• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок складання і застосування графіків обмеження споживання електричної енергії та потужності, графіків аварійного відключення споживачів електричної енергії, застосування системи протиаварійного керування для екстреног

Міністерство енергетики України  | Наказ, Інструкція від 09.10.1996 № 179
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 09.10.1996
  • Номер: 179
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 09.10.1996
  • Номер: 179
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЕЛЕКТРИФІКАЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 179 від 09.10.96 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
24 жовтня 1996 р.
за N 626/1651
Про затвердження Інструкції про порядок складання і застосування графіків обмеження споживання електричної енергії та потужності, графіків аварійного відключення споживачів електричної енергії, застосування системи протиаварійного керування для екстреного зниження електроспоживання
З метою забезпечення надійної та безпечної роботи енергетичних об'єктів по виробництву та споживанню енергії для визначення взаємовідносин структурних підрозділів Міненерго, споживачів і місцевих органів виконавчої влади при складанні та застосуванні графіків
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок складання і застосування графіків обмеження споживання електричної енергії та потужності, графіків аварійного відключення споживачів електричної енергії, застосування системи протиаварійного керування для екстреного зниження електроспоживання, що додається.
2. Національному диспетчерському центру електроенергетики України (Баталову А.Г.) в установленому порядку подати зазначену Інструкцію на державну реєстрацію.
3. Контроль виконання даного наказу покласти на заступника Міністра Дарчука В.А.
Міністр Ю.Г.Бочкарьов
Затверджено
наказом Міністерства енергетики
та електрифікації України від
09.10.96 N 179
Інструкція про порядок складання і застосування графіків обмеження споживання електричної енергії та потужності, графіків аварійного відключення споживачів електричної енергії, застосування системи протиаварійного керування для екстреного зниження електроспоживання
1. Загальна частина
1.1. Інструкція складена для забезпечення надійної та безпечної роботи енергетичних об'єктів по виробництву та споживанню енергії, запобігання порушенню режиму роботи Об'єднаної енергетичної системи України чи окремих енергорайонів.
1.2. Інструкція визначає взаємовідносини Національного диспетчерського центру електроенергетики України (далі - НДЦ України), регіональних диспетчерских центрів (далі - РДЦ), державних акціонерних енергогенеруючих компаній (далі - ДАЕГК), державних акціонерних енергопостачальних компаній в областях та Крименерго, Київенерго, Севастопольміськенерго, інших постачальників електричної енергії (далі - енергопостачальна організація (ЕО)), споживачів електричної енергії (далі - споживач), а також їх права, обов'язки і відповідальність при виникненні дефіциту електричної енергії та потужності.
1.3. Інструкція встановлює порядок складання, застосування графіків обмеження і відключення споживачів, розподілу обсягів обмеження і відключення споживаної потужності чи енергії між РДЦ, енергопостачальними організаціями у зонах РДЦ.
1.4. Інструкція є обов'язковою для НДЦ України, РДЦ, ЕО, ДАЕГК, електростанцій (у т.ч. блокстанцій) та інших виробників і постачальників електричної енергії, що працюють на загальну електричну мережу України, і споживачів електроенергії, незалежно від їх форм власності, а також організацій, що проектують системи зовнішнього і внутрішнього електропостачання споживачів.
1.5. Відповідальність і обов'язки енергопостачальних організацій і споживачів щодо застосування графіків обмеження споживання електроенергії і потужності, графіків аварійного відключення, місцевого розвантаження, застосування системи спеціальної автоматики відключення навантаження - повинне бути внесене у двосторонній договір між енергопостачальною організацією і споживачем.
Питання щодо недовідпуску електроенергії розглядаються у порядку, передбаченому Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. за N 28 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України від 2 серпня 1996 р. за N 417/1442.
1.6. Обов'язки складання графіків обмеження споживання електроенергії і потужності, графіків аварійного відключення споживачів, місцевого розвантаження повинні бути розподілені між підрозділами і службами ЕО на підставі наказу чи вказівки по ЕО. Цим же документом повинна бути регламентована і відповідальність відповідних підрозділів і служб ЕО за якісне і у повному обсязі складання їх, а також встановлено порядок, який визначає узгодження графіків з місцевими органами виконавчої влади.
