• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень

Національний банк України  | Постанова, Положення від 31.08.2001 № 375 | Документ не діє
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 31.08.2001
  • Номер: 375
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 31.08.2001
  • Номер: 375
  • Статус: Документ не діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 375 від 31.08.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 жовтня 2001 р.
за N 906/6097
Про затвердження Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень
Керуючись Законом України "Про Національний банк України" та з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України щодо створення і державної реєстрації банків у відповідність до вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон), Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень (далі - Положення), що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, Положення про порядок створення і реєстрації комерційних банків, затверджене постановою Правління Національного банку України від 21.07.98 N 281 (із змінами) і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 01.09.98 за N 541/2981.
3. Зобов'язати Генеральний департамент банківського нагляду (Андрущенко П.В.) разом з територіальними управліннями Національного банку України в строк до 01.01.2002 забезпечити проведення реєстрації змін до установчих документів банків, що бажають набути статусу спеціалізованого банку.
4. Банкам у строк до 17.01.2003 привести свою організаційну структуру у відповідність до вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" і цього Положення та зареєструвати відповідні зміни до установчих документів у Національному банку України.
5. Акціонерам (учасникам) банку, які володіють істотною участю в банку без письмового дозволу Національного банку України, у строк до 01.12.2002 подати до Національного банку України заяву про отримання письмового дозволу Національного банку України на придбання істотної участі в банку та документи щодо фінансового стану і ділової репутації власників істотної участі та ділової репутації їх керівників.
6. Генеральному департаменту банківського нагляду (Андрущенко П.В.) та начальникам територіальних управлінь Національного банку України в строк до 17.01.2003 організувати роботу щодо розгляду документів, поданих акціонерами (учасниками) банку - власниками істотної участі, у встановлені цим Положенням строки та прийняття відповідного рішення Національним банком України щодо надання чи відмови в наданні письмових дозволів Національного банку України на придбання істотної участі в банку на підставі розгляду поданих документів.
7. Національний банк України відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" з 17.01.2003 до акціонерів (учасників) банку, які володіють істотною участю в банку без одержання письмового дозволу Національного банку України, застосовуватиме адекватні заходи впливу.
8. Постанова набирає чинності через десять днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Кротюка В.Л., Генеральний департамент банківського нагляду (Андрущенко П.В.) та начальників територіальних управлінь Національного банку України.
Голова В.С.Стельмах
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.08.2001 N 375
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 жовтня 2001 р.
за N 906/6097
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень
Це Положення визначає порядок, умови створення та здійснення державної реєстрації банків, порядок відкриття філій і представництв банків, порядок надання попереднього дозволу на створення банку з іноземним капіталом, порядок надання дозволу на придбання або збільшення істотної участі в банку.
Банки різних організаційно-правових форм створюються відповідно до Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про господарські товариства", чинного законодавства України про кооперацію та нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
1. Загальні положення
1.1. Реєстрація банків здійснюється Національним банком шляхом унесення відповідного запису до Державного реєстру банків, після чого банк набуває статусу юридичної особи.
1.2. Банки створюються в формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або кооперативного банку.
1.3. Банки можуть функціонувати як універсальні або як спеціалізовані. За спеціалізацією банки можуть бути:
ощадними;
інвестиційними;
іпотечними;
розрахунковими (кліринговими).
Банк набуває статусу спеціалізованого банку (крім ощадного) у разі, якщо більше 50 відсотків його активів є активами одного типу:
для інвестиційного банку - емісія та розміщення цінних паперів, що здійснюються за рахунок грошових коштів приватних інвесторів;
для іпотечного банку - активи, розміщені під заставу землі чи нерухомого майна;
для розрахункового (клірингового) банку - активи, що розміщуються на клірингових рахунках.
Банк набуває статусу спеціалізованого ощадного банку в разі, якщо більше 50 відсотків його пасивів є вкладами фізичних осіб.
1.4. Державний банк засновується за рішенням Кабінету Міністрів України після отримання позитивного висновку Національного банку про намір заснування державного банку, який надається на підставі отриманої інформації про:
розмір статутного капіталу державного банку на час його реєстрації, строки та джерела формування, що підтверджуються у тому числі Законом про Державний бюджет України на відповідний рік статтею витрат;
перелік банківських та інших операцій;
бізнес-план, що визначає види діяльності, які державний банк планує здійснювати на поточний рік, з обгрунтуванням їх економічного ефекту;
стратегію банку на наступні три роки.
Статут державного банку затверджується відповідною постановою Кабінету Міністрів України і має відповідати вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон), інших законів України та нормативно-правових актів Національного банку.
Банк має право додавати до свого найменування слово "державний", використовувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України.
Рішення про зміну розміру статутного капіталу державного банку та припинення його діяльності приймається Кабінетом Міністрів України. При цьому Кабінет Міністрів України зобов'язаний отримати позитивний висновок Національного банку про намір зміни розміру статутного капіталу державного банку та висновок Національного банку у разі ліквідації (реорганізації) державного банку, за винятком його ліквідації внаслідок неплатоспроможності.
