• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про рішення щодо скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал"

Міністерство економіки України | Наказ, Висновок від 03.03.2010 № 239
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Висновок
  • Дата: 03.03.2010
  • Номер: 239
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Висновок
  • Дата: 03.03.2010
  • Номер: 239
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
03.03.2010 N 239
Про рішення щодо скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал"
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (зі змінами), наказу Міністерства економіки України від 30.01.2009 N 65 "Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю" (із змінами)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал" стосовно оскарження здійснення державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" процедури закупівлі за державні кошти трансформаторів (трансформаторів струму та напруги) (лот N 1 - трансформатори струму) згідно з оголошенням N 30577 (ТЕХ) в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" N 45(381) від 09.11.2009, що додається.
2. Задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал" та відмінити процедуру закупівлі за державні кошти трансформаторів (трансформаторів струму) за лотом N 1.
3. Департаменту державних закупівель довести цей наказ до відома товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал", державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та філії "Київське міське відділення ПІБ" протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Заступник Міністра -
директор департаменту
державних закупівель


Ю.М.Вітренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економіки України
03.03.2010 N 239
ВИСНОВОК
щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал" стосовно оскарження здійснення державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" процедури закупівлі за державні кошти трансформаторів (трансформаторів струму та напруги)
За результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал" (далі - Скаржник) стосовно організації та здійснення державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - Замовник) процедури закупівлі за державні кошти трансформаторів (трансформаторів струму та напруги) (лот N 1 - трансформатори струму) на підставі наданих Скаржником та Замовником матеріалів установлено.
1. Відповідно до пункту 61 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 N 921 (зі змінами) (далі - Положення), Замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли, зокрема, тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Згідно з протоколом N 1 засідання тендерного комітету Замовника з питань проведення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти від 12.01.2010, наданим Замовником до Мінекономіки листом від 29.01.2010 N 08/08-7/726, тендерну пропозицію Скаржника відхилено Замовником відповідно до абзацу четвертого пункту 61 Положення як таку, що не відповідає умовам тендерної документації, а саме:
банківська гарантія, подана в комерційній частині тендерної пропозиції, не є безумовною, що суперечить пункту 2.09 розділу 2 тендерної документації "Вимоги щодо надання тендерного забезпечення";
документи, подані в кваліфікаційній частині тендерної пропозиції для підтвердження статусу офіційного представника виробника, не підтверджують, що ВАТ "Раменський електротехнічний завод "Енергія" та ВАТ "Електроапарат" є виробниками запропонованої продукції, що суперечить вимогам абзацу п'ятого пункту 2.01 розділу 2 тендерної документації "Інструкція щодо підготовки тендерних пропозицій" та пункту 2.2.2 розділу 2 додатка 2 "Перелік кваліфікаційних вимог, додаткових умов замовника, необхідних для акцепту тендерної пропозиції та документів, що вимагаються для їх підтвердження".
Під час розгляду скарги в Мінекономіки встановлено, що пунктом 2.09 розділу 2 "Вимоги щодо надання тендерного забезпечення" тендерної документації на закупівлю товарів "Трансформатори", затвердженої головою тендерного комітету (протокол від 30.10.2009 N 82), копія якої надана Замовником до Мінекономіки листом від 29.01.2010 N 08/08-7/726, (далі - тендерна документація) встановлено, що тендерна пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує надання учасником тендерного забезпечення, яке має бути подане у вигляді безумовної та безвідкличної банківської гарантії.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 639 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за N 41/10321, під безумовною гарантією розуміється гарантія, за якою банк-гарант у разі порушення принципалом свого зобов'язання, забезпеченого гарантією, сплачує кошти бенефіціару за першою його вимогою без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов.
