• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Митний кодекс України

Верховна Рада України  | Кодекс України, Кодекс, Закон від 12.12.1991 № 1970-XII | Документ не діє
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Кодекс України, Кодекс, Закон
  • Дата: 12.12.1991
  • Номер: 1970-XII
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Кодекс України, Кодекс, Закон
  • Дата: 12.12.1991
  • Номер: 1970-XII
  • Статус: Документ не діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі доодного офіційно встановленого на день вчинення порушення митнихправил мінімального розміру заробітної плати з конфіскацією цихпредметів, а на службових осіб - від двох з половиною до десятиофіційно встановлених на день вчинення порушення митних правилмінімальних розмірів заробітної плати, з конфіскацією цихпредметів.
Стаття 114. Порушення зобов'язання про транзит
Невивезення за митний кордон України предметів, ввезених зметою транзиту через територію України, в строки, встановленімитним органом України, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян до одногоофіційно встановленого на день вчинення порушення митних правилмінімального розміру заробітної плати з конфіскацією цихпредметів, а на службових осіб - від двох з половиною до десятиофіційно встановлених на день вчинення порушення митних правилмінімальних розмірів заробітної плати з конфіскацією цихпредметів.
Стаття 115. Переміщення предметів через митний кордон
України з приховуванням від митного контролю
Переміщення предметів через митний кордон України зприховуванням від митного контролю, тобто з використанням тайниківта інших засобів, що утруднюють виявлення предметів, або шляхомнадання одним предметам вигляду інших, або з поданням митномуоргану України як підстави для переміщення предметів підробленихдокументів, документів, одержаних незаконним шляхом, абодокументів, що містять неправдиві дані, а також документів, що єпідставою для переміщення інших предметів, при відсутності ознакзлочину, чи вчинення підготовчих дій до такого порушення -
тягне за собою конфіскацію предметів, що є безпосереднімиоб'єктами правопорушення, а також предметів із спеціальновиготовленими тайниками, використаними для переміщення черезмитний кордон України з приховуванням предметів, що єбезпосередніми об'єктами правопорушення, або накладення штрафу нагромадян у розмірі до двохсот офіційно встановлених на деньвчинення порушення митних правил мінімального розміру заробітноїплати з конфіскацією зазначених предметів, а на службових осіб -від трьохсот до тисячі офіційно встановлених на день вчиненняпорушення митних правил мінімальних розмірів заробітної плати зконфіскацією зазначених предметів або без такої.
( Стаття 115 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3892-XII( 3892-12 ) від 28.01.94 )
Стаття 116. Переміщення предметів через митний кордон
України поза митним контролем
Переміщення предметів через митний кордон України поза митнимконтролем, тобто переміщення предметів через митний кордон Українипоза місцем розташування митниці або поза часом здійснення митногооформлення, при відсутності ознак контрабанди, чи здійсненняпідготовчих дій до такого порушення -
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі додвохсот офіційно встановлених на день вчинення порушення митнихправил мінімального розміру заробітної плати з конфіскацієюпредметів, що є безпосередніми об'єктами правопорушення, а наслужбових осіб - до тисячі офіційно встановлених на день вчиненняпорушення митних правил мінімальних розмірів заробітної плати зконфіскацією зазначених предметів.
( Стаття 116 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3892-XII( 3892-12 ) від 28.01.94 )
Стаття 117. Зберігання, перевезення чи придбання предметів,
ввезених на митну територію України поза митним
контролем або з приховуванням від такого контролю
Зберігання, перевезення чи придбання предметів, ввезених намитну територію України поза митним контролем або з приховуваннямвід такого контролю, а так само предметів, щодо яких надано митніпільги по митному обкладенню та використаних без дозволумитних органів України в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якимибуло надано такі пільги, при відсутності ознак злочину -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі доодного офіційно встановленого на день вчинення порушення митнихправил мінімального розміру заробітної плати, а на службових осіб- від двох з половиною до десяти офіційно встановлених на деньвчинення порушення митних правил мінімальних розмірів заробітноїплати з конфіскацією предметів, що є безпосередніми об'єктамиправопорушення, або без такої.
Стаття 118. Недекларування предметів чи декларування
їх не своїм найменуванням
Недекларування предметів, що переміщуються через митнийкордон України, в тому числі транзитом через територію України,тобто незаявлення за встановленою формою точних відомостей протакі предмети, а так само декларування предметів не своїмнайменуванням -
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі доодного офіційно встановленого на день вчинення порушення митнихправил мінімального розміру заробітної плати з конфіскацієюпредметів, що є безпосередніми об'єктами правопорушення, або безтакої, а на службових осіб - від двох з половиною до десятиофіційно встановлених на день вчинення порушення митних правилмінімальних розмірів заробітної плати з конфіскацією зазначенихпредметів або без такої.
