ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 174 від 04.09.92 м.Київ |
( Дія Наказу призупинена на підставі Наказу Митного комітету N 4 від 05.01.96 в частині реєстрації митних брокерів, власників ліцензійних складів та магазинів безмитної торгівлі та видачі ліцензій на вказану діяльність ) ( Дію Наказу відновлено в частині, що стосується заборони реєстрації та видачі ліцензій на відкриття митних ліцензійних складів та на здійснення митної брокерської діяльності згідно з Наказом Митного комітету N 254 від 11.06.96 )
Про затвердження "Положення про порядок відкриття та діяльності магазинів безмитної торгівлі на території України"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Митного комітету N 142 від 06.04.95 )
У зв'язку з необхідністю врегулювання питань діяльності магазинів безмитної торгівлі на території України,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити "Положення про порядок відкриття та діяльності магазинів безмитної торгівлі на території України" (додається).
2. Начальникам митниць інформувати суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, розташованих в зоні діяльності митниць, про встановлений цим Положенням порядок відкриття та діяльності магазинів безмитної торгівлі.
Голова Комітету Дійсний державний радник митної служби | О.Коваль |
Положення
про порядок відкриття та діяльності магазинів безмитної торгівлі на території України
1. Загальні положення
1.1. Митний режим магазину безмитної торгівлі визначається правом здійснення роздрібної торгівлі товаром під митний контролем без справляння мита та прирівнених до нього податків, за виключенням митних зборів за митне оформлення товарів та за надання послуг у галузі митної справи.
1.2. Магазини безмитної торгівлі становлять митну територію України, на якій діє Законодавство України, Митний кодекс України, правила та нормативні акти ДМК України, а також нормативні акти інших відомств, що регулюють вимоги до товарів та інших предметів, які ввозяться в Україну та вивозяться з України (відповідно до стандартів, санітарних, фітосанітарних, ветеринарних та інших норм, що діють на території України).
1.3. Діяльність магазинів безмитної торгівлі допускається виключно в місцях, визначених митним органом України, в зоні митного контролю.
1.4. Відкриття магазину безмитної торгівлі допускається тільки після отримання ліцензії ДМК України (додаток N 1).
1.5. За видачу ліцензії на право відкриття та діяльності магазину безмитної торгівлі і за допущення підприємства до декларування, шляхом видачі свідоцтва про визнання його як декларанта, справляється збір у розмірі 50000 карбованців.
1.6. Магазинами безмитної торгівлі можуть користуватися всі іноземні та українські громадяни, які прямують через митний кордон України і знаходяться в пунктах пропуску, що становлять територію зон митного контролю.
2. Відкриття магазину безмитної торгівлі
2.1. В якості магазину безмитної торгівлі може виступати закрите з усіх боків приміщення, призначене для зберігання і продажу товарів та інших предметів, що має обладнані засобами зв'язку службові приміщення, призначені для митних службовців, які здійснюють митний контроль у цьому магазині, та організоване таким чином, щоб зберігання товарів та інших предметів у цьому магазині гарантував їх постійне перебування в режимі митного контролю.
2.2. Власником магазину безмитної торгівлі може бути будь-яке українське чи спільне підприємство, що є юридичною особою згідно з законодавством України, занесене в реєстр суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності й виконує вимоги цього Положення.
2.3. Для одержання ліцензії на відкриття магазину власник магазину звертається з заявкою в митний орган, у зоні діяльності якого він знаходиться, і до якої додається реєстраційна картка суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, креслення приміщень з позначенням системи сигналізації та місць, які передбачається відвести на потреби митниці, приблизний перелік товарів до продажу в магазині. На момент подання заявки приміщення магазину має бути повністю обладнане і оснащене.
2.4. Митний орган, який отримав заяву на відкриття магазину безмитної торгівлі, розглядає її заяву протягом 15 днів. У разі прийняття негативного рішення митний орган письмово повідомляє заявника про причини відмови.
2.5. У випадку прийняття митним органом рішення про доцільність відкриття магазину, він направляє копію заяви з додатками та супровідним листом на адресу Державного митного комітету України, де викладаються пропоновані форми організації митного контролю в даному магазині та кількість службовців митної установи, які залучаються до роботи в цьому магазині.
2.6. Державний митний комітет України в 15-денний строк затверджує рішення митної установи, у разі виконання всіх вимог присвоює магазину кодовий номер, який проставляється в ліцензії на право відкриття магазину безмитної торгівлі. Оформлена та підписана заступником Голови ДМК України, ліцензія направляється на адресу митного органу для подальшого вручення власнику складу.
2.7. Строк дії ліцензії - один рік. Після виповнення року власник магазину звертається до митного органу, що видав ліцензію, з письмовою заявою про її продовження.
До заяви, при необхідності, додається документ, що підтверджує перерахування належних сум на рахунки ДМК України. Ліцензія вважається продовженою після видачі митним органом письмового підтвердження, підписаного начальником митниці, або особою, яка його заміщує.
2.8. Власник магазину, який не оплатив митний збір без поважних причин на протязі 3 місяців чи неодноразово порушував встановлений порядок розрахунків, може бути позбавлений ліцензії на право відкриття магазину безмитної торгівлі.
2.9. Ліцензія на право відкриття магазину безмитної торгівлі не може бути передана іншій особі.
3. Товари, що підлягають продажу в магазинах безмитної торгівлі
3.1 Магазини безмитної торгівлі здійснюють роздрібний продаж товарів під митним режимом магазинів безмитної торгівлі виключно фізичним особам, які виїжджають за межі митної території України.
3.2. В магазинах безмитної торгівлі дозволяється зберігати і здійснювати роздрібну торгівлю всіма видами товарів за виключенням товарів, заборонених до ввезення в Україну чи вивезення з України (Додаток 2), а також товарів, на які встановлено державну монополію згідно ст. 20 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (959-12) (Додаток 4).
( Розділ 3 в редакції Наказу Митного комітету N 142 від 06.04.95 )
4. Переміщення товарів та інших предметів в магазин безмитної торгівлі
4.1. Товари та інші предмети, що надходять у магазини безмитної торгівлі, знаходяться під митним контролем:
- імпортні товари та інші предмети - з моменту фактичного перетину митного кордону України;
- товари та інші предмети, предназначені для експорту з моменту надходження в магазини безмитної торгівлі.
4.2. При переміщенні товарів чи інших предметів у магазин безмитної торгівлі через митний кордон України, заповнюється експортно-імпортна декларація, в графі 49 якої проставляється код магазину безмитної торгівлі, а в графі 44 в числі поданих документів має проставлятися номер ліцензії ДМК України на право відкриття та діяльності магазину безмитної торгівлі.
5. Перевірка магазину безмитної торгівлі
5.1. Митний орган, у зоні діяльності якого знаходиться магазин безмитної торгівлі, може здійснювати перевірку діяльності даного магазину у вигляді:
- оперативної перевірки правильності ведення документації;
- оперативної перевірки відповідності вмісту магазину даним обліку;
- здійснення інвентаризації;
- перевірка відповідності оснащення магазину;
- перевірка забезпечення надійності знаходження в магазині товарів та інших предметів під митним контролем.
5.2. Виявлені в результаті перевірок недоліки, якщо діюче законодавство не передбачає відповідальність за їх допущення, підлягають усуненню силами власника магазину та за його рахунок.
6. Порядок здійснення розрахунків власників магазину безмитної торгівлі з митним органом України
6.1. Власники магазину безмитної торгівлі сплачують на відповідні рахунки ДМК України, згідно зі ст. 77 Митного кодексу України збір за виклик працівника митниці для митного оформлення товарів та інших предметів, що надходять у магазин безмитної торгівлі (за одну годину роботи одного працівника митниці):
у робочий час (з 9-00 до 16-00) 250 карбованців
у неробочий час (з 16-00 до 9-00) 500 карбованців
у суботу, неділю та святкові дні 500 карбованців
за відмову від замовлених послуг
без завчасного попередження в
письмовій формі 500 карбованців
6.2. При оформленні експортно-імпортної декларації власники магазинів сплачують збір за митне оформлення товарів та інших предметів, що надходять у магазин безмитної торгівлі, за ставками, передбаченими діючим законодавством України.
Додаток N 1
Державний митний комітет України Ліцензія N на право відкриття та експлуатації магазину безмитної торгівлі
Ця ліцензія видана ______________________________________________
_________________________________________________________________
що знаходиться за адресою _______________________________________
_________________________________________________________________
зареєстрованому в МЗЗТ України суб'єктом зовнішньоекономічної
діяльності ____________________________ 19 ____ року під
реєстраційним номером ___________________________________________
на підставі звернення ___________________________________________
підтриманого _____________________ митницею, у зв'язку з тим,
що Державний митний комітет України визнає магазин безмитної
торгівлі за адресою _____________________________________________
_________________________________________________________________
таким, що відповідає вимогам, встановленим до ___________________
_________________________________________________________________
Згідно з рішенням ДМК України від _______________ N ____________
даному магазину безмитної торгівлі присвоєно кодовий номер ______
_________________________________________________________________
Ця ліцензія дійсна протягом одного року з дати її видання й може
бути продовжена на підставі рішення _____________________________
___________________________ митниці.
Заступник Голови ДМК України ____________________________
м.Київ ___________________________19 ___ року
Додаток N 2
Список предметів, заборонених до ввезення в Україну, вивезення з України та транзиту через територію України
I. Предмети, заборонені до ввезення в Україну
1. Зброя військових зразків всякого роду та боєприпаси до неї.
2. Наркотичні та психотропні речовини, а також пристрої для куріння опію та гашишу.
