• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування переліків національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, повязаних з нею процесів або методів виробництва чи інших обєктів вимогам технічних регламентів

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України | Наказ, Перелік, Рекомендації від 19.12.2016 № 2094 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Наказ, Перелік, Рекомендації
  • Дата: 19.12.2016
  • Номер: 2094
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  • Тип: Наказ, Перелік, Рекомендації
  • Дата: 19.12.2016
  • Номер: 2094
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.12.2016 № 2094
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 399 від 26.02.2021 )
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування переліків національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів вимогам технічних регламентів
Відповідно до статті 11 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо формування переліків національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів вимогам технічних регламентів, що додаються.
2. Департаменту технічного регулювання довести цей наказ до відома центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності, та забезпечити його розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Нефьодова М.Є.
Перший віце-прем'єр-міністр
України - Міністр

С.І. Кубів
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
19.12.2016 № 2094
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо формування переліків національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів вимогам технічних регламентів
I. Загальні положення
1. Ці Методичні рекомендації розроблено з метою формування переліків національних стандартів, відповідність яким або їх частинам надає презумпцію відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів вимогам технічних регламентів (далі - переліки національних стандартів).
2. Ці Методичні рекомендації рекомендують загальні вимоги щодо структури та оформлення переліків національних стандартів, механізм формування переліків національних стандартів, які формуються на основі переліків гармонізованих європейських стандартів, та механізм формування переліків національних стандартів, крім тих, які формуються на основі переліків гармонізованих європейських стандартів.
3. Ці Методичні рекомендації рекомендовано для застосування центральними органами виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності (далі - ЦОВВ), під час формування переліків національних стандартів.
4. Переліки національних стандартів затверджуються вперше до набрання чинності відповідними технічними регламентами, а після цього оновлюються в разі потреби шляхом їх затвердження.
Одночасно із затвердженням нових переліків національних стандартів рекомендується визнавати такими, що втратили чинність, відповідних попередніх переліків національних стандартів.
ЦОВВ, наказами яких затверджуються переліки національних стандартів, рекомендується не визначати положень щодо дати набрання чинності окремими пунктами переліків національних стандартів.
6. Терміни "гармонізований європейський стандарт", "презумпція відповідності", "продукція", "технічний регламент" уживаються в значеннях, наведених у Законі України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", а терміни "національний стандарт", "національний орган стандартизації" - у значеннях, наведених у Законі України "Про стандартизацію".
7. До переліків національних стандартів включаються чинні національні стандарти.
8. У переліках національних стандартів інформацію щодо національних стандартів (позначення та назва) рекомендується зазначати відповідно до каталогу національних стандартів та кодексів усталеної практики (далі - каталог), який складається і ведеться національним органом стандартизації.
Адреси веб-сайтів, на яких розміщується каталог:
офіційний веб-сайт національного органу стандартизації: http://www.ukrndnc.org.ua/;
магазин стандартів національного органу стандартизації: http://shop.ukrndnc.org.ua/.
9. У разі потреби ЦОВВ рекомендується звертатися із запитами до національного органу стандартизації щодо надання інформаційної та методологічної допомоги стосовно формування переліків національних стандартів.
Запити можуть стосуватися:
підтвердження чинності національних стандартів та змін до них;
позначення, назви, року прийняття, дати набрання чинності та скасування національних стандартів і змін до них;
наявності національних стандартів, які прийнято на заміну скасованих національних стандартів;
наявності змін до національних стандартів, їх року прийняття, дати набрання чинності та скасування;
наявності поправок до національних стандартів;
проектів національних стандартів, які розробляються відповідно до програми робіт з національної стандартизації.
II. Рекомендації щодо структури та оформлення переліків національних стандартів
1. У назвах переліків національних стандартів рекомендується зазначати:
конкретні назви продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів та конкретні назви вимог (суттєвих або інших) технічного регламенту, що вживаються у відповідному технічному регламенті, у яких визначено умови надання презумпції відповідності внаслідок застосування національних стандартів з відповідного переліку національних стандартів;
назву технічного регламенту або назви технічних регламентів, для застосування якого або яких сформовано та затверджено відповідний перелік.
Рекомендується не допускати скорочення назв технічних регламентів.
