• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах України

Міністерство оборони України  | Наказ, Форма типового документа, Положення від 01.12.1993 № 280/416 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 01.12.1993
  • Номер: 280/416
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 01.12.1993
  • Номер: 280/416
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 280/416 від 1.12.93 р.
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 грудня 1993 р.
за N 185
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міноборони N 194/265 від 30.06.2000 )
Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах України
З метою упорядкування процесу підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах України
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити погоджене з Вищою атестаційною комісією України Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах України, що додається.
2. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника управління військової освіти Міністерства оборони і начальника управління керівного персоналу та атестації науково-педагогічних працівників Міністерства освіти України.
3. Наказ довести до офіцерського складу Збройних Сил України та слухачів і курсантів вищих військово-навчальних закладів.
4. З введенням в дію цього наказу не застосовуються у Збройних Силах України накази Міністра оборони СРСР від 23 лютого 1989 року N 80 "Про введення в дію Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів у Міністерстві оборони СРСР", від 25 червня 1990 року N 249 "Про цільову підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, порядок присвоєння кваліфікації і видачі дипломів дослідника офіцерам - випускникам ад'юнктури".
МІНІСТР
ОБОРОНИ УКРАЇНИ
генерал-полковник
В. РАДЕЦЬКИЙ
МІНІСТР
ОСВІТИ УКРАЇНИ

П. ТАЛАНЧУК
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства оборони
України і Міністерства освіти
України від 1.12.1993 р.
N 280/416
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ПІДГОТОВКУ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ І НАУКОВИХ КАДРІВ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ
РОЗДІЛ 1
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах (ЗС) України ведеться на основі рішень Уряду України, керівних документів Міністерства освіти України, Вищої атестаційної комісії (ВАК) України, наказів та директив Міністра оборони України та Головного штабу Збройних Сил України.
2. Науково-педагогічні і наукові кадри в Збройних Силах з осіб офіцерського складу готуються в докторантурі, на посадах старших наукових співробітників, призначених для завершення роботи над докторською дисертацією, в очній ад'юнктурі (трирічній та однорічній) та як здобувачі наукового ступеня (далі здобувачі) шляхом самостійної, поза докторантурою та ад'юнктурою, роботою над докторською або кандидатською дисертацією.
Підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів із числа офіцерів Збройних Сил України можлива за цільовим призначенням в докторантурі та аспірантурі інших міністерств і відомств та як здобувачів з дозволу начальника Головного штабу ЗС України.
3. Організація підготовки докторантів і аспірантів із службовців ЗС, їх права і обов'язки викладені в Положенні, затвердженому наказом Міністерства вищої освіти України і Академії наук України від 16 січня 1992 р. N 11/24 "Про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів".
Посади професорсько-викладацького складу, які займалися службовцями ЗС до вступу до цільової докторантури і аспірантури, можуть заміщатися іншими особами без конкурсу на умовах строкового трудового договору згідно з чинним законодавством.
4. Докторантура і ад'юнктура при вищих військових навчальних закладах і науково-дослідних установах (ВВНЗ і НДУ) Збройних Сил створюється і ліквідується спільним рішенням Міністерства освіти України та Міністерства оборони України за поданням начальника управління військової освіти.
Фінансування ВВНЗ і НДУ з питань діяльності докторантури і ад'юнктури здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Чисельність докторантури, ад'юнктури, посад старших наукових співробітників, призначених для завершення роботи над дисертаціями, за поданням начальника управління військової освіти Міністерства оборони, визначається начальником Головного штабу Збройних Сил, виходячи із потреб в науково-педагогічних і наукових кадрах та можливостей ВВНЗ і НДУ їх підготовки.
5. В докторантурі і ад'юнктурі (понад їх штатної чисельності ) за рішенням Міністра оборони можуть навчатися особи із інших міністерств і відомств за рахунок коштів цих міністерств і відомств.
Підготовка осіб офіцерського складу в докторантурі і ад'юнктурі при ВВНЗ і НДУ Збройних Сил для відомств та управлінь Міністерства оборони проводиться за рішенням Міністра оборони в цільовій ад'юнктурі і докторантурі за рахунок штатної чисельності тих організацій, в інтересах яких ведеться підготовка кандидатів і докторів наук.
Громадяни інших держав можуть навчатися в ад'юнктурі або докторантурі за рішенням Міністра оборони на підставі міждержавних і міжурядових договорів та угод згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року N 136 "Про навчання іноземних громадян в Україні".
6. Головний штаб ЗС здійснює загальне керівництво підготовкою науково- педагогічних і наукових кадрів, координує тематику дисертаційних досліджень з загальних основ військової науки, оперативного мистецтва, теорії стратегії та розбудови Збройних Сил України.
7. Управління військової освіти Міністерства оборони, за узгодженням з управлінням кадрів Міністерства оборони, організує і здійснює контроль за комплектуванням докторантури і ад'юнктури, планує розподіл офіцерів, які закінчили докторантуру і ад'юнктуру.
Призначення на посаду осіб офіцерського складу, які закінчили докторантуру і ад'юнктуру, здійснюється Міністром оборони.
8. Управління військової освіти Міністерства оборони здійснює планування і контроль за підготовкою науково-педагогічних і наукових кадрів в докторантурі і ад'юнктурі; визначає ВВНЗ, вченим радам яких Атестаційною колегією Міністерства освіти України надається право присвоєння вчених звань; разом з ВАК України формує мережу спеціалізованих вчених рад для захисту дисертацій, узагальнює діяльність спеціалізованих вчених рад при ВВНЗ з питань присудження наукових ступенів, вчених рад ВВНЗ з питань присвоєння вчених звань; вивчає перелік наукових спеціальностей, з яких повинна вестись підготовка докторів і кандидатів наук в ВВНЗ і НДУ, координує тематику дисертаційних досліджень з питань військової освіти і методики викладання, представляє Міністерство оборони в Міністерстві освіти і ВАК України.
