ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 667 від 12.04.2002 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 травня 2002 р. за N 414/6702 |
Про затвердження Положення про порядок реструктуризації підприємств
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 1368 від 04.08.2003 )
Відповідно до розділів III та IV Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації",
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок реструктуризації підприємств, що додається.
2. Начальнику Управління передприватизаційної підготовки підприємств та реструктуризації господарських товариств В.Путівському:
2.1. Забезпечити в п'ятиденний термін з дня затвердження цього наказу його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
2.2. Забезпечити в десятиденний термін з дня державної реєстрації подання цього наказу до "Державного інформаційного бюлетеня про приватизацію" для опублікування.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Фонду державного майна України від 21.08.2000 N 1741 "Про затвердження Положення про порядок реструктуризації підприємств", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.09.2000 за N 582/4803 (із змінами та доповненнями).
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду В.Васильєва.
Голова Фонду | О.Бондар |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду державного
майна України
12.04.2002 N 667
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 травня 2002 р.
за N 414/6702
Положення про порядок реструктуризації підприємств
1. Загальні положення
1.1. Положення про порядок реструктуризації підприємств (далі - Положення) розроблено відповідно до Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації".
Це Положення встановлює порядок реструктуризації об'єктів приватизації груп В і Г, яка проводиться відповідно до чинного законодавства за рішенням Фонду державного майна України (далі - ФДМУ).
Рішення про реструктуризацію підприємства затверджується наказом ФДМУ.
Рішення про реструктуризацію підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, приймається за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цього Положення реструктуризація підприємства - це здійснення комплексу організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на підвищення інвестиційної привабливості об'єкта приватизації, збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищення ефективності виробництва.
Реструктуризація підприємства здійснюється з дотриманням вимог нормативних актів, які є чинними на момент її проведення, а також з урахуванням Методичних вказівок щодо проведення реструктуризації державних підприємств, затверджених наказом Міністерства економіки України від 23.01.98 N 9, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23.03.98 за N 187/2627.
Порядок реструктуризації підприємств передбачає:
прийняття рішення про реструктуризацію підприємства;
створення комісії з реструктуризації підприємства;
розроблення та впровадження проекту реструктуризації підприємства.
1.2. До сфери дії цього Положення належать такі підприємства:
державні підприємства, функції з управління майном яких у зв'язку з прийнятим рішенням про приватизацію належать державним органам приватизації (далі - ДОП);
відкриті акціонерні товариства (далі - ВАТ), які створені в процесі корпоратизації або приватизації державного майна, 100 відсотків акцій яких належать державі;
ВАТ, акції яких частково продані та пакет акцій яких розміром не менше 25 відсотків від їх статутного фонду плюс одна акція перебуває в державній власності.
Дія цього Положення не поширюється на ВАТ, які не підлягають приватизації згідно з Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації".
1.3. У зв'язку з проведенням робіт з реструктуризації ДОП може прийняти рішення:
а) про тимчасове припинення роботи комісії з приватизації;
б) про внесення змін до Плану розміщення акцій ВАТ у частині перенесення терміну їх розміщення;
в) про продовження терміну розробки проекту реструктуризації.
1.4. Процес реструктуризації підприємства починається з моменту прийняття ФДМУ рішення про його реструктуризацію і вважається завершеним після затвердження звіту про виконання заходів з реструктуризації керівником державного підприємства, загальними зборами товариства або Комісією з питань прийняття рішень, які належать до компетенції вищого органу ВАТ, якщо 100 відсотків акцій товариства належать державі.
1.5. Робота комісії з приватизації майна державного підприємства, продаж акцій ВАТ поновлюється після виконання заходів з їх реструктуризації або прийняття рішення про припинення реструктуризації державного підприємства або ВАТ.
За рішенням ДОП робота комісії з приватизації державного підприємства, продаж акцій ВАТ можуть бути поновлені до завершення процесу його реструктуризації.
2. Прийняття рішення про реструктуризацію підприємства
2.1. Ініціаторами прийняття рішення про реструктуризацію можуть бути:
а) стосовно підприємств, зазначених у другому абзаці пункту 1.2:
орган виконавчої влади, до сфери управління якого належало підприємство до прийняття рішення про приватизацію;
комісія з приватизації цього підприємства;
б) стосовно ВАТ, зазначених у третьому абзаці пункту 1.2:
засновники товариств (міністерства, інші органи виконавчої влади, ДОП);
правління товариства за погодженням зі спостережною радою;
уповноважена особа, яка виконує функції з управління державними корпоративними правами;
в) стосовно ВАТ, зазначених у четвертому абзаці пункту 1.2:
правління товариства за погодженням зі спостережною радою;
уповноважена особа, яка виконує функції з управління державними корпоративними правами;
ДОП.