У разі прийняття рішення про часткове або повне відчуження державою належних їй акцій (паїв) державного банку такий банк втрачає статус державного. Власники акцій зобов'язані привести статут та діяльність банку у відповідність до вимог Закону та нормативно-правових актів Національного банку.
1.5. Місцевий кооперативний банк створюється юридичними і фізичними особами відповідно до вимог Закону та чинного законодавства України про кооперацію. Мінімальна кількість учасників місцевого кооперативного банку має бути не менше ніж 50 осіб, кожна з яких незалежно від розміру своєї участі в капіталі банку (паю) має право одного голосу.
1.6. Найменування банку має містити слово "банк", а також вказівку про організаційно-правову форму банку.
Не дозволяється використовувати для найменування банку назву, що повторює вже існуючу назву іншого банку або вводить в оману щодо видів діяльності, які здійснює банк.
Уживання в найменуванні банку слів "Україна", "державний", "центральний", "національний" та похідних від них можливе лише за згодою Національного банку.
Підрозділ банку використовує найменування лише того банку, підрозділом якого він є. До назви структурного підрозділу банку може додаватися назва місцезнаходження цього підрозділу.
1.7. Учасниками банку можуть бути юридичні і фізичні особи, резиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів.
Власники істотної участі в банку повинні мати бездоганну ділову репутацію та задовільний фінансовий стан.
Учасниками банку не можуть бути юридичні особи, в яких банк має істотну участь, об'єднання громадян, релігійні та благодійні організації.
Учасниками банку не можуть бути юридичні особи, щодо яких неможливо встановити їх власників і джерела коштів, за рахунок яких такі юридичні особи здійснюють внески до статутного капіталу або купують акції банків.
Клієнтами кооперативного банку можуть бути тільки його учасники.
1.8. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, мають бути викладені українською мовою. Документи не повинні містити виправлень, неточностей.
2. Вимоги щодо статутного капіталу
2.1. Мінімальний розмір статутного капіталу (повністю сплачений та зареєстрований підписний капітал) на момент реєстрації банку не може бути менше:
для місцевих кооперативних банків, що діють у межах однієї області, - 1 млн. євро;
для банків, що здійснюють свою діяльність на території однієї області (далі - регіональні), у тому числі спеціалізованих ощадних та іпотечних банків, - 3 млн. євро;
для банків, що здійснюють свою діяльність на території всієї України (далі - міжрегіональні), у тому числі спеціалізованих інвестиційних, розрахункових (клірингових), ощадних та іпотечних, центрального кооперативного, - 5 млн. євро.
Національний банк встановлює вимоги щодо мінімального розміру статутного капіталу банку тільки на час створення і реєстрації банків для забезпечення стабільної діяльності банку та виконання ним банківських операцій.
2.2. Формування та збільшення статутного капіталу банку може здійснюватися виключно шляхом грошових внесків учасників.
2.3. Грошові внески для формування та збільшення статутного капіталу банку резиденти України здійснюють у гривнях, а нерезиденти - юридичні особи, фізичні особи-іноземці - в іноземній вільно конвертованій валюті або в гривнях.
Перерахування сум з іноземної вільно конвертованої валюти, унесених нерезидентами, у національну валюту України здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату підписання установчого договору про створення банку, а в разі збільшення статутного капіталу банку - на дату прийняття рішення про збільшення статутного капіталу або на дату прийняття рішення про перетворення банку в банк з іноземним капіталом (якщо набуття банком статусу банку з іноземним капіталом проводиться без збільшення статутного капіталу банку). Кошти можуть перераховуватися лише з власних поточних рахунків юридичними особами та фізичними особами у безготівковій формі та вноситися фізичними особами в готівковій формі.
2.4. Статутний капітал банку не повинен формуватися за рахунок коштів, джерела походження яких не підтверджені.
Забороняється використовувати для формування статутного капіталу банку бюджетні кошти, якщо такі кошти мають інше цільове призначення, а також банківські метали.
Розподіл прибутку з метою збільшення статутного капіталу може здійснюватись шляхом нарахування дивідендів учасникам банку та прийняття ними рішення про їх направлення до статутного капіталу.
Банкам забороняються зустрічні інвестиції у статутні капітали один одного та зустрічні інвестиції в статутні капітали їх учасників.
2.5. Кошти для формування статутного капіталу новостворюваного банку в розмірі, передбаченому чинним законодавством України та установчими документами, акумулюються учасниками банку (резидентами) на накопичувальному рахунку, що відкривається в територіальному управлінні Національного банку за місцем створення банку відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку. Для цього у тижневий термін із дати подання документів для державної реєстрації банку уповноважена засновниками особа подає до територіального управління Національного банку заяву про відкриття накопичувального рахунку для формування статутного капіталу. На підставі цих документів та заяви територіальне управління Національного банку відкриває накопичувальний рахунок, на якому акумулюються кошти статутного капіталу банку.
Не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку, встановленого Законом для розгляду документів (визначених пунктом 3.1 цього Положення) та державної реєстрації банку, учасники банку або уповноважена засновниками особа зобов'язані перерахувати кошти в розмірі підписного капіталу на накопичувальний рахунок у Національному банку (або територіальному управлінні Національного банку за місцем створення банку).
