МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.05.2000 № 109/95/157 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 червня 2000 р.
за № 347/4568
Про затвердження Методики визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики № 317/333/301 від 11.10.2005Наказом Міністерства соціальної політики № 16/20/8 від 13.01.2014 )
На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2000 № 656 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення"
НАКАЗУЄМО:
Затвердити Методику визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення (додається).
Міністерство праці та соціальної політики України Міністр | І. Сахань |
Міністерство економіки України в.о. Міністра | В. Кальник |
Державний комітет статистики України Голова Комітету | О. Осауленко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства праці
та соціальної політики України
Міністерства економіки України
Державного комітету
статистики України
17.05.2000 № 109/95/157
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 червня 2000 р.
за № 347/4568
МЕТОДИКА
визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення
1. Загальні положення
1.1. Ця Методика встановлює єдиний порядок розрахунку прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення в Україні та на регіональному рівні.
1.2. Прожитковий мінімум на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення, складається з вартісних величин:
набору продуктів харчування, достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я (далі - набір продуктів харчування);
мінімального набору непродовольчих товарів, необхідного для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (далі - набір непродовольчих товарів);
мінімального набору послуг, необхідного для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (далі - набір послуг).
1.3. До основних соціальних і демографічних груп населення відносяться:
діти віком до 6 років;
діти віком від 6 до 18 років;
працездатні особи;
особи, які втратили працездатність.
1.4. Прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення розраховується, виходячи з набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів та набору послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2000 № 656 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення".
1.5. Для розрахунку вартісних величин набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів та набору послуг використовуються середні споживчі ціни (тарифи) (далі - ціни) в країні (регіоні). Ціни (крім тарифів на комунальні послуги, електроенергію, послуги зв'язку) розраховуються Державною службою статистики України, і відповідна інформація щомісячно надається Міністерству соціальної політики України. Інформація про тарифи на комунальні послуги надається Міністерству соціальної політики України Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, а на послуги зв'язку - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.
Головні управління (управління) статистики в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають інформацію щодо рівня цін відповідним структурним підрозділам Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
( Пункт 1.5 розділу 1 в редакції Наказу Міністерства соціальної політики № 16/20/8 від 13.01.2014 )
2. Порядок визначення прожиткового мінімуму
2.1. Розрахунок вартості набору продуктів харчування
2.1.1. Вартість набору продуктів харчування в розрахунку на рік для однієї особи кожної окремої соціально-демографічної групи населення визначається як сума вартостей споживання кожного продукту, включеного до набору продуктів харчування відповідної групи населення.
Вартість споживання кожного продукту харчування визначається шляхом множення норми його споживання на ціну.
2.1.2. Вартість набору продуктів харчування в розрахунку на місяць на одну особу кожної соціально-демографічної групи розраховується як 1/12 річної вартості відповідного набору.
Ураховуючи, що споживання окремих овочів та фруктів має сезонний характер, у зимово-весняний період при розрахунках за групою овочів використовуються ціни відповідних продуктів у переробленому вигляді (солоні, квашені), за групою фруктів - ціна свіжих яблук. При цьому норми споживання за групами овочів та фруктів не змінюються.
Умовний приклад розрахунку вартості набору продуктів харчування для однієї із соціально-демографічних груп населення (для дітей віком від 0 до 6 років) наведено в додатку 1.
2.2. Розрахунок вартості набору непродовольчих товарів
2.2.1. Непродовольчі товари, що входять до наборів, об'єднані в групи:
індивідуального користування (верхній зимовий одяг, верхній демісезонний одяг, костюм (сукня), натільна білизна, панчішно-шкарпеткові вироби, головні убори, галантерейні вироби, взуття);
загальносімейного користування (текстильні вироби, білизна, посуд, побутові прилади, меблі, предмети першої потреби, предмети санітарії та ліки).