9. Начальники ВВНЗ і НДУ безпосередньо організують і забезпечують виконання планів підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів, відповідають за якість підготовки докторів і кандидатів наук, за комплектування докторантури і ад'юнктури, за ефективне і за призначенням використання в ВВНЗ і НДУ осіб з науковими ступенями і вченими званнями.
Керівництво підготовкою науково-педагогічних і наукових кадрів начальники ВВНЗ здійснюють через своїх заступників з навчальної роботи та підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів, з навчальної і наукової роботи, вчені ради ВВНЗ, факультетів, науково-організаційні і науково-дослідні відділи, а начальники НДУ - через ради НДУ і відділи планування науково-дослідних робіт.
Вчені ради ВВНЗ і ради НДУ формують тематику дисертаційних досліджень, затверджують теми докторських і кандидатських дисертацій, розгорнуті плани докторських дисертацій.
Науково-організаційні, науково-дослідні і планові відділи контролюють роботу докторантів, ад'юнктів і здобувачів наукових ступенів докторів і кандидатів наук.
10. Безпосередня відповідальність за якість і терміни підготовки дисертацій докторантами, ад'юнктами і здобувачами покладається на наукових керівників. Начальники кафедр, відділів, лабораторій і груп, де ведеться підготовка докторантів і ад'юнктів, є їх безпосередніми начальниками.
11. Тривалість підготовки в докторантурі і ад'юнктурі не повинна перевищувати трьох років (в однорічній - один рік ), на посаді старшого наукового співробітника, призначеної для завершення роботи над докторською дисертацією, - два роки.
Термін підготовки в докторантурі і ад'юнктурі може подовжуватись на період хвороби тривалістю понад один місяць, але не більше ніж на один рік. Рішення про це приймається начальником Головного штабу Збройних Сил за обгрунтованим клопотанням начальника ВВНЗ або НДУ.
12. Наукові консультації докторантів, наукове керівництво роботою ад'юнктів та здобувачів, приймання вступних і кандидатських іспитів, рецензування рефератів, консультації, атестація науково-педагогічних і наукових кадрів та інші роботи, пов'язані з підготовкою докторів і кандидатів наук для своєї установи, здійснюються штатним складом ВВНЗ і НДУ.
Штатному професорсько-викладацькому складу ВВНЗ ця робота зараховується в навчальне навантаження відповідно до встановлених норм.
13. Начальникам ВВНЗ, НДУ та інших установ і організацій дозволяється створювати підготовчі групи для проведення занять з особами, які готуються до складання кандидатських та вступних іспитів до ад'юнктури із залученням для цієї роботи наукових і педагогічних працівників. Заняття в групах організуються в позаслужбовий час. Оплата витрат, пов'язаних з роботою груп підготовки, здійснюється на основі самооплатності (за рахунок коштів тих, хто навчається ).
Для здобувачів наукового ступеня кандидата наук оплата цих витрат може здійснюватись за рахунок коштів, що виділяються на підготовку і підвищення кваліфікації науково-педагогічних і наукових кадрів, або організацій за місцем їх роботи.
В цьому разі оплата праці викладачів за проведення консультацій, занять і приймання кандидатських іспитів, а також інших спеціальних курсів в групах підготовки проводиться за погодинними ставками, що встановлюються чинним законодавством.
14. В ряді випадків, при відсутності вчених з необхідних спеціальностей, для проведення занять в підготовчих групах, приймання вступних та кандидатських іспитів, проведення наукових консультацій докторантів, ад'юнктів і здобувачів можуть залучатися викладачі, провідні вчені і фахівці інших ВНЗ і НДУ, а також установ і організацій інших міністерств і відомств.
Оплата праці осіб, залучених з інших установ та організацій для приймання вступних і кандидатських іспитів, проведення консультацій ад'юнктів і здобувачів, а також проведення занять в підготовчих групах, здійснюється за погодинними ставками згідно з чинним законодавством.
Оплата праці консультантів із числа провідних вчених і фахівців, залучених з інших міністерств та відомств для консультацій докторантів, здійснюється згідно з чинним законодавством із розрахунку не більше 50 годин на рік на кожного докторанта.
15. Докторанти, ад'юнкти і здобувачі мають право користуватися обладнанням, лабораторіями, кабінетами і бібліотеками за місцем підготовки.
Для виконання робіт з затвердженої тематики наукових досліджень докторанти, ад'юнкти і особи, призначені на посади старших наукових співробітників для завершення роботи над докторською дисертацією, можуть направлятися у відрядження нарівні з професорсько-викладацьким складом ВВНЗ і науковцями НДУ.
16. Виплата грошового утримання докторантам, ад'юнктам і особам офіцерського складу, призначеним на посади старших наукових співробітників для завершення роботи над докторською дисертацією, здійснюється згідно з чинним законодавством.
17. Роботи, пов'язані з підготовкою до захисту дисертацій докторантів, а також осіб, призначених на посади старших наукових співробітників для завершення роботи над докторською дисертацією (друкування, обчислювальні, креслярські, розмножувальні, палітурні і фотографічні роботи ), виконуються штатним складом ВВНЗ або НДУ без додаткової оплати.
18. Оплата витрат, пов'язаних з розмноженням автореферату дисертації, прийнятої для захисту спеціалізованою вченою радою, здійснюється за рахунок кошторису того ВВНЗ чи НДУ, який прийняв дисертацію до захисту, за фактичними витратами.
Оплата офіційних опонентів за відгук на докторську або кандидатську дисертацію здійснюється в розмірах, передбачених відповідними положеннями наказу Міністерства освіти України від 2 квітня 1993 року N 90 "Про затвердження Інструкції про оплату праці та розміри ставок заробітної плати професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів".
19. Строк навчання в докторантурі і ад'юнктурі зараховується до стажу науково-педагогічної діяльності.
20. Особи, які раніше пройшли підготовку в докторантурі і в ад'юнктурі, а також відраховані із них через професійну непридатність або низькі моральні якості, правом повторного вступу не користуються.
