Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство аграрної політики України | Лист, Рекомендації від 14.06.2002 № 37-22-12/5716
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 37-22-12/5716 від 14.06.2002
На виконання п.17 Заходів Міністерства аграрної політики України щодо реалізації Концепції дальшого реформування оплати праці в Україні та прискорення погашення заборгованості із заробітної плати працівникам галузей агропромислового виробництва, затверджених наказом Мінагрополітики від 18.05.2001 р. N 124, та враховуючи важливе значення проведення збирання врожаю зернових у стислі строки і без втрат, Мінагрополітики надсилає Рекомендації щодо оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств на збиранні врожаю зернових у 2002 році.
Прошу довести їх до сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та організувати відпрацювання умов оплати праці на жнивах, виходячи з конкретних умов збирання зернових культур.
Перший заступник Державного секретаря Ю.ЛузанДодаток
Рекомендації щодо оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств усіх форм власності на збиранні врожаю зернових 2002 року
Ураховуючи особливо важливе значення проведення збирання врожаю зернових у стислі строки і без втрат, з метою підвищення матеріальної зацікавленості працівників сільськогосподарського виробництва в кінцевих результатах, умови оплати праці на збиранні зернових на підприємствах усіх організаційно-правових форм власності повинні визначатися із фактичних умов та способів збирання, характеру хлібостою, наявних технічних засобів тощо.
Базою для розрахунку оплати праці на збиранні врожаю є норми і положення щодо оплати праці, визначені в колективному договорі.
У свою чергу ці норми не можуть бути нижчими, ніж передбачено Галузевою угодою, укладеною між Міністерством аграрної політики України, галузевими об'єднаннями підприємств і підприємців та ЦК профспілки працівників агропромислового комплексу України на 2001 - 2002 роки.
Основні принципи оплати праці
Форми і системи оплати праці, норми виробітку, тарифні розряди, розцінки, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород тощо підприємство встановлює самостійно виходячи з норм чинного законодавства, пов'язуючи оплату з кінцевими результатами роботи та фінансовими можливостями.
Основними критеріями стимулювання праці сільськогосподарських працівників на збиранні врожаю зернових є показники своєчасного і якісного збирання, рівень досягнутої врожайності, валового збору, виконання сезонної норми та інше.
Тарифікація робіт на збиранні врожаю
З 1 січня 2002 року в Галузевій угоді встановлена мінімальна тарифна ставка робітника І розряду в розмірі 142,80 гривні, яка є базою для визначення денних тарифних ставок з розрахунку семигодинного робочого дня.
Наприклад, робота на прямому комбайнуванні зернових, скошуванні у валки, підбиранні й обмолочуванні валків комбайнами тарифікується VI розрядом тарифної ставки тракториста-машиніста за виконану нормо-зміну - 13,95 грн.;
скошування у валки зернових, зернобобових, олійних та інших культур жатками із шириною захвату до 6 м - V розрядом тарифної ставки тракториста-машиніста - 10,14 грн., понад 6 м - VI розрядом - 13,95 гривні.
Тарифікація механізованих робіт у сільському господарстві, норми виробітку та витрати палива на збиранні сільськогосподарських культур містяться в нормативному збірнику "Механізовані польові роботи" (видано Міністерством сільського господарства і продовольства України та Українським центром нормативно-дослідної станції з праці, 1996 рік). На нову техніку вітчизняного і зарубіжного виробництва, які не ввійшли в цей збірник (зернозбиральні комбайни "Дон-1500Б", "Лан", "Славутич", "Jaguar-870", "КЗС", "Case", "Dominator" та інші; у 1999 році були видані тимчасові норми праці та витрат палива на збиранні зернових. У даний час готується до видання збірник норм на зазначену техніку).
Визначення розцінок на збиранні врожаю зернових культур
Виходячи з прийнятих в господарстві тарифних ставок і норм виробітку, відповідно до умов колективного договору може встановлюватися два види розцінок: за одиницю продукції в тоннах або за одиницю продукції та гектар зібраної площі (у цьому випадку 60 - 80 % фонду оплати праці доцільно направити для розрахунку розцінки за намолочену тонну зерна).