Стаття 119. Використання предметів, щодо яких надано пільги
по обкладенню митом, в інших цілях без
дозволу митних органів України
Використання предметів, щодо яких надано пільги по обкладеннюмитом, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такіпільги, без дозволу митних органів України -
тягне за собою накладення штрафу на громадян і на службовихосіб - від ста до двохсот процентів суми мита, не сплаченого узв'язку з наданням пільг.
Стаття 120. Дії, що спричинили недобори митних платежів
Несплата мита та митних зборів протягом встановлених строків,а так само інші дії, що спричинили недобори митних платежів, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян і на службовихосіб - від ста до трьохсот процентів суми несплачених митнихплатежів.
ГЛАВА 2. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ПОРУШЕННЯ МИТНИХ ПРАВИЛ
Стаття 121. Порядок провадження у справах про порушення
митних правил
Провадження у справах про порушення митних правилздійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що нерегулюється ним, - відповідно до законодавства України проадміністративні правопорушення.
Провадження у справах про порушення митних правилздійснюється службовими особами митних органів України.
Стаття 122. Протокол про порушення митних правил
Про вчинення порушення митних правил відповідна службоваособа митного органу України складає протокол за формою, щовстановлюється Державним митним комітетом України.
У протоколі зазначаються:
дата і місце його складання;
посада, прізвище, ім'я та по батькові службової особи, щосклала протокол;
необхідні для розгляду справи відомості про особу, якавчинила порушення митних правил, якщо її встановлено;
місце, час вчинення та суть порушення митних правил;
стаття цього Кодексу, що передбачає відповідальність за такепорушення митних правил;
прізвища та адреси свідків, якщо вони є;
пояснення особи, яка вчинила порушення митних правил,відомості про предмети та документи, вилучені згідно з статтею 128цього Кодексу;
інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується службовою особою, що його склала, атакож особою, що вчинила порушення митних правил, якщо їївстановлено. При наявності свідків протокол може бути підписанийтакож і цими особами.
У разі відмови особи, яка вчинила порушення митних правил,від підписання протоколу, у протоколі робиться запис про це.Особа, яка вчинила порушення митних правил, має право податипояснення та зауваження щодо змісту протоколу, а також пояснитимотиви своєї відмови від його підписання. Пояснення, зауваження, атакож мотиви відмови від підписання протоколу, власноручновикладені особою, додаються до протоколу.
При складанні протоколу особі, яка вчинила порушення митнихправил, роз'яснюються її права, про що робиться відмітка упротоколі.
Протокол, а також вилучені на підставі статті 128 цьогоКодексу предмети та документи доставляються у митний органУкраїни, службова особа якого веде провадження у справі пропорушення митних правил.
Стаття 123. Доручення на провадження дій у справі
про порушення митних правил
Службова особа митного органу України, у провадженні якоїзнаходиться справа про порушення митних правил, або начальникцього органу чи його заступник мають право доручити провадженняокремих дій службовій особі іншого митного органу України.
Доручення повинно бути виконано у строк не більше п'яти днівз дня його одержання.
Стаття 124. Опитування осіб у справі про порушення митних
правил
Службова особа митного органу України, у провадженні якоїзнаходиться справа про порушення митних правил, а також службоваособа, яка розглядає таку справу, мають право провадити опитуванняосіб по суті справи.
Опитувані особи повинні повідомити все, що їм відомо прообставини, які мають відношення до справи про порушення митнихправил.
Про опитування осіб складається протокол за формою, щовстановлюється Державним митним комітетом України.
Стаття 125. Адміністративне затримання
З метою припинення порушення митних правил, складанняпротоколу про таке порушення при неможливості його складення намісці, забезпечення вчасного і правильного розгляду справи тавиконання постанови по ній допускається адміністративнезатримання особи, яка вчинила порушення митних правил, на строк дотрьох годин.
Адміністративне затримання особи, яка вчинила порушеннямитних правил, провадиться службовими особами митних органівУкраїни за рішенням начальника митного органу України чи особи,яка його заміщає.