21. ВВНЗ і НДУ, які мають докторантуру і ад'юнктуру, в грудні місяці року, що передує року набору, можуть оголошувати в пресі про приймання в докторантуру і ад'юнктуру з зазначенням умов приймання.
РОЗДІЛ 2
ПЛАНУВАННЯ ПІДГОТОВКИ І РОЗПОДІЛУ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ І НАУКОВИХ КАДРІВ
22. Підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах України здійснюється за цільовим призначенням, науковими спеціальностями, перспективними та річними планами. Зазначені плани розробляються виходячи із потреб ЗС України в науково-педагогічних і наукових кадрах для комплектування посад, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем, а також можливостей ВВНЗ і НДУ з їх підготовки. Посади, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем, наведені в Переліку посад у вищих військових навчальних закладах і науково-дослідних установах Збройних Сил України, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем (додаток N 1).
23. Перспективний план підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів за Збройні Сили України розробляється управлінням військової освіти Міністерства оборони на 5 років із врахуванням пропозицій ВВНЗ і НДУ, які мають докторантуру або ад'юнктуру.
Пропозиції подаються в строк, установлений Табелем термінових донесень.
Перспективний план підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у Збройних Силах узгоджується з управлінням кадрів Міністерства оборони і затверджується начальником Головного штабу ЗС до 1 грудня *.
Витяги із плану доводяться до ВВНЗ і НДУ, які здійснюють підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів.
(* Строки, зазначені в цьому розділі, стосуються року, який передує року початку роботи. науково-педагогічних і наукових кадрів.)
24. На підставі витягів із перспективного плану підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів за Збройні Сили України в ВВНЗ і НДУ до 31 грудня розробляються і затверджуються вищестоящими начальниками свої перспективні плани підготовки
Річні плани підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів на наступний календарний рік (додаток N 2 ) розробляються в ВВНЗ і НДУ і до 31 грудня затверджуються вищестоящими начальниками. Копії річних планів через відповідні кадрові органи подаються в управління військової освіти Міністерства оборони.
25. Комплектування докторантури і ад'юнктури при ВВНЗ і НДУ здійснюється у відповідності з планом комплектування, який розробляється за Збройні Сили управлінням військової освіти Міністерства оборони до 1 вересня року, який передує до року набору. План комплектування докторантури і ад'юнктури затверджується начальником Головного штабу ЗС.
Начальники ВВНЗ і НДУ до 1 лютого року, який передує року набору, подають в управління військової освіти пропозиції з комплектування докторантури і ад'юнктури (додаток N 3).
Пропозиції складаються на підставі перспективних і річних планів підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів.
Управління військової освіти узагальнені пропозиції по комплектуванню докторантури і ад'юнктури, з урахуванням заявок на цільову підготовку, подає в управління кадрів Міністерства оборони. На підставі цих пропозицій управління кадрів Міністерства оборони до 1 жовтня року, який передує року набору, доводить до кадрових органів Збройних Сил в місячний термін наряди на виділення кандидатів для вступу в ад'юнктуру, виходячи з встановленого конкурсу - 2 кандидата на одне місце.
Кількість кандидатів на одне місце в докторантуру не обмежується.
Витяги з нарядів в ті ж терміни направляються в ВВНЗ і НДУ.
26. Плани розподілу випускників докторантури і ад'юнктури розробляються управлінням військової освіти Міністерства оборони до 1 січня року випуску на підставі поданих заявок.
Плани розподілу випускників докторантури і ад'юнктури затверджуються начальником Головного штабу ЗС. Витяги із плану через відповідні кадрові органи направляються в ВВНЗ і НДУ.
На підставі витягу з плану розподілу начальниками ВВНЗ і НДУ розробляються проекти наказів про призначення випускників докторантури і ад'юнктури на посади. Проекти наказів на призначення випускників докторантури і ад'юнктури подаються щорічно в управління військової освіти Міністерства оборони до 15 серпня і 15 листопада.
Призначення осіб офіцерського складу, які закінчили докторантуру і ад'юнктуру при ВВНЗ і НДУ, здійснюється наказами Міністра оборони.
РОЗДІЛ 3
ПІДГОТОВКА ДОКТОРІВ НАУК
а. Докторантура
27. Докторантура, як вищий ступінь єдиної системи безперервної освіти, створюється при ВВНЗ і НДУ, що мають авторитетні наукові школи, передову дослідницьку і експериментальну базу, з метою забезпечення планомірної підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації - докторів наук із найважливіших напрямків військової науки, а також військової проблематики гуманітарних, природознавчих і технічних наук.
28. До докторантури приймаються громадяни України із числа осіб офіцерського складу, кандидати наук за віком не старші 40 років *, які мають наукові досягнення в обраній галузі, виявили себе перспективними науково-педагогічними працівниками і мають необхідний обсяг виконаних наукових досліджень, які дозволяють завершити за час підготовки в докторантурі роботу над докторською дисертацією.
До докторантури для розробки докторських дисертацій в галузі розбудови Збройних Сил України, з питань стратегічної і оперативної тематики приймаються особи згідно з рішенням Міністра оборони за обгрунтованим поданням відповідних начальників, але не старші 45 років.
Початок підготовки в докторантурі встановлюється з 1 вересня.
(* Вік осіб офіцерського складу, зазначений в цій та наступних статтях Положення, визначається за станом на 31 грудня року вступу (призначення). )
29. ВВНЗ і НДУ, при яких не створена докторантура, можуть направляти кандидатів наук із числа осіб офіцерського складу для навчання в докторантурі інших ВВНЗ і НДУ Збройних Сил України за цільовим призначенням.
30. Особи, які мають бажання вступити до докторантури, до 1 лютого року вступу подають за командою рапорт. Разом із рапортом подаються:
розгорнутий план докторської дисертації;
список наукових праць*;
характеристика науково-педагогічної та службової діяльності затверджена начальником;
витяг із протоколу засідання вченої ради ВВНЗ або ради НДУ про доцільність навчання в докторантурі.
(* Наказ Міністерства освіти України від 15 жовтня 1992 року N 153 "Про порядок атестації науково-педагогічних працівників для присвоєння вчених звань професора і доцента". або НДУ.)
