• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості будівельно-монтажних робіт

Державний комітет України у справах містобудування і архітектури  | Наказ, Перелік, Положення від 19.08.1994 № 20 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України у справах містобудування і архітектури
  • Тип: Наказ, Перелік, Положення
  • Дата: 19.08.1994
  • Номер: 20
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України у справах містобудування і архітектури
  • Тип: Наказ, Перелік, Положення
  • Дата: 19.08.1994
  • Номер: 20
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ У СПРАВАХ МІСТОБУДУВАННЯ І АРХІТЕКТУРИ
Н А К А З
N 20 від 19.08.94 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
4 жовтня 1994 р.
за N 238/448
Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості будівельно-монтажних робіт
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. N 764 "Про затвердження Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалене Науково-технічною радою (протокол N 1 від 03.02.94 р.) та погоджене з Міністерством фінансів та Міністерством економіки України Типове положення з планування, обліку і калькулювання собівартості будівельно-монтажних робіт (додається).
2. Управлінню економічного аналізу, змін форм власності та ринкової інфраструктури у будівництві забезпечити доведення Типового положення до зацікавлених організацій.
3. Контроль за виконанням даного наказу покласти на першого заступника Голови А.В. Беркуту.
Голова В.М.Гусаков
Затверджено
Наказ Державного комітету України
у справах містобудування і
архітектури
від 19 серпня 1994 р. N 20
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 жовтня 1994 р.
за N 238/448
Типове положення з планування, обліку і калькулювання собівартості будівельно-монтажних робіт
1. Загальні положення
1.1. Типове положення з планування, обліку і калькулювання собівартості будівельно-монтажних робіт розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. N 764 "Про затвердження Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України".
1.2. Собівартість будівельно-монтажних робіт - це затрати на виконання і здачу замовнику будівельно-монтажних робіт, що виконуються власними силами, пов'язані з використанням в процесі виробництва основних фондів, матеріальних, трудових та інших виробничих ресурсів.
1.3. Собівартість будівельно-монтажних робіт характеризують:
планова собівартість будівельно-монтажних робіт, яка визначається з використанням системи економічно обгрунтованих норм і нормативів, а також інженерних і економічних розрахунків, що відображають підвищення організаційно-технічного рівня будівельного виробництва в результаті впровадження заходів по новій техніці та технології, удосконалення його організації і управління та інших техніко-економічних чинників;
фактична собівартість, яку складають витрати, що відповідно до Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. N 764, та цього Типового положення відносяться до собівартості, як такі, що пов'язані із спорудженням об'єкту чи виконанням будівельно-монтажних робіт.
1.4. Планування і облік затрат на виробництво будівельно-монтажних робіт здійснюється за договорами. Об'єктом обліку за договором може бути будівництво одного чи кількох об'єктів або виконання окремих видів робіт, що споруджуються за одним проектом.
1.5. Типове положення поширюється на всі організації (надалі - будівельні організації), незалежно від форм власності, які виконують загально-будівельні, спеціальні, монтажні, пусконалагоджувальні, ремонтно-будівельні та інші підрядні роботи (надалі - будівельно-монтажні роботи) підрядним або господарським способом.
В підрозділах будівельних організацій, що виділені в окрему виробничу одиницю та відносяться до інших галузей народного господарства (промисловість, транспорт тощо) застосовуються Типові положення з планування і обліку собівартості відповідних галузей.
1.6. Міністерства і відомства, до сфери управління яких входять будівельні організації, можуть на підставі цього Типового положення розробляти та затверджувати інструкції з планування та обліку собівартості будівельно-монтажних робіт по окремих видах робіт враховуючи їх специфіку. Особливості, що не знайшли відображення в нормативних актах, наведених у п. 1.1, визначаються відповідними органами державної виконавчої влади за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством економіки України.
2. Склад та класифікація витрат, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт
2.1. Склад витрат на виконання будівельно-монтажних робіт визначається відповідно до Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. N 764 з урахуванням змін і доповнень, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 1994 р. N 175.
2.1.1. Затрати, безпосередньо пов'язані з виконанням будівельно-монтажних робіт, що обумовлені технологією і організацією виробництва, складають:
затрати, які виникають на будівельному майданчику при спорудженні нових чи ремонті, розширенні, відбудові, реконструкції та реставрації існуючих об'єктів різного призначення із придбаних та вироблених у підсобних виробництвах, не відокремлених на самостійний баланс, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
затрати на доробку і підвищення готовності придбаних матеріалів, виробів і будівельних конструкцій (укрупнення конструкцій, прирізка скла, виготовлення кольорових сумішей тощо), що виконуються безпосередньо на будівельному майданчику;
затрати на виготовлення у виготовлення у підсобних виробництвах будівельної організації, що не відокремлені на самостійний баланс, виробів, будівельних конструкцій і нестандартизованого устаткування, призначених для виконання будівельно-монтажних робіт;
затрати на експлуатацію власних будівельних машин і механізмів та устаткування, що використовуються при виконанні будівельно-монтажних робіт та в підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс;
2.1.2. Затрати, пов'язані з підготовкою та освоєнням виробництва продукції підсобних виробництв будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс; затрати на освоєння виробництва нових видів будівельних конструкцій і виробів.
2.1.3. Затрати, пов'язані з управлінням виробництвом:
відрахування структурних підрозділів, що не мають статусу юридичної особи, на утримання апарату будівельної організації, до складу якої вони належать (трест, об'єднання, фірма тощо із статусом підприємства).