Наприклад: Перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності обладнання вимогам Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 785.
2. Переліки національних стандартів рекомендується подавати у вигляді таблиць.
Національні стандарти розміщуються в таблиці в порядку зростання їх номерів.
Для розташування таблиць можуть застосовуватися книжне або альбомне розміщення.
Якщо переліки національних стандартів містять більше ніж одну сторінку, після рядка, у якому зазначаються назви граф таблиці, додається рядок з номерами граф, який розміщується на початку кожної наступної сторінки. Номери граф позначаються арабськими цифрами, крапка після номера не ставиться.
Щодо кожного національного стандарту, який включається до таблиці, зазначаються його позначення та назва, позначення заміненого національного стандарту, якщо такий є, та термін припинення надання презумпції відповідності внаслідок застосування заміненого національного стандарту.
У першій графі таблиці зазначається наскрізна нумерація національних стандартів. Національний стандарт, зміни і поправки до нього (у разі наявності) нумеруються як один пункт.
У другій графі таблиці наводиться позначення національних стандартів. Позначення національного стандарту складається з індексу, номера та року прийняття.
Позначення змін і поправок до національного стандарту викладаються наступними абзацами після позначення національного стандарту.
У третій графі таблиці зазначається назва національного стандарту, назви змін та поправок до нього не наводяться.
Рекомендується не допускати вживання скорочень у позначеннях та назвах стандартів, позначень і назв, відмінних від наведених у каталозі, та/або використання інформації, наданої національним органом стандартизації на запити ЦОВВ щодо інформаційної та методологічної допомоги стосовно формування відповідних переліків національних стандартів.
3. За необхідності переліки національних стандартів доповнюються вступною частиною та поясненнями.
4. Пояснення щодо використання переліків національних стандартів, особливості застосування національних стандартів, включених до відповідного переліку, та інші необхідні пояснення можуть бути подані у вступній частині, безпосередньо в таблиці та в примітках, що подаються після таблиці.
У разі надання пояснення щодо певного національного стандарту в таблиці інформація подається після рядка з інформацією про такий національний стандарт у додатковому рядку, не поділеному на клітинки, що відповідають графам таблиці. Такий рядок не нумерується.
5. Якщо до переліків національних стандартів включено національні стандарти з обмеженнями, зміст обмежень у наданні презумпції відповідності вимогам відповідних технічних регламентів унаслідок застосування зазначених національних стандартів чи їх окремих положень наводиться як пояснення безпосередньо в таблиці. Зміст таких обмежень викладається стисло та чітко в додатковому рядку після рядка з інформацією про такі національні стандарти.
6. Для надання приміток до переліків національних стандартів зазначаються слово "Примітка" та її номер.
Примітки нумеруються арабськими цифрами. Примітки, які застосовуються з метою надання пояснень щодо одного питання, нумеруються двома арабськими цифрами через крапку.
Текст з поясненнями щодо примітки наводиться після таблиці. Тексту пояснення передує слово "Примітка" з відповідним номером, після якого ставиться знак ":".
7. Дати в таблицях переліків національних стандартів рекомендується зазначати цифровим способом у такій послідовності: день, місяць, рік без слова "року" чи скорочення "р.".
8. У таблиці після порядкових номерів пунктів, позначень і назв стандартів, позначень змін і поправок до стандартів, дат крапки не ставляться.
9. Текст у графах таблиці, у яких наводяться позначення і назви стандартів, вирівнюється по лівому краю, у всіх інших графах таблиці - по центру.
III. Рекомендації щодо формування переліків національних стандартів, які формуються на основі переліків гармонізованих європейських стандартів
1. У разі якщо технічні регламенти розроблено на основі актів законодавства ЄС, якими передбачено надання презумпції відповідності продукції, пов'язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об'єктів, що відповідають гармонізованим європейським стандартам, до відповідних переліків національних стандартів рекомендується включати лише національні стандарти, що є ідентичними відповідним гармонізованим європейським стандартам.
При цьому в переліках національних стандартів рекомендується враховувати відомості про періоди надання та обмеження в наданні презумпції відповідності внаслідок застосування відповідних гармонізованих європейських стандартів.
2. Інформацію щодо переліків гармонізованих європейських стандартів опубліковано в Офіційному віснику ЄС у рамках реалізації відповідного акта законодавства ЄС.