31. Командири військових частин, начальники вищих військових навчальних закладів, установ і організацій Збройних Сил України рапорти осіб офіцерського складу із своїми висновками і документами, вказаними в ст.30 Положення, разом з особистими справами і медичними книжками кандидатів в докторантуру до 15 березня року вступу направляють до ВВНЗ і НДУ, при яких утворена докторантура.
32. Начальники ВВНЗ або НДУ документи на кандидатів до докторантури направляють для вивчення на відповідні кафедри, у відділи, лабораторії в термін не пізніше 10 днів з моменту їх отримання.
Кафедра, відділ, лабораторія в місячний термін з моменту отримання документів заслуховує наукові доповіді кандидатів для вступу, розглядає плани роботи над дисертацією і таємним або відкритим голосуванням робить висновок по кожній кандидатурі про можливість зарахування в докторантуру.
Вчені ради ВВНЗ або ради НДУ в місячний термін розглядають висновки кафедр (відділів, лабораторій), за необхідності, заслуховують наукові доповіді кандидатів в докторантуру з виконаних наукових досліджень і приймають рішення про зарахування в докторантуру.
Кількість кандидатів, які розглядаються на кожне місце в докторантуру, не обмежується.
Рішення вченої ради затверджується начальником ВВНЗ
33. За поданням начальників ВВНЗ або НДУ зарахування в докторантуру здійснюється за наказом начальника Головного штабу Збройних Сил України.
Посади, які особи офіцерського складу займали до вступу до докторантури, можуть заміщатись іншими особами.
34. Для надання допомоги докторантам в проведенні дисертаційних досліджень за місцем їх підготовки призначаються наукові консультанти із числа висококваліфікованих науково-педагогічних і наукових працівників.
35. Тема, розгорнутий план дисертації та індивідуальний план роботи докторанта затверджуються вченими радами ВВНЗ або радами НДУ не пізніше тримісячного терміну після зарахування в докторантуру.
За поданням управління військової освіти Міністерства оборони на теми та розгорнуті плани докторських дисертацій з загальних основ військової науки, теорії стратегії, оперативного мистецтва і розбудови Збройних Сил повинні бути отримані висновки Головного штабу Збройних Сил; з питань удосконалення озброєння та військової техніки і військово-спеціальних питань - штабу озброєння Збройних Сил; з питань тилового забезпечення - штабу тилу Збройних Сил; з суспільних наук, військової проблематики суспільних наук і теорії військового навчання і виховання - Головного управління виховної та соціально - психологічної роботи Міністерства оборони; з питань військової освіти і методики викладання - управління військової освіти Міністерства оборони.
36. Індивідуальний план роботи докторанта на рік розглядається кафедрою, відділом, лабораторією і затверджується заступником начальника ВВНЗ з навчальної роботи і підготовки науково-педагогічних кадрів або заступником начальника ВВНЗ з навчальної і наукової роботи, а в НДУ - заступником начальника НДУ з наукової роботи.
37. За період перебування в докторантурі докторант повинен завершити роботу над дисертацією і подати її для захисту в спеціалізовану вчену раду.
38. Основні наукові висновки, які включаються в докторську дисертацію, повинні бути опубліковані в наукових виданнях.
39. Щорічно кафедра, відділ, лабораторія проводять атестацію докторанта, результати якої подають вченій раді ВВНЗ або раді НДУ. В необхідних випадках докторант може доповідати результати своєї наукової роботи раді ВВНЗ або НДУ. За результатами атестування приймається рішення про подальше перебування в докторантурі.
Докторанти, які не виконують індивідуальні плани роботи, за поданням начальників ВВНЗ і НДУ відраховуються з докторантури на попереднє місце служби і призначаються на посади, які вони обіймали раніше, або їм рівні.
40. Докторант може бути відрахований з докторантури в разі грубого порушення військової дисципліни або за інші протиправні дії, передбачені законодавством України.
41. Докторанту сплачується грошове утримання за посадою,
яку він обіймав до вступу в докторантуру.
42. Докторант має право :
користуватися навчально - виробничою, науковою, культурно-спортивною, оздоровчою базами ВВНЗ, НДУ;
на отримання всіх видів наукової інформації і наукове консультування;
брати участь в науковій діяльності кафедри, відділу, лабораторії;
переривати навчання в докторантурі з поважних причин з подальшим поновленням. Тривалість і кількість перерв, а також поважність причин визначаються вченою радою ВВНЗ або радою НДУ;
на щорічну відпустку, яка включається до загального терміну навчання;
на умови праці, які забезпечують виконання плану роботи над дисертацією.
43. Докторант зобов'язаний :
виконувати індивідуальний план роботи над дисертацією;
щорічно звітувати про хід виконання дисертаційних досліджень на засіданні кафедри, відділу, лабораторії, вченої ради ВВНЗ або ради НДУ;
здійснювати наукове керівництво підготовкою ад'юнктів (здобувачів);
в установлений термін завершити роботу над дисертацією і подати її для захисту в спеціалізовану вчену раду.
б. Про здобувачів наукового ступеня доктора наук, які працюють над дисертаціями поза докторантурою
44. Здобувачами наукового ступеня доктора наук при ВВНЗ і НДУ можуть бути особи офіцерського складу і службовці Збройних Сил, які мають науковий ступінь кандидата наук, виявили здібності вирішувати вагомі наукові проблеми на високому теоретичному рівні.
45. Теми і розгорнуті плани докторських дисертацій здобувачів розглядаються і затверджуються вченими радами ВВНЗ або радами НДУ. Рішення вченої ради ВВНЗ або ради НДУ про затвердження теми і розгорнутого плану дисертації оголошується наказом начальника ВВНЗ або НДУ. Вимоги, порядок затвердження та одержання висновків з тем і планів докторських дисертацій здобувачів викладені в ст.35 цього Положення.