2.1.4. Затрати на гарантійний ремонт (відрахування в резерв) зданих замовнику об'єктів на протязі гарантійної експлуатації, якщо це передбачено контрактом на будівництво. Резерв на покриття передбачених витрат на гарантійний ремонт зданих замовнику об'єктів визначається за нормативами, що затверджуються у встановленому Держкоммістобудування України.
2.1.5. Затрати, пов'язані з реалізацією будівельної продукції:
підготовка до здачі об'єктів замовнику;
реклама в межах установлених норм, включаючи участь у виставках, ярмарках, тендерних торгах тощо.
2.1.6. Затрати на відтворення основних виробничих фондів будівельної організації, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт у формі амортизаційних відрахувань на повне їх відновлення від вартості основних виробничих фондів за затвердженими в установленому порядку нормами, у тому числі за нормами прискореної амортизації щодо їх активної частини (машин, устаткування, транспортних засобів).
2.2. Затрати, що складають собівартість будівельно-монтажних робіт, при плануванні та обліку групуються:
за елементами затрат;
за статтями витрат.
Під елементами затрат розуміються однорідні за своїм економічним змістом витрати, а статті витрат включають один або декілька елементів.
За характером участі в процесі виробництва затрати поділяються на прямі та накладні.
Прямі затрати безпосередньо пов'язані з будівництвом (будівельно-монтажними роботами), а накладні витрати пов'язані з обслуговуванням об'єктів, підрозділів будівельної організації та управління ними.
2.3. Відповідно до економічного змісту затрат вони групуються за такими елементами:
матеріальні затрати (за вирахуванням вартості зворотних відходів);
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
амортизація основних фондів;
інші витрати.
2.4. В залежності від призначення та місця, де відбуваються виробничі затрати, вони групуються за такими статтями:
прямі затрати, в тому числі: матеріали;
основна заробітна плата робітників;
експлуатація будівельних машин і механізмів
накладні витрати.
Склад виробничих витрат за елементами
2.5. Склад виробничих витрат за елементами, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт, визначається відповідно до Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України від 19 вересня 1993 р. N 764.
2.6. До елементу "Матеріальні затрати" належать:
1) вартість сировини, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і напівфабрикатів, що придбані у сторонніх організацій і використовуються:
безпосередньо при виконанні будівельно-монтажних робіт, складаючи основу будівельної продукції;
для виготовлення виробів у підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс;
для забезпечення технологічних вимог і потреб виробництва, а також на інші виробничі та господарські потреби (проведення випробувань конструкцій, мереж тощо, утримання, ремонту і експлуатації будівельної техніки, утримання і ремонту будівель, споруд та інших основних фондів виробничого призначення, а також малоцінних, швидкозношувальних предметів, тимчасових нетитульних споруд, будов і пристроїв).
2) вартість пально-мастильних матеріалів, пару, води, енергії всіх видів, які придбані у сторонніх організацій, та використовуються:
на технологічні, енергетичні та інші виробничі потреби будівельної організації;
на виробництво всіх видів енергії для виробничих потреб;
для опалення виробничих приміщень;
для експлуатації власних будівельних машин та механізмів;
на транспортні роботи, пов'язані з обслуговуванням виробництва власним транспортом.
3) вартість робіт і послуг виробничого характеру, що виконуються сторонніми організаціями або іншими структурними підрозділами будівельної організації (наприклад підприємства будіндустрії, управління механізації та інші) і не належать до основного виду діяльності. До таких робіт і послуг належать:
виконання окремих операцій з виготовлення продукції;
обробка сировини і матеріалів;
проведення випробувань з метою визначення якості сировини і матеріалів, що використовуються на будівельно-монтажних роботах;
контроль за додержанням технології;
ремонт основних виробничих фондів;
транспортні послуги по перевезенню вантажів у межах будівельного майданчику, а також території підсобних виробництв, будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс;
послуги управління механізації та інших організацій по наданню будівельній організації в тимчасове використання машин і механізмів для участі у виконанні будівельно-монтажних робіт, включаючи перебазування власних будівельних машин з об'єкту на об'єкт.
Вартість наведених вище матеріальних ресурсів (робіт, послуг), відноситься на собівартість будівельно-монтажних робіт, виходячи з цін їх придбання, витрат на транспортування до приоб'єктного складу, що здійснюється сторонніми організаціями, без урахування податку на добавлену вартість (за винятком випадків, коли це передбачено законодавством) та вартості зворотніх відходів.
В ціну придбання включаються також:
суми сплачених відсотків за придбання матеріальних ресурсів у кредит, що надається їх постачальником, націнок, надбавок, комісійних винагород, сплачених за посередницькі послуги постачальницьких і зовнішньоекономічних організацій;
вартість послуг товарних бірж, включаючи брокерські послуги, мита і митного збору;
затрати на зберігання матеріальних ресурсів, що здійснюється сторонніми організаціями (затрати, пов'язані з транспортною доставкою матеріальних ресурсів власними силами включаються до відповідних елементів виробничих затрат);
затрати будівельної організації на придбання упаковки і тари крім дерев'яної та картонної, одержаної від постачальників ресурсів за винятком вартості цієї тари за ціною її можливого використання у тих випадках, коли ціни на них встановлені окремо понад ціни на ці ресурси. В разі включення вартості тари прийнятої від постачальника разом з матеріальним ресурсом, до ціни ресурсу із загальної суми витрат на його придбання враховується вартість тари за ціною можливого використання чи реалізації з урахуванням витрат на придбання матеріалів для її ремонту.
4) витрати, пов'язані з використанням природної сировини:
плата за деревину, продану на пні; плата за воду, що вибирається з водогосподарських систем (в межах встановлених лімітів).