Строк адміністративного затримання обчислюється з моментудоставлення особи, яка вчинила порушення митних правил, в службовеприміщення митного органу України чи інше приміщення, де виконаннянеобхідних дій для цілей, передбачених частиною першою цієїстатті, виявиться можливим, а особа, яка була у стані сп'яніння, -з часу її витвереження. Щодо особи, яка знаходиться у вказаномуприміщенні у зв'язку із здійсненням митного контролю, строкадміністративного затримання обчислюється з моменту закінченнятакого контролю.
Про адміністративне затримання складається протокол заформою, що встановлюється Державним митним комітетом України.
Стаття 126. Витребування документів, необхідних для розгляду справи про порушення митних правил
Службова особа митного органу України, у провадженні якоїзнаходиться справа про порушення митних правил, може витребуватидокументи, необхідні для розгляду справи.
Особа, якій адресовано вимогу про подання документів,зобов'язана не пізніш як у п'ятиденний строк надіслати їхслужбовій особі митного органу України, яка вимагає податидокументи.
Стаття 127. Проведення митних обстежень
Службові особи митних органів України, які мають достатніпідстави вважати, що на території або в приміщеннях підприємств,або у транспортних засобах, що їм належать, знаходяться предмети,що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, абопредмети із спеціально виготовленими тайниками, щовикористовувалися для переміщення через митний кордон України зприховуванням таких предметів, а також документи, необхідні длярозгляду справи про порушення митних правил, можуть проводитимитне обстеження таких територій, приміщень або транспортнихзасобів.
Митне обстеження проводиться у присутності службових осібпідприємств, зазначених у частині першій цієї статті.
Службові особи митних органів України мають право запроситидо участі у митному обстеженні спеціалістів.
Про проведення митного обстеження складається протокол заформою, що встановлюється Державним митним комітетом України.
Стаття 128. Вилучення предметів та документів
Предмети, що є безпосередніми об'єктами порушення митнихправил, предмети із спеціально виготовленими тайниками, щовикористовувалися для переміщення через митний кордон України зприховуванням таких предметів, а також документи, необхідні длярозгляду справи про порушення митних правил, вилучаються.
При вчиненні порушення митних правил особою, яка не має вУкраїні постійного місця проживання або адреси, допускаєтьсявилучення речей, валюти та цінностей у розмірах, необхідних длязабезпечення стягнення штрафу, або вартості предметів, зазначеноїу частині третій статті 149 цього Кодексу.
Вилучені предмети та документи повинні бути перелічені упротоколі, що складається в передбачених цією главою випадках, абов доданому до нього описі з точним зазначенням кількості, міри,ваги та особливих ознак цих предметів та документів, а такожвартості предметів.
Стаття 129. Оцінка вилучених предметів
Митний орган України проводить оцінку предметів, вилученихзгідно з статтею 128 цього Кодексу, на підставі державнихроздрібних цін, що діють в Україні, а при відсутності таких цін -на підставі висновків експертів.
Перерахунок іноземної валюти, вилученої згідно із статтею 128цього Кодексу, у валюту України провадиться митним органом Україниза діючим на день виявлення порушення митних правил курсомНаціонального банку України, що застосовується для розрахунків позовнішньоекономічних операціях.
Стаття 130. Пред'явлення предметів та документів
для впізнання
За рішенням службової особи митного органу України, упровадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил,особі, яка вчинила це порушення, а також свідку можуть бутипред'явлені предмети та документи для впізнання.
Особу, яка бере участь у впізнанні, спочатку опитують прообставини, за яких вона бачила предмети та документи, зазначені участині першій цієї статті, ознаки, за якими вона може провестивпізнання.
Предмети та документи пред'являються у групі одноріднихпредметів та документів.
Пред'явлення для впізнання проводиться у присутності понятих. Про пред'явлення предметів та документів для впізнанняскладається протокол за формою, що встановлюється Державним митнимкомітетом України.
Стаття 131. Експертиза
У разі, коли при провадженні у справі про порушення митнихправил виникає потреба у спеціальних знаннях, призначаєтьсяекспертиза.
Рішення про призначення експертизи, прийняте службовою особоюмитного органу України, у провадженні якої знаходиться справа пропорушення митних правил, є обов'язковим для експерта, якому цимрішенням доручено експертизу, або службової особи підприємства,якому надіслано рішення про призначення експерта.
Стаття 132. Проведення перевірки окремих сторін діяльності
підприємств
Начальник митного органу України, службова особа якогоздійснює провадження у справі про порушення митних правил, вчиненепідприємством, або його заступник мають право відповідноюпостановою призначити перевірку діяльності підприємства,пов'язаної з порушенням митних правил.