46. Здобувачам наукового ступеня доктора наук, які раніше не перебували в докторантурі, за умови успішного поєднання службової діяльності і наукової роботи, за рекомендацією вченої ради ВВНЗ або ради НДУ командуванням військової частини, де проходить службу (працює) здобувач, з дозволу вищестоящого штабу може надаватись творча відпустка зі збереженням грошового утримання (заробітної плати ) на термін до 6-ти місяців для завершення роботи над дисертацією.
47. Здобувачі з числа професорсько-викладацького складу ВВНЗ, які працюють над докторською дисертацією, мають вагомі результати наукових досліджень в обраній галузі і затверджені вченими радами ВВНЗ теми і розгорнуті плани докторських дисертацій, можуть бути призначені на посади старших наукових співробітників на термін до двох років для завершення роботи над докторською дисертацією.
Зазначені посади можуть заміщатись особами з числа офіцерського складу віком не старшими 45 років.
48. Здобувачі, які виявили бажання перевестися на посади старших наукових співробітників, подають на ім'я начальника ВВНЗ рапорт з зазначенням необхідного терміну роботи на цій посаді.
До рапорту додаються :
затверджений календарний план завершення докторської дисертації;
перелік виконаних науково-дослідних робіт і наслідків їх впровадження або використання.
Вчена рада ВВНЗ розглядає подані матеріали, заслуховує наукову доповідь здобувача про виконані роботи, про план їх подальшого розвитку і реалізації і приймає рішення про задоволення прохання або його відхилення. Рішення вченої ради затверджується начальником ВВНЗ.
49. Призначення осіб на посади старших наукових співробітників здійснюється наказами начальника управління військової освіти на підставі подань начальників ВВНЗ.
Після закінчення року офіцери, призначені на посади старших наукових співробітників, проходять атестацію, за результатами якої приймається рішення про подальше перебування їх на посадах старших наукових співробітників наступного річного терміну, або про повернення на викладацьку роботу. Посади викладацького складу, які звільнились внаслідок переведення офіцерів на посади старших наукових співробітників, можуть заміщатись іншими особами.
50. Офіцери, призначені на посади старших наукових співробітників, в необхідних випадках для проведення наукових досліджень можуть бути за їх згодою відряджені до інших ВВНЗ або НДУ.
ВВНЗ і НДУ, які дали згоду на перебування відрядженого старшого наукового співробітника, забезпечують його науковими консультаціями, здійснюють контроль за його роботою і несуть всі витрати, пов'язані з проведенням наукового дослідження.
Старші наукові співробітники, які перебувають у відрядженні в інших ВВНЗ або НДУ, подають науковий звіт вченій раді ВВНЗ або раді НДУ за місцем відрядження. Висновки вченої ради направляються до ВВНЗ, в штатах якого перебуває старший науковий співробітник, для вирішення питання про подальше його перебування на посаді старшого наукового співробітника.
Витрати, пов'язані з відрядженням старших наукових співробітників, оплачуються за термін, встановлений законодавством України.
51. Після закінчення терміну перебування на посаді старшого наукового співробітника докторант зобов'язаний подати для захисту в спеціалізовану вчену раду завершену докторську дисертацію.
52. За особами викладацького складу, призначеними на посади старших наукових співробітників для завершення роботи над докторською дисертацією, зберігається право повернення на педагогічну роботу до вищого військового навчального закладу, що направив їх для завершення докторських дисертацій, з урахуванням рівня кваліфікації, якого вони набули.
53. Офіцери, які заміщують посади старших наукових співробітників, через невиконання календарних планів роботи або грубе порушення військової дисципліни, за поданням начальника ВВНЗ звільняються з займаних посад.
РОЗДІЛ 4
ПІДГОТОВКА КАНДИДАТІВ НАУК
а. Ад'юнктура
54. Ад'юнктура при ВВНЗ і НДУ є складовою частиною єдиної системи безперервної освіти і основною формою підготовки офіцерських кадрів до самостійної педагогічної і наукової роботи. Ад'юнктура має мету поглиблення загальнотеоретичної і спеціально-військової підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів, оволодіння методами і засобами наукових досліджень, уміння вести наукову, педагогічну і виховну роботу.
Ад'юнктура створюється при ВВНЗ і НДУ, які мають висококваліфіковані науково-педагогічні і наукові кадри, сучасну дослідницьку і експериментальну базу.
55. Підготовка ад'юнктів здійснюється цілеспрямовано для заміщення посад професорсько-викладацького складу в Академії Збройних Сил України, у військових університетах й інститутах, на військових відділеннях, факультетах і кафедрах цивільних вищих навчальних закладів, а також наукових працівників у ВНЗ і НДУ з наукових галузей і спеціальностей, встановлених Номенклатурою спеціальностей наукових працівників.
56. До ад'юнктури на підставі конкурсного відбору приймаються офіцери Збройних Сил України, які перебувають на дійсній військовій службі, мають вищу освіту і кваліфікацію спеціаліста або науковий ступінь магістра, позитивно зарекомендували себе на службі і виявили здібності до педагогічної або науково-дослідницької роботи. Вступаючі до ад'юнктури з оперативно-тактичної і медичної спеціальностей повинні мати досвід практичної роботи у військах на відповідних посадах не менше двох років після закінчення ВВНЗ.
57. За рекомендаціями вчених рад ВВНЗ (факультетів) до ад'юнктури можуть прийматись офіцери безпосередньо після закінчення ВВНЗ, якщо вони виявили добрі здібності в навчанні та схильність до педагогічної або науково-дослідницької діяльності.
58. До ад'юнктури приймаються офіцери віком не старші 35 років.
Вік осіб офіцерського складу, які вступають до ад'юнктури для підготовки з оперативно-тактичної спеціальності, встановлюється персонально рішенням начальника управління військової освіти за обгрунтованим поданням начальників ВВНЗ чи НДУ, але мають бути не старші 38 років.
До однорічної ад'юнктури зараховуються офіцери викладацького і командно-інженерного складу віком до 40 років, які повністю склали кандидатські іспити, спроможні завершити науково-дослідницьку роботу за обраною темою і подати дисертацію в спеціалізовану вчену раду протягом терміну перебування в ад'юнктурі.