5) знос тимчасових нетитульних будівель, споруд, пристроїв тощо.
6) знос малоцінних і швидкозношувальних предметів (виробничого інвентаря, інструментів, пристроїв, спецодягу тощо).
7) втрати від нестачі матеріальних цінностей в межах норм природного убутку.
2.7. До елементу "Витрати на оплату праці" належить основна заробітна плата працівників, які належать до основного виробничого персоналу будівельно-монтажної організації (зайнятих на будівельно-монтажних роботах і в підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс), а також витрати на оплату праці позаштатних працівників, які виконують будівельно-монтажні роботи.
Основна заробітна плата працівників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах, поділяється на такі групи витрат:
2.7.1. Заробітна плата, нарахована за виконану роботу:
1) штатним працівникам за тарифними ставками, відрядними розцінками та посадовими окладами відповідно до встановлених у будівельній організації форм і систем оплати праці.
В разі, якщо в будівельній організації оплата праці організована за кінцевим результатом з застосуванням колективного (орендного) підряду, до собівартості будівельно-монтажних робіт включається також відрядний приробіток, що обчислюється як різниця між нарахованою за виконану роботу заробітною платою по затвердженим в організації укрупненим розцінками (нормативам) та заробітною платою за фактично відпрацьований працівниками час за тарифними ставками (посадовими окладами).
2) штатним працівникам на безтарифній (безнарядній) основі за виконання дорученого обсягу робіт при якісному і повному їх виконанні. Витрати на безтарифну оплату праці включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт у частці (відсоткове співвідношення), що визначається будівельною організацією за даними про фактичний склад фонду оплати праці за попередні три місяці до переходу на безтарифну систему оплати праці.
3) позаштатним працівникам, які виконують роботи, пов'язані з основною діяльністю будівельної організації, якщо розрахунки з працівниками за виконану роботу проводяться безпосередньо самою будівельною організацією. При цьому розмір коштів на оплату праці за виконання робіт визначається виходячи з кошторису на виконання цих робіт та платіжних документів.
4) компенсуючі та заохочувальні надбавки та доплати до тарифних ставок і окладів штатних працівників у розмірах, що не перевищують встановлених чинним законодавством: бригадирам з числа робітників, не звільнених від основної роботи, за керівництво бригадою; водіям автомобілів за класність, робітникам за роботу в важких і шкідливих умовах, в діючих цехах, в нічний час, за суміщення професій тощо.
5) вартість продукції, яка видається працівникам будівельної організації у порядку натуральної оплати в межах, що не перевищують тарифної частини оплати праці та відповідно до чинного законодавства належить до основної заробітної плати.
2.7.2. Виплати, надбавки і доплати, передбачені законодавством про працю, що належать до основної заробітної плати, в тому числі:
оплата працівникам за невідпрацьований в будівельній організації (неявочний) час: оплата праці працівників молодших вісімнадцяти років при скороченій тривалості їх робочого дня; оплата перерв у роботі матерів для годування дитини; оплата часу, пов'язаного з проходженням обов'язкових медичних оглядів і виконанням державних обов'язків; щорічні та інші передбачені законодавством відпустки або компенсації за невикористані відпустки, крім оплати в частині витрат на оплату праці за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні будівельної організації;
одноразові винагороди за вислугу років відповідно до чинного законодавства;
оплата за виконання нижчеоплачуваної роботи у випадках, що передбачені законодавством;
різниця в окладах, що виплачуються працівникам, які прийняті на роботу з інших організацій із збереженням відповідно до чинного законодавства на визначений час посадового окладу за попереднім місцем роботи, а також при тимчасовому заступництві;
суми, нараховані за роботу, виконану особами, залученими до будівельної організації, відповідно до спеціальних угод з державними організаціями (з метою надання робочої сили), видані безпосередньо цим особам, або перераховані державним організаціям;
суми, що при виконанні робіт вахтовим методом виплачуються у розмірі тарифної ставки (окладу) за дні перебування в дорозі від місця розташування будівельної організації (пункту збору) до місця роботи і назад, передбачені графіком роботи на вахті, а також за дні затримки в дорозі за метеорологічних умов;
оплата працівникам на підземних будівельно-монтажних роботах за нормативний час їх пересування в шахті від ствола до робочого місця і назад;
внески до Пенсійного фонду на покриття витрат на виплату до 1996 року пенсій на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (з коштів, призначених на оплату праці);
інші витрати, що згідно з встановленим порядком включаються до основної заробітної плати (за винятком витрат на оплату праці, що фінансується за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні будівельної організації, та інших цільових надходжень), зокрема виплати на відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з використанням ним трудових обов'язків, виплати вихідної допомоги і середнього заробітку працівникам, яких звільнено з будівельної організації у зв'язку з реорганізацією або скороченням штатів.
2.8. До елементу "Відрахування на соціальні заходи" належать обов'язкові відрахування за встановленими законодавством нормами: на державне соціальне страхування і до Пенсійного фонду від витрат на оплату праці працівників, зайнятих у виробництві, незалежно від джерел фінансування витрат на оплату їх праці; до Державного фонду сприяння зайнятості населення та на фінансування заходів щодо реалізації Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи".
2.9. До елементу "Амортизація основних фондів", належить сума амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних виробничих фондів, обчислена від їх балансової вартості за затвердженими в установленому порядку нормами, включаючи відрахування за методом прискореної амортизації щодо їх активної частини.