Про результати перевірки сповіщається підприємство протягомтрьох днів з дня її завершення.
Стаття 133. Недопустимість розголошення матеріалів у справі
про порушення митних правил
Матеріали у справі про порушення митних правил може бутирозголошено до її розгляду лише з дозволу службової особи митногооргану України, у провадженні якої знаходиться ця справа, абоначальника цього органу чи його заступника.
Стаття 134. Закінчення підготовки справи про порушення
митних правил до розгляду
Службова особа митного органу України, у провадженні якоїзнаходиться справа про порушення митних правил, по закінченніпідготовки справи до розгляду передає матеріали начальнику цьогооргану чи його заступнику, а службова особа Державного митногокомітету України - уповноваженій особі цього Комітету.
Стаття 135. Органи та службові особи, уповноважені
розглядати справу про порушення митних правил
Митні органи України розглядають справи про порушення митнихправил. Справи про порушення митних правил розглядаються:
від імені Державного митного комітету України -уповноваженою службовою особою цього Комітету;
від імені митниць України - начальниками митниць чи їхзаступниками.
Стаття 136. Місце розгляду справи про порушення митних
правил
Справа про порушення митних правил розглядається замісцезнаходженням митного органу України, службова особа якогоздійснювала провадження у справі.
Стаття 137. Строк розгляду справи про порушення митних
правил
Справа про порушення митних правил розглядається уп'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом чи службовоюособою, зазначеними у статті 135 цього Кодексу, матеріалів,необхідних для вирішення справи.
Стаття 138. Присутність особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності,
при розгляді справи про порушення митних правил
Справа про порушення митних правил розглядається уприсутності особи, яка притягається до адміністративноївідповідальності.
У разі відсутності особи, яка притягається доадміністративної відповідальності, справу може бути розглянутолише у випадках, коли є дані про своєчасне її повідомлення промісце і час розгляду справи, але від неї не надійшло клопотанняпро відкладення розгляду або є дані про те, що на час розглядусправи особа знаходиться поза межами України, а також у випадках,коли особу, яка вчинила порушення митних правил, не встановлено,або у випадках вчинення порушення митних правил під часпересилання предметів у міжнародних поштових відправленнях.
Стаття 139. Строки накладання адміністративних стягнень
Адміністративні стягнення у вигляді попередження або штрафуза порушення митних правил може бути накладено не пізніше двохмісяців з дня вчинення порушення митних правил, а при триваючомупорушенні митних правил - не пізніше двох місяців з дня йоговиявлення.
У випадках, передбачених статтею 141 цього Кодексу, принаявності в діях порушника ознак порушення митних правиладміністративне стягнення у вигляді попередження або штрафу запорушення митних правил може бути накладено не пізніше місяця здня прийняття рішення про припинення кримінальної справи.
Конфіскація предметів, які є безпосередніми об'єктамипорушення митних правил, і предметів із спеціально виготовленимитайниками, що використовувалися для переміщення через митнийкордон України з приховуванням таких предметів, проводитьсянезалежно від часу вчинення або виявлення порушення митних правил.
Стаття 140. Постанови митного органу України
Після розгляду справи про порушення митних правил службоваособа митного органу України, зазначена у статті 135 цьогоКодексу, виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
2) про припинення провадження у справі;
3) про порушення кримінальної справи і провадження дізнання усправі про контрабанду.
Постанова повинна містити:
найменування митного органу України, від імені якоговинесено постанову;
дату розгляду справи;
відомості про особу, щодо якої розглядається справа, якщо цюособу встановлено;
викладення обставин, встановлених при розгляді справи;
посилання на статтю цього Кодексу, що передбачаєвідповідальність за вчинене порушення митних правил;
прийняте по справі рішення;
строки та порядок оскарження постанови.
Копія постанови протягом трьох днів з дня її винесеннявручається або надсилається особі, щодо якої її винесено.Постанова вважається врученою, хоч би особа, якій було висланопостанову, не знаходилась у вказаному нею місці проживання,перебування або тимчасового проживання або це місце було вказанонею невірно.
У разі коли особу, що вчинила порушення митних правил, невстановлено, сповіщення заінтересованих організацій та осіб проприйняте по справі рішення здійснюється у порядку, що визначаєтьсяДержавним митним комітетом України.