Офіцери, які раніше навчались в ад'юнктурі, а також використали пільги, призначені для здобувачів наукового ступеня кандидата наук, до однорічної ад'юнктури не приймаються.
59. Рапорт про приймання до ад'юнктури подається за командою до 1 лютого року вступу. Копія рапорту направляється на ім'я начальника ВВНЗ або НДУ. Разом із рапортом подаються:
список наукових праць, наукова доповідь або науковий реферат з обраної спеціальності;
засвідчена копія диплому про закінчення вищого навчального закладу та витяг із залікової відомості;
службова характеристика;
довідка про стан здоров'я із зазначенням можливості навчання в ад'юнктурі;
витяг з протоколу засідання вченої ради ВВНЗ (для офіцерів, які вступають до ад'юнктури безпосередньо після закінчення ВВНЗ);
посвідчення про складання кандидатських іспитів (для осіб, які повністю або частково склали кандидатські іспити);
службова картка.
В рапорті зазначаються дисципліни, з яких складені кандидатські іспити, та згода на участь у конкурсі за результатами складених кандидатських іспитів.
60. Командири військових частин, начальники ВВНЗ, установ, підприємств і організацій Міністерства оборони рапорти офіцерів із своїми висновками та документи, зазначені в статті 59 цього Положення, разом з особистими справами і медичними книжками вступаючих до ад'юнктури, подають не пізніше 1 березня року вступу через кадрові органи до відповідних ВВНЗ і НДУ.
61. Для проведення приймання в ад'юнктуру створюється приймальна комісія під головуванням начальника (заступника начальника) ВВНЗ або НДУ. Члени приймальної комісії призначаються наказом начальника ВВНЗ, НДУ з числа начальників факультетів, управлінь, кафедр, відділів, лабораторій, груп і викладацького складу. До складу комісії включаються представники відділу кадрів і медичної служби.
62. Рішення про допуск до вступних іспитів в ад'юнктуру або про відмову виноситься приймальною комісією з урахуванням письмових висновків з реферату, наукової доповіді або наукових праць передбачуваного наукового керівника або начальника кафедри, де передбачається навчання кандидата.
Про прийняте рішення вступаючий до ад'юнктури сповіщається не пізніше двох місяців до початку вступних іспитів.
63. Офіцерам, які допущені до складання вступних іспитів до ад'юнктури, окрім чергової відпустки, яка повинна бути використана до початку підготовки в ад'юнктурі, надається додаткова відпустка тривалістю 30 діб із збереженням грошового утримання для підготовки до іспитів та їх складання.
Офіцери, які вступають до ад'юнктури з частково складеними кандидатськими іспитами і звільнені від складання відповідних вступних іспитів, користуються додатковою оплачуваною відпусткою для складання вступних іспитів, що залишились, із розрахунку 10 днів на кожний іспит.
До відпустки приєднується додатковий час на проїзд від місця служби до місця знаходження ВВНЗ або НДУ і назад із збереженням грошового утримання.
Офіцери, які приймаються в ад'юнктуру без складання вступних іспитів, правом на додаткову відпустку не користуються.
Офіцерам, які раніше використали додаткову відпустку для підготовки та складання вступних іспитів до ад'юнктури, вдруге така відпустка не надається.
Документом, який засвідчує право на відпустку, є повідомлення за підписом начальника ВВНЗ або НДУ про допуск до складання вступних іспитів.
64. Вступні іспити до ад'юнктури проводяться у ВВНЗ і НДУ щорічно в термін з 1 липня по 30 серпня.
65. Вступники в ад'юнктуру складають конкурсні вступні іспити з спеціальної дисципліни в обсязі діючих програм вищих військових навчальних закладів, однієї з іноземних мов (англійської, німецької, іспанської, італійської, французької) і філософії.
Вступний іспит із спеціальної дисципліни повинен передувати іспитам із іноземної мови і філософії. Повторне складання іспитів не допускається.
Результати вступних іспитів до ад'юнктури дійсні протягом календарного року.
66. Для приймання вступних іспитів до ад'юнктури наказами начальників ВВНЗ або НДУ призначаються комісії з кожної дисципліни. До складу комісії із спеціальних дисциплін і філософії повинні входити спеціалісти, які мають наукові ступені, а для приймання іспитів з іноземних мов можуть включатися також кваліфіковані викладачі, які не мають наукового ступеня і вченого звання.
67. Офіцери, які склали повністю або частково кандидатські іспити, при вступі до ад'юнктури, за їх згодою, звільнюються від відповідних вступних іспитів, якщо з дня складання кандидатських іспитів минуло не більше 10 років, і мають переважне право при зарахуванні при рівності конкурсних балів. При цьому бал кандидатського іспиту зараховується як бал відповідного вступного іспиту.
68. За поданням начальників ВВНЗ і НДУ управлінням військової освіти розроблюються проекти наказів про зарахування до ад'юнктури. Зарахування до ад'юнктури здійснюється наказами начальника Головного штабу Збройних Сил.
Початок підготовки в ад'юнктурі встановлюється з 1 вересня і 1 грудня.
69. Для надання допомоги у виконанні наукового дослідження з затвердженої теми кожному ад'юнкту одночасно з його зарахуванням наказом начальника ВВНЗ або НДУ призначається науковий керівник із числа докторів наук або професорів ВВНЗ або НДУ.
При виконанні наукових досліджень на стику суміжних наукових проблем дозволяється мати двох наукових керівників або керівника і консультанта.
В окремих випадках, за рішенням вчених рад ВВНЗ або рад НДУ, до наукового керівництва підготовкою ад'юнктів можуть залучатись кандидати наук відповідної спеціальності.
70. Науковий керівник консультує ад'юнкта, контролює виконання ним затвердженого індивідуального плану роботи і несе особисту відповідальність за якісне виконання дисертаційної роботи.
Кількість ад'юнктів, прикріплених до одного наукового керівника, не повинна перевищувати одночасно 5 осіб для доктора наук і 2 осіб для кандидата наук.
