• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про територіальну автоматизовану систему централізованого оповіщення м. Києва

Київська міська державна адміністрація | Розпорядження від 14.05.2020 № 712
Реквізити
  • Видавник: Київська міська державна адміністрація
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 14.05.2020
  • Номер: 712
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Київська міська державна адміністрація
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 14.05.2020
  • Номер: 712
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИКОНАВЧИЙ ОРГАН КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
(КИЇВСЬКА МІСЬКА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ)
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
14.05.2020 р. N 712
Про затвердження Положення про територіальну автоматизовану систему централізованого оповіщення м. Києва
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 19 та підпункту 1 пункту 2 статті 30 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 року N 733 "Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту", пунктів 5, 7 плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року N 488-р, з метою забезпечення своєчасного оповіщення керівного складу органів управління та сил цивільного захисту і населення м. Києва про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час і в особливий період:
1. Затвердити Положення про територіальну автоматизовану систему централізованого оповіщення м. Києва, що додається.
2. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступників голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов'язків.
ГоловаВ. Кличко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження виконавчого органу
Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації)
14 травня 2020 року N 712
ПОЛОЖЕННЯ
про територіальну автоматизовану систему централізованого оповіщення м. Києва
1. Загальна частина
1.1. Це Положення визначає основні завдання, склад, порядок застосування, організацію управління і функціонування, утримання, експлуатаційно-технічне обслуговування, реконструкцію та технічну модернізацію територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення м. Києва (далі - ТАСЦО).
1.2. До здійснення оповіщення в ТАСЦО залучаються місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, оператори телекомунікацій, телерадіокомпанії, а також підприємства, установи, організації незалежно від форми власності і господарювання, що діють на території міста Києва і в яких установлено апаратуру та технічні засоби оповіщення.
1.3. У цьому Положенні терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України, Законі України "Про телекомунікації", Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2014 року N 11, Положенні про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 року N 733, та інших нормативно-правових актах.
1.4. ТАСЦО - програмно-технічний комплекс, призначений для оповіщення осіб керівного складу і чергових служб відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також населення через місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення та інші системи оповіщення.
1.5. У ТАСЦО використовується апаратура і технічні засоби оповіщення та зв'язку, міські мережі радіомовлення та телебачення, мережі зв'язку, які входять до телекомунікаційної мережі загального користування (далі - ТкМЗК), до національної телекомунікаційної мережі (далі - НТМ), мережі мобільного (рухомого) зв'язку, відомчі телекомунікаційні мережі, телекомунікаційні мережі суб'єктів господарювання та мережа "Інтернет".
1.6. ТАСЦО передбачає взаємодію із загальнодержавною автоматизованою системою централізованого оповіщення (далі - загальнодержавна АСЦО), а також місцевими автоматизованими системами централізованого оповіщення (далі - МАСЦО), локальними, спеціальними і об'єктовими системами оповіщення та забезпечує централізоване (повне або вибіркове) включення відповідних МАСЦО.
1.7. Заходи щодо утримання, забезпечення постійної готовності до дій за призначенням, реконструкції та технічної модернізації ТАСЦО організовуються Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
2. Основні завдання і склад ТАСЦО та забезпечення інформування й оповіщення
2.1. Основними завданнями ТАСЦО є:
прийом сигналів, команд, розпоряджень та повідомлень про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій від загальнодержавної АСЦО та доведення їх до органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми міста Києва єдиної державної системи цивільного захисту (далі - ТП ЄДСЦЗ) та її ланок;
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту ТП ЄДСЦЗ;
оповіщення осіб керівного складу місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, органів управління, сил цивільного захисту ланок ТП ЄДСЦЗ через МАСЦО та інші системи оповіщення;
оповіщення населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації через МАСЦО, інші системи оповіщення, міські мережі радіомовлення та телебачення, мережі ефірного радіомовлення, мережі зв'язку, які входять до ТкМЗК, НТМ, мережі мобільного (рухомого) зв'язку, відомчі телекомунікаційні мережі, телекомунікаційні мережі суб'єктів господарювання та мережу "Інтернет";
підтримання апаратури та технічних засобів оповіщення в готовності до застосування за призначенням.
2.2. До складу ТАСЦО входять:
апаратура зв'язку та оповіщення для прийому сигналів, повідомлень та інформації від загальнодержавної АСЦО;
апаратура оповіщення для передачі сигналів, повідомлень та інформації до місцевих органів виконавчої влади;
апаратура для оповіщення населення за допомогою електросирен та мереж дротового й ефірного радіомовлення;
система автоматизованого виклику;
автоматизована система централізованого оповіщення населення з можливістю здійснення централізованого (повного або вибіркового) керування МАСЦО, автоматичного переключення ефірних радіостанцій FM-мовлення, каналів звуку TV-передавачів та мережі дротового радіомовлення на передачу необхідних голосових повідомлень;
апаратура зв'язку та оповіщення МАСЦО ланок ТП ЄДСЦЗ;
апаратура зв'язку та оповіщення чергової служби апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
апаратура зв'язку та оповіщення чергових служб районних в місті Києві державних адміністрацій;
оператори телекомунікацій та телерадіокомпаній.