Адреса офіційного веб-сайту європейського законодавства, на якому розміщуються видання Офіційного вісника ЄС, - http://eur-lex.europa.eu/.
3. Переліки національних стандартів формуються на основі останніх версій переліків гармонізованих європейських стандартів, опублікованих в Офіційному віснику ЄС.
4. Для формування переліків національних стандартів застосовуються англомовні версії переліків гармонізованих європейських стандартів.
5. Якщо переліки гармонізованих європейських стандартів опубліковано в рамках реалізації кількох актів законодавства ЄС, на основі яких було розроблено декілька технічних регламентів, формуються єдині переліки національних стандартів для застосування таких технічних регламентів.
6. Якщо переліки гармонізованих європейських стандартів містять гармонізовані європейські стандарти та/або зміни до них, що не прийняті як національні стандарти, ідентичні відповідним гармонізованим європейським стандартам та/або змінам до них, ЦОВВ рекомендовано подавати національному органу стандартизації пропозиції щодо проведення робіт з розроблення таких національних стандартів та/або змін до них відповідно до статті 18 Закону України "Про стандартизацію" та ДСТУ 1.8:2015 "Національна стандартизація. Правила розроблення програми робіт з національної стандартизації".
Переліки національних стандартів формуються після прийняття національним органом стандартизації всіх національних стандартів та змін до них, ідентичних відповідним гармонізованим європейським стандартам та/або змінам до них, які включено до відповідних переліків гармонізованих європейських стандартів.
Допускається включати до переліків національних стандартів національні стандарти, ідентичні міжнародним стандартам, які прийняті як європейські. Ці стандарти застосовуються до включення стандартів, ідентичних відповідним гармонізованим європейським стандартам, до переліків національних стандартів. При цьому після рядка, у якому наведено інформацію щодо таких національних стандартів, додається пояснення: "Національний стандарт, зазначений у цьому пункті, застосовується тимчасово до включення до цього переліку національного стандарту, ідентичного відповідному гармонізованому європейському стандарту".
7. У вступній частині (у разі наявності) до переліків національних стандартів рекомендується зазначати інформацію щодо переліків гармонізованих європейських стандартів, на основі яких їх розроблено.
Така інформація містить:
назву (назви) акта (актів) законодавства ЄС, у рамках реалізації якого (яких) було опубліковано відповідний перелік гармонізованих європейських стандартів, що повинна (повинні) відповідати назві (назвам) відповідного акта (актів) законодавства ЄС, наведеній (наведеним) у назві переліку гармонізованих європейських стандартів;
дату та номер Офіційного вісника ЄС, у якому опубліковано відповідний перелік гармонізованих європейських стандартів.
Номер Офіційного вісника ЄС зазначається без знака "№" та номерів сторінок.
Дата опублікування переліку гармонізованих європейських стандартів рекомендовано наводити в такому порядку:
день, місяць, рік, де:
день і місяць - двозначні числа;
рік - чотиризначне число без скорочення "р." у кінці.
8. У разі якщо на момент формування переліків національних стандартів до відповідних переліків гармонізованих європейських стандартів унесено поправки* та відповідну інформацію опубліковано в Офіційному віснику ЄС, такі поправки враховуються під час формування переліків національних стандартів.
__________
* Англійською "Corrigenda".
Якщо до переліків гармонізованих європейських стандартів, на основі яких раніше затверджено відповідні переліки національних стандартів, унесено поправки та відповідну інформацію опубліковано в Офіційному віснику ЄС, переліки національних стандартів оновлюються шляхом затвердження нових переліків з урахуванням таких поправок.
У цих випадках у вступній частині до переліків національних стандартів після інформації щодо переліків гармонізованих європейських стандартів, на основі яких їх розроблено, додатково у круглих дужках рекомендується зазначати джерело офіційного опублікування поправок.
Наприклад: На основі переліку назв і позначень гармонізованих європейських стандартів, опублікованих в Офіційному віснику ЄС 2014/С 445/03 від 12.12.2014 (з урахуванням поправки, опублікованої в Офіційному віснику ЄС 2015/С 113/01 від 08.05.2015).