До часу внесення коштів для формування статутного капіталу на накопичувальний рахунок, відкритий в Національному банку (або територіальному управлінні Національного банку за місцем створення банку), ці кошти можуть акумулюватися на поточному рахунку в будь-якому банку-резиденті на території України на підставі відповідного рішення установчих зборів.
Під час формування статутного капіталу банку з іноземним капіталом кошти в іноземній валюті акумулюються іноземним учасником банку на накопичувальному рахунку, який відкривається в Національному банку.
3. Порядок подання документів для державної реєстрації банку
3.1. Для державної реєстрації банку уповноважена засновниками особа або голова спостережної ради подає до територіального управління Національного банку за місцем створення банку такі документи:
а) заяву про реєстрацію банку за підписом уповноваженої особи або голови спостережної ради;
б) установчий договір, підписаний засновниками (учасниками) банку та засвідчений відбитком їх печатки. Підписи фізичних осіб-засновників (учасників) засвідчуються в нотаріальному порядку.
Для реєстрації державного та кооперативного банків установчий договір не подається.
В установчому договорі зазначаються:
організаційно-правова форма;
напрями діяльності та спеціалізація (у разі її наявності);
мета діяльності;
склад засновників (учасників), їх найменування та місцезнаходження (телефон, платіжні реквізити, паспортні дані фізичних осіб);
склад та компетенція органів управління банку та порядок прийняття ними рішень, порядок унесення змін до установчих документів;
особа, уповноважена укладати договори та діяти від імені засновників (учасників);
розмір, порядок і строки формування статутного капіталу банку;
відповідальність сторін за невиконання взятих на себе зобов'язань;
порядок розподілу прибутків і покриття збитків банку;
порядок реорганізації та ліквідації банку;
кількість та розмір часток кожного з учасників і порядок унесення ними вкладів (для товариств з обмеженою відповідальністю);
в) статут банку, затверджений установчими зборами (зборами учасників) і підписаний головою правління банку. Статут державного банку затверджується постановою Кабінету Міністрів України і має відповідати вимогам Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про господарські товариства" та інших законодавчих актів. У ньому зазначаються:
повна і скорочена назва банку та його місцезнаходження;
організаційно-правова форма;
перелік основних законів, на підставі яких створюється і діє банк;
положення про те, що банк набуває статусу юридичної особи з часу реєстрації його Національним банком у Державному реєстрі банків;
положення про те, що банк виконує вимоги нормативно-правових актів Національного банку, користується єдиними правилами бухгалтерського обліку в банках на базі комплексної автоматизації і комп'ютеризації, подає Національному банку звітність та інформацію в установлених ним обсягах і формах;
напрями діяльності та спеціалізація (у разі її наявності);
перелік видів діяльності, банківських та інших операцій, які має намір здійснювати банк на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу Національного банку;
порядок і строки формування статутного капіталу банку;
кількість часток, паїв у статутному капіталі, розмір часток кожного з учасників (якщо банк створено як товариство з обмеженою відповідальністю, кооперативний банк). Статут банку, заснованого як акціонерне товариство, має містити також відомості про види акцій, що випускаються, їх номінальну вартість, форми випуску акцій (документарна чи бездокументарна), кількість акцій, що купуються засновниками і акціонерами, строк і порядок виплати частки прибутку (дивідендів), яка проводиться один раз на рік за підсумками року. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 відсотків статутного капіталу акціонерного товариства;
розмір і порядок формування резервів та загальних фондів банку;
порядок розподілу прибутків і покриття збитків;
положення про аудиторську перевірку банку;
положення про органи внутрішнього аудиту банку;
положення про структуру управління банку, органи управління, їх компетенцію та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, щодо яких потрібна одностайність або кваліфікована більшість голосів (загальні збори акціонерів, збори учасників банку, спостережна рада банку, правління (рада директорів) банку);
положення про органи контролю за діяльністю банку, порядок їх діяльності (ревізійна комісія);
порядок реорганізації або ліквідації банку відповідно до Закону;
порядок унесення змін до статуту банку;
інші положення, що не суперечать чинному законодавству України;
г) протокол установчих зборів (зборів учасників), підписаний головою та секретарем зборів, у якому зазначаються місце та дата проведення зборів, їх правочинність, порядок денний, порядок голосування. Протокол має містити: рішення про створення банку, прийняття статуту, обрання спостережної ради банку і ревізійної комісії, призначення голови правління (ради директорів), головного бухгалтера та членів правління банку (ради банку) та уповноваженої особи, відповідальної за реєстрацію банку в Національному банку, інші положення відповідно до чинного законодавства України. У разі створення державного банку подається постанова Кабінету Міністрів України про створення державного банку;
ґ) бізнес-план, що визначає види діяльності, які банк планує здійснювати, на поточний рік і стратегію діяльності на наступні три роки (на кожен рік окремо), що засвідчений підписами засновників банку та/або головою спостережної ради та має містити:
мету створення банку;
перелік і докладний опис видів діяльності, що планує здійснювати банк (які саме операції відповідно до статті 47 Закону), їх економічну доцільність;
коло клієнтів, яких банк має намір залучити з метою обслуговування;
розрахунок прибутковості всієї діяльності банку та кожного виду діяльності окремо на кінець перших трьох фінансових років;
прогнозні розрахунковий баланс (за формою N 11-КБ) і розрахунок звіту про фінансові результати банку (за формою N 2-КБ) на кінець кожного фінансового року;
економічне обгрунтування прогнозних показників розрахункового балансу і розрахунку звіту про фінансові результати (опис джерел залучення та спрямування коштів, фінансових результатів діяльності, формування фондів і резервів у розмірах, потрібних для покриття можливих збитків, прогнозний розрахунок дотримання економічних нормативів, заходи, що сприяють успішній конкуренції та враховують потенційний вплив конкуренції на проведення банківських операцій);
опис та відомості про управлінську та організаційну структуру банку (підрозділи, їх підпорядкованість, порядок прийняття рішень, положення про правління (раду деректорів) банку).