2.3. Апаратура зв'язку та оповіщення для прийому сигналів повідомлень та інформації від загальнодержавної АСЦО забезпечує отримання необхідної інформації у визначених Державною службою України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) мережах та каналах зв'язку з відповідними видами і режимами роботи.
2.4. Апаратура оповіщення для передачі сигналів, повідомлень та інформації до місцевих органів виконавчої влади та МАСЦО забезпечує оповіщення осіб керівного складу місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування через оперативно-чергову службу пункту управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), чергову службу апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та чергові служби районних в м. Києві державних адміністрацій.
2.5. Апаратура для оповіщення населення за допомогою електросирен та мережі дротового й ефірного радіомовлення забезпечує оповіщення та інформування населення шляхом передачі попереджувального сигналу "Увага всім" (звучання електросирен протягом 3 - 5 хвилин) з подальшою передачею голосового повідомлення мережею дротового та ефірного радіомовлення через ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України", Комунальне підприємство Київської міської ради "Телекомпанія "Київ", державні й публічні телерадіокомпанії, комунальні, громадські та інші телерадіоорганізації незалежно від форми власності з використанням їх телемереж та мереж ефірного радіомовлення.
2.6. Система автоматизованого виклику забезпечує інформування (виклик) осіб керівного складу органів управління та сил цивільного захисту, координаційних органів ТП ЄДСЦЗ та її ланок шляхом передачі необхідної інформації у вигляді голосових або текстових повідомлень.
2.7. ТАСЦО забезпечує:
прийом сигналів, повідомлень та інформації від загальнодержавної АСЦО; оповіщення (виклик) осіб керівного складу органів управління та сил цивільного захисту ТП ЄДСЦЗ та її ланок шляхом передачі голосових або текстових повідомлень з реєстрацією фактів прийняття/неприйняття повідомлення;
оповіщення осіб керівного складу місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування через оперативно-чергову службу пункту управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), чергову службу апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та чергові служби районних в місті Києві державних адміністрацій;
вибіркове або централізоване дистанційне керування (активація) електросирен FM або GSM-каналами;
оповіщення населення через МАСЦО та інші системи оповіщення, міські мережі радіомовлення та телебачення, мережі ефірного радіомовлення, мережі мобільного (рухомого) зв'язку та мережу "Інтернет".
2.8. ТАСЦО функціонує як програмно-технічний комплекс та дає можливість через МАСЦО, мережі дротового радіомовлення, FM-мовлення, телерадіомовлення, мережі мобільного (рухомого) зв'язку доводити сигнали, повідомлення та інформацію про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій до органів управління, сил цивільного захисту і населення, зокрема з урахуванням особливостей оповіщення осіб з фізичними, психічними, інтелектуальними та сенсорними порушеннями (у доступній для них формі із супроводженням інформації жестовою мовою та/або субтитруванням, якщо вона є голосовою, і аудіокоментуванням, якщо вона є візуальною).
3. Порядок застосування, організація управління і функціонування, утримання, експлуатаційно-технічне обслуговування ТАСЦО
3.1. Рішення про оповіщення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації на територіальному рівні приймає керівник ТП ЄДСЦЗ - Київський міський голова.
Рішення про оповіщення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації на місцевому рівні приймає керівник районної ланки ТП ЄДСЦЗ після погодження такого рішення Київським міським головою.
3.2. Рішення про оповіщення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації приймається на підставі:
повідомлення про фактичні обставини, що склалися у зоні можливого виникнення або виникнення надзвичайної ситуації;
результатів аналізу прогнозованих даних, стану небезпеки природно-техногенного характеру на території міста Києва, що вимагають негайного проведення заходів для захисту населення і територій;
пропозицій районних в місті Києві державних адміністрацій, керівників об'єктів міста Києва, на території яких існує загроза виникнення або виникла надзвичайна ситуація регіонального рівня;
пропозицій районних в місті Києві державних адміністрацій керівників об'єктів міста Києва, на території яких існує загроза виникнення або виникла надзвичайна ситуація місцевого рівня.
3.3. Пропозиції щодо змісту повідомлення та порядку здійснення оповіщення готує Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із залученням відповідних структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та подає керівнику ТП ЄДСЦЗ.
3.4. Оповіщення здійснюється відповідно до схеми оповіщення, яка розробляється Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
3.5. Виконання заходів оповіщення здійснює оперативно-чергова служба пункту управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за розпорядженням керівника ТП ЄДСЦЗ - Київського міського голови через начальника Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Порядок дій оперативного чергового пункту управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо здійснення оповіщення із застосуванням ТАСЦО визначається інструкцією, яка затверджується начальником Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
3.6. Повідомлення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій повинні містити інформацію про характер та місце загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, можливу зону надзвичайної ситуації, заходи безпеки.
Зазначені повідомлення, які є характерними для міста Києва, розробляються заздалегідь. Порядок підготовки таких повідомлень, їх збереження, алгоритм залучення телерадіомереж міста Києва до оповіщення населення з використанням носіїв інформації та системи паролів здійснюється відповідно до Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв'язку у сфері цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 року N 733.