9. Переліки національних стандартів рекомендується формувати у вигляді таблиці, на основі відповідних таблиць переліків гармонізованих європейських стандартів, до яких уносяться такі зміни та доповнення:
у першій графі таблиць переліків гармонізованих європейських стандартів виключається інформація щодо європейської організації зі стандартизації, яка прийняла відповідний європейський стандарт (CEN, CENELEC, ETSI), та замість неї зазначається наскрізна нумерація національних стандартів;
додаються друга і третя графи, при цьому в другій зазначаються позначення, а в третій - назви національних стандартів, ідентичних відповідним гармонізованим європейським стандартам, з урахуванням вимог пункту 2 розділу II цих Методичних рекомендацій.
Переліки національних стандартів на основі переліків гармонізованих європейських стандартів рекомендується складати, зокрема, за формами, наведеними в додатках 1 - 3 до цих Методичних рекомендацій:
за формою, наведеною вдодатку 1, - у разі відсутності у відповідному переліку гармонізованих європейських стандартів графи "First publication OJ";
за формою, наведеною в додатку 2, - у разі наявності у відповідному переліку гармонізованих європейських стандартів графи "First publication OJ";
за формою, наведеною в додатку 3, - у разі наявності у відповідному переліку гармонізованих європейських стандартів графи "Article of Directive...".
Інформація щодо гармонізованих європейських стандартів наводиться з відповідних переліків гармонізованих європейських стандартів у графах, починаючи з четвертої. Назви граф повинні відповідати назвам відповідних граф переліків гармонізованих європейських стандартів.
У четвертій графі переліків національних стандартів рекомендується наводити тільки позначення гармонізованих європейських стандартів та не зазначаються їх назви англійською мовою.
10. У переліках національних стандартів рекомендується застосовувати примітки та посилання на них, наведені у відповідних переліках гармонізованих європейських стандартів, на основі яких їх розроблено, а саме:
Примітка 1: Дата припинення надання презумпції відповідності внаслідок застосування заміненого стандарту співпадає з датою, з якої він скасовується та яка встановлюється відповідною Європейською організацією зі стандартизації*. Однак у деяких випадках, як виняток, може бути встановлено іншу дату, до настання якої презумпція відповідності надається внаслідок застосування як нового, так і заміненого стандарту**.
__________
*Англійською "date of withdrawal" або "dow".
**Такі випадки, як виняток, визначаються Європейською Комісією та зумовлені тим, що після скасування гармонізованих європейських стандартів та їх заміни на нові версії на ринку надається продукція, виготовлена відповідно до стандартів, що скасовані.
Примітка 2.1: Новий стандарт або стандарт із змінами має таку саму сферу застосування, що і замінений стандарт. Із зазначеного терміну припиняється надання презумпції відповідності суттєвим або іншим вимогам відповідного технічного регламенту (акта законодавства ЄС) унаслідок застосування заміненого стандарту.
Примітка 2.2: Новий стандарт має більш широку сферу застосування, ніж замінений стандарт. Із зазначеного терміну припиняється надання презумпції відповідності суттєвим або іншим вимогам відповідного технічного регламенту (акта законодавства ЄС) унаслідок застосування заміненого стандарту.
Примітка 2.3: Новий стандарт має більш вузьку сферу застосування, ніж замінений стандарт. Із зазначеного терміну припиняється надання презумпції відповідності суттєвим або іншим вимогам відповідного технічного регламенту (акта законодавства ЄС) унаслідок застосування частково заміненого стандарту для продукції, на яку поширюється сфера застосування нового стандарту. Це не впливає на презумпцію відповідності суттєвим або іншим вимогам відповідного технічного регламенту (акта законодавства ЄС) для продукції, на яку все ще поширюється сфера застосування частково заміненого стандарту, але не поширюється сфера застосування нового стандарту.
Примітка 3: У разі прийняття зміни до стандарту стандарт, на який посилаються, є національним (гармонізованим європейським) стандартом з раніше внесеними змінами (за наявності) та новою зазначеною зміною. Тому замінений стандарт є національним (гармонізованим європейським) стандартом із змінами, що були внесені раніше (за наявності), але без нової наведеної зміни. Із зазначеного терміну припиняється надання презумпції відповідності суттєвим або іншим вимогам відповідного технічного регламенту (акта законодавства ЄС) унаслідок застосування заміненого стандарту.