Одночасно банківська гарантія N 1 від 27.11.2009, надана Акціонерним комерційним промислово-фінансовим банком (Гарантом) Скаржнику (Бенефіціару) (що міститься в комерційній частині тендерної пропозиції Скаржника, копію якої надано Замовником до Мінекономіки листом від 29.01.2010 N 08/08-7/726), містить умову згідно з якою Гарант зобов'язується сплатити суму тендерного забезпечення Бенефіціару після отримання від Бенефіціара письмової вимоги (з чітким визначенням порушених Учасником умов тендера, до вимоги повинні бути додані документи, що підтверджують порушення Учасником умов тендера) протягом 3-х банківських днів.
Отже, банківська гарантія, надана Скаржнику відповідно до вимог Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, не є безумовною.
Для підтвердження статусу офіційного представника виробника Скаржником в тендерній пропозиції надано копії наступних дистриб'юторських договорів: N 32/077 від 13.11.2009, укладений між ВАТ "Раменський електротехнічний завод "Енергія" та Скаржником та N 06/009 від 18.11.2009, укладений між ВАТ "Електроапарат" та Скаржником. При цьому, в тендерній пропозиції Скаржника відсутні будь-які документи, які підтверджують, що ВАТ "Раменський електротехнічний завод "Енергія" та ВАТ "Електроапарат" є виробниками товарів, що є предметом закупівлі.
Таким чином, Скаржником не обґрунтовано та не доведено, що Замовником було неправомірно відхилено тендерну пропозицію Скаржника, а також документально не підтверджені неправомірні дії Замовника, направлені на відхилення тендерної пропозиції Скаржника.
2. Відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Стаття 252 Цивільного кодексу України визначає, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Згідно з статтею 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Згідно з додатком 1 "Форма тендерної пропозиції" тендерної документації учасник вказує строк в місяцях, за який він зобов'язується виконати постачання предмета закупівлі.
Поряд з цим згідно з тендерною пропозицією Переможця, копію якої надано Замовником до Мінекономіки листом від 29.01.2010 N 08/08-7/726, Переможець визначив строк постачання предмета закупівлі кварталами - IV квартал 2009 р. - III квартал 2010 р., що не узгоджується з вимогами тендерної документації. Згідно з тендерною пропозицією іншого учасника, допущеного до оцінки - ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна", копію якої надано до Мінекономіки Замовником листом від 12.02.2010 N 08/08-7/1152, вказаний учасник запропонував строк постачання предмета закупівлі - протягом 4 місяців після отримання передоплати.
Крім того, в тендерній документації не було визначено моменту в часі, з якого починається перебіг строку постачання предмета закупівлі, та був відсутній єдиний підхід до визначення строків, які повинні порівнюватись, а отже, при здійсненні оцінки тендерних пропозицій відповідно до критеріїв та методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у додатку 4, Замовник за критерієм оцінки "Строк постачання" здійснював порівняння строків з порушенням принципу об'єктивної оцінки тендерних пропозицій, визначеного пунктом 8 Положення.
3. Згідно з абзацом третім пункту 6 Положення (зі змінами, в редакції, що діяла на дату початку проведення процедури закупівлі - 09.11.2009), зокрема передбачалося, що закупівля товарів здійснюється у вітчизняних виробників або їх представників, дилерів, дистриб'юторів, які визнані такими відповідно до укладених договорів (далі - офіційний представник), а у разі, коли товари, роботи і послуги не виробляються (не виконуються, не надаються) на території України, - у виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг - нерезидентів або їх офіційних представників.
Указана норма Положення кореспондується з пунктом 2.01 Інструкції щодо підготовки тендерних пропозицій до тендерної документації.
Згідно з протоколом оцінки тендерних (цінових) пропозицій від 12.01.2010 N 1, копія якого надана до Мінекономіки листом Замовника від 29.01.2010 N 08/08-7/726, за лотом N 1 до оцінки тендерних пропозицій згідно з критеріями та методикою, зазначеними у додатку 4 до тендерної документації, допущені дві тендерні пропозиції - ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" і ВАТ "Запорізький завод високовольтної апаратури". За результатами оцінки тендерних (цінових) пропозицій найбільш економічно вигідною визнано тендерну пропозицію ВАТ "Запорізький завод високовольтної апаратури" (далі - Переможець). При цьому до оцінки допущено пропозиції двох учасників, один з яких є вітчизняним виробником, а інший - запропонував товар іноземного виробництва.