Бізнес-план має бути підготовлений банком із урахуванням сценаріїв сприятливого та несприятливого розвитку ринку операцій, які банк планує здійснювати; стану ринків, що обслуговуватимуться банком; обгрунтування припущень, на підставі яких побудовано бізнес-план;
д) відомості про склад спостережної ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії;
е) документи, що дають можливість зробити висновок про бездоганну ділову репутацію голови, його заступників та членів спостережної ради банку, у тому числі:
довідки банків, у яких отримано кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення;
анкету згідно з додатком 3 до цього Положення;
довідки органів внутрішніх справ про відсутність (наявність) судимості на території України;
є) копію звіту про наслідки підписки на акції (для банку, що створюється у формі відкритого акціонерного товариства), зареєстрованого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку з доданням переліку акціонерів банку. У переліку зазначаються повне найменування акціонера, його місцезнаходження, платіжні реквізити, паспортні дані (для фізичних осіб) та кількість акцій, на які він підписався, їх загальна вартість і частка у статутному капіталі банку;
ж) угоду про передавання приміщення у власність (шляхом дарування, продажу тощо) для розміщення банку за підписом уповноваженої за установчим договором особи або договір оренди приміщення на строк не менше ніж п'ять років у разі його укладення;
з) документи, що дають можливість зробити висновок про професійну придатність і бездоганну ділову репутацію голови та його заступників, членів виконавчого органу (правління або ради директорів) і головного бухгалтера, його заступників, кандидатури яких відповідають таким вимогам:
наявність вищої економічної, юридичної освіти чи освіти в галузі управління - для голови та його заступників, членів правління (ради директорів), а також вищої економічної або бухгалтерської освіти - для головного бухгалтера та його заступників;
стаж роботи голови, його заступників та членів правління (ради директорів) банку, головного бухгалтера та його заступників у банківській системі за відповідним фахом не менше ніж три роки, у тому числі для голови правління та головного бухгалтера на керівних посадах - не менше ніж рік;
бездоганна ділова репутація;
відсутність зауважень відповідного територіального управління Національного банку та фактів порушень банківського законодавства України і внутрішніх документів банку за час роботи в банківських установах.
Відомості про голову та його заступників, членів правління (ради директорів) банку, головного бухгалтера і його заступників та їх ділову репутацію подаються у вигляді:
витягу з трудової книжки та копії диплома про освіту, засвідчених територіальним управлінням Національного банку за місцезнаходженням банку або в нотаріальному порядку;
довідок банків, у яких отримано кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення, надрукованих на офіційному бланку банку та засвідчених відбитком печатки банку;
трьох рекомендацій від осіб, які працюють у банківській системі, кандидатури яких погоджувалися раніше Національним банком або його територіальними управліннями з метою їх погодження на відповідні посади в інших банках (у тому числі одна - за місцем попередньої роботи, якщо це банківська установа). Рекомендація оформляється на чистому аркуші паперу за підписом особи, яка рекомендує, що засвідчується службою кадрів банківської установи, в якій працює ця особа, та відбитком печатки установи. Рекомендація повинна містити відомості про ділову репутацію, управлінські та професійні якості кандидата;
анкети (додаток 3);
інформації територіального управління Національного банку, що здійснює нагляд за діяльністю банківських установ, у яких працювали зазначені особи, про відсутність у їх роботі зловживань та порушень законодавства України щодо банківської діяльності, нормативно-правових актів Національного банку і внутрішніх документів банку (якщо вони працювали в інших регіонах України);
довідки органів внутрішніх справ про відсутність (наявність) судимості на території України.