2.2. ФДМУ приймає рішення про реструктуризацію підприємства на підставі аналізу фінансового стану підприємства, його організаційної структури, ринків збуту товарів (робіт, послуг), які випускаються (надаються) підприємством.
2.3. Для розгляду питання про прийняття ФДМУ рішення про реструктуризацію ініціатор подає до ФДМУ відповідне звернення.
До звернення додаються:
протоколи (витяги з протоколів) засідань правління та спостережної ради ВАТ з пропозицією щодо проведення реструктуризації підприємства;
інформація про стан приватизації підприємства;
аналіз організаційної структури підприємства;
аналіз ринків збуту товарів (робіт, послуг), які випускаються (надаються) підприємством;
інформацію про фінансовий стан підприємства;
пропозиції щодо змісту заходів з реструктуризації;
техніко-економічне обґрунтування доцільності проведення реструктуризації підприємства.
2.4. У ході розгляду поданих до ФДМУ матеріалів та підготовки рішення про реструктуризацію підприємства проводяться:
аналіз фінансового стану підприємства, проведений відповідно до Положення про порядок здійснення аналізу фінансового стану підприємств, що підлягають приватизації, який затверджено спільним наказом Міністерства фінансів України та Фонду державного майна України від 26.01.2001 N 49/121 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2001 за N 121/5312;
аналіз стану підприємства та підготовка висновків про доцільність проведення його реструктуризації;
підготовка, подання до Кабінету Міністрів України матеріалів для погодження прийняття ФДМУ рішення про реструктуризацію підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави;
підготовка та подання керівництву ФДМУ на затвердження проекту наказу щодо рішення про реструктуризацію підприємства.
2.5. Підготовка висновків про доцільність проведення реструктуризації державного підприємства, щодо якого прийнято рішення про приватизацію, проводиться за результатами розгляду пропозицій комісії з приватизації та матеріалів, зазначених у пункті 2.4 цього Положення.
До комісії з приватизації майна державного підприємства ініціатором подаються пропозиції щодо змісту заходів з реструктуризації. Комісія з приватизації підприємства протягом п'ятнадцяти днів розглядає пропозиції щодо змісту заходів з реструктуризації, готує та подає до ФДМУ висновки стосовно доцільності реструктуризації державного підприємства.
2.6. Термін підготовки висновків про доцільність реструктуризації підприємства не повинен перевищувати одного місяця.
Проект наказу щодо прийняття рішення про реструктуризацію підприємства розробляється на підставі висновків про доцільність її проведення та подається на затвердження у триденний термін.
Якщо проведення реструктуризації визнано недоцільним, то ФДМУ письмово інформує про це її ініціаторів.
2.7. ФДМУ за власною ініціативою або за поданням іншого ДОП може прийняти рішення про реструктуризацію ВАТ, спроби продажу акцій якого на конкурентних засадах були безрезультатними.
2.8. Накази щодо прийняття рішення про реструктуризацію підприємств підписуються заступником Голови ФДМУ, на якого покладено функції з координації робіт з реструктуризації підприємств.
Накази щодо прийняття рішення про реструктуризацію підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, підписуються Головою ФДМУ.
2.9. Інформація щодо прийняття рішення про реструктуризацію підприємства підлягає опублікуванню в офіційному друкованому органі ФДМУ не пізніше п'ятнадцяти діб з дня видання відповідного наказу.
3. Створення комісії з реструктуризації підприємства
3.1. Комісія з реструктуризації підприємства (далі - Комісія) - це тимчасово діючий орган, що створюється для вирішення питань, пов'язаних з проведенням реструктуризації підприємств відповідно до її повноважень, визначених цим Положенням.
3.2. Основними завданнями Комісії є:
визначення напрямків та змісту заходів з реструктуризації підприємства;
розробка проекту реструктуризації з метою забезпечення сприятливих умов для виходу підприємства з кризового стану, поліпшення його фінансово-економічного стану, підвищення інвестиційної привабливості підприємства шляхом ефективного використання майна, вдосконалення його організаційної структури та управління підприємством.