Стаття 141. Розгляд матеріалів, одержаних від органів
попереднього слідства
У разі припинення кримінальної справи службова особа митногооргану України, зазначена у статті 135 цього Кодексу, залежно відпідстав для відмови у порушенні або припиненні кримінальноїсправи, виносить одну з постанов, передбачених пунктами 1 і 2частини першої статті 140 цього Кодексу.
Стаття 142. Звільнення від адміністративної відповідальності
При малозначності вчиненого порушення митних правил службоваособа митного органу України, яка розглядає справу, може звільнитипорушника від адміністративної відповідальності і обмежитись уснимзауваженням.
Стаття 143. Оскарження постанови митного органу України
Постанову митного органу України про накладенняадміністративного стягнення може бути оскаржено особою, щодо якоїїї винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
На постанову митниці України про накладення адміністративногостягнення скаргу може бути подано у Державний митний комітетУкраїни або в районний (міський) народний суд за місцезнаходженняммитниці України, що винесла постанову. Протягом десяти днів з дняприйняття Державним митним комітетом України рішення скаргу на церішення може бути подано в районний (міський) народний суд замісцезнаходженням Державного митного комітету України. Рішеннясуду є остаточним.
На постанову Державного митного комітету України пронакладення адміністративного стягнення скаргу може бути подано урайонний (міський) народний суд за місцезнаходженням Державногомитного комітету України. Рішення суду є остаточним.
У разі пропуску зазначених у даній статті строків з поважнихпричин ці строки за заявою особи, щодо якої винесено постанову,може бути поновлено відповідно Державним митним комітетом Україниабо судом.
Стаття 144. Розгляд Державним митним комітетом України
постанови про накладення адміністративного
стягнення у зв'язку із скаргою або протестом,
а також у порядку контролю
Державний митний комітет України при розгляді постанови пронакладення адміністративного стягнення у зв'язку із скаргою абопротестом прокурора, а також у порядку контролю за додержаннямслужбовими особами митних органів України законності припровадженні у справах про порушення митних правил приймає одне зтаких рішень:
1) залишає постанову без змін, а скаргу або протест беззадоволення;
2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
3) скасовує постанову і припиняє справу;
4) змінює міру стягнення у межах, передбачених цим Кодексом,з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Скарга на постанову про накладення адміністративногостягнення розглядається протягом місяця з дня надходження вДержавний митний комітет України, а така, що не потребуєдодаткового вивчення і перевірки, - негайно, але не пізнішеп'ятнадцяти днів з дня її надходження. Строки розгляду скаргиможуть бути, як виняток, продовжені Головою Державногомитного комітету України або особою, яка його заміщає, але небільш як на один місяць з повідомленням про це особи, яка подаласкаргу.
Протест прокурора підлягає розгляду протягом десяти днів здня його надходження у Державний митний комітет України. Пронаслідки розгляду протесту повідомляється прокурору.
Стаття 145. Строк повернення вилучених предметів
Предмети, вилучені з метою забезпечення стягнення штрафу абовартості предметів, зазначеної у частині третій статті 149 цьогоКодексу, можуть бути одержані особою, у якої їх було вилучено, умитному органі України протягом шести місяців з дня сплати штрафу.
Предмети, безпідставно вилучені для забезпечення стягненняштрафу чи вартості предметів, зазначеної в частині третій статті149 цього Кодексу, або як безпосередні об'єкти порушення митнихправил чи предмети контрабанди, або як предмети із спеціальновиготовленими тайниками, що використовувалися для переміщеннячерез митний кордон України з приховуванням таких предметів,можуть бути одержані особою, у якої їх було вилучено, у митномуоргані України протягом шести місяців з дня надсилання їйвідповідного повідомлення або повинні бути переслані цій особі заїї заявою у зазначений строк.
Витрати, пов'язані з одержанням або пересилкою предметів,зазначених у частині другій цієї статті, несе митний органУкраїни, що безпідставно вилучив предмети.
Стаття 146. Пропозиції про усунення причин та умов, що
сприяли вчиненню порушень митних правил
Службова особа митного органу України, яка розглядає справупро порушення митних правил, у разі виявлення причин та умов, щосприяли вчиненню такого порушення, вносить відповіднимпідприємствам пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цихпричин та умов.
Підприємства зобов'язані протягом місяця з дня надходженняпропозицій сповістити службову особу митного органу України, якавнесла пропозиції, про вжиті заходи.