IV. Рекомендації щодо формування переліків національних стандартів, крім тих, які формуються на основі переліків гармонізованих європейських стандартів
1. Переліки національних стандартів, крім тих, які формуються на основі переліків гармонізованих європейських стандартів, рекомендується складати за формою, зразок якої наведено в додатку 4 до цих Методичних рекомендацій.
2. У разі якщо стандарт з переліку національних стандартів не повною мірою задовольняє вимоги, на охоплення яких спрямований цей стандарт та які визначені у відповідному технічному регламенті, ЦОВВ за результатами проведення консультацій з національним органом стандартизації рекомендується включати такий стандарт до переліку національних стандартів, не включати його, включати його з обмеженням, залишити його в переліку, залишити його в переліку з обмеженням або виключити його з переліку.
3. У переліках національних стандартів для національних стандартів, що включені до них або залишені в них з обмеженнями, рекомендується зазначати зміст обмежень у наданні презумпції відповідності вимогам відповідного технічного регламенту внаслідок застосування зазначених національних стандартів чи їх окремих положень.
4. За потреби ЦОВВ рекомендується звертатися до національного органу стандартизації щодо необхідності забезпечення перевірки та перегляду тих стандартів, які містяться в переліках національних стандартів і застосування яких не надає презумпції відповідності вимогам відповідних технічних регламентів або надає її лише частково.
5. У разі включення до переліків національних стандартів нових національних стандартів на заміну національних стандартів, які були включені до переліків раніше, рекомендується зазначати дати припинення надання презумпції відповідності внаслідок застосування замінених національних стандартів. При цьому може бути передбачено, що до настання цієї дати презумпція відповідності надається внаслідок застосування як нових, так і замінених національних стандартів.
6. У разі якщо презумпцію відповідності надають певні частини національних стандартів, номери їх відповідних розділів (підрозділів, пунктів, підпунктів) зазначаються у другій графі таблиці після позначення національного стандарту з нового рядка в дужках.
7. Інформація щодо дати початку надання презумпції відповідності внаслідок застосування національних стандартів зазначається у четвертій графі таблиці.
8. Якщо переліки національних стандартів формуються та затверджуються вперше, датами початку надання презумпції відповідності внаслідок застосування національних стандартів або змін до них зазначаються дати видання наказів про затвердження переліків.
9. У разі формування переліків національних стандартів з метою оновлення щодо національних стандартів або змін до них, які було внесено до попередніх переліків національних стандартів, у четвертій графі зазначаються дати видання наказів, якими затверджено попередні переліки національних стандартів.
Якщо національні стандарти або зміни не було внесено до попереднього переліку національних стандартів, який оновлюється, у четвертій графі вказується "Включено вперше".
10. Інформація щодо замінених національних стандартів зазначається в п'ятій графі, а саме наводиться позначення замінених національних стандартів та змін до них (у разі наявності).
11. Дати припинення надання презумпції відповідності внаслідок застосування замінених національних стандартів та змін до них зазначаються в шостій графі.
Якщо припинення надання презумпції відповідності внаслідок застосування замінених національних стандартів настає з дати набрання чинності наказом, яким затверджується перелік національних стандартів, у відповідному рядку шостої графи допускається зазначати "дата затвердження цього переліку".
12. У разі якщо до переліку національних стандартів включено національні стандарти, дату скасування яких визначено національним органом стандартизації та яка настає після набрання чинності наказом про затвердження переліку, допускається після четвертої графи додавати графу "Дата припинення надання презумпції внаслідок скасування національного стандарту".
13. Якщо переліки національних стандартів затверджуються з метою оновлення, у вступній частині до таких переліків рекомендується надавати інформацію щодо визнання такими, що втратили чинність, відповідних попередніх переліків національних стандартів.
14. За необхідності надання пояснень щодо застосування національних стандартів рекомендується застосовувати, зокрема, примітки, аналогічні приміткам 2.1, 2.2, 2.3 та 3, наведеним у пункті 10 розділу III цих Методичних рекомендацій.
Директор департаменту
технічного регулювання

Л.М. Віткін
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності
Додаток 2
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності
Додаток 3
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності
Додаток 4
до Методичних рекомендацій
ПЕРЕЛІК
національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності