• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції "Про стягнення не внесених в строк обовязкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України"

Пенсійний фонд України  | Постанова, Інструкція від 26.09.1995 № 6-5 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Пенсійний фонд України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 26.09.1995
  • Номер: 6-5
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Пенсійний фонд України
  • Тип: Постанова, Інструкція
  • Дата: 26.09.1995
  • Номер: 6-5
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 6-5 від 26.09.95
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 1996 р.
за N 50/1075
Про затвердження Інструкції "Про стягнення не внесених в строк обов'язкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України"
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.94 N 345, правління Пенсійного фонду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію "Про стягнення не внесених в строк обов'язкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України".
2. Подати Інструкцію для реєстрації до Міністерства юстиції України.
Голова правління В.П.Тентюк
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду N 11-1 від 06.09.96 )
Затверджено
постановою правління
Пенсійного фонду України
26.09.95 р. N 6-5
Інструкція про стягнення не внесених в строк обов'язкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає на території України порядок стягнення не внесених в строк обов'язкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8-93 "Про стягнення не внесених в строк податків та неподаткових платежів", погоджена з Міністерством фінансів та Національним банком України.
2. Відповідно до цієї Інструкції проводиться стягнення до Пенсійного фонду України не внесених у встановлені строки обов'язкових страхових внесків, а також коштів на покриття витрат на виплату пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", сум фінансових санкцій, що застосовуються до підприємств, установ, організацій і громадян-суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів згідно з чинним законодавством (далі - інші платежі).
Зазначені платежі стягуються незалежно від строків давності, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством.
3. Встановлений у цій Інструкції порядок не поширюється на стягнення штрафів відповідно до ст.165' Кодексу України про адміністративні правопорушення.
II. Органи стягнення
4. Обов'язкові страхові внески та інші платежі стягуються органами Пенсійного фонду всіх рівнів, які згідно з чинним законодавством мають право стягувати, нараховувати та контролювати сплату відповідних платежів з платників внесків.
5. Керівництво роботою по стягненню страхових внесків та інших платежів здійснює Пенсійний фонд.
6. На Пенсійний фонд покладається:
а) організація роботи по нарахуванню та сплаті внесків на державне соціальне страхування, надходженню інших платежів;
б) здійснення контролю за роботою Кримського, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь Пенсійного фонду по забезпеченню правильності та своєчасності сплати внесків.
7. На Кримське, обласні, Київське та Севастопольське міські управління Пенсійного фонду покладається:
а) організація роботи по нарахуванню та сплаті внесків на державне соціальне страхування;
б) здійснення контролю за роботою районних, міських, районних у містах відділів (управлінь) Пенсійного фонду по забезпеченню правильності та своєчасності сплати внесків.
8. На відділи (управління) Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах покладається:
а) контроль за своєчасністю подання платниками документів, пов'язаних з перерахуванням внесків та інших платежів;
б) обробка отриманих документів від установ банків про сплату внесків та інших платежів, що фактично надійшли на розрахунковий рахунок відділу Фонду;
в) стягнення не внесених у встановлені строки внесків та інших платежів.
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду N 11-1 від 06.09.96 )
III. Права органів Пенсійного фонду
9. Під час реалізації своїх повноважень по стягненню не внесених у встановлені строки платежів органи Пенсійного фонду мають право здійснювати перевірки документів платників страхових внесків, що стосуються нарахування та витрат коштів Пенсійного фонду, та застосовувати фінансові і адміністративні санкції згідно з чинним законодавством.
IV. Визначення недоїмки і пені за несвоєчасну сплату платежів
10. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1993 року N 3290-12 "Про порядок введення в дію Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхових внесків підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду від 10 червня 1994 року N 5-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 вересня 1994 року N 217/427, сума нарахованих страхових внесків (в розмірі установленого тарифу та одного відсотка, що утримується із заробітної плати працівника), не внесених на рахунок Пенсійного фонду одночасно з одержанням в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум заробітної плати і перерахуванням прибуткового податку з громадян та коштів на покриття витрат на виплату пенсій відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", вважається простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягується з нарахуванням пені в розмірі 0,3 відсотка за кожний день прострочення, враховуючи день сплати.
Платники страхових внесків (громадяни-підприємці, адвокати), які не мають рахунків в установах банків, а також ті, що виплачують заробітну плату з виручки від реалізації продукції і надання послуг чи отримують її в натуральній формі, перераховують внески готівкою до Пенсійного фонду через установи банків та зв'язку наступного дня після виплати належних працівникам сум. Не внесена в цей строк зазначеною категорією платників сума страхових внесків вважається простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягується з нарахуванням пені в розмірі 0,3 відсотка за кожний день.
У тому разі, коли заробітна плата не виплачувалась через відсутність коштів на рахунку платника або через відсутність готівки в банку, не внесена сума нарахованих страхових внесків не вважається простроченою заборгованістю (недоїмкою). Її необхідно відносити до внесків, строк сплати яких не наступив.
11. Нарахування пені на прострочені платежі підприємств, установ, організацій, громадян-підприємців, адвокатів, а також іноземних юридичних осіб проводиться відповідними органами Пенсійного фонду.
12. Пеня не нараховується:
а) на пеню;
б) на штрафи, які накладаються за адміністративні правопорушення порядку обрахування і сплати внесків на державне соціальне страхування.
13. У випадках затримки зарахування грошових надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду з вини обслуговуючого банку одержувач коштів відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 грудня 1993 року N 3811-12 "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" отримує від банку пеню в розмірі 0,5 відсотка за кожний день прострочки, якщо більший розмір пені не передбачено угодою про проведення касово-розрахункових операцій.
14. При надходженні сум по сплаті недоїмки у першу чергу погашається недоїмка, а потім - пеня. У тому разі, коли за платниками до наступного чергового строку сплати внесків значиться недоїмка по цих внесках, то вона погашається у такому порядку: спочатку погашається недоїмка минулих років, потім послідовно: пеня за цю недоїмку, недоїмка за перший строк платежу поточного року, пеня за цю недоїмку і т.д., після цього погашаються платежі за чергові строки сплати, які не надійшли в поточному році. При стягненні недоїмки за рішенням суду в першу чергу покриваються витрати на її стягнення.
V. Порядок зарахування пені з суми недоїмки
15. Пеня, нарахована на суми недоїмки, зараховується в доход бюджету Пенсійного фонду.
16. Днем сплати вважається:
а) при перерахуванні платежу з рахунку платника в установи банку - день списання установою банку суми платежу з рахунку платника, незалежно від часу її зарахування на рахунок Фонду;
б) при переказі готівки поштою - день внесення готівки на пошту.
17. Нарахування пені проводиться починаючи з наступного дня після настання строку сплати внесків по день сплати включно. Наприклад, строк сплати відповідно до одержання заробітної плати в банку і перерахування прибуткового податку - 10 червня, списано з рахунку платника - 19 червня; пеня нараховується за 9 днів (з 11 по 19 червня включно).
У тому разі, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, пеня нараховується починаючи з наступного робочого дня після вихідного (святкового) дня.
Якщо недоїмка стягується в судовому порядку, нарахування пені зупиняється з дня винесення судом рішення про вилучення майна платника (при оберненні стягнення на суми, що їх мають повернути платнику від інших осіб), а також з моменту визнання боржника банкрутом.
Надмірно перераховані суми пені підлягають поверненню платникові.
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду N 11-1 від 06.09.96 )
VI. Стягнення недоїмки з підприємств, установ, організацій та іноземних юридичних осіб
18. Суми недоїмки по страхових внесках та інших платежах з підприємств, установ організацій та іноземних юридичних осіб незалежно від форм власності та результатів фінансово-господарської діяльності стягуються у безспірному порядку за розпорядженням органів Пенсійного фонду за весь час ухилення від сплати внесків, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
19. Розпорядження про безспірне стягнення сум недоїмки не видаються, якщо підприємства, установи, організації, іноземні юридичні особи своєчасно подали в установи банків платіжні доручення на перерахування страхових внесків. Підприємства, установи та організації після закінчення строку сплати належних платежів не мають права без згоди відповідних органів Пенсійного фонду відкликати з установ банків невиконані платіжні доручення на перерахування цих платежів.
20. Стягнення недоїмки по платежах у разі відсутності коштів може бути звернено на майно підприємств, установ та організацій відповідно до чинного законодавства.
VII. Джерела погашення недоїмки
21. До підприємств, установ та організацій застосовуються такі заходи безспірного стягнення недоїмки:
а) стягнення в доход бюджету Пенсійного фонду сум, які є на розрахунковому (поточному) рахунку платника в установі банку чи на окремих рахунках, відкритих за рахунок платника.
Списання сум, що є на рахунках платника, на погашення недоїмки і пені проводиться установою банку на підставі розпорядження, яке подається органом Пенсійного фонду на бланку платіжної вимоги і виконується в порядку, встановленому законодавством України;
б) звернення стягнення на суми, що їх належить одержати платникові від своїх дебіторів, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Підставою для звернення стягнення на рахунки дебіторів недоїмника є бухгалтерська звітність останнього, що випливає з бухгалтерських записів і визнається ним правильною та лист-звернення цього підприємства до Пенсійного фонду на стягнення зазначених сум дебіторської заборгованості.
При зверненні стягнення на рахунок дебіторів недоїмника органи Пенсійного фонду зобов'язані зазначити в розпорядженні на бланку платіжної вимоги суму дебіторської заборгованості, номери і дати документів, що її підтверджують.
У разі виникнення претензії з боку дебіторів недоїмника зацікавлена сторона в установлені законодавством строки передає необхідні матеріали на розгляд органам, уповноваженим вирішувати такі спори.
