ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Департамент податків та тарифного регулювання
Управління контролю митної вартості
Л И С Т
30.04.2004 N 36/36-1688-ЕП
Начальникам регіональних
митниць
Начальник митниць
Для врахування в роботі та використання з метою запобігання типових помилок та порушень при здійсненні митного оформлення, направляємо лист Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків від 31.03.04 N 153/01-04 з роз'ясненням питання використання висновків цінової експертизи Держзовнішінформу України.
Наступним інформуємо, що у листі Державного митного комітету України від 17.10.96 N 11/2-7737 зазначається, що у відповідності до листа Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 07.10.96 N 25-28/215, експертні висновки, підготовлені центром ДДержзовнішінформ", мають чинність офіційних експертиз стосовно умов виконання імпортно-експортних контрактів, рівнів цін за цими контрактами, а також інших аспектів ЗЕД, та повинні прийматися до уваги митними органами при ціновому контролі.
Листом Держмитслужби України від 09.10.02 N 11/1-13-9273-ЕП зазначається, що при митному оформленні товарів разом з іншими джерелами інформації, які використовуються митними органами при визначенні митної вартості, можна користуватися інформацією спеціалізованих організацій. При цьому, чинним законодавством не передбачається визначення митної вартості лише на підставі висновків експертних організацій. Зазначені висновки приймаються в якості орієнтовної довідкової інформації при визначенні митної вартості чи здійсненні митної оцінки. Остаточне рішення відповідно до Митного кодексу України приймається посадовою особою митного органу, уповноваженою на визначення митної вартості.
Тобто, в цьому листі зазначається, що експертні висновки не носять імперативного характеру, а можуть прийматися митними органами лише до уваги та служити додатковим джерелом інформації для прийняття рішення щодо правильності визначення митної вартості. Також потрібно зазначити, що проведення цінових експертиз проводиться за замовленням суб'єктів господарської діяльності.
Згідно чинного законодавства, питання визначення митної вартості для цілей митного оподаткування є компетенцією виключно митних органів. Тому, при вирішенні судових спорів, в першу чергу слід звертати увагу на те, чому судом було використано саме цінову експертизу для вирішення питання по суті, оскільки, відповідно до вищевикладеного, цінові експертизи не є обов'язковими для прийняття рішення стосовно питання митної вартості і носять лише інформаційний характер.
Крім того, звертаємо увагу, що останнім часом, за поданням митних та податкових органів, центром ДДержзовнішінформ" було виявлено фальсифіковані цінові експертизи, які використовувалися суб'єктами господарської діяльності як справжні. У зв'язку з цим постало питання про можливість наявності й інших фальсифікованих експертних висновків. Тому, за наявності сумнівів щодо змісту цінових експертиз (експертних висновків), інформувати Держмитслужбу України із поданням копії експертного висновку, копії рахунку-фактури, копії вантажної митної декларації (у разі прийняття документів до митного оформлення).
У ході архівної перевірки документації, яка була проведена Держзовнішінформом у січні-лютому 2004 року, було виявлено часткову відсутність документів, пов'язаних з проведенням цінових експертиз (експертних висновків), що ускладнює перевірку наданих цінових експертиз. У зв'язку з цим, за наявності запитів, буде проводитися перевірка документів або повторна експертиза, або буде надаватися обґрунтована відповідь щодо застосування змісту цінових експертиз (експертних висновків).
Потрібно зазначити, що всі цінові експертизи (експертні висновки) мають строковий характер. Тобто строк дії цінової експертизи безпосередньо визначається самим змістом, а використання змісту цінової експертизи в понад зазначені строки втрачає чинність.
Заступник директора Департаментуначальник Управління контролювизначення митної вартості І.Г.Бережнюк