• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо скасування наказу Міністерства фінансів України від 29 грудня 2006 року N 1316 "Про затвердження Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку"

Міністерство фінансів України  | Лист від 18.10.2007 № 31-34010-10/23-6668/6492
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.10.2007
  • Номер: 31-34010-10/23-6668/6492
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.10.2007
  • Номер: 31-34010-10/23-6668/6492
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.10.2007 N 31-34010-10/23-6668/6492
Міністерство фінансів України на лист щодо скасування наказу Міністерства фінансів України від 29 грудня 2006 року N 1316 "Про затвердження Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку" повідомляє, що зазначені пропозиції не можуть бути підтримані.
Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку є нормативно-правовим актом, яким визначено методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про податкові різниці для визначення валових доходів, валових витрат, відстрочених податкових активів, зобов'язань та розкриття зазначеної інформації у фінансовій звітності. Це Положення не належить до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Відповідно до статті 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" Міністерством фінансів України здійснюється державне регулювання питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності, затвердження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
До таких нормативно-правових актів, зокрема, належать Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 1 липня 1997 року N 141, Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 19 грудня 2006 року N 1213, та інші. При цьому нормативно-правові акти з бухгалтерського обліку визначають методологічні засади та порядок відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій відповідно до вимог господарського та податкового законодавства України.
Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку визначає процедури і методи, які не суперечать концепції та методології формування фінансового результату за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку/фінансової звітності та національними положеннями.
Міжнародними стандартами фінансової звітності регламентуються лише основні, принципові моменти, від яких залежить формування фінансових результатів діяльності суб'єктів господарювання та відображення їх у фінансовій звітності. Вони визначають ключові підходи до формування показників фінансової звітності, а процедурну сторону бухгалтерського обліку, методику обчислення показників не відображають. Окрім того, міжнародні стандарти не обмежують функції бухгалтерського обліку лише складанням фінансової звітності, є за змістом гнучкими, передбачають багатоваріантність підходів до вирішення тих чи інших облікових питань.
Відповідно до пункту В.2 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 12 "Податки на прибуток" (далі - МСБО 12) метод зобов'язань за звітом про прибутки та збитки забороняється до застосування, оскільки він передбачає визначення різниць у часі. Різницями в часі визнавалися різниці між оподаткованим та обліковим прибутками, які виникають в одному періоді і сторнуються в одному або кількох наступних періодах. Цей метод було замінено методом зобов'язань за балансом, який передбачає визначення тимчасових різниць. Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2000 року N 353, Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку та МСБО 12 тимчасовими податковими різницями визнаються різниці між оцінкою активу і зобов'язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов'язання відповідно.
Відповідно до пунктів 7, 8 МСБО 12 податкова база активу визначається за основними засобами та нематеріальними активами, дебіторською заборгованістю, запасами, витратами на розробку продукції, інвестиціями, а податкова база зобов'язань включає зобов'язання за кредиторською заборгованістю, нарахованими штрафами, відстроченими податками на прибуток, поточними податками на прибуток, що підлягають сплаті, довгостроковою заборгованістю. Зазначена норма не суперечить національному законодавству з бухгалтерського обліку.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2006 року N 1316 затверджено Розрахунок податкових різниць за даними бухгалтерського обліку, який є додатком до Приміток до річної фінансової звітності, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 2000 року N 302, і має подаватися підприємством за звітний 2007 рік у складі річної фінансової звітності органам, до сфери управління яких воно належить, та іншим користувачам, визначеним Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Запровадження зазначеного Положення створює умови для розрахунків всіх показників Декларації з податку на прибуток у системі взаємопов'язаних облікових регістрів та полегшує процедуру складання фінансової і податкової звітності.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2007 року N 56-р "Про схвалення Концепції реформування податкової системи" та з урахуванням вищенаведених підходів, що не суперечать Міжнародним стандартам бухгалтерського обліку/фінансової звітності та національним положенням, розроблено проект Податкового кодексу України, що також свідчить про системність та обгрунтованість здійснених заходів.
Заступник Міністра Т.Єфименко