3.3. Відповідно до покладених на Комісію завдань вона здійснює такі функції:
розглядає пропозиції органів управління підприємства, а також потенційних інвесторів щодо плану заходів з реструктуризації підприємства, в тому числі щодо його реорганізації та схвалює цей план;
разом з керівництвом державного підприємства або правлінням ВАТ організовує розробку Проекту реструктуризації підприємства (далі - Проект), розглядає його на своєму засіданні, приймає рішення про внесення змін і доповнень до нього та схвалює його;
погоджує підготовлені керівництвом державного підприємства або правлінням та спостережною радою ВАТ пропозиції щодо списання, продажу, консервації, передачі в оренду, комунальну власність майна підприємства, а також пропозиції щодо майна підприємства, на базі якого доцільно створити в процесі реструктуризації підприємства нові юридичні особи (господарські товариства та дочірні підприємства);
розглядає та погоджує бізнес-плани нових юридичних осіб на базі майна підприємства, створення яких передбачено Проектом;
здійснює контроль за провадженням заходів з реструктуризації підприємства;
розглядає пропозиції органів управління ВАТ про перенесення термінів продажу акцій та подає до ДОП проекти відповідних рішень;
у разі необхідності розробляє та подає:
проекти рішень Кабінету Міністрів України щодо вирішення питань з реструктуризації підприємства - керівництву ФДМУ;
проекти рішень ФДМУ щодо вирішення питань з реструктуризації підприємства та термінів її проведення - керівництву ДОП.
3.4. Основними принципами роботи Комісії є:
дотримання вимог законодавства;
колегіальність прийняття рішень;
обґрунтованість прийняття рішень.
3.5. Комісія створюється наказом ФДМУ чи ДОП за дорученням ФДМУ протягом п'ятнадцяти діб від дня прийняття рішення про реструктуризацію підприємства.
3.6. До складу Комісії разом з представниками ДОП можуть бути включені представники таких органів:
Антимонопольного комітету України або його територіального відділення (для підприємств, які займають монопольне становище на відповідному ринку товарів або послуг);
місцевого органу виконавчої влади;
галузевого міністерства, інших центральних органів виконавчої влади, в тому числі зі спеціальним статусом;
адміністрації державного підприємства або правління ВАТ;
спостережної ради ВАТ;
органу, що представляє інтереси трудового колективу підприємства (профспілкового комітету чи ради трудового колективу).
ДОП організовує формування складу Комісії, для чого письмово інформує зазначені органи про прийняття рішення про реструктуризацію підприємства та подає запити до них щодо кандидатур членів Комісії.
3.7. У роботі Комісії можуть брати участь з правом дорадчого голосу народні депутати України.
На її засідання можуть бути запрошені представники потенційних інвесторів, кредиторів.
3.8. Формування складу Комісії здійснюється на підставі поданих пропозицій щодо кандидатур членів Комісії.
Наказом ДОП про створення Комісії затверджується її персональний склад: голова та члени Комісії, в тому числі її секретар, а також установлюється термін розробки та подання Комісією до ДОП Проекту, який не повинен перевищувати трьох місяців. Головою Комісії призначається представник ДОП.
Строк розробки проекту в разі потреби, яка визначається комісією, може бути продовжений наказом ДОП, яким створено Комісію.
3.9. Комісія має такі повноваження:
отримувати документи, статистичну та іншу інформацію про діяльність підприємства, необхідні для здійснення покладених на неї функцій;
подавати до ДОП пропозиції щодо тимчасового припинення роботи комісії з приватизації державного майна, внесення змін до Плану розміщення акцій в частині перенесення терміну їх розміщення у зв'язку з проведенням робіт з реструктуризації підприємства. Тимчасове припинення роботи комісії з приватизації майна державного підприємства, внесення змін до Плану розміщення акцій ВАТ в частині перенесення терміну їх розміщення здійснюється ДОП після затвердження Проекту;
подавати до ФДМУ пропозиції щодо залучення до робіт, пов'язаних з реструктуризацією підприємства, експертів, відібраних на конкурсі на підставі вимог Положення про конкурсний відбір експертів, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 12.02.97 N 152 (із змінами та доповненнями) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.97 за N 79/1883, оплату послуг яких передбачається здійснювати за рахунок коштів, передбачених Державною програмою приватизації на виконання робіт, пов'язаних з реструктуризацію;
схвалювати або відхиляти подані на її розгляд матеріали і пропонувати зміни та доповнення до них;
готувати та подавати до ФДМУ пропозиції про припинення реструктуризації підприємства;
подавати до ФДМУ проекти відповідних наказів, постанов чи розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо вирішення питань реструктуризації підприємства, а також інші пропозиції стосовно забезпечення проведення реструктуризації, у тому числі щодо внесення змін та доповнень до затвердженого Проекту.