2. Види графіків і систем управління електроспоживанням
2.1. Для запобігання порушенню режиму роботи Об'єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України) чи окремих енергорайонів, пов'язаного з дефіцитом потужності і електроенергії, зниженням частоти, порушенням режиму допустимих перетоків і перенавантаженням мережних елементів, порушенням допустимих режимів роботи гідроелектростанцій (далі - ГЕС) України, застосовуються такі графіки і системи управління:
- обмеження споживання електричної енергії і потужності: графіки обмеження (далі - ГО);
- аварійні відключення споживачів електричної енергії: графіки аварійного відключення (далі - ГАВ);
- системи спеціальної автоматики відключення навантаження (далі - САВН);
- відключення споживачів, здійснюване з центрів живлення лініями напругою 150кВ і нижче: місцеве розвантаження (далі - МР).
3. Загальні вимоги і порядок складання графіків обмеження, графіків аварійного відключення і місцевого розвантаження
3.1.1. Графіки обмеження містять перелік підприємств і організацій з визначеними величинами зниження споживання електричної енергії та потужності.
Графіки обмеження споживання електричної енергії складаються в обсязі до 25% від добового корисного відпуску (як правило, за режимний день замірів грудня попереднього року) кожної ЕО з урахуванням структури споживання області, з розподілом на п'ять рівних черг, і застосовуються при виникненні дефіциту палива (падіння експлуатаційних запасів палива на електростанціях нижче десятидобової величини) чи гідроресурсів. Величина обмеження електричної енергії задається у кіловат-годинах на добу.
Графіки обмеження споживання електричної потужності застосовуються при загрозі порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності і виникнення дефіциту потужності. Величина обмеження електричної потужності задається у кіловатах і повинна становити до 25% від максимуму навантаження (як правило, за режимний день замірів грудня попереднього року) кожної ЕО з розподілом на п'ять рівних черг.
Графіки аварійного відключення споживачів є переліком ліній електричної мережі (фідерів), які безпосередньо живлять споживачів електричної енергії і відключаються на підстанції персоналом енергопостачальної організації, і складаються в обсязі не меншому ніж 15% від споживання електричної потужності кожною ЕО в години максимального навантаження режимного дня замірів грудня попереднього року з розподілом на десять рівних черг.
Графіки аварійного відключення застосовуються:
- при несподіваному виникненні аварійного дефіциту потужності і зниженні частоти нижче 49,5 Гц у режимі роз'єднаної роботи ОЕС України і Єдиної енергосистеми Росії (далі - ЄЕС Росії);
- при порушенні узгоджених графіків перетоків з ЄЕС Росії у режимі паралельної роботи ОЕС України і ЄЕС Росії;
- при порушенні режимів граничних перетоків або недопустимому перенавантаженні устаткування транзитної мережі;
- для запобігання порушень гранично-допустимих режимів роботи ГЕС України та їх водосховищ;
- коли немає часу для введення графіків обмеження згідно з п.4.2. цієї Інструкції чи введені обмеження не ефективні.
3.1.2. При недостатності відключення за ГАВ у повному обсязі з метою запобігання аварій у енергосистемі допускається застосування відключення споживачів шляхом використання спеціальної автоматики відключення навантаження (САВН) за допомогою кнопок (ключів), а також відключення споживачів з центрів живлення лініями напругою 150 кВ і нижче (місцеве розвантаження).
3.1.3. Усі види графіків, місцеве розвантаження, а також схеми відключення, здійснюваного з центрів живлення пристроями САВН, складаються енергопостачальними організаціями на період з 1 жовтня поточного року до 1 жовтня наступного року з урахуванням схем електропостачання споживачів, актів аварійної і технологічної броні, складених спільно енергопостачальними організаціями і споживачами електроенергії. Акт аварійної і технологічної броні, повідомлення споживачам про участь їх у графіках, а також про порядок їх введення є додатком до договору.
Споживачі можуть бути обмежені в споживанні електричної енергії до аварійної броні електроспоживання.
3.1.4. Споживачі електричної енергії, введені у графіки обмеження, а також споживачі, електропостачання яких здійснюється лініями (фідерами), внесеними до графіків аварійного відключення та до місцевого розвантаження, не пізніше 1 вересня повинні бути письмово оповіщені енергопостачальною організацією про обсяги можливого обмеження електроспоживання і назви ліній (фідерів), які підлягатимуть відключенню при введенні ГАВ і МР.
