-61.14

61.15

62.01-62.12
64.01-64.03
"Офіційний вісник України", 1997, число 38, стор.250
Код нормативного акта: 3840/1997