2.2.2. Вартість набору непродовольчих товарів у середньому на одну особу на рік відповідної соціально-демографічної групи населення складається із суми вартостей споживання непродовольчих товарів індивідуального та загальносімейного користування на одну особу на рік.
Вартість набору непродовольчих товарів в розрахунку на місяць на одну особу кожної соціально-демографічної групи розраховується як 1/12 річної вартості відповідного набору.
2.2.3. Вартість набору непродовольчих товарів індивідуального користування на одну особу для відповідної соціально-демографічної групи населення на рік визначається як сума вартостей споживання кожного предмета гардероба, що входить до відповідної групи.
Вартість споживання кожного предмета гардероба визначається шляхом множення нормативного обсягу споживання на ціну відповідного предмету.
Обсяг споживання за кожною позицією предметів гардероба визначається шляхом підсумовування обсягів їх споживання за обома статевими групами. Зазначені складові розраховуються шляхом ділення кількісного нормативу відповідного предмета гардероба на термін його служби та множенням на частку відповідної статі в структурі соціально-демографічної групи населення. Результат розраховується з трьома знаками після коми (умовний приклад розрахунку статево-вікової структури населення наведено в додатку 2).
2.2.4. Вартість набору непродовольчих товарів загальносімейного користування на одну особу на рік розраховується як сума вартостей обсягів споживання цих товарів за всіма позиціями, виходячи з терміну їх служби та середнього розміру сім'ї.*
__________
* Щороку визначається Державною службою статистики України.
( Виноска до підпункту 2.2.4 пункту 2.2 розділу 2 в редакції Наказу Міністерства соціальної політики № 16/20/8 від 13.01.2014 )
Вартість обсягу споживання на рік непродовольчих товарів загальносімейного користування за окремою позицією визначається шляхом множення нормативного обсягу споживання на ціну відповідного виду товару.
Обсяг споживання непродовольчих товарів загальносімейного користування за окремою позицією визначається шляхом ділення кількісного показника зазначеного виду товару на термін його служби та на середній розмір сім'ї.
Умовний приклад повного розрахунку вартості споживання набору непродовольчих товарів для однієї із соціально-демографічних груп населення (працездатних осіб) наведено в додатку 3.
2.3. Розрахунок вартості набору послуг
Вартість набору послуг розраховується як сума вартостей наборів житлово-комунальних, побутових, транспортних послуг, послуг культури та зв'язку.
2.3.1. Вартість набору житлово-комунальних послуг
2.3.1.1. Вартість користування житлом у середньому на одну особу на місяць визначається шляхом множення норми користування житлом на одну особу (загальної площі) на квартирну плату за 1 кв.м загальної площі.
2.3.1.2. Вартість споживання водопостачання (водовідведення) у середньому на одну особу на місяць визначається шляхом множення норми водопостачання (водовідведення) у розрахунку на місяць на тариф 1 куб.метра води при водопостачанні (водовідведенні) з урахуванням питомої ваги споживачів, що мешкають у будинках з різним оснащенням.
Для визначення вартості споживання водопостачання (водовідведення) використовуються норми споживання для будинків з водопроводом і каналізацією, без ванн і гарячого водопостачання, для будинків з водопроводом, каналізацією, ваннами і газовими підігрівачами та для будинків з водопроводом, каналізацією, централізованим гарячим водопостачанням, з ваннами 1500-1700 міліметрів, душем.
Розрахунок вартості споживання водопостачання (водовідведення) у середньому на одну особу на місяць здійснюється у такому порядку:
визначається обсяг споживання водопостачання (водовідведення) шляхом множення норми споживання водопостачання (водовідведення) на місяць для кожної категорії будинків на питому вагу споживачів, які мешкають у відповідних будинках, в загальній кількості споживачів (за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, у регіонах - відповідних підрозділів);
( Абзац четвертий підпункту 2.3.1.2 підпункту 2.3.1 пункту 2.3 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики № 16/20/8 від 13.01.2014 )
визначається обсяг споживання водопостачання (водовідведення) як сума обсягів споживання водопостачання (водовідведення) за кожною категорією будинків;
визначається вартість споживання водопостачання (водовідведення) шляхом множення обсягу споживання на відповідний тариф 1 куб.м води.