Якщо відключення стосуються комунально-побутових споживачів і населення, то про можливість їх (ліній, фідерів) відключення електропостачальні організації повідомляють через засоби масової інформації та письмово - місцеві органи виконавчої влади.
Повідомлення з боку енергопостачальної організації про участь споживачів у діючих графіках зобов'язує останніх виконувати комплекс заходів щодо забезпечення встановлених режимів електроспоживання (визначення струмоприймачів, які будуть обмежуватися і відключатися, порядку оповіщення персоналу, осіб, відповідальних за виконання встановлених режимів), а також розробити організаційно-технічні заходи щодо безаварійної зупинки окремих виробництв у випадку одержання повідомлення про обмеження в електропостачанні.
При складанні та погодженні графіків з місцевими органами виконавчої влади повинні бути враховані державне та господарське значення, технологічні особливості і схеми електропостачання, величини навантаження аварійної і технологічної броні споживачів з тим, щоб збитки від введення графіків були мінімальними.
3.1.5. Енергопостачальні організації повинні розглядати обгрунтовані звернення залучених до графіків відключення та обмеження споживачів стосовно зміни обсягів зниження споживання електроенергії і потужності, заміни фідерів на інші, або усунення з графіків окремих фідерів у випадку зміни умов електропостачання або характеру їх виробничої діяльності. При цьому мають залишитися без зміни задані обсяги графіків ЕО в цілому.
3.2. Порядок складання графіків обмеження і аварійного відключення.
3.2.1. При складанні графіків обмеження та графіків аварійного відключення повинна виконуватися умова збереження обсягів графіків аварійного відключення не меншими 10% від споживання електричної потужності ЕО у години максимального навантаження у тих випадках, коли графіки обмеження потужності введені у повному обсязі.
3.2.2. Графіки обмеження складаються щорічно підрозділами ЕО, відповідальними за режими електроспоживання, підписуються керівником підрозділу, затверджуються керівництвом ЕО, погоджуються з місцевою державною адміністрацією, подаються у відповідний РДЦ і місцеве представництво Національної комісії з питань регулювання електроенергетики (далі - НКРЕ) до 15 серпня для аналізу ефективності і вступають у дію 1 жовтня поточного року.
3.2.3. Графіки обмеження мають містити:
перелік споживачів, відомості про навантаження у кВт (для графіків обмеження електричної потужності) і добове споживання електроенергії у кВтг (для графіків обмеження споживання електроенергії) за даними дня режимного заміру грудня попереднього року, величини обмеження потужності у кВт чи обмеження споживання електроенергії у кВтг, списки осіб, відповідальних за введення обмеження з прізвищами та номерами контактних телефонів.
3.2.4. У графіки обмеження можуть включатися споживачі усіх галузей народного господарства незалежно від їх категорійності з надійності електропостачання, комунально-побутові споживачі, (крім військових об'єктів і об'єктів життєзабезпечення).
Списки споживачів (військових об'єктів і об'єктів життєзабезпечення), що не підлягають обмеженню та відключенню, повинні складатися кожною ЕО згідно з діючими постановами та розпорядчими документами Уряду України, погоджуватися місцевими органами виконавчої влади і подаватися до відповідного РДЦ із зазначенням величин максимального навантаження (в тис.кВт) і добового споживання електроенергії (у тис.кВтг) у вигляді додатка до графіків обмеження.
3.2.5. Обсяг обмеження визначається службами НДЦ України, які займаються режимами споживання електроенергії, за поданням РДЦ відповідно до п.3.1.1. цієї Інструкції. Величина обсягу обмеження повинна бути доведена до ЕО не пізніше 1 червня поточного року.
3.2.6. Затверджений обсяг обмеження повинен відповідати вимогам п.3.1.1. цієї Інструкції протягом часу їх дії. Енергопостачальна організація при необхідності коригує графіки обмеження (з урахуванням фактору сезонності "літо - зима - міжсезоння" в навантаженнях споживачів) для підтримання затвердженого обсягу обмеження і повинна повідомляти про внесені зміни відповідному РДЦ у тижневий термін.
Порядок затвердження і погодження змін у графіках обмеження такий самий, як і при їх складанні.
3.2.7. Обсяг аварійного відключення визначається службами НДЦ України, які займаються режимами споживання електричної енергії, за поданням РДЦ відповідно до вимог п.п.3.1.1. і 3.2.1. цієї Інструкції і доводяться до ЕО не пізніше 1 червня поточного року.
3.2.8. Графіки аварійного відключення мають містити:
перелік енергооб'єктів (підстанції, станції), диспетчерські найменування (або номери) ліній, фідерів цих енергооб'єктів із зазначенням навантаження у кВт, засобів відключення (черговий персонал, телевідключення).
3.2.9. До графіків аварійного відключення вносяться лінії і фідери, які живлять: струмоприймачі II і III категорій; населені пункти і райони міст, у тому числі і струмоприймачі I категорії, схеми живлення яких не відповідають вимогам ПУЕ та виданим технічним умовам.
Графіки аварійного відключення складаються на підставі установленого завдання з урахуванням переліків споживачів, погоджених з місцевими органами виконавчої влади п.3.2.4. цієї Інструкції.
3.2.10. При складанні графіків аварійного відключення у споживачів, крім споживачів III категорії, які мають живлення від кількох ліній, належить залишити поза графіком одну чи декілька ліній для забезпечення мінімально-необхідного навантаження аварійної броні. При цьому споживачам забороняється перемикати навантаження відключених ліній на лінії, які залишаються у роботі, а питання вибору живильних ліній, які підлягають відключенню, у таких випадках вирішується енергопостачальною організацією на підставі двостороннього акта аварійної і технологічної броні.
Допускається повне вимкнення споживачів III категорії.
3.2.11. При складанні графіків аварійного відключення до них повинні включатися тільки фідери (лінії) від енергооб'єктів, які мають постійний черговий персонал або пристрої телеуправління.
3.2.12. Графіки аварійного відключення складаються диспетчерською службою ЕО за участю служб енергонагляду, підписуються керівництвом служб-складачів, затверджуються керівництвом ЕО, погоджуються з місцевими органами виконавчої влади і подаються для аналізу ефективності у відповідний РДЦ і місцеве представництво НКРЕ до 15 серпня поточного року, після чого вступають у дію 1 жовтня п.р.
3.2.13. Затверджений обсяг аварійного відключення повинен відповідати вимогам п.3.1.1. і 3.2.1. цієї Інструкції.
У разі потреби до графіків аварійного відключення енергопостачальною організацією можуть вноситися зміни, доповнення, (у т.ч. і з урахуванням фактору сезонності) для підтримання затвердженого обсягу відключення. Про зміни та доповнення мають бути інформовані відповідні РДЦ не пізніше ніж через тиждень з дня внесення змін. Порядок внесення і затвердження змін і доповнень до графіків аварійного відключення такий самий, як і порядок затвердження графіків.
3.2.14. Внесення змін і доповнень до графіків обмеження і аварійного відключення повинне проводитися на підставі аналізу даних цільових режимних вимірів навантаження на фідерах споживачів, внесених у ці графіки. Встановлюється місячна періодичність вимірів навантаження фідерів (ліній), включених у ГАВ, САВН, МР (3-я середа місяця у години ранкового і вечірнього максимуму). Аналогічні виміри на фідерах (лініях), включених у всі види графіків і САВН, проводяться у режимні дні вимірів, встановлювані НДЦ України оперативно.
З боку ЕО повинен бути забезпечений постійний ефективний контроль за рівнем і структурою споживання свого регіону з тим, щоб ефективність зниження споживання при введенні графіків і відключенні пристроями протиаварійної автоматики відповідала заданим величинам.
3.2.15. ЕО забороняється включати у графіки аварійного відключення лінії (фідери), які живлять споживачів суміжних ЕО.
3.3. Про місцеве розвантаження.
3.3.1. Місцеве розвантаження - це перелік центрів живлення напругою 330 кВ і нижче, диспетчерські найменування (чи номери) ліній напругою 150 кВ і нижче від підстанцій (електростанцій) або вимикачів вводів трансформаторів підстанцій з вказівкою класу напруги з визначенням навантаження у тис.кВт і засобу відключення (черговий персонал, телевимкнення). Застосовується для запобігання системних аварій, пов'язаних із загрозою розділення ОЕС України і ЄЕС Росії, подальшого зниження частоти (нижче 49.3 Гц у режимі роздільної роботи ОЕС України і ЄЕС Росії), при недостатній ефективності графіків обмеження і аварійного відключення споживачів.
3.3.2. Обсяг місцевого розвантаження визначається НДЦ України і задається кожному РДЦ до 15 травня поточного року у вигляді загального обсягу місцевого розвантаження у тис.кВт.
3.3.3. Кожний РДЦ складає конкретний перелік центрів живлення напругою 220-330 кВ, розподіляє заданий НДЦ України обсяг місцевого розвантаження між ЕО і протягом 10 днів надає в НДЦ України для погодження та доведення не пізніше 1 червня поточного року до ЕО.
3.3.4. На підставі доведених обсягів місцевого розвантаження та переліків центрів живлення ЕО узгоджують з РДЦ розподіл місцевого розвантаження між центрами живлення і схеми виділення на радіальне живлення навантаження, що відключається.
3.3.5. На підставі заданого НДЦ України обсягу ЕО розробляють переліки місцевого розвантаження з урахуванням таких положень:
- до переліків місцевого розвантаження можуть входити лінії і вимикачі вводів трансформаторів, заведених під ГАВ, САВН, автоматику частотного розвантаження (далі - АЧР);
- до переліків місцевого розвантаження не повинні входити підстанції (в ролі таких, що гасяться), лінії і вимикачі вводів трансформаторів, які живлять споживачів, котрі не підлягають відключенню згідно з пунктом 3.2.4. цієї Інструкції.
3.3.6. Переліки споживачів, що потрапили до місцевого розвантаження, складаються службами ЕО, підписуються керівництвом служб - складачів, затверджуються керівництвом ЕО і подаються у відповідний РДЦ до 1 вересня поточного року.
3.3.7. Місцеве розвантаження за призначенням відповідає графікам аварійного відключення споживачів і має розроблятися і застосовуватися у порядку, встановленому цією Інструкцією. Місцеве розвантаження складається в обсязі на рівні 40% від величини навантаження ЕО з уточненням за місцевими умовами електропостачання окремих енергорайонів і енерговузлів, де обсяги можуть досягати 75%.
4. Порядок введення графіків, повідомлення споживачів
4.1. Міністерство енергетики і електрифікації України, Національний диспетчерський центр електроенергетики України, енергопостачальні організації у разі виникнення дефіциту електроенергії повинні інформувати споживачів електроенергії про становище, яке складається з її постачанням. При необхідності введення графіків обмеження і відключення електроенергії Міненерго й обласні енергопостачальні організації доводять це до відома споживачів усіма доступними засобами інформації.
4.2. Введення графіків обмеження споживання електроенергії і потужності.
4.2.1. У ОЕС України графіки обмеження по зонах РДЦ вводяться у дію розпорядженням директора НДЦ України (го1ловного диспетчера) з повідомленням Міненерго України.
4.2.2. У зоні РДЦ графіки обмеження вводяться у дію розпорядженням директора РДЦ чи головного диспетчера в обсягах, заданих НДЦ України, чи самостійно - при неможливості одержання потужності і енергії за умов недостатньої пропускної спроможності підвідомчих РДЦ ліній електропередачі, автотрансформаторів або за умов недопустимої величини напруги - з повідомленням керівництва НДЦ України.
4.2.3. У випадку ізольованої роботи зони РДЦ (ЕО) графіки обмеження вводяться у дію директором чи головним диспетчером РДЦ (директором чи головним інженером ЕО) самостійно.
4.2.4. У розпорядженні на введення у дію графіків обмеження визначається величина потужності (у тис.кВт) чи енергії (у тис.кВтг на добу), що підлягають обмеженню, з вказівкою часу початку і закінчення обмеження.
4.2.5. Введення у дію графіків обмеження споживання електроенергії і навантаження споживачів здійснюється шляхом передачі диспетчером НДЦ України, як правило, - до 13 г. 00 хв. доби, яка передує обмеженню, телефонограмних розпоряджень на ім'я керівництва РДЦ про зниження у зоні РДЦ споживання електроенергії (у тис.кВтг на добу), електричного навантаження (у тис.кВт) із зазначенням нових знижених величин граничного споживання електричної енергії та потужності, часу початку і закінчення обмеження.
4.2.6. При необхідності термінового введення графіків обмеження електроспоживання розпорядження на введення графіків обмеження повинне бути передане телефонограмою, з обов'язковим зазначенням причин введення обмеження, безпосередньо черговому персоналу споживача не пізніше ніж за 1 годину до початку обмеження.
4.2.7. Диспетчер РДЦ, який отримав розпорядження на введення графіків обмеження, оперативно повідомляє повний текст розпорядження керівництву РДЦ і службі (підрозділу) РДЦ, що займається питаннями енергонагляду, якщо розпорядження надійшло протягом робочого часу. Відповідна служба РДЦ здійснює розподіл обсягів обмеження, заданого РДЦ, між ЕО і через диспетчера РДЦ доводить обсяги обмеження до відома диспетчерів кожної ЕО з обов'язковим зазначенням причин введення обмеження.
У випадку, коли розпорядження на введення графіків обмеження надійшло у неробочий час, у вихідні чи святкові дні, то розподіл і доведення обсягів обмеження до ЕО здійснюється диспетчером РДЦ за погодженням з керівництвом РДЦ.
4.2.8. Диспетчер ЕО, який отримав розпорядження на введення графіків обмеження із зазначенням обсягів обмеження, повинен без затримки повідомити про це керівництво ЕО і службу енергонагляду для повідомлення споживачів про введення графіків обмеження, час початку і закінчення обмеження, величини обмеження. Порядок доведення до відома споживача розпоряджень про введення графіків обмеження у неробочий час, вихідні і святкові дні встановлюється і затверджується керівництвом кожної ЕО.
4.2.9. При введенні графіків обмеження обсяги обмеження навантаження і споживання електроенергії розподіляются між ЕО, як правило, пропорційно до рівня їх споживання.
При розподілі обсягів обмеження між ЕО необхідно враховувати стан платежів за спожиту електроенергію, а також поточний стан виконання завдань з граничного споживання електроенергії та потужності.
Тим ЕО, які за інших рівних умов мають відсоток оплати за електроенергію нижчий ніж інші або перевищують встановлені рівні споживаної потужності і електроенергії більше ніж інші, мають задаватися відповідно і більші обсяги обмеження у межах діючих графіків обмеження.
4.2.10. При виникненні або збільшенні дефіциту електричної енергії або потужності внаслідок затримки при ремонті устаткування електростанцій чи електричних мереж ЕО більше дозволеного терміну заявки, а також через зниження генерації електростанцій з вини ЕО, обсяги обмеження для цієї ЕО збільшуються на величину, яку встановлює НДЦ України, в залежності від розмірів і наслідків дефіциту електричної потужності або обмеження її видачі.
4.2.11. У випадках, коли з технічних причин, вказаних у п.4.2.9. і 4.2.10. цієї Інструкції, принцип розподілу обсягу обмеження споживачів між ЕО не може бути застосовано, НДЦ України (РДЦ) розподіляє обсяги обмеження, виходячи з умов електропостачання, у залежності від режиму роботи окремих електростанцій, енерговузлів, пропускної спроможності міжсистемних ліній.
4.2.12. Після закінчення обмеження служба ЕО, яка вводила обмеження, на підставі зведень споживачів або підрозділів ЕО розраховує недовідпуск електроенергії і повідомляє диспетчеру. Диспетчер, отримавши дані щодо недовідпуску ЕО, повідомляє їх диспетчеру РДЦ. Сумарний недовідпуск у зоні РДЦ диспетчер без зволікання зобов'язаний повідомити диспетчеру НДЦ України.
4.2.13. Служби ЕО повинні забезпечувати суворий контроль за виконанням споживачами заданих обсягів обмеження і разом з керівництвом ЕО несуть відповідальність за ефективність графіків обмеження.
4.3. Введення графіків аварійного відключення, відключення кнопками (ключами) САВН і відключення за місцевим розвантаженням.
4.3.1. У ОЕС України введення у дію графіків аварійного відключення, відключення кнопками (ключами) САВН, відключення за місцевим розвантаженням здійснюється за розпорядженням чергового диспетчера НДЦ України.
4.3.2. При відокремленні від ОЕС України будь-якого регіону (енергорайону) всі вищевказані види відключення у разі необхідності застосовуються диспетчером РДЦ (диспетчером ЕО чи його підрозділів) самостійно, з повідомленням диспетчера якому він підпорядкований.
4.3.3. Введення графіків аварійного відключення та відключення за місцевим розвантаженням здійснюється шляхом відключення живильних ліній, трансформаторів безпосередньо з центрів живлення персоналом енергопостачальної організації за час, вказаний у діючих нормативних документах диспетчерських служб.
4.3.4. Величина навантаження, що відключається, або кількість черг введених графіків аварійного відключення і відключення за місцевим розвантаженням визначається черговими диспетчерами НДЦ України, РДЦ, ЕО чи її підрозділів.
4.3.5. При реалізації графіків відключення і відключення за місцевим розвантаженням начальники змін електростанцій (як живильних центрів) повинні виконувати вказівки чергових диспетчерів, у чиєму оперативному управлінні знаходяться фідери (лінії), що включені до графіків.
4.3.6. Диспетчери РДЦ, які отримали від диспетчера НДЦ України обсяги відключення РДЦ, повинні здійснювати їх розподіл між ЕО своєї зони, керуючись п.п.4.2.9., 4.2.10. і п.4.2.11. цієї Інструкції.
4.3.7. Тривалість перерви в електропостачанні споживачів при відключенні за графіками живильних ліній і трансформаторів не повинна перевищувати 2 годин, а при погодженні з місцевими органами виконавчої влади - більшого періоду часу.
Після закінчення цього часу, за наявності невикористаного резерву графіків аварійного відключення і при відсутності нормалізації електропостачання в ОЕС України, відключені за графіками фідери і трансформатори можуть бути замінені іншими, у тому числі - лініями за місцевим розвантаженням з таким самим навантаженням.
При необхідності зниження навантаження на більш тривалий термін повинні вводитися у дію графіки обмеження потужності.
У випадку низької ефективності графіків обмеження чи необхідності подальшого зниження електроспоживання на тривалий час для збереження загальної величини відключеного навантаження допускається заміна відключених ліній (фідерів) лініями (фідерами) з місцевого розвантаження енергорайонів з дозволу диспетчера, якому він підпорядкований. При цьому повинен зберігатися такий порядок дій персоналу: спочатку відключаються намічені лінії (фідери), а потім на ту ж величину навантаження вмикаються відключені раніше лінії (фідери). У разі великого дефіциту генеруючої потужності, при загрозі розвалу ОЕС України і повсюдного спрацювання АЧР допускається багаторазове вимкнення одних і тих самих ліній (фідерів) за графіками відключення та за місцевим розвантаженням з перервою між відключеннями: 1-2 години.
4.3.8. При мінусових температурах зовнішнього повітря, коли тривала перерва у електропостачанні (більше 1 години) може призвести до розладу систем центрального опалення, допускається чергування відключення цих ліній (фідерів).
4.3.9. Розпорядження диспетчера будь-якого рівня на введення графіків аварійного відключення та місцевого розвантаження є обов'язковими для виконання черговим та експлуатаційним персоналом усіх підрозділів ЕО.
4.3.10. При введенні відключення за місцевим розвантаженням диспетчером НДЦ України диспетчер РДЦ доводить до кожної ЕО тільки величину навантаження у тис.кВт, яку необхідно відключити з центрів живлення. Вибір конкретних ліній (фідерів), центрів живлення згідно з затвердженим переліком здійснює диспетчер ЕО (чи її підрозділів).
4.3.11. У випадку, коли черговий персонал ЕО при введенні відключення за місцевим розвантаженням не забезпечив виконання заданих обсягів відключення і при цьому залишається загроза розвитку аварійної ситуації, диспетчер НДЦ України має право дати команду диспетчерові відповідного РДЦ на погашення навантаження підстанцій напругою 330 кВ згідно з розробленим НДЦ України переліком.
4.3.12. Встановлюється такий порядок обліку навантаження, що вимикається за всіма видами відключення:
- черговий персонал енергооб'єктів, який отримав команду диспетчера на вимкнення ліній (фідерів), зобов'язаний перед вимкненням кожної лінії (фідера) записати їх навантаження, потім здійснити вимкнення;
- після завершення відключення черговий персонал повідомляє про проведені відключення із зазначенням відключеного навантаження диспетчеру, який дав команду на вимкнення, і виконує запис у оперативному журналі з зазначенням часу відключення, диспетчерського найменування лінії (фідера) та величини відключеного навантаження. У оперативному журналі мають бути зафіксовані команда і час включення.
У випадках, коли черговий персонал вимикає за графіками відключення і за місцевим розвантаженням тільки частину ліній (фідерів), що живлять одного споживача, то він повинен зафіксувати навантаження на усіх фідерах, що живлять споживача, а після відключення частини з них контролювати навантаження тих, що залишилися у роботі.
У випадку зростання навантаження на фідерах, які залишилися у роботі, черговий персонал зобов'язаний повідомити диспетчерові і зафіксувати в оперативному журналі величину навантаження. У таких випадках, після попередження споживача і незниження останнім свого навантаження на протязі 10 хвилин диспетчер зобов'язаний відключити споживача від джерела живлення.
4.3.13. Черговий диспетчер, вводячи в дію будь-які види відключення, зобов'язаний доповісти про це адміністративно-технічному керівництву (директору, головному інженеру, начальнику диспетчерської служби) з обов'язковим зазначенням причини.
4.3.14. Після включення, за командою диспетчера, якому він підпорядкований, ліній (фідерів), відключених за всіма видами відключення, диспетчер ЕО (чи його підрозділів) зобов'язаний підрахувати недовідпуск електроенергії за кожним видом відключення, керуючись часом відключення-включення, навантаженнями ліній (фідерів), і повідомити про результати диспетчеру, якому він підпорядкований.
4.4. НДЦ України повинен щомісяця, 10-го числа наступного місяця, направляти в Національну комісію з питань регулювання електроенергетики України зведену інформацію про обсяги та тривалість дії ГО, ГАВ, САВН, МР з зазначенням причин введення їх у дію.
5. Відповідальність посадових осіб за складання і застосування графіків відповідно до вимог цієї Інструкції
5.1. Посадові особи, які приймають рішення про введення усіх видів графіків, несуть відповідальність за обгрунтованість таких рішень та заданих обсягів, за своєчасність попередження, введення графіків, тривалість дії графіків.
5.2. Керівники ЕО несуть відповідальність за виконання заданих обсягів обмеження і відключення.
5.3. Відповідальність за своєчасність і точність виконання розпоряджень щодо введення графіків аварійного відключення, відключення за переліком місцевого розвантаження, а також за їх ефективність (відповідність відключеного навантаження заданим величинам) несе черговий персонал ЕО та його підрозділів.
За виконання графіків обмеження та їх ефективність несе відповідальність персонал ЕО, який відповідає за енергонагляд і роботу зі споживачами.
5.4. Керівники підприємств і організацій, задіяних у графіках, несуть відповідальність за фактичне виконання заданих обсягів обмеження і відключення, а також за виконання організаційно-технічних заходів щодо запобігання аварій на своїх об'єктах, які обмежуються в електроспоживанні. Крім того, вони повинні забезпечити:
- безперешкодний допуск у будь-яку годину доби представників органів енергонагляду ЕО за їх службовим посвідченням до всіх електроустановок для контролю виконання заданого обмеження і відключення, дотримання установлених режимів;
- надання за вимогою представника ЕО усіх схем та іншої технологічної документації, необхідної для складання чи уточнення акта аварійної і технологічної броні енергопостачання підприємства;
- збереження встановлених у них пристроїв АЧР, телевимірювачів.
5.5. Невиконання споживачем заданих обсягів обмеження чи самовільне перенесення навантаження, введеного у ГАВ, на інші джерела живлення від енергопостачальної організації дає останній право після попередження споживача про невиконання встановленого режиму і невжиття останнім заходів щодо зниження навантаження протягом 10 хвилин - відключити споживача від джерела енергопостачання. Відповідальність за можливі негативні наслідки такого відключення покладається на споживача.
5.6. Втручання у дії оперативного персоналу енергопостачальних організацій з боку місцевих органів виконавчої влади неприпустиме. Про кожний такий випадок енергопостачальна організація зобов'язана письмово оповістити РДЦ, НДЦ України та Міненерго України.