Згідно з копіями тендерних пропозицій ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" і Переможця, а також поясненнями, наданими Замовником листом від 12.02.2010 N 08/08-7/1152, Переможцем у складі його тендерної пропозиції надано копії сертифікатів продукції власного виробництва, що підтверджує його статус вітчизняного виробника; у складі тендерної пропозиції ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" надано сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки від 30.01.2006 N UA-MI/1-1815-2006, а також дилерський договір від 01.08.2009 N 01/08/2009.
У технічній частині тендерної пропозиції (в інформації про найменування та відповідність вимогам тендерної документації) ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" вказало, що виробником товару є ABB S.p.A. - Power Products Division, U.O. Adda - HV, Італія.
При цьому наданий ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки, який засвідчує затвердження типу засобів вимірювальної техніки "Трансформатори струму EGE...", виданий Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики фірмі ABB Power Technologies S.p.A, Італія. Поряд з цим дилерський договір від 01.08.2009 N 01/08/2009 укладений між ТОВ "АББ Лтд" (м. Київ) і ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" (м. Київ) не підтверджує, що ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" є офіційним представником, дилером, дистриб'ютором виробника обладнання, а саме: ABB S.p.A. - Power Products Division, U.O. Adda - HV, Італія, продукція якого запропонована учасником на торги.
Крім того, тендерна документація не містить жодного іншого документа, який би засвідчував, що ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" є офіційним представником (дилером) виробника обладнання.
Відповідно до абзацу третього пункту 61 Положення замовник повинен відхилити тендерну пропозицію у разі, якщо учасник не подав документального підтвердження того, що він є вітчизняним виробником або його офіційним представником, а у разі, коли товари не виробляються на території України, - виробником товарів або їх офіційним представником. При цьому пунктом 56 Положення передбачено, що замовник визначає переможця торгів з числа учасників, тендерні пропозиції яких не були відхилені на підставі критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у тендерній документації.
Таким чином, відсутність рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" та допущення Замовником до оцінки тендерної пропозиції ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна", яке не надало у складі своєї тендерної пропозиції документального підтвердження того, що він є дилером виробника товару, який не виробляється на території України, є порушенням з боку Замовника абзацу третього пункту 6, абзацу третього, четвертого пункту 61, пункту 56 Положення.
Крім того, під час розгляду скарги в Мінекономіки встановлено, що у складі комерційної частини тендерної пропозиції Переможця міститься тендерна гарантія N 15-Г, видана Переможцю (Бенефіціару) публічним акціонерним товариством "Імексбанк" (Гарант), що містить умову, при якій Гарант зобов'язується сплатити Бенефіціару за його письмовою вимогою певну суму.
Враховуючи вимоги пункту 2 Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, гарантія, надана в складі тендерної пропозиції Переможця, не є безумовною.
Відповідно до пункту 62 Положення замовник повинен відмінити торги, якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж двох учасників.
Отже, унаслідок прийнятого Замовником рішення щодо допущення до оцінки тендерної пропозиції ТОВ "Електротехнічна компанія "Екніс - Україна" поряд з пропозицією Переможця, Замовником не прийнято рішення про відміну торгів, яке б відповідало абзацу четвертому пункту 62 Положення.
Ураховуючи викладене, Скаржником доведено, а також під час розгляду скарги Мінекономіки встановлено наявність з боку Замовника порушень установленого порядку проведення процедури закупівлі, що вплинули на об'єктивність визначення переможця.
Відповідно до пунктів 89, 90 Положення, пунктів 13, 14 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 30.01.2009 N 65 (із змінами), скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Техуниверсал" задоволено.
Заступник Міністра -
директор департаменту
державних закупівель


Ю.М.Вітренко