2.3.1.3. Вартість споживання теплопостачання в середньому на одну особу на місяць визначається як сума вартостей споживання опалення та гарячого водопостачання.
Вартість споживання опалення в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом множення норми опалення житлових будинків з централізованими системами теплопостачання у розрахунку на місяць на тариф за 1 Г/кал, ураховуючи питому вагу споживачів (за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України).
( Абзац другий підпункту 2.3.1.3 підпункту 2.3.1 пункту 2.3 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики № 16/20/8 від 13.01.2014 )
Вартість споживання гарячого водопостачання в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом множення норми гарячого водопостачання в житлових будинках з централізованими системами теплопостачання у розрахунку на місяць на тариф за 1 Г/кал, ураховуючи питому вагу споживачів.
2.3.1.4. Вартість споживання газопостачання
Розрахунок вартості споживання газу здійснюється, виходячи з кількості сімей, які мешкають у будинках з різною оснащеністю, тарифу за кубічний метр газу в залежності від оснащеності будови (квартири) газовими лічильниками та від загальної кількості споживачів (за даними НАК "Нафтогаз України") і середного розміру сім'ї в Україні.
Розрахунок вартості споживання газу в середньому на одну особу на місяць здійснюється у такому порядку:
розраховується загальне споживання газу за місяць усіма споживачами за нормами споживання газу однією сім'єю на місяць;
визначається обсяг споживання газу сім'ями, що мешкають у будинках (квартирах) з газовими лічильниками та без газових лічильників;
визначається вартість споживання газу окремо для сімей, що мешкають у будинках (квартирах) з газовими лічильниками та без газових лічильників;
визначається вартість споживання газу в середньому на одну особу.
Загальне споживання газу за місяць усіма споживачами розраховується на підставі норм споживання газу для:
споживачів з установленою плитою газовою;
споживачів з установленою плитою газовою та водонагрівачем;
споживачів з індивідуальним опаленням у будинках не вище двох поверхів.
Обсяг споживання газу на місяць за групами споживачів визначається шляхом множення норми споживання газу на одну сім'ю кожної групи споживачів на кількість відповідних споживачів.
Загальний обсяг споживання газу на місяць визначається як сума обсягів споживання газу (для споживачів з установленою плитою газовою та водонагрівачем + для споживачів з установленою плитою газовою + для споживачів з індивідуальним опаленням у будинках не вище двох поверхів) за групами споживачів.
Обсяг споживання газу для споживачів без газових лічильників та відповідно з газовими лічильниками визначається пропорційно питомій вазі кількості відповідних споживачів у загальній кількості споживачів.
Вартість загального обсягу споживання газу на місяць визначається як сума добутків обсягу споживання газу споживачами без газових лічильників і відповідно з газовими лічильниками та відповідного тарифу 1 куб.м газу.
Вартість обсягу споживання газу в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом ділення вартості загального обсягу споживання газу на місяць на загальну кількість сімей та середній розмір сім'ї.
2.3.1.5. Вартість споживання електроенергії
Розрахунок вартості споживання електроенергії в середньому - одну особу на місяць здійснюється у такому порядку:
окремо визначається обсяг споживання електроенергії на одну особу, що мешкає у квартирі, яка обладнана газовою плитою або електроплитою, шляхом ділення норми споживання електроенергії для відповідної категорії споживачів на середній розмір сім'ї;
вартість споживання електроенергії визначається як сума добутків визначеного обсягу споживання електроенергії на одну особу на місяць кожної категорії споживачів, питомої ваги відповідних споживачів у загальній кількості споживачів та відповідного тарифу на електроенергію.