2.10. До елементу "Інші витрати" входять ті витрати, що належать до собівартості будівельно-монтажних робіт і не враховані в попередніх елементах затрат, а саме:
платежі на обов'язкове страхування майна підприємств, що належить до складу основних виробничих фондів, а також окремих категорій працівників, зайнятих у виробництві відповідних видів продукції (робіт, послуг) безпосередньо на роботах з підвищеною небезпекою для життя та здоров'я;
сплата відсотків за короткотермінові кредити і позички банків, одержання яких пов'язане з поточною виробничою діяльністю, крім відсотків за простроченими та відстроченими кредитами та позичками, отриманими на покриття нестачі власних оборотних коштів і на придбання основних засобів і нематеріальних активів;
витрати на відряджання працівників за нормами, встановленими законодавством;
плата стороннім підприємствам за пожежну і сторожову охорону;
витрати на організований набір працівників, підйомні;
обов'язкові відрахування за встановленими нормами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг, до Державного інноваційного фонду, позабюджетних фондів фінансування галузевих і міжгалузевих науково-дослідних робіт і заходів щодо освоєння нових технологій і виробництва нових видів продукції, фондів охорони праці, Державного фонду сприяння конверсії;
оплата послуг зв'язку, обчислювальних центрів, банків (відкриття та ведення рахунків, вкладів, здійснення операцій за рахунками, а також поштово-телеграфні й інші витрати, пов'язані з виконанням банками доручень будівельної організації);
оплата за оренду окремих об'єктів основних виробничих фондів у межах норм амортизаційних відрахувань на їх повне відновлення. При цьому плата за оренду нежилих приміщень для забезпечення основної виробничої діяльності до складу затрат включається за ставками, затвердженими місцевими органами державної виконавчої влади;
плата за землі сільськогосподарського призначення, а також зайняті під об'єкти і споруди виробничого призначення;
платежі за викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інших видів шкідливого впливу в межах лімітів;
податок з власників транспортних засобів;
знос нематеріальних активів;
надбавки за пересувний і роз'їзний характер ведення будівельно-монтажних робіт за нормами, встановленими законодавством;
надбавки до тарифної ставки робітників замість добових при відрядженні їх для виконання будівельно-монтажних робіт поза межами пункту розміщення будівельної організації, встановлені законодавством;
додаткові затрати, пов'язані з виконанням робіт вахтовим методом, включаючи транспортні витрати на перевезення працівників від місця знаходження будівельної організації або пункту збору до місця роботи і назад та від місця проживання у вахтовому селищі до місця роботи і назад;
затрати на експлуатацію та утримання вахтового селища, некомпенсовані платою працівників за користування житлом і комунальні послуги;
затрати на перевезення працівників до місця роботи і назад у напрямках, що не обслуговуються пасажирським транспортом загального користування;
затрати на гарантійний ремонт (відрахування в резерв) зданих замовнику об'єктів на протязі гарантійної експлуатації, якщо це передбачено контрактом на будівництво;
вартість виданого спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту, мила, молока і лікувально-профілактичного харчування, у випадках, передбачених законодавством;
затрати на винахідництво і раціоналізацію, включаючи проведення дослідноекспериментальних робіт, виготовлення моделей і зразків за винахідницькими і раціоналізаторськими пропозиціями, що пов'язані з основним виробництвом, організацію виставок, оглядів, конкурсів, виплати авторських винагород, відрахування Товариству винахідників і раціоналізаторів;
представницькі витрати, пов'язані з комерційною діяльністю будівельної організації (відповідно до встановлених норм);
оплата консультаційних та інформаційних послуг, якщо вони пов'язані із основною діяльністю будівельної організації;
затрати на проведення аудиту у випадках, передбачених чинним законодавством;
відрахування структурних підрозділів, що не мають статусу юридичної особи, на утримання працівників апарату управління будівельної організації із статутом підприємства (трест, об'єднання, фірма тощо), до складу якої ці структурні підрозділи належать;
витрати на рекламу в межах встановлених норм;
компенсація за використання особистих автомобілів для службових поїздок в межах встановлених норм;
відрахування в резерв на ремонт основних виробничих фондів.
Склад виробничих витрат за статтями
2.11. До статті "Матеріали" належать затрати на матеріали, будівельні конструкції, деталі, пально-мастильні матеріали, електроенергію, пар, воду та інші матеріальні ресурси, які використовуються безпосередньо в процесі виробництва будівельно-монтажних робіт і придбані у сторонніх підприємств і організацій (по ціні придбання), а також надходять від підсобних виробництв, будівельної організації, що не відокремлені на самостійний баланс (по собівартості).
Крім того, до статті "Матеріали" належать витрати по їх транспортуванню до приоб'єктного складу, а також заготівельно-складські витрати, що включають і основну заробітну плату робітників на виконанні вручну вантажно-розвантажувальних робіт.
В статтю "Матеріали" не входять затрати на матеріали, деталі, електроенергію, пально-мастильні матеріали, що використовуються при експлуатації, технічному обслуговуванні та ремонті будівельних машин і механізмів, а також затрати на матеріали, що пов'язані з обслуговуванням та управлінням виробництва.
Повний перелік затрат, що включаються до статті "Матеріали", наведений в пунктах 2.11.1 - 2.11.3 цього Типового положення.
2.11.1. Затрати на матеріали, конструкції, вироби, деталі для будівельно-монтажних робіт, придбані у сторонніх організацій, (крім тих, що використані у підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс для виготовлення виробів і деталей). До них належать:
матеріали, конструкції, вироби, які складають основу будівельної продукції;
матеріали, вироби, які використовуються для технологічних потреб (крім тих, що використовуються при експлуатації, технічному обслуговуванні та ремонті будівельної техніки та тих, що враховуються по статті "Накладні витрати").