ГЛАВА 3. ВИКОНАННЯ ПОСТАНОВ МИТНОГО ОРГАНУ УКРАЇНИ
ПРО НАКЛАДЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО СТЯГНЕННЯ
Стаття 147. Звернення постанови про накладення
адміністративного стягнення до виконання
Постанова про накладення адміністративного стягненнязвертається митним органом України, що виніс постанову, довиконання:
1) після закінчення строку на її оскарження;
2) після закінчення строку на оскарження постанови до судупісля прийняття рішення щодо скарги Державним митним комітетомУкраїни;
3) у день прийняття судом рішення щодо скарги на постановумитного органу України.
Митний орган України, який виніс постанову про накладенняадміністративного стягнення, звертає її до виконання самостійноабо шляхом надсилання фінансовому органу або установам банківУкраїни повідомлення про звернення постанови до виконання, а увипадках, передбачених статтями 148 і 149 цього Кодексу, - черезсудового виконавця.
Постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо їїне було звернуто до виконання протягом трьох місяців від днявинесення, виконанню не підлягає.
У разі зупинення виконання постанови про накладенняадміністративного стягнення у зв'язку з поданням у встановленийстрок скарги або принесенням протесту протягом строку,передбаченого частиною третьою цієї статті, виконання зупиняєтьсядо розгляду скарги або протесту.
Стаття 148. Виконання постанови митного органу України
щодо накладання штрафу
Штраф має бути сплачено особою, яка вчинила порушення митнихправил, не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення або надісланняїй постанови, а в разі оскарження або опротестування такоїпостанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня винесення рішенняпро залишення скарги або протесту без задоволення.
Штраф вноситься особою, яка вчинила порушення митних правил,у митний орган України, який виніс постанову по справі, або вустанови банків України як у валюті України, так і в іноземнійвалюті, яку купує Національний банк України за курсом, щозастосовується для розрахунків по зовнішньоекономічних операціяхта діє на день сплати штрафу.
У разі якщо штраф не буде сплачено у встановлені строки, вінстягується з вартості предметів, вилучених для забезпечення цьогостягнення, або у примусовому порядку з заробітної плати чи іншогозаробітку, пенсії, стипендії або грошових коштів особи, якавчинила порушення митних правил. Якщо громадянин не працює абостягнення штрафу із заробітної плати чи іншого заробітку, пенсії,стипендії або грошових коштів особи, яка вчинила порушення митнихправил, неможливе з інших причин, стягнення штрафу провадиться напідставі постанови митного органу України судовим виконавцем, щоперебуває при районному (міському) народному суді замісцезнаходженням або місцем проживання (тимчасового проживання вУкраїні) такої особи, шляхом звернення стягнення на її майно, атакож на її частку у спільній власності.
Постанова митного органу України, по якій стягнення штрафупроведено повністю, з відміткою про виконання повертається домитного органу України, що виніс постанову.
Штраф вноситься до державного бюджету.
Особа, яка вчинила порушення митних правил, повинна,незважаючи на стягнення штрафу, сплатити мито та інші митніплатежі у випадках, передбачених цим Кодексом і Законом України"Про Єдиний митний тариф" ( 2097-12 ).
Стаття 149. Виконання постанови митного органу України
про конфіскацію
Предмети, щодо яких винесено постанову про конфіскацію, післязакінчення строків на оскарження постанови митного органу України,конфіскуються. Конфіскація проводиться незалежно від того, чи євони власністю особи, яка вчинила порушення митних правил, а такожнезалежно від того, встановлена ця особа чи ні.
Якщо предмети, зазначені в цій статті, не вилучені митниморганом України, то особа, яка вчинила порушення митних правил,повинна передати ці предмети митному органу України не пізнішеп'ятнадцяти днів від дня вручення їй постанови, а в разіоскарження або опротестування такої постанови - не пізнішеп'ятнадцяти днів з дня винесення рішення про залишення скарги чипротесту без задоволення. При невиконанні цієї вимоги у зазначенийстрок виконання постанови митного органу України про конфіскаціюпроводиться судовим виконавцем, який перебуває при районному(міському) народному суді за місцем проживання чимісцезнаходженням або місцем тимчасового проживання в Україніпорушника. Постанова про конфіскацію предметів з відміткою провиконання повертається митному органу України, який виніспостанову.
При неможливості конфіскації предметів, що є безпосереднімиоб'єктами порушення митних правил, а також предметів із спеціальновиготовленими тайниками, що використовувалися для переміщеннячерез митний кордон з приховуванням цих предметів, з осіб, яківчинили порушення митних правил, стягується вартість зазначенихпредметів у порядку, передбаченому статтею 148 цього Кодексу.