Тривалість звучання повідомлень, що передаються технічними засобами мовлення, повинна становити не менше п'яти хвилин, у разі потреби вони повторюються через кожні 10 - 15 хвилин.
3.7. Готовність ТАСЦО до застосування за призначенням забезпечується шляхом:
організації Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) цілодобового чергування на пунктах управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залежно від масштабу й особливостей надзвичайної ситуації, що прогнозується або виникла;
організації та забезпечення підготовки персоналу оперативно-чергових, чергових (диспетчерських) служб до дій у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;
розроблення Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) разом з операторами телекомунікацій та телерадіокомпаніями, які залучаються до оповіщення, порядку взаємодії під час передачі сигналів оповіщення та інформації з питань цивільного захисту;
забезпечення встановлення на об'єктах операторів телекомунікацій та телерадіокомпаній, які залучаються до оповіщення, спеціальних технічних засобів для передачі сигналів та інформації через програми теле- та радіомовлення;
організаційно-технічної взаємодії систем оповіщення всіх рівнів; планування і проведення разом з операторами телекомунікацій та телерадіокомпаніями, які залучаються до оповіщення, тренувань та перевірок ТАСЦО з передачею учбово-тренувальних повідомлень;
організації та проведення експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій, а також технічних перевірок їх працездатності;
проведення заходів із забезпечення резервного електроживлення апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій, дистанційного діагностування їхнього стану.
3.8. Відповідальність за готовність ТАСЦО до застосування за призначенням покладається на начальника Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке є балансоутримувачем системи оповіщення.
3.9. Експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій, а також проведення організаційно-технічних заходів щодо запобігання несанкціонованому запуску ТАСЦО організовується підприємством (оператором телекомунікацій) незалежно від форми власності, що на підставі укладених договорів прийняло апаратуру і технічні засоби оповіщення та технічні засоби телекомунікацій на експлуатаційно-технічне обслуговування.
Експлуатаційно-технічне обслуговування здійснюється відповідно до вимог експлуатаційно-технічної документації підприємства-виробника на апаратуру та технічні засоби оповіщення, засоби телекомунікацій.
Керівники підприємств, установ і організацій, де встановлено апаратуру і технічні засоби оповіщення та технічні засоби телекомунікацій, забезпечують їх збереження, а також виконання відповідними оперативно-черговими (черговими, диспетчерськими) службами інструкцій з експлуатації зазначеної апаратури і технічних засобів.
Підприємства (оператори телекомунікацій), з якими укладено договір про експлуатаційно-технічне обслуговування, здійснюють контроль за роботою апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій та здійснюють заходи щодо негайного усунення виявлених неполадок.
3.10. Капітальний ремонт апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій проводиться операторами телекомунікацій або іншими підприємствами та організаціями, що надають послуги в галузі телекомунікацій, та підприємствами-виробниками апаратури і технічних засобів оповіщення, за рахунок коштів балансоутримувача.
3.11. Технічна перевірка ТАСЦО проводиться Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) разом з підприємствами (операторами телекомунікацій), що здійснюють експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій відповідно до графіка проведення перевірок.
3.12. У разі несанкціонованого запуску ТАСЦО Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) разом з підприємствами (операторами телекомунікацій), що здійснюють експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів телекомунікацій, проводять розслідування, за результатами якого складається відповідний акт.
4. Реконструкція та технічна модернізація ТАСЦО
4.1. Реконструкція та технічна модернізація ТАСЦО здійснюється з урахуванням змін у структурі державного управління та розвитку інформаційних та телекомунікаційних технологій.
4.2. Реконструкція та технічна модернізація ТАСЦО здійснюється відповідно до законодавства на підставі розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та за погодженням з ДСНС України.
4.3. Проєктами з реконструкції та технічної модернізації ТАСЦО повинні передбачатися заходи щодо:
технічної сумісності апаратури ТАСЦО з апаратурою систем оповіщення всіх рівнів;
резервування каналів та ліній зв'язку, зокрема бездротового, для здійснення управління технічними засобами оповіщення;
забезпечення резервного електроживлення апаратури і технічних засобів оповіщення, а також технічних засобів телекомунікацій;
забезпечення дистанційного діагностування стану апаратури системи оповіщення та її електронних кінцевих засобів оповіщення;
створення необхідного резерву апаратури і технічних засобів оповіщення.
4.4. Апаратура оповіщення під час реконструкції та технічної модернізації ТАСЦО вводиться в експлуатацію за результатами проходження нею дослідного режиму експлуатації, під час якого передбачається одночасна робота діючого комплексу апаратури системи оповіщення та апаратури дослідного зразка.
Після закінчення реконструкції, технічної модернізації ТАСЦО та заміни технічних засобів оповіщення на сучасне обладнання, апаратура оповіщення, що відпрацювала встановлений ресурс, виводиться з експлуатації.
4.5. Зміни в схему оповіщення ТАСЦО вносяться Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за результатами здійснення її реконструкції або технічної модернізації.
Начальник Управління з
питань цивільного захисту
Р. Ткачук