3.10. Формою роботи Комісії є засідання, які проводяться в міру потреби. Дата проведення засідання визначається головою Комісії.
Члени Комісії зобов'язані виконувати прийняті Комісією рішення та доручення голови Комісії.
3.11. Рішення Комісії приймаються на засіданнях за результатами голосування простою більшістю голосів.
У разі однакової кількості голосів при голосуванні приймається рішення, за яке проголосував голова Комісії.
Рішення Комісії є правомірними за умови присутності на засіданні не менш як 2/3 її членів.
Рішення, прийняті на засіданні Комісії, оформляються протоколом, який підписується головою та секретарем Комісії протягом двох днів після засідання Комісії.
3.12. Для забезпечення роботи Комісії її голова в межах своєї компетенції:
скликає засідання Комісії;
організовує підготовку матеріалів на розгляд Комісії;
організовує роботу Комісії;
представляє Комісію у відносинах з іншими органами та організаціями.
4. Розробка та впровадження проекту реструктуризації підприємства
4.1. Комісія разом з керівництвом державного підприємства або правлінням ВАТ організовує та забезпечує розробку і погодження із зацікавленими органами проекту реструктуризації підприємства в термін, що не перевищує трьох місяців від дня її створення.
4.2. Проект реструктуризації включає такі розділи:
загальні положення:
аналіз фінансового стану підприємства;
аналіз організаційної структури підприємства;
аналіз ринків збуту товарів (робіт, послуг), які випускаються (надаються) підприємством;
заходи з реструктуризації підприємств;
прогноз соціально-економічних наслідків реструктуризації.
Проект може також включати розділ з реорганізації ВАТ, який повинен містити обґрунтування доцільності її проведення та відповідний бізнес-план.
До Проекту додаються:
план заходів з реструктуризації підприємства;
переліки майна підприємства, яке підлягає:
списанню, продажу, консервації, передачі в оренду, комунальну власність;
переліки майна підприємства, на базі якого доцільно створити в процесі реструктуризації нові юридичні особи (господарські товариства та дочірні підприємства), філії, представництва;
бізнес-плани створення нових юридичних осіб.
4.3. Зазначені в абзаці одинадцятому пункту 4.2 цього Положення переліки майна розробляються правлінням ВАТ або адміністрацією державного підприємства та схвалюються Комісією. До подання цих переліків на схвалення Комісії вони повинні бути погоджені зі спостережною радою ВАТ та органом, що представляє інтереси трудового колективу підприємства (профспілковий комітет чи рада трудового колективу), або комісією з приватизації майна державного підприємства.
4.4. У разі здійснення заходів з реорганізації підприємства до Проекту додаються розподільчі баланси за останній звітний період. Підготовка розподільчого балансу підприємства передбачає складання розподільчого пакета документів фінансової звітності підприємства за формою та в обсягах, що визначені Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
4.5. У разі потреби, яка визначається Комісією, Проект перед поданням його на затвердження погоджується з галузевим міністерством, місцевим органом виконавчої влади, з іншими центральними органами виконавчої влади, а також повинен бути розглянутий органом, що представляє інтереси трудового колективу підприємства (профспілковим комітетом чи радою трудового колективу).
4.6. Проект реструктуризації державного підприємства затверджується наказом ДОП.
4.7. Проект реструктуризації ВАТ, функції з управління 100 відсотками акцій якого належать ДОП, затверджується у встановленому ФДМУ порядку.
4.8. Проект реструктуризації ВАТ, акції якого частково продано, затверджується вищим органом ВАТ (загальними зборами акціонерів) у встановленому статутом товариства порядку.
Якщо затвердження Проекту належить до компетенції вищого органу ВАТ, то ДОП ініціює у порядку, встановленому ФДМУ, розгляд питання щодо затвердження проекту реструктуризації на позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ.
4.9. З метою впровадження Проекту протягом п'яти днів від дня його затвердження керівник державного підприємства (голова правління ВАТ) видає наказ про організацію проведення реструктуризації підприємства, у якому повинні бути визначені терміни виконання кожного заходу та особи, відповідальні за їх виконання. Загальний термін упровадження Проекту визначається планом заходів з реструктуризації підприємства, але не повинен перевищувати одного року від дати затвердження цього Проекту.