Витрати митного органу України по зберіганню предметів, щодояких прийнято постанову про конфіскацію, повинні бути відшкодованіособою, яка вчинила порушення митних правил, у порядку,передбаченому статтею 148 цього Кодексу.
Р о з д і л IX
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ МИТНИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ
ТА ЇХ СЛУЖБОВИХ ОСІБ
Стаття 150. Відповідальність митних органів України
та їх службових осіб
При здійсненні митного контролю та оформлення не допускаєтьсязаподіяння іншим державним органам, громадянам та підприємствамшкоди, приниження честі і гідності громадян та вчинення іншихнеправомірних дій.
Митні органи України та їх службові особи, які допустилинеправомірні дії щодо інших державних органів, громадян тапідприємств, несуть відповідальність перед ними відповідно доцього Кодексу та інших актів законодавства України.
Шкода, заподіяна іншому державному органу, громадянину тапідприємству неправомірними діями митних органів України та їхслужбових осіб при виконанні цими особами службових обов'язків,відшкодовується на загальних підставах.
Стаття 151. Оскарження неправомірних дій митних органів
України та службових осіб, які порушують
права громадян
Скарги на неправомірні дії митних органів України та їхслужбових осіб, які порушують права громадян, подаються тарозглядаються у порядку, що встановлюється цим Кодексом, законамиУкраїни, що визначають порядок оскарження до суду неправомірнихдій органів державного управління та службових осіб, які порушуютьправа громадян, та іншими законодавчими актами України.
Стаття 152. Оскарження підприємствами неправомірних дій
митних органів України та їх службових осіб
Скарги підприємств на неправомірні дії митних органів Українита їх службових осіб подаються, якщо інше не передбачено цимКодексом, у Державний митний комітет України.
Скарга розглядається і рішення по ній виноситься уп'ятнадцятиденний строк, а якщо скарга потребує додатковоговивчення, - у місячний строк.
Р о з д і л X
СЛУЖБОВІ ОСОБИ МИТНИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ.
ПРАВОВИЙ І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПРАЦІВНИКІВ
МИТНИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ
ГЛАВА 1. СЛУЖБОВІ ОСОБИ МИТНИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ
Стаття 153. Прийняття на службу до митних органів
України
На службу до митних органів України приймаються надобровільній договірній основі громадяни, які здатні за своїмиділовими і моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров'явиконувати покладені на митні органи України завдання. Приприйнятті на службу може бути встановлено іспитовий строк до шестимісяців. Положення про порядок і умови проходження служби в митнихорганах України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Не можуть бути прийняті на службу в митні органи особи, якібули засуджені за вчинення злочину.
Суміщення служби в митних органах з роботою напідприємствах, а також з будь-яким підприємництвом недопускається, за винятком наукової або педагогічної діяльності.
Стаття 154. Службові особи митних органів України
Службовими особами митних органів України можуть бути лишегромадяни України.
Службові особи митних органів підлягають атестації один раз уп'ять років. Порядок атестації визначається Головою Державногомитного комітету України.
Службовим особам митних органів України присвоюютьсяперсональні звання відповідно до займаних посад і стажу роботи.Порядок присвоєння і позбавлення персональних звань визначаєтьсяПоложенням про персональні звання працівників митних органівУкраїни, що затверджується Верховною Радою України.
Службовим особам митних органів України, які маютьперсональні звання, встановлюється строк вислуги: для жінок - 20років, для чоловіків - 25 років з правом виходу на пенсію жінок -у 50 років, а чоловіків - у 55 років.
Службові особи митних органів України мають єдиний форменийодяг з відповідними відзнаками, зразки якого затверджуютьсяКабінетом Міністрів України, а правила носіння - Державним митнимкомітетом України. Формений одяг видається безплатно.
Стаття 155. Зберігання, носіння і застосування спеціальних
засобів та зброї службовими особами митних
органів України
Службовим особам митних органів України надається правозберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю.
Застосування спеціальних засобів та зброї регулюєтьсяПоложенням про застосування спеціальних засобів та зброїслужбовими особами митних органів України, яке затверджуєтьсяКабінетом Міністрів України.
ГЛАВА 2. ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ПРАЦІВНИКІВ
МИТНИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ
Стаття 156. Правове становище працівників митних органів
України
Працівник митного органу України є представником державногооргану.
Законні вимоги працівників митних органів України єобов'язковими для виконання громадянами та службовими особами.