71. Теми дисертаційних робіт повинні бути затверджені вченими радами ВВНЗ або радами НДУ не пізніше трьох місяців з дня початку підготовки ад'юнктів.
Тема дисертаційної роботи повинна бути актуальною, пов'язаною з планом наукової роботи ВВНЗ або НДУ, мати наукове і прикладне значення.
72. Ад'юнкт працює за індивідуальним планом, який розробляється ним під керівництвом наукового керівника на весь період підготовки в ад'юнктурі, обговорюється на засіданні кафедри (наукового підрозділу), на якій ад'юнкт проходить підготовку, і затверджується заступником начальника ВВНЗ або НДУ з наукової роботи.
Про виконання індивідуального плану ад'юнкт не менше одного разу на рік звітує на засіданні кафедри (наукового підрозділу). Науковий керівник щорічно складає відгук про хід підготовки ад'юнкта, який розглядається на засіданні кафедри (наукового підрозділу) і затверджується заступником начальника ВВНЗ або НДУ з наукової роботи.
73. Ад'юнкт за час навчання повинен повністю виконати індивідуальний план і оволодіти методологією проведення наукових досліджень. Відповідно до індивідуального плану ад'юнкт зобов'язаний:
скласти кандидатські іспити;
оволодіти методами використання обчислювальної техніки і математичного моделювання з урахуванням профілю підготовки;
вивчити і скласти іспити з дисциплін, що визначаються рішенням вчених рад ВВНЗ і рад НДУ;
виконати самостійну науково-дослідницьку роботу із заданої теми і подати її результати у вигляді кандидатської дисертації в спеціалізовану вчену раду;
пройти педагогічну або науково-дослідницьку практику.
74. Педагогічна практика, як правило, запроваджується на другому і третьому роках підготовки за програмою, яка розробляється індивідуально для кожного ад'юнкта і затверджується начальником кафедри. Педагогічну практику проходять ад'юнкти, які готуються для заміщення посад викладацького складу.
Вона включає:
розробку навчально-методичних матеріалів (тексту лекції, планів проведення лабораторних, практичних занять і семінарів, групових занять і вправ і т. ін.);
проведення лекцій, семінарів, лабораторних, практичних та інших видів занять;
відвідування занять, які проводять досвідчені методисти кафедри і ВВНЗ;
участь у методичній роботі кафедри.
Для ад'юнктів, зарахованих в ад'юнктуру ВВНЗ з посад викладачів і які мають педагогічний стаж більше двох років, педагогічна практика рішенням начальника кафедри може бути скорочена.
75. Науково-дослідницьку практику в наукових підрозділах за місцем підготовки проходять ад'юнкти, які готуються для заміщення посад наукових співробітників.
Програма практики складається науковим підрозділом і затверджується заступниками начальника НДУ або науково-дослідних центрів ВВНЗ.
76. Приймання кандидатських іспитів у ВВНЗ і НДУ здійснюється два рази на рік: в травні-червні і у жовтні-листопаді в терміни, які установлюють начальники ВВНЗ і НДУ.
77. Кандидатські іспити складаються з таких дисциплін:
філософії;
однієї з іноземних мов (англійської, німецької, іспанської, італійської, французької);
спеціальної дисципліни.
78. Кандидатські іспити з філософії та іноземної мови складаються за програмами, затвердженими Міністерством освіти України і узгодженими з Вищою атестаційною комісією України та Академією наук України.
Кандидатський іспит із спеціальної дисципліни складається в обсязі типової та додаткової програм, розроблених ВВНЗ або НДУ, де відкрито ад'юнктуру.
Додаткова програма повинна містити нові розділи даної галузі науки і питання, пов'язані з напрямком досліджень.
Типова і додаткова програми затверджуються вченою радою ВВНЗ або НДУ.
79. Приймання кандидатських іспитів з філософії дозволяється здійснювати у ВВНЗ за наявності в них не менше двох викладачів, один з яких повинен бути доктором філософських наук, а другий може бути кандидатом філософських наук.
80. Приймання кандидатських іспитів з іноземних мов проводиться в ВВНЗ і НДУ, які мають ад'юнктуру з профілю наукової роботи ад'юнкта або здобувача.
До складу комісії з іноземної мови включаються викладачі кафедр іноземних мов, а також викладачі спеціальних кафедр, які мають наукові ступені і вільно володіють відповідною іноземною мовою.
81. Кандидатські іспити із спеціальної дисципліни можуть складатись у ВВНЗ і НДУ, що мають ад'юнктуру або спеціалізовану вчену раду з правом захисту дисертацій з даної спеціальності.
82. Кандидатські іспити приймаються комісіями, які призначаються наказами начальників ВВНЗ і НДУ з кожної дисципліни.
До складу комісій входять: голова комісії (начальник кафедри або керівник наукового підрозділу, який має науковий ступінь або вчене звання ) і два-три члени комісії, які мають науковий ступінь. Один з членів комісії повинен бути доктором наук.
Кандидатські іспити проводяться за рішенням комісій по білетах або без них. Для підготовки відповіді здобувач наукового ступеня кандидата наук використовує іспитові листи, що зберігаються після іспиту протягом року.
На кандидатських іспитах можуть бути присутні: члени відповідної спеціалізованої вченої ради ВВНЗ або НДУ, де складається іспит, начальник ВВНЗ або НДУ, заступник начальника ВВНЗ з навчальної роботи та підготовки науково-педагогічних кадрів, заступник начальника НДУ з наукової роботи, представники управління військової освіти Міністерства оборони України, Міністерства освіти України, Вищої атестаційної комісії України.
Протоколи засідання комісій по прийманню кандидатських іспитів (додаток N 4) затверджуються начальниками ВВНЗ, НДУ і зберігаються за місцем складання кандидатських іспитів протягом десяти років.
Голови комісій несуть персональну відповідальність за додержання встановлених вимог до рівня проведення кандидатських іспитів.
Про складання кожного кандидатського іспиту видається посвідчення встановленої форми (додаток N 5). За місцем складання останнього іспиту посвідчення про складання попередніх іспитів замінюються на єдине посвідчення.