Примітка: ввезення вказаних у цьому пункті предметів, за необхідності, може бути здійснене за особливим дозволом Міністерства охорони здоров'я України.
3. Сильнодіючі, отруйні, радіоактивні, вибухові речовини, інші предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу або призвести до руйнування навколишнього середовища, крім випадків, передбачених законодавством України.
4. Друковані матеріали, кліше, негативи, відзняті плівки, фотографічні знімки, кінострічки, відеозаписи, копії магнітної інформації для ЕОМ, рукописи, платівки та інші звукозаписи, малюнки та інші друковані й образотворчі матеріали, що містять пропаганду ідей війни, расизму, расової дискримінації та геноциду, а також спрямовані на підрив територіальної цілісності України, її політичної незалежності, державного суверенітету; продукція порнографічного характеру.
5. Предмети, вивезення яких заборонене у відповідності із законодавством України.
II. Предмети, заборонені до вивезення з України
1. Зброя військових зразків всякого роду, боєприпаси до неї та військове спорядження.
2. Наркотичні та психотропні речовини.
Примітка: вивезення вказаних у цьому пункті предметів може бути здійснене за особливим дозволом Міністерства охорони здоров'я України.
3. Сильнодіючі, отруйні, радіоактивні, вибухові речовини, інші предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу або призвести до руйнування навколишнього середовища, крім випадків, передбачених законодавством України.
4. Витвори мистецтва, культурні та історичні цінності (картини, скульптури, малюнки, акварелі, різноманітні види гравюр, мініатюри, вироби з фарфору, кришталю, кераміки, дерева, шкіри, коштовного та некоштовного каміння, дорогоцінних та недорогоцінних металів, кістки, предмети народних художніх промислів, гобелени, меблі, художній одяг та взуття, нумізматика, художня зброя, книги, рукописи, платівки, музичні інструменти, поштові марки тощо) та інші предмети, що складають значну художню, історичну, наукову та іншу культурну цінність.
Примітка: вказані у цьому пункті предмети можуть бути вивезені тільки за особливим дозволом Міністерства культури України.
5. Анульовані цінні папери.
6. Предмети, вивезення яких заборонено законодавством України.
III. Предмети, заборонені до транзиту через територію України
1. Зброя та боєприпаси всіх видів та військове спорядження.
2. Літальні апарати, їх частини, прилади та спорядження до них.
3. Станки та машини, призначені для виготовлення озброєння й боєприпасів усіх видів та літальних апаратів, запасні частини до них.
4. Наркотичні засоби.
5. Радіоактивні предмети та речовини.
6. Сильнодіючі, отруйні та вибухові речовини, інші предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу або призвести до руйнування навколишнього середовища.
7. Предмети заборонені до ввезення в Україну згідно із законодавством України.
( Додаток N 3 виключено на підставі Наказу Митного комітету N 142 від 06.04.95 )
Додаток N 3
Затверджено Постановою
Верховної Ради України
від 17 червня 1992 року
N 2471-12
Перелік видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України
1. Зброя, боєприпаси (крім мисливської зброї і боєприпасів до неї, а також спортивної зброї і боєприпасів до неї, що придбаються громадськими об'єднаннями з дозволу органів внутрішніх справ), бойова і спеціальна військова техніка, ракетно-космічні комплекси.
2. Вибухові речовини й засоби вибуху. Всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва.
3. Бойові отруйні речовини.
4. Наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби (за винятком отримуваних громадянами за призначенням лікаря).
5. Протиградні установки.
6. Державні еталони фізичних величин.
Додаток N 4
Витяг із ст. 20 Закону України
"Про зовнішньоекономічну діяльність" ( 959-12 ) Антимонопольні заходи у галузі зовнішньоекономічної діяльності
Виключно уповноваженими Українською РСР як державою суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності може здійснюватись експорт-імпорт озброєнь, боєприпасів, військової техніки та спеціальних комплектуючих виробів для їх виробництва вибухових речовин, ядерних матеріалів (включаючи матеріали у вигляді тепловипромінюючих зборок), технологій, устаткування, установок, спеціальних неядерних матеріалів та пов'язаних з ними послуг, джерел іонізуючого випромінювання, а також інших видів продукції, технологій і послуг, які в даний час використовуються при створенні озброєнь і військової техніки або становлять державну таємницю Української РСР, яка визначається законами Української РСР; дорогоцінних металів та сплавів, дорогоцінного каміння , наркотичних і психотропних засобів; експорт творів мистецтва і старовинних предметів з музейних фондів Української РСР.
Призначення уповноважених суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які можуть здійснювати зазначені експорт та імпорт, та регулювання відповідних експортно-імпортних операцій належить до компетенції Ради Міністрів Української РСР, яка має погоджувати свої рішення з відповідними Комісіями Верховної Ради Української РСР.