У кожному конкретному випадку, якщо на посади голови та його заступників або членів правління (ради директорів), головного бухгалтера та його заступників призначаються іноземні громадяни, рішення про погодження рекомендованої засновниками кандидатури Національний банк приймає з урахуванням поданих документів (їх копій, засвідчених у встановленому порядку), що підтверджують наявність економічної освіти (не нижче ступеня магістра), стажу роботи на керівних посадах у банківській системі за відповідним фахом не менше трьох років та інформації Центрального банку або іншого органу відповідної держави, що здійснює контроль за діяльністю комерційних банків або комерційного банку, у якому працював кандидат, про відсутність у його роботі правопорушень. Крім того, уповноважена особа має подати до Національного банку документи, що підтверджують законність перебування таких іноземних громадян на території України, а у випадках, передбачених чинним законодавством України, - дозвіл на працевлаштування, виданий Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, якщо інше не передбачене міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Керівниками банку не можуть бути особи, зазначені в частині третій статті 23 Закону України "Про господарські товариства".
До того ж не можуть бути призначені на керівні посади в банках особи, визначені у підпункті "е" і абзаці першому цього підпункту пункту 3.1, які не мають бездоганної ділової репутації, професійні та управлінські здібності яких не відповідають вимогам Закону, в тому числі:
які не виконали зобов'язань з оплати боргу щодо будь-якого банку або іншої фізичної чи юридичної особи;
незаконні дії яких у минулому призвели до банкрутства або ліквідації банку чи іншої юридичної особи;
які були головою спостережної ради та правління (ради директорів), головним бухгалтером банку щодо, якого прийнято рішення про банкрутство або ліквідацію;
які перебувають у родинних зв'язках із членами спостережної ради банку (батьки, діти, рідні брати та сестри, подружжя);
які були звільнені за вимогою Національного банку або притягалися до кримінальної відповідальності;
и) копії платіжних документів про здійснення юридичними та фізичними особами - учасниками банку сплати внесків до статутного капіталу (подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку, встановленого Законом для розгляду документів (визначених цим пунктом) та державної реєстрації банку);
і) висновок аудиторської фірми (аудитора), що складений за підсумками проведеної за станом на конкретну дату перевірки фінансової звітності юридичних осіб - учасників банку, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік і подавати фінансову звітність згідно з чинним законодавством України, щодо:
достовірності звітності, що грунтується на підставі даних первинного бухгалтерського обліку, грошових документів, наявної готівки та цінних паперів тощо;
повноти і відповідності чинному законодавству України та встановленим вимогам положень (стандартів) бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності;
наявності власних коштів (власного капіталу) у розмірі, що забезпечує 100 відсотків виконання зобов'язань щодо формування статутного капіталу банку, або їх (його) відсутності на підставі розрахунку власних коштів (власного капіталу) юридичних осіб-учасників (за балансом) (додаток 1);
економічної оцінки фінансового стану та платоспроможності за останній рік і за станом на дату проведення аудиту на підставі розрахунку рекомендованих показників платоспроможності та фінансової стійкості учасників банку (резидентів України) (за балансом) (додаток 2);
фактичного виконання зобов'язань з формування статутного капіталу банку в грошовій формі на підставі даних платіжних документів, виписок із поточного рахунку тощо;
будь-якої іншої інформації.
Інформація, викладена у висновку аудиторської фірми (аудитора), що складений за підсумками проведеної перевірки звітності юридичних осіб - учасників банку, може перевірятися підрозділами Національного банку на підставі даних звітності, що передбачена підпунктом "й" цього пункту. Разом із зазначеним висновком подаються копії сертифіката аудитора, який підписав висновок;
ї) фізичні особи - учасники банку, які вносять кошти до статутного капіталу банку в розмірі, що перевищує 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, установлених на день сплати коштів, для підтвердження наявності в них доходів, яких достатньо для внесення коштів до статутного капіталу банку, подають:
довідки Державної податкової адміністрації України про доходи за останній звітний період (рік);
або довідки про одержані за місцем основної роботи доходи, засвідчені підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності посади), а також відбитком печатки підприємства (установи, організації тощо), якщо особи, які одержують доходи лише за місцем основної роботи і відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (із змінами) не заповнюють декларацію про доходи;
або нотаріально засвідчені копії відповідних угод, якщо фізичні особи вносять кошти до статутного капіталу банку, джерела походження яких підтверджуються надходженнями за угодами (дарування від юридичних та/або фізичних осіб, продажу нерухомості, транспортних засобів тощо), оформленими згідно з чинним законодавством України;
й) бухгалтерську і фінансову звітності юридичних осіб - учасників банку, які матимуть істотну участь у банку, за останні чотири звітних періоди (квартали), засвідчені підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності посади), а також відбитком печатки юридичної особи:
небанківських установ - за формою N 1 "Баланс", яка передбачена Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 396/3689, за формою N 2 "Звіт про фінансові результати", що передбачена Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 397/3690, та за формою N 4 "Звіт про власний капітал", яка передбачена Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 5 "Звіт про власний капітал", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 399/3692;
банків - за формами 1-КБ та 2-КБ, затвердженими постановою Правління Національного банку від 12.12.97 N 436 "Про затвердження Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України".