Розцінки необхідно розрахувати перед початком масового збирання врожаю, коли є змога з достатньою точністю визначити врожайність, а отже, і сезонну норму виробітку за окремими видами збиральних агрегатів, у т. ч. шляхом проведення контрольних обмолотів.
Галузевою угодою передбачено, що окремим висококваліфікованим працівникам, які зайняті на особливо важких, відповідальних роботах, на період їх виконання можна встановлювати оплату праці на основі підвищених тарифних ставок із застосуванням міжрозрядних коефіцієнтів, підвищених на коефіцієнт 2,7 до тарифної ставки робітника І розряду (5,99 гривні).
Тобто тарифна ставка, наприклад VI розряду, на прямому комбайнуванні, скошуванні може скласти (5,99 х 2,7) 16,17 гривень.
Крім того, традиційно на збиранні зернових застосовується рекомендована підвищена оплата в перші дні масового збирання.
Оплату праці трактористів-машиністів, що виконують змінні норми виробітку в перші 10 днів масового збирання, рекомендується проводити за розцінками, збільшеними на 60 відсотків, іншим працівникам - на 15 відсотків.
При невиконанні норм виробітку в цей період, а також у решту обмежених днів збирання врожаю зернових оплату праці рекомендується проводити за розцінками, збільшеними на 30 відсотків.
Конкретні обмежені календарні строки (у днях), на які встановлюються підвищені розцінки на збиранні врожаю, визначаються в господарстві залежно від наявності машин і кадрів механізаторів у межах оптимальних строків, установлених для відповідних культур.
Підвищені розцінки на збиранні врожаю за рішенням керівника (власника, правління) сільськогосподарського підприємства та профспілкового комітету можуть бути зменшені або зовсім не застосовуватися при зниженні якості збиральних робіт чи погіршенні якості продукції з вини працівника.
У тих випадках, коли на період масового збирання урожаю у зв'язку з виробничою необхідністю для роботи на комбайнах призначають помічників трактористів-машиністів, які мають посвідку тракториста-машиніста, оплату їх праці рекомендується проводити у розмірі 80 % заробітку трактористів-машиністів, які працюють на комбайнах.
При збиранні зернових культур трактористам-машиністам і їх помічникам, які працюють на комбайні, за виконання агрегатом протягом доби не менше двох змінних норм рекомендується нараховувати додатково 20 відсотків основного заробітку.
При стимулюванні механізаторів на збиранні врожаю особливу увагу доцільно приділяти зацікавленості працівників у зменшенні втрат і підвищенні якості збирання врожаю.
Для цього можна застосовувати додаткові виплати за зниження втрат зерна в порівнянні з контрольним обмолотом.
Контрольні показники врожайності (на основі актів контрольної і фактичної врожайності) і розміри доплати встановлюють у кожному господарстві з урахуванням їх економічних можливостей.
Натуральна оплата і продаж сільськогосподарської продукції на збиранні врожаю
Натуроплата в сільському господарстві є звичайно прийнятою. Умови виплати заробітної плати натурою, у т. ч. трактористам-машиністам та іншим працівникам на збиранні врожаю, повинні обумовлюватися в колективному договорі сільськогосподарського підприємства.
При вирішенні цих питань кожне господарство повинне виходити з конкретних умов та власних економічних можливостей. Основними критеріями при визначенні розмірів натурального фонду повинні бути рівень виробництва продукції, забезпечення потреб громадського виробництва, розумна потреба працівників господарства в тому чи іншому виді продукції, спеціалізація господарства тощо.
У змінах і доповненнях до Галузевої угоди на 2001 - 2002 роки, які введені в дію з 1 січня 2002 року, визначено, що в колективних договорах на підприємствах АПК як виняток може передбачатися виплата частини заробітної плати натурою, але не більше як на 50 відсотків від нарахованої в грошовому вираженні за цінами, що не перевищують собівартості продукції. Порядок, строки, місце виплати натуроплати, конкретні співвідношення між грошовою і натуральною оплатою, види продукції (крім заборонених нормативно-правовими актами) визначаються в колективному договорі.