В необхідних випадках, за рішенням начальника управління військової освіти, приймання кандидатських іспитів у ад'юнктів та здобувачів може здійснюватись виїзними приймальними комісіями військових інститутів, університетів і академії.
Термін дії кандидатських іспитів - десять років з дня складання кожного з них. В окремих випадках спеціалізована вчена рада може прийняти рішення про повторне складання здобувачем відповідних кандидатських іспитів до закінчення вказаного терміну.
83. Головна увага в навчальній і методичній роботі ад'юнктів повинна бути зосереджена на дисциплінах, які визначають їх професійну підготовку за призначенням.
Навчальний час теоретичної і практичної підготовки ад'юнктів, форми звітності з навчальних дисциплін визначають начальники кафедр і відділів ВВНЗ і НДУ, виходячи з потреб кожної наукової спеціальності.
Начальникам ВВНЗ надається право організовувати педагогічну практику ад'юнктів тривалістю до двох місяців у ВВНЗ за їх подальшим посадовим призначенням.
84. Ад'юнкти звільняються від занять в системі командирської підготовки, за винятком занять із стройової, фізичної та вогневої підготовки.
Ад'юнкти залучаються до несення внутрішньої та гарнізонної служби на загальних підставах з офіцерами кафедр (наукових підрозділів).
Ад'юнкти третього року підготовки не залучаються до несення внутрішньої та гарнізонної служби і до проведення занять, які не передбачені індивідуальним планом.
85. Особами, які успішно закінчили ад'юнктуру вважаються ті, які повністю виконали індивідуальний план роботи, оволоділи методологією проведення занять і наукових досліджень, подали кандидатську дисертацію в спеціалізовану вчену раду.
Ад'юнктам, які захистили або подали для захисту в спеціалізовану вчену раду дисертаційну роботу за період підготовки в ад'юнктурі, надаються переваги при призначенні на посади.
86. Ад'юнкти, які своєчасно не виконують індивідуальні плани роботи без поважних причин, не виявили здібностей до педагогічної роботи і до проведення наукових досліджень або порушують військову дисципліну, за поданням начальників ВВНЗ або НДУ звільняються з ад'юнктури і направляються, як правило, до попереднього місця служби на посади, які вони займали до вступу в ад'юнктуру.
Не дозволяється без поважних причин припиняти ад'юнктську підготовку офіцерів, які успішно виконують індивідуальний план роботи, і залучати їх до виконання робіт, не передбачених індивідуальним планом.
Ад'юнкти, які звільнені з ад'юнктури до закінчення терміну підготовки, можуть бути відновлені на термін навчання, який залишився, за винятком осіб, звільнених через професійну непридатність або низькі моральні якості.
б. Про здобувачів наукового ступеня кандидата наук, які працюють над дисертаціями поза ад'юнктурою
87. Здобувачами наукового ступеня кандидата наук, які працюють над дисертаціями поза ад'юнктурою, можуть бути особи, котрі мають вищу освіту і кваліфікацію спеціаліста або науковий ступінь магістра, глибокі професійні знання з відповідної галузі науки і успішно поєднують службову діяльність з проведенням досліджень за темою дисертації.
Здобувачі наукового ступеня кандидата наук прикріплюються до вищих навчальних закладів і науково-дослідних установ, які мають спеціалізовані вчені ради для захисту дисертацій або ад'юнктуру з відповідних спеціальностей, і повинні скласти кандидатські іспити, підготувати і захистити кандидатську дисертацію.
Загальний термін перебування здобувачем не повинен перевищувати 5 років.
Одночасно перебувати здобувачем в кількох вищих навчальних закладах або НДУ не дозволяється.
Особи, які цілком використали термін перебування здобувачем, правом повторного прикріплення не користуються. Особи, які частково використали зазначений термін, можуть бути знову зараховані на час, який залишився.
Особи, які раніше пройшли повний курс навчання в ад'юнктурі (аспірантурі), правом прикріплення здобувачем не користуються.
88. Особи, які бажають стати здобувачами наукового ступеня кандидата наук, подають рапорти (заяви) за командою на прикріплення їх до ВВНЗ або НДУ.
До рапорту (заяви) додаються:
розгорнутий план дисертації;
засвідчена копія диплому про закінчення вищого навчального закладу.
Командири військових частин, начальники ВВНЗ, установ, підприємств і організацій Міністерства оборони рапорти (заяви) із своїми висновками і зазначені документи направляють на адресу начальника ВВНЗ або НДУ для вирішення питання про прикріплення здобувача.
89. Начальник ВВНЗ або НДУ на підставі висновків відповідної кафедри (наукового підрозділу) видає наказ про прикріплення здобувача до ВВНЗ, НДУ із зазначенням терміну прикріплення та призначенням йому наукового керівника. Науковими керівниками здобувачів призначаються особи, які мають науковий ступінь.
Кандидатська дисертація може бути виконана і без наукового керівника.
У випадку, коли здобувач прикріплюється тільки для підготовки і складання кандидатських іспитів, науковий керівник не призначається.
90. Здобувач, прикріплений до ВВНЗ або НДУ, в місячний термін подає для затвердження начальнику кафедри (наукового підрозділу) узгоджений з науковим керівником індивідуальний план роботи, який передбачає поглиблену загальнотеоретичну і спеціальну підготовку, виконання самостійної науково-дослідної роботи, а також вивчення інших дисциплін з урахуванням профілю підготовки.
91. Здобувачі складають кандидатські іспити, як правило, за місцем прикріплення.
При відсутності такої можливості, за клопотанням начальників ВВНЗ або НДУ, здобувачам дозволяється складання кандидатських іспитів з філософії та іноземної мови в інших ВВНЗ або НДУ, що мають в своєму складі відповідні комісії для прийняття кандидатських іспитів.
У випадку не прибуття здобувача на іспит з поважних причин він може бути допущений начальником ВВНЗ або НДУ до складання іспиту протягом поточної сесії.