Вартість придбаних матеріалів формується виходячи з цін їх придбання з урахуванням затрат на: доставку до об'єктивного складу; навантажувально-розвантажувальні роботи, заготівельно-складські витрати, включаючи витрати заробітної плати працівників заготівельного апарату.
До заготівельно-складських витрат належать затрати на утримання матеріальних базисних, дільничих складів, відділів, а також націнки контор матеріально-технічного постачання або управлінь виробничо-технологічної комплектації; витрати на пожежу і сторожову охорону матеріальних цінностей; втрати матеріалів в дорозі і на складах в межах встановлених норм природного убутку.
2.11.2. Затрати на виготовлення будівельних конструкцій, виробів у підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на самостійний баланс. Вартість цієї продукції, що використовується у будівельно-монтажних роботах, визначається за собівартістю їх виготовлення з урахуванням транспортних і заготівельно-складських витрат.
2.11.3. Затрати на пально-мастильні матеріали, електроенергію, пар, воду, та інші ресурси, що придбані у сторонніх організацій, (виходячи з цін їх придбання) і використовуються при виконанні будівельно-монтажних робіт для технологічних потреб (крім тих, що використовуються при експлуатації власних і орендованих будівельних машин і механізмів, у підсобних виробництвах, при доставці матеріалів до приоб'єктного складу власним транспортом, та тих, що враховуються в накладних витратах).
2.12. До статті "Основна заробітна плата робітників" належить основна заробітна плата за виконану роботу робітників, (включаючи працівників, які не передбачені штатним розкладом) і лінійного персоналу (при включенні його до складу працівників дільниць (бригад), що зайняті безпосередньо на будівельно-монтажних роботах), нарахована по прийнятим в будівельній організації системам і формам оплати праці, включаючи витрати на оплату праці робітників що здійснюють переміщення вручну будівельних матеріалів, конструкцій і обладнання в межах робочої зони.
2.13. До статті "Експлуатація будівельних машин та механізмів" включаються: основна заробітна плата за виконану роботу робітників, зайнятих управлінням та обслуговуванням власних і орендованих будівельних машин та механізмів; затрати на електроенергію, пально-мастильні матеріали, пар, воду, пов'язані з експлуатацією будівельних машин і механізмів, вартість запасних частин і матеріалів, що використовуються при експлуатації та усіх видах ремонту будівельних машин; амортизаційні відрахування на повне відновлення будівельних машин і механізмів; інші витрати, пов'язані з експлуатацією будівельних машин.
До вказаної статті включаються:
2.13.1. Основна заробітна плата за виконану роботу робітників, що зайняті управлінням, обслуговуванням та ремонтом власних і орендованих будівельних машин і механізмів згідно з формами і системами оплати праці, прийнятими в будівельній організації.
2.13.2. Вартість пально-мастильних матеріалів, електроенергії та інших матеріалів і запасних частин, які використовуються на утримання, експлуатацію та ремонт власної і орендованої будівельної техніки, включаючи затрати на їх доставку до приоб'єктного складу та заготівельно-складські витрати. Якщо в організації створюється резерв на ремонт основних фондів, відрахування до нього належать до цієї статті в частині, що відноситься до вартості будівельних машин і механізмів.
2.13.3. Затрати на перебазування будівельних машин і механізмів з об'єкту на об'єкт, а також на утримання та ремонт рейкових та безрейкових колій.
2.13.4. Амортизаційні відрахування на повне відновлення будівельних машин і механізмів, устаткування ремонтних майстерень, гаражів та інших споруд, обслуговуючих будівельну техніку.
2.13.5. Орендна плата за користування будівельними машинами і механізмами в межах норм амортизації на повне їх відновлення.
2.13.6. Вартість послуг управлінь механізації або інших організацій по наданню будівельній організації в тимчасове користування машин і механізмів для участі в виконанні будівельно-монтажних робіт, включаючи перебазування будівельних машин з об'єкту на об'єкт.
2.13.7. Затрати на перевезення з допомогою будівельних машин матеріалів і будівельних конструкцій в межах будівельного майданчику;
2.13.8. Інші затрати, що пов'язані з експлуатацією будівельної техніки (крім затрат на експлуатацію машин і механізмів, що використовуються на роботах, не належних до складу будівельно-монтажних робіт, а також затрат на експлуатацію машин, зданих в оренду стороннім організаціям).
2.14. В статтю "Накладні витрати" включаються витрати, пов'язані з обслуговуванням та управлінням будівельного виробництва за переліком, згідно додатка.
3. Методика планування собівартості будівельно-монтажних робіт
3.1. Планування собівартості будівельно-монтажних робіт здійснюється будівельною організацією та її структурними підрозділами при розробці річних (поточних) планів на основі укладених із замовниками договорів підряду (контрактів).
Планова собівартість будівельно-монтажних робіт, що виконуються власними силами, може бути визначена із застосуванням техніко-економічних розрахунків, що визначають величину витрат для виконання робіт в обумовлені договорами строки. Техніко-економічні розрахунки проводяться, як правило, виходячи із фізичних обсягів по видах робіт, конструктивних елементах, об'єктах і їх вартості, що визначаються на основі проектно-кошторисної документації і договірних цін. При цьому в розрахунках враховуються конкретні умови роботи будівельної організації, технологічні і організаційні умови, передбачені проектами організації будівництва і проектами виробництва робіт, результати аналізу рівня затрат в минулому році, можливості інтенсифікації ефективності будівельного виробництва.