Бухгалтерська і фінансова звітності інших юридичних осіб - учасників банку подаються за станом на перше число місяця, у якому вони вносять кошти до статутного капіталу банку, та засвідчуються аудиторською фірмою. Для учасників, які зареєстровані в тому самому місяці, у якому здійснено внесок до статутного капіталу, фінансова і бухгалтерська звітності подаються на перше число місяця, наступного після сплати внеску;
к) установчі документи учасників банку (нотаріально засвідчені копії);
л) копію свідоцтва про державну реєстрацію учасників, засвідчену в нотаріальному порядку;
м) копію ліцензії Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку на здійснення діяльності зберігача або торговця цінними паперами засновників (акціонерів), учасників банку (якщо вони здійснюють таку діяльність);
н) копію рішення органів Антимонопольного комітету України про надання згоди на створення відповідного банку у випадках, передбачених чинним законодавством України;
о) документи, які підтверджують ділову репутацію юридичних осіб - учасників банку (крім місцевого кооперативного банку), які мають істотну участь, зокрема:
анкети згідно з додатками 9, 12;
повідомлення юридичних осіб про відсутність заборгованості за зобов'язаннями перед бюджетами всіх рівнів;
довідки банків, що обслуговують рахунки, з яких здійснюватиметься оплата акцій (паїв, часток), про наявність коштів;
довідки банків, які надали кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення;
п) копії установчих документів власників істотної участі в юридичній особі - учаснику, який матиме істотну участь у банку, засвідчені в нотаріальному порядку, висновок аудиторської фірми (аудитора) про його фінансовий стан, бухгалтерська і фінансова звітності за останні чотири звітних періоди (квартали);
р) анкету згідно з додатком 13, заповнену фізичною особою, яка має істотну участь в юридичній особі - учаснику, який матиме істотну участь у банку;
с) документи, що підтверджують ділову репутацію фізичних осіб - учасників банку (крім місцевого кооперативного банку), які матимуть істотну участь у банку, зокрема:
анкети згідно з додатком 10;
довідки банків, у яких отримано кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення;
довідку органів внутрішніх справ про відсутність (наявність) судимості на території України;
т) копію платіжного документа про внесення плати за державну реєстрацію банку.
Документи для отримання учасником дозволу на придбання істотної участі в банку подаються одночасно з документами для державної реєстрації банку.
У разі потреби Національний банк має право вимагати від засновників банку подання додаткових документів, які містять потрібну для прийняття рішення щодо реєстрації банку інформацію, зокрема: установчі документи засновників (акціонерів), учасників власників істотної участі банку (оригінали або копії, засвідчені в нотаріальному порядку), фінансову звітність юридичних осіб за формами, зазначеними в підпункті "й" цього пункту, а також інформацію про відсутність заборгованості за платежами до бюджету.
4. Державна реєстрація банку
4.1. Учасники банку зобов'язані до реєстрації банку сплатити кошти у розмірі підписного капіталу, що визначений установчим договором, але не нижче розміру, передбаченого статтею 31 Закону та нормативно-правовими актами Національного банку.
4.2. Територіальне управління Національного банку за місцезнаходженням банку в місячний строк з дати отримання від банку повного пакета документів готує висновок про:
загальну оцінку фінансового стану, платоспроможність учасників банку і ділову репутацію учасників банку, які матимуть істотну участь у банку, наявність власних коштів для внесення до статутного капіталу банку і підтвердження внесення на накопичувальний рахунок банку коштів до статутного капіталу кожним учасником у передбачених Законом розмірах;
наявність приміщення, придатного для розміщення банку та будівництва касового вузла (перевіряється на місці);
ділову репутацію голови, його заступників та членів спостережної ради банку; голови, його заступників та членів правління (ради директорів) банку і головного бухгалтера та його заступників;
професійну придатність голови, його заступників та членів правління (ради директорів) банку і головного бухгалтера та його заступників;
відповідність установчих документів банку вимогам чинного законодавства України.
4.3. Повний пакет документів, передбачених пунктом 3.1 цього Положення, включаючи статут банку в чотирьох примірниках, а також висновок територіального управління Національного банку, до якого додається таблиця формування статутного капіталу банку (додаток 4), засвідчена підписами керівних осіб (голова правління (ради директорів), головний бухгалтер) банку та підписом начальника відповідного територіального управління Національного банку, відбитком печатки територіального управління, подається до Національного банку.
4.4. Документи для реєстрації банку розглядаються Генеральним департаментом банківського нагляду та у разі потреби іншими департаментами і подаються Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку (далі - Комісія Національного банку).
Про неповне подання пакета документів та/або про невідповідність професійної придатності та ділової репутації голови правління, його заступників (ради директорів) та головного бухгалтера, його заступників Національний банк повідомляє уповноважену особу банку не пізніше ніж за місяць з дати подання документів.
4.5. Національний банк може вимагати від заявника виправлення недоліків у поданих документах.
4.6. Національний банк приймає рішення про державну реєстрацію банку або про відмову в державній реєстрації банку не пізніше ніж за три місяці з часу подання повного пакета документів.
4.7. Рішення про державну реєстрацію банку з іноземним капіталом приймає Правління Національного банку, а про реєстрацію інших банків - Комісія Національного банку.
4.8. До розгляду питання про реєстрацію банків на засіданні Правління Національного банку або на засіданні Комісії Національного банку кандидати на посади голови правління і головного бухгалтера банку проходять співбесіду із членами Комісії Національного банку. У разі відсутності осіб, які мають проводити співбесіду, їх заміняють особи, які тимчасово виконують їх службові обов'язки.