З практики роботи більшості сільськогосподарських підприємств для виплати натурою використовується близько 15 відсотків валового збору зерна.
Ураховуючи важливість роботи на збиранні врожаю зернових, рекомендується трактористам-машиністам (комбайнерам), які працюють на комбайнах та інших збиральних агрегатах на збиранні врожаю, за виконання сезонної норми (завдання), установленої в господарстві, при високій якості робіт і без втрат, видавати понад нараховану оплату у т. ч. натурою, безкоштовно від 2 до 4 ц зерна.
Іншим працівникам, які працюють на комбайнах та інших збиральних агрегатах, видавати зерно за виконання сезонної норми в таких розмірах: трактористу-машиністу, що працює на тракторі, - 80 %, помічнику тракториста-машиніста, що працює на тракторі, - 80 %, помічнику тракториста-машиніста, що працює на комбайні водієм, - 70 %, кожному від кількості зерна, нарахованого трактористу-машиністу, що працює на комбайні чи іншому збиральному агрегаті. Відповідно визначається кількість зерна, яке буде видаватися безкоштовно трактористам-машиністам, що працюють на жатках при скошуванні хлібів у валки, підмінному комбайнеру та іншим працівникам.
Приклад розрахунку сезонної норми виробітку на комбайн
Сезонну норму виробітку на комбайн у гектарах установлюють виходячи з конкретних умов господарювання (наявності техніки, її стану, плану й оптимальних строків збирання врожаю та інших умов).
Як правило, сезонну норму виробітку на комбайн у гектарах розраховують виходячи з денної (10-годинної) продуктивності комбайна, видової урожайності, оптимальних строків збирання урожаю зернових культур та наявності збиральної техніки.
Наприклад, господарство має 2 тисячі гектарів збиральної площі колосових зернових культур та зернобобових, видова врожайність - 25 ц/га.
Наявна в господарстві зернозбиральна техніка: 5 комбайнів СК-5М "Нива", 4 комбайни СК-6 "Колос" і 2 комбайни "Дон-1500". Денна (10-годинна) продуктивність одного комбайна СК-5М (при нормі виробітку за семигодинну зміну 8,6 га) за 10 годин складе 12,28 га, а в тоннах - 30,7 тонни, відповідно СК-6 "Колос" - 48 тонн, комбайна "Дон-1500" - 61,4 тонни. Валове виробництво зерна в господарстві, виходячи з видової врожайності, передбачається 5,0 тисячі тонн.
Отже, сезонна норма намолоту в даному випадку може бути розрахована так:
---------------------------------------------------------------------------------------------
Комбайни | Наявна | Можлива денна |Намолот за|Намолот у |Разом |Сезонна норма |Кількість
|кількість| продуктивність| 10 днів |наступні |(тонн)|намолоту на 1 | днів
| | за 10 годин | усіма |дні (тонн)| |комбайні (тонн)|збирання
| |одного комбайна|комбайнами| | | |
| | (тонн) | (тонн) | | | |
------------+---------+---------------+----------+----------+------+---------------+---------
СК-5М "Нива"| 5 | 30,7 | 1535 | 117 | 1652 | 330 | 11
------------+---------+---------------+----------+----------+------+---------------+---------
СК-6 "Колос"| 4 | 48,0 | 1920 | 200 | 2120 | 530 | 11
------------+---------+---------------+----------+----------+------+---------------+---------
"Дон-1500" | 2 | 61,4 | 1228 | - | 1228 | 614 | 10
------------+---------+---------------+----------+----------+------+---------------+---------
Разом | | | 4683 | 317 | 5000 | |
---------------------------------------------------------------------------------------------
У кожному конкретному випадку при розрахунку сезонної норми на комбайн необхідно враховувати технічний стан комбайнів, спосіб збирання, стан хлібостою, вологість, режим роботи тощо.