Працівники митних органів України при виконанні покладених наних обов'язків керуються тільки законом, діють в його рамках іпідпорядковуються тільки своїм безпосередньому та прямомуначальникам. Ніхто інший, за винятком уповноважених службовихосіб, у випадках, передбачених законом, не вправі втручатися взаконну діяльність працівників митних органів України.
Втручання в діяльність працівників митних органів Українитягне за собою відповідальність за законами України.
Стаття 157. Правовий захист працівників митних органів
України
Працівники митних органів України перебувають під захистомзакону. Законом гарантується захист життя, здоров'я, честі,гідності, майна працівників митних органів та членів їх сімей відзлочинних посягань та інших протиправних дій.
Стаття 158. Непокора законному розпорядженню або вимозі
працівника митного органу України
Непокора законному розпорядженню або вимозі працівникамитного органу України при виконанні ним своїх службовихобов'язків -
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі додвохсот карбованців, а на службових осіб - до п'ятисоткарбованців.
Стаття 159. Образа працівника митного органу України
Образа працівника митного органу України при виконанні нимсвоїх службових обов'язків, якщо це не тягне за собою кримінальноївідповідальності, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі додвохсот карбованців і на службових осіб - у розмірі до п'ятисоткарбованців або виправні роботи на строк від одного до двохмісяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у разі,якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника,застосування цих заходів буде визнано недостатнім, -адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Стаття 160. Погроза щодо працівника митного органу України
Погроза нанесення легких тілесних ушкоджень, побоїв або іншихнасильницьких дій щодо працівника митного органу України привиконанні ним своїх службових обов'язків -
тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі додвохсот карбованців і на службових осіб - у розмірі до п'ятисоткарбованців або виправні роботи на строк від одного до двохмісяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у разі,якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника,застосування цих заходів буде визнано недостатнім, -адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Стаття 161. Провадження у справах про правопорушення,
спрямовані проти працівників митних
органів України
Справи про порушення, передбачені статтями 158, 159, 160цього Кодексу на підставі протоколів, складених службовими особамимитних органів, розглядаються районним (міським) народним судомабо суддею по адміністративному і виконавчому провадженнювідповідно до законодавства України про адміністративніправопорушення.
ГЛАВА 3. СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПРАЦІВНИКІВ МИТНИХ
ОРГАНІВ УКРАЇНИ
Стаття 162. Матеріальне та соціальне забезпечення
працівників митних органів України
Заробітна плата службових осіб митних органів України, якімають персональні звання, складається з посадових окладів,надбавок за персональні звання, вислугу років, знання іноземнихмов і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежноговиконання службових обов'язків.
Службовим особам митних органів України, які маютьперсональні звання, надається щорічна відпустка тривалістю неменше тридцяти календарних днів з оплатою проїзду до місцявідпочинку і у зворотному напрямку.
Службовим особам митних органів України, які маютьперсональні звання, надається право по службовому посвідченню врегіоні діяльності відповідного митного органу користуватисябезкоштовно всіма видами транспорту міського, приміського тамісцевого сполучення, крім таксі.
Стаття 163. Соціальний захист працівників митних органів
України
Держава гарантує працівникам митних органів Українисоціальний захист.
Працівник митного органу України підлягає обов'язковомудержавному страхуванню на суму десятирічного грошового утриманняза останньою посадою, яку він займає.
Порядок та умови страхування працівників митних органівУкраїни встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У разі загибелі працівника митного органу України привиконанні службових обов'язків сім'ї загиблого або його утриманцямвиплачується одноразова допомога у розмірі десятирічного грошовогоутримання загиблого за останньою посадою, яку він займав, іпризначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника в розмірімісячного окладу.
У разі каліцтва, заподіяного працівникові митного органу привиконанні службових обов'язків, а також інвалідності, що настала уперіод проходження служби або не пізніш як через три місяці післязвільнення із служби чи після закінчення цього строку, алевнаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце уперіод проходження служби, йому виплачується одноразова допомога урозмірі від трирічного до п'ятирічного грошового утримання(залежно від ступеня втрати працездатності) і призначається пенсіяпо інвалідності.
Збитки, завдані майну працівника митного органу України чийого близьким у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків,компенсуються у встановленому законом порядку в повному обсязі.
Р о з д і л XI
МІЖНАРОДНІ ДОГОВОРИ
Стаття 164. Міжнародні договори України
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила,ніж ті, що містяться у цьому Кодексі та інших актах законодавстваУкраїни про митну справу, то застосовуються правила міжнародногодоговору.
Президент України Л. КРАВЧУК
м. Київ, 12 грудня 1991 року
N 1970-XII