3.2. Порядок і методи планування собівартості будівельно-монтажних робіт будівельні організації встановлюють самостійно, виходячи з умов своєї діяльності. При цьому планова собівартість будівельно-монтажних робіт може визначатись як по окремих об'єктах, так і по будівельній організації в цілому.
Планова собівартість по окремих об'єктах і організації в цілому може бути визначена техніко-економічними розрахунками по статтях або елементах затрат, виходячи з проектно-кошторисної документації, аналізу затрат за попередні звітні періоди та плану заходів підвищення технічного і організаційного рівня виробництва.
3.2.1. Затрати на виробництво будівельно-монтажних робіт по статті "Матеріали" можуть бути визначені виходячи з потреби в матеріальних ресурсах та їх вартості, включаючи витрати по транспортуванню до приоб'єктних складів та заготівельно-складські витрати.
3.2.2. Затрати на виробництво будівельно-монтажних робіт по статті "Основна заробітна плата робітників" по окремих об'єктах може бути визначена виходячи з кошторисної документації і діючих в організації систем оплати праці, або в калькуляцій затрат праці і заробітної плати. В цілому по будівельній організації затрати по даній статті можуть бути визначені виходячи з коштів, передбачених у плані з праці.
3.2.3. Затрати на виробництво будівельно-монтажних робіт по статті "Експлуатація будівельних машин і механізмів" можуть бути визначені виходячи з проектної (планової) потреби в їх роботі у машино-змінах (машино-годинах) і планової калькуляції вартості машино-змін (машино-годин).
3.2.4. Затрати по статті "Накладні витрати" слід визначати на підставі кошторисів цих витрат на плановий період в цілому по будівельній організації, а розподіл їх між об'єктами здійснювати за діючою в організації методологією.
3.3. Поряд з розрахунком планової собівартості будівельно-монтажних робіт за статтями витрат може застосовуватися планування за елементами. Його доцільно здійснювати в цілому по структурному підрозділу шляхом укрупнених економічних розрахунків із застосуванням планово-розрахункових нормативів затрат.
Для розробки планово-розрахункових нормативів затрат в структурних підрозділах слід використовувати матеріали аналізу фактичних затрат за попередні періоди, накопичувати і аналізувати їх.
3.4. Для розрахунку планової собівартості (по об'єкту чи організації в цілому) складають планові калькуляції, в яких затрати формуються на плановий обсяг робіт за договірними цінами з урахуванням зменшення витрат за рахунок заходів по підвищенню технічного і організаційного рівня будівельного виробництва.
При цьому формування програми робіт проводиться виходячи з укладених контрактів (договорів) на будівництво окремих об'єктів, а також з орієнтацією на перспективне збільшення обсягів робіт, виходячи з протоколів про наміри, укладених з окремими замовниками.
Зважаючи на те, що програма робіт на протязі року може змінюватися, планова собівартість в таких випадках також підлягає відповідному періодичному уточненню. Розрахунки планової собівартості підлягають уточненню також в разі зміни договірних цін на матеріальні ресурси або при індексації заробітної плати.
Планова собівартість будівельно-монтажних робіт по будівельній організації (структурному підрозділу) в цілому повинна бути не вищою за собівартість, передбачену договірними цінами на плановий обсяг робіт (різниця між вартістю робіт і кошторисним прибутком у них закладеним) і величиною зменшення витрат в результаті здійснення заходів підвищення технічного і організаційного рівня виробництва.
3.5. Для оцінки рівня і динаміки собівартості будівельно-монтажних робіт визначаються затрати на 1 крб. (млн. крб.) будівельно-монтажних робіт шляхом ділення загальної суми планової (фактичної) собівартості будівельно-монтажних робіт на відповідний обсяг робіт, що виконуються власними силами будівельної організації по їх вартості, врахованої в договірних цінах.
Рентабельність виробництва будівельно-монтажних робіт обчислюється шляхом ділення прибутку від їх реалізації на відповідну собівартість.
4. Облік витрат на будівельно-монтажні роботи
4.1. Облік затрат будівельної організації повинен забезпечити визначення собівартості робіт, виконаних в основному виробництві (будівельно-монтажні роботи), а також виробленої продукції та наданих послуг підсобними виробництвами, не відокремленими на самостійний баланс.
Облік собівартості будівельно-монтажних робіт полягає у своєчасному, повному і достовірному відображенні фактичних витрат, пов'язаних з виробництвом і здачею будівельно-монтажних робіт замовнику, визначенні фактичних фінансових результатів, виявленні, відхилень від норм і планової собівартості.
Структурні підрозділи будівельної організації облік витрат здійснюють відповідно до цього Типового положення.
4.2. Організація обліку витрат передбачає:
єдиний підхід до відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій, пов'язаних з витратами;
розробку облікової номенклатури об'єктів калькулювання;
застосування типових форм первинних документів.
4.3. Облік затрат на виробництво будівельно-монтажних робіт залежно від видів об'єктів обліку може бути організований за замовленнями або за методом накопичування затрат за певний період часу із застосуванням елементів нормативного методу обліку і контролю за економним і раціональним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.
Основним методом обліку затрат на виробництво будівельно-монтажних робіт є облік за замовленнями, при якому замовлення відкривається на кожний об'єкт будівництва (вид робіт), відповідно до підрядного договору (контракту) і облік затрат по цьому замовленню ведеться наростаючим підсумком до закінчення його виконання.