( Абзац перший пункту 4.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 1368 від 04.08.2003 )
За обґрунтованою пропозицією правління ВАТ, погодженою зі спостережною радою ВАТ, Комісія може прийняти рішення про перенесення строку виконання окремих заходів з реструктуризації підприємства.
( Абзац другий пункту 4.9 в редакції Наказу Фонду державного майна N 1368 від 04.08.2003 )
4.10. У разі потреби, яка обґрунтовується правлінням ВАТ (за погодженням зі спостережною радою) або адміністрацією державного підприємства, на розгляд Комісії може бути внесено питання про необхідність здійснення до затвердження Проекту продажу майна підприємства, продажу та передачі об'єктів соціальної сфери відповідно до повноважень, визначених статутом підприємства та чинним законодавством.
Ці дії стосовно майна підприємства можуть бути схвалені Комісією до затвердження Проекту.
Склад майна та об'єктів, які підлягають продажу, передачі визначається відповідними переліками. Ці переліки розробляються відповідно до вимог пункту 4.3 цього Положення та повинні бути підписані головою правління ВАТ (директором державного підприємства) та головним бухгалтером.
4.11. Проект реструктуризації вважається впровадженим від дня затвердження звіту про виконання плану заходів з реструктуризації, передбачених цим Проектом, керівником державного підприємства або головою правління ВАТ, а також загальними зборами товариства або Комісією з питань прийняття рішень, які належать до компетенції вищого органу ВАТ, якщо 100 відсотків акцій товариства належать державі.
Звіт подається до ДОП, яким створено Комісію.
5. Контроль за проведенням реструктуризації підприємств
5.1. Контроль за проведенням реструктуризації підприємства здійснює Комісія.
5.2. Правління ВАТ (адміністрація державного підприємства) готує та подає ДОП інформацію про виконання заходів, передбачених Проектом, не пізніше десяти днів після закінчення кожного кварталу.
5.3. ДОП протягом п'яти днів від дня отримання інформації правління ВАТ (адміністрації державного підприємства) про виконання усіх заходів, передбачених Проектом, видає наказ про припинення роботи Комісії.
6. Фінансове забезпечення
Фінансування заходів з реструктуризації підприємства може здійснюватися за рахунок:
підприємства, щодо якого прийнято рішення про реструктуризацію;
потенційних інвесторів;
видатків на фінансування приватизації, передбачених чинним законодавством.
7. Порядок оплати послуг незалежних консультантів та суб'єктів оціночної діяльності, залучених до роботи, пов'язаної з підготовкою проектів реструктуризації
7.1. Ініціатором залучення незалежних консультантів, експертів та суб'єктів оціночної діяльності до роботи, пов'язаної з підготовкою проектів реструктуризації, є голова правління ВАТ або керівник державного підприємства, які звертаються до Фонду державного майна України з пропозицією провести конкурс з метою визначення експерта на підставі вимог Положення про конкурсний відбір експертів, затвердженого наказом ФДМУ від 12.02.97 N 152 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.97 за N 79/1883.
У разі потреби Комісія може розглянути питання щодо залучення незалежних консультантів та суб'єктів оціночної діяльності до роботи, пов'язаної з підготовкою Проекту, і подати пропозиції до ФДМУ. До пропозицій додаються протокол засідання Комісії з питання щодо необхідності залучення незалежного консультанта або суб'єкта оціночної діяльності до роботи, пов'язаної з підготовкою Проекту, та проект договору про виконання відповідних робіт (без визначення умов їх оплати).
7.2. Незалежними консультантами можуть бути юридичні особи, які уклали угоду з ФДМУ відповідно до Положення про умови укладення (переукладення) угоди щодо проведення підготовки об'єктів до приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 22.01.98 N 85 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.02.98 за N 77/2517.
Суб'єктами оціночної діяльності можуть бути фізичні та юридичні особи відповідно до норм, установлених статтею 5 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
7.3. Фінансування витрат на оплату робіт і послуг, зазначених у пункті 7.1 цього Положення, виконаних незалежними консультантами та суб'єктами оціночної діяльності, здійснюється в межах розрахунку витрат коштів, передбачених Державною програмою приватизації на виконання робіт, пов'язаних з реструктуризацією підприємств.
Начальник Управління передприватизаційної підготовки підприємств та реструктуризації господарських товариств | В.Путівський |