При зверненні стягнення на суми дебіторської заборгованості після подання в установу банку розпорядження про стягнення з платника всієї суми недоїмки це розпорядження має бути відкликане і замінене розпорядженням на стягнення з платника суми недоїмки, яка залишилася. Розпорядження про стягнення з дебіторів сум, які належать платнику, подаються в установи банку за місцем знаходження платника.
Стягнені з дебітора платника суми зараховуються безпосередньо в бюджет Пенсійного фонду, минаючи розрахунковий рахунок платника.
Стягнення сум дебіторської заборгованості з підприємств, установ і організацій, яким виділяється бюджетне фінансування, здійснюється за рішенням Міністерства фінансів України або місцевих фінансових органів, номер і дата якого вказується в платіжній вимозі.
При надходженні суми дебіторської заборгованості на погашення недоїмки органи Пенсійного фонду зобов'язані письмово повідомити про це платника не пізніше наступного дня після отримання документів про зарахування суми на розрахунковий рахунок відповідного органу Пенсійного фонду.
VIII. Стягнення недоїмки по страхових внесках з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства
22. Стягнення з громадян України, іноземних громадян і осіб без громадянства недоїмки по платежах з державного обов'язкового соціального страхування може проводитись органами Пенсійного фонду тільки за рішенням суду або за виконавчими написами нотаріусів.
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду N 11-1 від 06.09.96 )
IX. Повернення і перегляд неправильно сплачених страхових внесків
23. Повернення неправильно сплачених страхових внесків здійснюється органами Пенсійного фонду не більш як за один рік до виявлення неправильної сплати, якщо інше не передбачено законодавством.
24. При перегляді неправильно проведеного стягнення страхових внесків, за якими відповідно до законодавства такий перегляд допускається більше ніж за один рік, надмірно сплачені суми повертаються платникові за переглянутий час.
Суми, внесені на розрахунковий рахунок Пенсійного фонду внаслідок неправильного обчислення чи з порушенням встановленого порядку стягнення, зараховуються в рахунок майбутніх платежів чи повертаються платнику у 5-денний строк з дня одержання його письмової заяви.
25. Заява про повернення переплачених сум подається до відповідного органу Пенсійного фонду до настання строків сплати чергових платежів. Органи Пенсійного фонду на підставі особистих розрахунків платника у 3-денний строк з дня отримання заяви готують висновок-розрахунок про наявність переплати по страхових внесках та недоїмці, якщо вона є. Заява платника і висновок подаються до органу Фонду для прийняття протягом двох днів рішення про повернення платнику переплаченої суми чи для заліку переплати в рахунок майбутніх платежів.
Про прийняте рішення повернути переплату органи Фонду повідомляють платника у 3-денний строк після одержання висновку-розрахунку про наявність переплати.
Повернення переплачених сум проводиться установами банків за пред'явленням відповідних документів у порядку, встановленому чинним законодавством.
26. При поверненні сум переплати по платежах громадянам-підприємцям через відділення зв'язку працівник Пенсійного фонду після оформлення висновку-розрахунку заповнює на кожного одержувача бланк поштового переказу і складає до цих переказів список (реєстр) у двох примірниках, в якому зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові одержувача, його адреса, назва платежу і номер особового рахунку, сума, яка повертається, поштові витрати, загальний підсумок всієї суми переказу. На бланку поштового переказу зазначається точна адреса платника, а на звороті талону до переказу повідомляється, яка сума і за які внески повертається.
Х. Оскарження дій посадових осіб органів Пенсійного фонду
27. Скарги на неправильні дії посадових осіб органів Пенсійного фонду, що мали місце при стягненні платежів, надсилаються у вищестоящі органи Пенсійного фонду, яким вони безпосередньо підпорядковані.
Скарги розглядаються і рішення по них приймаються не пізніше місячного строку. Рішення по скаргах можуть бути оскаржені в обласному управлінні Пенсійного фонду, якому підпорядковується районний чи міський відділ Фонду.
Подання скарги не зупиняє виконання стягнення органами Пенсійного фонду. Право зупинити стягнення належної суми платежів має орган, який розглядає скарги, до прийняття рішення по скарзі.
У разі незгоди платника з прийнятим рішенням дії посадових осіб Пенсійного фонду можуть бути оскаржені в суді.
28. Оскарження дій посадових осіб органів Пенсійного фонду, пов'язаних з накладанням адміністративного стягнення, проводиться відповідно до чинного законодавства про адміністративні правопорушення.
XI. Контроль органів Пенсійного фонду
29. Контроль за додержанням діючого порядку стягнення обов'язкових страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду, який застосовується до підприємств, установ, організацій і громадян відповідно до чинного законодавства, здійснюється Пенсійним фондом України та його органами на місцях у межах наданої їм компетенції.