Приклад розрахунку комплексної розцінки за 1 тонну намолоченого зерна
----------------------------------------------------------------------------------
Показники | Комбайни
|------------------------------------------------
| СК-5 "Нива" | "Дон-1500"
| ширина захвату | ширина захвату
| 4,8 м | 6,6 м
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Площа полеглого хлібостою до 20 %| |
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Поправний коефіцієнт до норми | |
виробітку | 0,9 | 0,9
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Урожайність - 25 ц/га | |
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Група господарства - II | |
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Норма виробітку, га | 8,6 | 17,2
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Норма виробітку скоригована на | |
поправний коефіцієнт (га) | 7,74 | 15,48
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Намолот, тонн (тривалість | |
зміни - 7 годин) | 19,4 | 38,7
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Розряд роботи - IV | 16,17 | 16,17
| тарифна | тарифна
| ставка із | ставка із
| застосу- | астосу-
| ванням | ванням
| підвищеного | підвищеного
| коефіцієнта | коефіцієнта
| 2,7 | 2,7
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Денна тарифна ставка (виходячи | |
з мінімальної тарифної ставки | |
робітника I розряду | |
(142,80 грн.) | 13,95 | 13,95
---------------------------------+------------------------+-----------------------
Підвищена оплата на збиранні в | | | |
перші 10 днів на 60 % (грн.) | 8,37 | 9,70 | 8,37 | 9,70
---------------------------------+------------+-----------+-----------+-----------
Доплата за інтенсивність праці | | | |
12 % до тарифної ставки (норма | | | |
Галузевої угоди), грн. | 1,67 | 1,94 | 1,67 | 1,94
---------------------------------+------------+-----------+-----------+-----------
Усього гривень | 23,99 | 27,81 | 23,99 | 27,81
---------------------------------+------------+-----------+-----------+-----------
Розцінка за 1 тонну намолоченого | | | |
зерна (грн.) | 1,24 | 1,43 | 0,62 | 0,71
---------------------------------+------------+-----------+-----------+-----------
| 23,99:19,4| 27,81:19,4| 23,99:38,7| 27,81:38,7
----------------------------------------------------------------------------------
Примітка. Розрахунок розцінки є примірним і не може застосуватися без урахування конкретних умов оплати праці у кожному окремому господарстві, визначених в колективному договорі.
Сільськогосподарські підприємства усіх форм власності, виходячи із фінансових можливостей, крім зазначеної оплати, можуть застосувати преміювання за окремі показники роботи. Преміювання може бути включене в розрахунок комплексної розцінки або нараховуватися і виплачуватися за індивідуальні показники роботи кожному працюючому на жнивах.
Сума премії, визначена працівнику за виконання певних показників роботи, максимальними розмірами не обмежується.
Ефективним є застосування акордно-преміальних, прогресивно зростаючих розцінок, коли розцінки за продукцію (намолочену тонну) за рахунок премій зростають пропорційно до збільшення намолоту з 1 гектара порівняно з урожайністю, визначеною контрольним обмолотом.
При оплаті праці на жнивах підприємства, незалежно від фінансового стану, повинні обов'язково проводити підвищену оплату за роботу в надурочний час. Тобто якщо комбайнер працює протягом доби на комбайні 10 годин, то за кожну годину, яку він працює понад установлену норму часу, згідно із чинним законодавством йому повинна бути виплачена доплата у розмірі 100 відсотків годинної тарифної ставки робітника відповідної кваліфікації (у даному випадку VI розряду).
Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу чинним законодавством не допускається.
Крім того, робота в нічний час (з 22 до 6 години) оплачується з доплатою до 40 відсотків годинної тарифної ставки за кожну годину роботи в нічний період.
Якщо збирання врожаю, як і будь-які інші роботи, проводяться у святкові дні, то оплата за виконану роботу повинна проводитися за подвійними відрядними розцінками.
Виходячи із чинного законодавства, оплата праці в сільськогосподарських підприємствах усіх організаційно-правових форм господарювання, включаючи приватні та фермерські господарства, не може бути нижчою від рівня, зазначеного в Галузевій угоді.
Якщо фінансові можливості підприємства дозволяють установлювати вищий рівень оплати праці, то для підвищення мотиваційної ролі оплати праці її можна і доцільно підвищувати, формуючи ефективне співвідношення між основною та додатковою заробітною платою.
Управління реформування управління АПК та соціально-трудових відносин Мінагрополітики України "Баланс-Агро", N 8-1, серпень, 2002 р.