2.3.2.Вартість побутових послуг
Вартість побутових послуг у середньому на одну особу на рік визначається як сума добутків норм послуг для відповідної соціально-демографічної групи населення та середньої ціни відповідного виду побутових послуг.
Вартість побутових послуг на одну особу на місяць визначається як 1/12 річної вартості побутових послуг.
Умовний приклад розрахунку вартості побутових послуг наведено в додатку 4.
2.3.3. Вартість транспортних послуг
Вартість транспортних послуг у середньому на одну особу на рік визначається як сума добутків затвердженої норми кількості поїздок для відповідних соціально-демографічних груп населення та середньої ціни відповідного виду поїздок з урахуванням питомої ваги міського та сільського населення.
Вартість транспортних послуг на одну особу на місяць визначається як 1/12 річної вартості транспортних послуг на одну особу.
2.3.4.Вартість послуг культури
Вартість послуг культури на середньостатистичну сім'ю на рік визначається шляхом множення норми споживання послуг на середню ціну відповідних видів послуг культури.
Вартість споживання послуг культури на одну особу на місяць визначається шляхом ділення річної вартості споживання зазначених послуг на середній розмір сім'ї та на 12.
2.3.5.Вартість послуг зв'язку
2.3.5.1. Вартість передплати (придбання) газет та журналів у середньому на одну особу на місяць визначається шляхом ділення добутку норми споживання послуги та середньої ціни придбання газет на 12 та на середній розмір сім'ї.
2.3.5.2. Вартість розмов місцевого телефонного зв'язку в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом множення норми споживання даної послуги та тарифу однієї хвилини телефонної розмови.
2.3.5.3. Вартість послуг листування в межах України в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом ділення добутку норми споживання послуги та середньої ціни поштового конверта на середній розмір сім'ї.
2.3.5.4. Вартість користування радіоточкою в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом ділення тарифу за користування радіоточкою на середній розмір сім'ї.
2.3.5.5. Вартість користування телеантеною в середньому на одну особу на місяць визначається шляхом ділення тарифу за користування телеантеною на середній розмір сім'ї.
2.4. Розрахунок прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення
2.4.1. Прожитковий мінімум у розрахунку на місяць для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення визначається як сума вартостей відповідних наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг.
Прожитковий мінімум, визначений для осіб, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню, збільшується на суму обов'язкових платежів та на розмір ставки податку з доходів фізичних осіб.
( Абзац другий пункту 2.4.1 в редакції Наказу Міністерства праці та соціальної політики № 317/333/301 від 11.10.2005 )
2.4.2.Прожитковий мінімум у середньому на одну особу на місяць визначається як сума добутків розмірів прожиткових мінімумів кожної соціально-демографічної групи населення та питомої ваги чисельності відповідної групи в загальній чисельності населення України (регіону).
Умовний приклад розрахунку прожиткових мінімумів у середньому на одну особу та для основних соціальних і демографічних груп населення наведено в додатку 5.
Директор департаменту політики державного соціального страхування | О. Скрипник |
Керівник департаменту економічної стратегії | Л. Мусіна |
Начальник управління статистики цін | О. Драговоз |
Додаток 1
до пункту 2.1.2 Методики визначення
прожиткового мінімуму на одну особу,
та для осіб, які відносяться
до основних соціальних і демографічних
груп населення
УМОВНИЙ ПРИКЛАД
розрахунку вартості набору продуктів харчування для дітей віком від 0 до 6 років
Додаток 2
до пункту 2.2.3 Методики визначення
прожиткового мінімуму на одну особу,
та для осіб, які відносяться
до основних соціальних і демографічних
груп населення
УМОВНИЙ РОЗРАХУНОК
статево-вікової структури населення України
Додаток 3
до пункту 2.2.4 Методики визначення
прожиткового мінімуму на одну особу,
та для осіб, які відносяться
до основних соціальних і демографічних
груп населення
УМОВНИЙ ПРИКЛАД
розрахунку вартості мінімального набору непродовольчих товарів для працездатних осіб