4.4. Облік затрат на виробництво будівельно-монтажних робіт здійснюється по кожному об'єкту калькулювання, що визначаються будівельною організацією виходячи із її технологічного спрямування - окремі об'єкти, види робіт тощо.
4.5. Регістром обліку виконаних обсягів будівельно-монтажних робіт в натуральній і вартісній формі є журнал обліку виконаних робіт, дані якого використовуються для складання звітності про виконання будівельно-монтажних робіт, використання основних матеріалів, контролю за обсягом робіт, виконання будівельними машинами та автотранспортом, а також для нарахування заробітної плати робітникам.
4.6. Облік витрат на виробництво будівельно-монтажних робіт ведеться на рахунку 20 "Основне виробництво" безпосередньо в журналі-ордері N 10-С, в якому об'єднаний аналітичний і синтетичний облік витрат, а також відображається вартість робіт, виконаних власними силами і вартість робіт, прийнятих від субпідрядних організацій. На рахунку 20 в журналі-ордері N 10-С затрати групуються відповідно до визначених об'єктів калькулювання.
4.7. Фактичні витрати на будівельно-монтажні роботи групуються в обліку за статтями витрат. Прямі затрати (матеріали, основна заробітна плата робітників; витрати на утримання та експлуатацію будівельних машин і механізмів) щомісячно визначаються по окремих об'єктах калькулювання за прямими ознаками на основі первинних облікових документів. Вся первинна документація складається з обов'язковим кодуванням, що забезпечує облік в розрізі статей витрат, а також в розрізі об'єктів калькулювання. Первинні документи складаються на момент здійснення операцій, а якщо це неможливо - безпосередньо після закінчення операції.
4.8. Вартість використаних матеріалів включається в собівартість будівельно-монтажних робіт з кредиту рахунку 05 "Матеріали", вартість продукції підсобних виробництв - з кредиту рахунку 23 "Допоміжні виробництва", а вартість послуг виробничого характеру, одержаних від сторонніх організацій, - з кредиту рахунку 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками".
Будівельна організація при визначенні вартості матеріалів, що використані при здійсненні будівельно-монтажних робіт, може застосовувати різні методи, серед яких найбільш поширеним є метод оцінки за планово-розрахунковими цінами ("франко-приоб'єктний склад") з окремим обліком відхилень фактичної вартості матеріалів від їх вартості за планово-розрахунковими цінами.
Фактичні витрати матеріалів на виконані будівельні роботи по об'єктах обліку відображаються у облікових регістрах на підставі матеріальних звітів або зворотних відомостей.
4.9. Затрати на утримання та експлуатацію власних і орендованих машин і механізмів в будівельній організації відображаються на рахунку 24 "Затрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання" за їх видами чи групами і відносяться на затрати по окремих об'єктах калькулювання за прямою ознакою на підставі первинних документів.
Орендна плата, а також плата за послуги, що пов'язані з виробництвом будівельно-монтажних робіт, відображаються у собівартості цих робіт у статті "Затрати на експлуатацію будівельних машин і механізмів" і відповідно у елементах "Інші витрати" і "Матеріальні затрати".
Витрати на плату праці робітників, зайнятих управлінням та обслуговуванням машин, відрахування у резерв на оплату відпусток, затрати на паливо, електроенергію, а також допоміжні експлуатаційні матеріали, утримання рейкових і безрейкових колій, амортизаційні відрахування, витрати на ремонт та орендна плата за машини відносяться на собівартість утримання груп машин за прямою ознакою.
4.10. Витрати на оплату праці включається в собівартість будівельно-монтажних робіт з кредиту рахунку 70 "Розрахунки з оплати праці" і відносяться на затрати по окремих об'єктах калькулювання за прямою ознакою на підставі документів, що визначають затрати праці. Якщо неможливо віднести окремі види надбавок, доплат, заохочувальних і компенсуючих виплат за прямою ознакою, розподіл їх по об'єктах відбувається пропорційно сумам заробітної плати без цих надбавок, доплат і компенсуючих виплат або іншими методами, що застосовуються у будівельній організації.
4.11. Затрати, які включаються в статтю "Накладні витрати", визначаються по будівельній організації в цілому і відносяться з кредиту рахунку 26 "Загальногосподарські витрати" в дебет рахунку 20 "Основне виробництво".
Накладні витрати підлягають розподілу по об'єктах калькулювання із застосуванням способів, що забезпечують найбільш точне їх визначення виходячи із специфіки виконуваних робіт: пропорційно прямим затратам, обсягам виконаних власними силами підрядних робіт, основній заробітній платі робітників, відпрацьованого будівельними машинами і механізмами часу тощо.
4.12. Виробничі затрати включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт того звітного періоду, до якого вони належать, незалежно від часу оплати - попередньої або наступної. Непродуктивні витрати і втрати відображаються в обліку того звітного періоду, в якому вони виявлені.
Якщо у будівельній організації створюється резерв для оплати відпусток, виплати винагород за вислугу років, то у витрати виробництва включаються щомісячні відрахування на створення такого резерву з віднесенням їх до статей "Основна заробітна плата" чи "Накладні витрати", відповідно до категорій персоналу.
4.13. Втрати від браку в будівельних організаціях відображаються на рахунку 28 "Брак у виробництві" окремо по браку, що виник при виробництві будівельномонтажних робіт, і браку, що виник у підсобних виробництвах, не відокремлених на самостійний баланс. Цей облік здійснюється по окремих об'єктах будівництва і по видах підсобних виробництв.