Комісія Національного банку приймає рішення про професійну придатність і ділову репутацію кандидатів на посади голови правління і головного бухгалтера з урахуванням загальної оцінки всіх поданих документів, передбачених підпунктом "з" пункту 3.1 цього Положення, та ділових якостей рекомендованого кандидата.
Результати співбесіди вносяться в Висновок (додаток 5) та враховуються під час розгляду питання щодо реєстрації банку. Висновок співбесіди додається до пакета документів із реєстрації банку.
4.9. Протягом трьох робочих днів після прийняття Національним банком відповідного рішення банку видається свідоцтво про державну реєстрацію банку.
Реєстрація банку здійснюється шляхом унесення відповідного запису до Державного реєстру банків. Рішення про реєстрацію банку надсилається листом уповноваженій особі банку та територіальному управлінню Національного банку за місцезнаходженням банку за підписом директора Генерального департаменту банківського нагляду з доданням статуту зареєстрованого банку, титульна сторінка якого засвідчена підписом заступника Голови і відбитком печатки Національного банку (статут банку повинен бути прошитим і засвідченим на звороті відбитком печатки Управління справами Національного банку).
4.10. Після реєстрації банку в територіальному управлінні Національного банку за його місцезнаходженням відкривається кореспондентський рахунок, на який не пізніше наступного дня після його відкриття із накопичувального рахунку перераховуються зібрані кошти, що утворюють статутний капітал банку.
4.11. Національний банк може відмовити в державній реєстрації банку в разі:
порушення порядку створення банку;
невідповідності установчих документів, потрібних для реєстрації банку, чинному законодавству України;
подання неповного пакета документів або невідповідності поданого пакета вимогам чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правовим актам Національного банку;
незадовільного фінансового стану принаймні одного із засновників, які мають істотну участь у банку;
відсутності бездоганної ділової репутації принаймні одного із власників істотної участі в банку;
професійної непридатності чи відсутності бездоганної ділової репутації голови та/або членів правління (ради директорів), головного бухгалтера банку.
У разі відмови в реєстрації банку кошти з накопичувального рахунку повертаються учасникам банку за їх заявою протягом трьох робочих днів.
4.12. У разі відмови в державній реєстрації банку Національний банк приймає мотивоване рішення. Засвідчена Національним банком копія рішення про відмову в реєстрації банку надсилається уповноваженій особі рекомендованим листом або вручається під розписку.
4.13. Рішення про відмову в державній реєстрації банку може бути оскаржено в судовому порядку.
4.14. За порушення вимог цього Положення до банків, їх керівників, власників істотної участі застосовуються заходи впливу відповідно до статті 73 Закону та вимог нормативно-правових актів Національного банку.
5. Надання дозволу на придбання або збільшення істотної участі в банку
5.1. Відповідно до статті 34 Закону юридична чи фізична особа, яка має намір придбати істотну участь у банку або збільшити її таким чином, що така особа буде прямо чи опосередковано (1) володіти або контролювати 10, 25, 50 та 75 відсотків статутного капіталу банку чи права голосу придбаних акцій (паїв, часток) в органах управління банку, зобов'язана отримати письмовий дозвіл Національного банку.
_____________
(1) - Опосередковано - наприклад: отримання в управління пакета акцій; набуття особою права голосу на загальних зборах акціонерів банку за дорученням акціонера (учасника) банку, який є власником істотної участі в банку, тощо.
5.2. Якщо власник істотної участі, що складає 10, 25, або 50 відсотків статутного капіталу банку, має намір додатково придбати акції (паї, частки) банку таким чином, що таке придбання призведе до збільшення його істотної участі, але при цьому не буде складати відповідно більше ніж 25 або 50, або 75 відсотків статутного капіталу банку, то письмовий дозвіл на таке придбання не потрібен.
Якщо будь-яка особа має письмовий дозвіл Національного банку на володіння істотною участю у розмірі 75 відсотків статутного капіталу, то для подальшого збільшення прямо чи опосередковано його істотної участі в банку письмовий дозвіл не потрібен.
5.3. Письмовий дозвіл на придбання або збільшення істотної участі в банку надається юридичній або фізичній особі, яка має намір придбати акції (паї, частки) діючого банку як при первинному розміщенні, так і на вторинному ринку, незалежно від того, чи за угодами з банком, чи торговцем цінними паперами, чи попереднім власником акцій (паїв, часток) вони придбаватимуться.
5.4. Під час створення нового банку письмовий дозвіл на придбання істотної участі надається одночасно з державною реєстрацією банку. Письмовий дозвіл на придбання істотної участі в банку надається юридичній особі - нерезиденту або фізичній особі-іноземцю одночасно з наданням попереднього дозволу на створення банку з іноземним капіталом або набуттям діючим банком статусу банку з іноземним капіталом.
5.5. Якщо особа володіє істотною участю у банку чи збільшує її без одержання письмового дозволу Національного банку України (крім випадків, визначених у пункті 5.2 цього Положення), останній має право заборонити такій особі прямо чи опосередковано, повністю чи частково користуватися правом голосу придбаних акцій (паїв) та брати участь будь-яким чином в управлінні справами банку.
5.6. Про намір банку придбати загальну кількість власних акцій або паїв у розмірі 10 і більше відсотків загальної емісії банк письмово повідомляє Національний банк за 15 календарних днів до укладення угод. Національний банк має право заборонити банку купівлю власних акцій або паїв у разі, якщо це може призвести до погіршення фінансового стану банку.
5.7. Для отримання письмового дозволу на придбання чи збільшення істотної участі в банку юридична особа через уповноважену особу, а фізична особа особисто або через уповноважену особу має право звернутися до Національного банку (доручення оформляється відповідним чином).
5.8. Юридична особа - резидент України для отримання дозволу на придбання або збільшення істотної участі в банку подає такі документи:
а) заяву на придбання або збільшення істотної участі в банку, оформлену на бланку юридичної особи (за формою згідно з додатком 8);
б) анкету за підписом керівника, засвідчену відбитком печатки юридичної особи (за формою згідно з додатком 9);
в) копію свідоцтва про державну реєстрацію, засвідчену нотаріально;
г) копії установчих документів, засвідчені нотаріально;
ґ) копію ліцензії Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку на здійснення діяльності зберігача або торговця цінними паперами (якщо вони здійснюють таку діяльність);
д) рішення уповноваженого органу юридичної особи про придбання або збільшення істотної участі в банку за підписом уповноважених осіб;
е) бухгалтерську і фінансову звітність за останні чотири звітні періоди (квартали) за формами, визначеними підпунктом "й" пункту 3.1 цього Положення, засвідчену підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності посади), а також відбитком печатки юридичної особи (подають зазначену звітність за період їх діяльності юридичні особи, які створені і діють менше року);
є) висновок аудиторської фірми (аудитора), що складений за вимогами, передбаченими підпунктом "і" пункту 3.1 цього Положення, щодо фінансового стану та про можливість здійснення заявленого внеску до статутного капіталу банку за рахунок власних коштів (власного капіталу);
ж) повідомлення юридичної особи про відсутність заборгованості за зобов'язаннями перед бюджетами всіх рівнів;
з) довідки банків, що обслуговують рахунки, з яких здійснюватиметься оплата акцій (паїв, часток), про наявність коштів на цих рахунках, періодичність проведення операцій за ними;
и) довідки банків, що надали кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення;
і) висновок Антимонопольного комітету України у випадках, передбачених чинним законодавством України;
ї) анкету за формою згідно з додатком 12, заповнену членами правління, ради директорів юридичної особи-заявника;
й) анкету за формою згідно з додатком 13, заповнену фізичними особами, які мають істотну участь в юридичній особі-заявнику;
к) копії установчих документів власників істотної участі в юридичній особі-учаснику, який матиме істотну участь у банку, засвідчені в нотаріальному порядку, висновок аудиторської фірми (аудитора) про його фінансовий стан, фінансова звітність за останні чотири звітних періоди (квартали).
5.9. Юридична особа - нерезидент України для отримання дозволу на придбання або збільшення істотної участі в банку додатково до документів, зазначених у підпунктах "а", "б", "г", "з", "и", "ї", "й", "к" пункту 5.8 цього Положення, має подати:
а) нотаріально засвідчену за місцем видачі копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи-нерезидента про участь у банку в Україні;
б) довідку податкових органів країни реєстрації юридичної особи - нерезидента про належне виконання ним своїх обов'язків як платника податку, якщо законодавством країни його походження передбачено надання такої довідки;
в) письмову згоду на участь іноземного інвестора в банку в Україні, видану державним або іншим уповноваженим контрольним органом країни, в якій зареєстровано головний офіс іноземного інвестора, якщо законодавство цієї країни вимагає отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення іноземного інвестора про відсутність вимоги у законодавстві країни його походження щодо попередньої згоди на здійснення інвестиції за кордон;
г) повідомлення центрального банку іноземної держави або уповноваженого органу про здійснення достатнього контролю за діяльністю банку (якщо особа, яка має придбати або збільшити істотну участь у банку - іноземний банк) і згоду на придбання або збільшення істотної участі в банку на території України, якщо законодавство країни його походження вимагає отримання зазначеної згоди;
ґ) нотаріально засвідчений за місцем видачі легалізований витяг з торгового (банківського) реєстру або інший офіційний документ, що підтверджує реєстрацію іноземного учасника в країні, в якій зареєстровано головний офіс іноземного інвестора;
д) нотаріально засвідчену за місцем видачі копію висновку іноземної аудиторської організації про фінансовий стан іноземного інвестора на кінець останнього повного календарного року та про можливість здійснення заявленого внеску до статутного капіталу банку за рахунок власних коштів (власного капіталу). Якщо визначений висновок надається іноземною аудиторською організацією, яка не входить до переліку іноземних аудиторських організацій, визнаних Національним банком України, то такий висновок має бути підтвердженим українською аудиторською організацією.