До втрат від браку у виробництві будівельно-монтажних робіт відносяться затрати на переробку неякісно виконаних робіт з вини будівельної організації, а також затрати по усуненню пошкоджень у раніше зведених конструкціях, що припущено при подальшому виконанні робіт.
Затрати по усуненню дефектів в будівництві, що виникли з вини замовника і ним оплачені, не відносяться до втрат від браку.
В затратах на виправлення браку, припущеного при виробництві будівельно-монтажних робіт, включається вартість додатково витрачених матеріалів, витрати на оплату праці, на експлуатацію будівельних машин і механізмів, а також частина накладних витрат.
До собівартості будівельно-монтажних робіт відносяться тільки затрати, пов'язані з технічно неминучим браком.
4.14. Резерв на покриття передбачених витрат на гарантійний ремонт підлягає обов'язковій інвентаризації в кінці року.
4.15. До завершеного будівельного виробництва відносяться незакінчені об'єкти (будівельно-монтажних роботи), що є об'єктами обліку і які не прийняті замовником.
Незавершене виробництво складається із затрат на виробництво будівельно-монтажних робіт, що виконуються власними силами, а також із вартості робіт субпідрядних організацій, прийнятих і оплачених генеральним підрядчиком.
Фактична собівартість будівельно-монтажних робіт, виконуваних власними силами, що відносяться до незавершеного виробництва, обліковується на окремому субрахунку рахунку 20 "Основне виробництво".
Виконані субпідрядними організаціями роботи, прийняті і оплачені генеральним підрядчиком, підлягають обліку по договірній ціні до їх здачі генпідрядчиком замовнику на спеціальному субрахунку рахунку 20 "Основне виробництво" і не відносяться до собівартості робіт генпідрядчика.
4.16. Резерв на спорудження тимчасових (титульних) будов і споруд може створюватись будівельною організацією за умови включення в кошторис на будівництво об'єктів коштів на їх спорудження. Відрахування, що визначаються виходячи з очікуваної вартості будівництва таких об'єктів, здійснюються щомісяця шляхом включення їх у склад накладних витрат. Облік коштів у резерві проводиться в розрізі об'єктів, що очікуються до будівництва.
Облік витрат на спорудження тимчасових (титульних) будов і споруд здійснюється будівельною організацією на рахунку N 30 "Некапітальні роботи" окремо по кожному з таких об'єктів у порядку, встановленому для обліку по будівельно-монтажних роботах.
По завершенні будівництва та введенні тимчасових (титульних) будов і споруд в експлуатацію затрати на їх будівництво, що віднесені на рахунок "Некапітальні роботи", списуються:
по будовах і спорудах, що відносяться до основних засобів, - у дебет рахунку "Основні засоби". Одночасно на повну вартість цих будов і споруд нараховується знос, що відображається по кредиту рахунку "Знос основних засобів" у кореспонденції з рахунком "Резерви майбутніх витрат та платежів";
по спорудах, що не відносяться до основних фондів, - у дебет рахунку "Малоцінні та швидкозношувальні предмети". Одночасно на повну вартість цих споруд нараховується знос, що відображається по кредиту рахунка "Знос малоцінних і швидкозношувальних предметів" в кореспонденції з рахунком "Резерви майбутніх витрат та платежів".
В разі недостатності коштів створеного на зазначені цілі резерву він донараховується з віднесенням витрат у необхідних випадках на рахунок "Витрати майбутніх періодів". В разі надлишків коштів резерву по даному об'єкту надлишкова сума його сторнується.
Додаток
до Типового положення з планування,
обліку і калькулювання собівартості
будівельно-монтажних робіт
Перелік затрат, що належать до статті "Накладні витрати"
1. Адміністративно-господарські витрати
1.1. Основна заробітна плата за виконувану роботу, та інші виплати, надбавки і доплати, передбачені законодавством про працю, які належать до основної заробітної плати:
працівників апарату управління будівельної організації та її структурних підрозділів (керівників, спеціалістів, службовців);
лінійного персоналу (старших виконавців робіт, начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів, механіків будівельних дільниць);
робітників, які здійснюють господарське обслуговування (телефоністів, телеграфістів, радіооператорів, операторів зв'язку, операторів електронно-обчислювальних машин, двірників, прибиральниць, гардеробників, кур'єрів).
1.2. Відрахування від заробітної плати, передбаченої в п. 1.1 за встановленими законодавством нормами на державне соціальне страхування, фінансування заходів щодо реалізації Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи", до державного фонду сприяння зайнятості населення.
1.3. Поштово-телеграфні витрати, в тому числі: на утримання та експлуатацію телефонних станцій, комутаторів, телетайпів, установок, диспетчерського радіо- та інших видів зв'язку, що використовуються для керування та знаходяться на балансі організації; витрати на оренду зазначених засобів зв'язку або на оплату відповідних послуг, що надаються іншими організаціями.
1.4. Витрати на утримання та експлуатацію лічильно-обчислювальної техніки, що знаходиться на балансі організації, а також витрати на оплату обчислювальних робіт, що виконуються сторонніми організаціями.
1.5. Витрати на друкарські роботи, утримання та експлуатацію машинописної, множувальної та іншої оргтехніки.
1.6. Витрати на утримання та експлуатацію будинків, споруд, приміщень, що зайняті та використовуються працівниками апарату управління (опалення, освітлення, енергопостачання, водопостачання, каналізація і утримання в чистоті).
1.7. Витрати на придбання канцелярського приладдя, бланків обліку, звітності та їх палітуру, витрати на передплату періодичних видань, на придбання технічної літератури, що мають загальний або спеціалізований до галузі характер.