• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розгляд листа (щодо оподаткування вартості подарунка, одержаного резидентом від дарувателя-нерезидента)

Державна податкова адміністрація України  | Лист від 20.10.2009 № 22860/7/17-0717 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.10.2009
  • Номер: 22860/7/17-0717
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.10.2009
  • Номер: 22860/7/17-0717
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
20.10.2009 N 22860/7/17-0717
<...>
Державній податковій
адміністрації в АР Крим
Про розгляд листа
Шановна <...>!
Державна податкова адміністрація України розглянула Ваш лист від 24.09.2009, який надійшов з Верховної Ради України, щодо оподаткування вартості подарунка, одержаного резидентом від дарувателя-нерезидента, і повідомляє.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок (внаслідок укладення договору дарування), регламентується ст. 14 Закону України від 22.05.2003 N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон).
Згідно із пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 Закону до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами вказаної вище статті Закону.
Відповідно до п. 14.1 ст. 14 Закону кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини, тобто ст. 13 Закону, якою встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадщину коштів, майна, немайнових прав. Так, ставка податку встановлюється в залежності від ступеня споріднення (для резидентів) та резидентського статусу спадкодавця із спадкоємцем.
Таким чином, відповідно до пп. 13.2.3 п. 13.2 ст. 13 Закону, якщо спадщина отримана будь-яким спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента будь-якого об'єкта спадщини, такий дохід оподатковується за ставкою податку, визначеною п. 7.1 ст. 7 цього Закону (15%).
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину (п. 13.4 ст. 13 Закону).
Виходячи із положень Закону фізична особа, яка є платником податку - резидентом, яка одержала протягом звітного податкового року дохід у вигляді подарунка від дарувальника-нерезидента (незалежно від ступеня споріднення із дарувальником), зобов'язана включити вартість (суму) такого доходу до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня наступного року річну податкову декларацію до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання платника податку) та сплатити податок за вказаною ставкою.
Водночас, згідно із п. 14.2 ст. 14 Закону не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, а також батьками дітям, у т. ч. зачатим за життя та народженим після, і дітьми батькам, у межах їх частини спільної часткової власності згідно із законом. Ця норма розповсюджується і на нерезидентів.
При цьому, згідно із ст. 356 Цивільного кодексу України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Підстави для одержання статусу податкового резидента України визначено у пп. 1.20.1 п. 1.20 ст. 1 Закону.
Наявність в іноземця вказаних підстав він повинен підтвердити документально та одержати в податкового органу за місцем своєї податкової адреси в Україні довідку про підтвердження його статусу як податкового резидента України за процедурою, визначеною наказом ДПА України від 05.10.2004 N 581 "Про затвердження примірних форм Заяви фізичної особи - іноземця про самостійне визначення резидентського статусу та Повідомлення працедавця про самостійне визначення фізичною особою - іноземцем резидентського статусу". Тільки після видачі податковим органом встановленого вказаним наказом повідомлення (довідки) іноземець може розглядатися як податковий резидент України.
Щодо Ваших посилань на норми Закону України від 16.12.93 N 3721 "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" (далі - Закон N 3721) повідомляємо, що згідно з п. 22.2 ст. 22 Закону у разі, якщо норми інших законів чи законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам Закону, пріоритет мають норми цього Закону, а відповідно до п. 22.11 цієї статті інші неподаткові Закони, у т. ч. і Закон "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", повинні бути приведені у відповідність до цього Закону у частині оподаткування і звільнення від сплати цього податку.
Одночасно повідомляємо, що податкові органи не мають законодавчих підстав для звільнення платників від сплати податку з будь-яких доходів, в т. ч. одержаних у вигляді подарунка.
Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Обов'язок фізичної особи щодо сплати податків припиняється із сплатою податку або його скасуванням (п. 4 ст. 9 Закону - України від 25.06.91 N 1251 "Про систему оподаткування").
З повагою,
Заступник Голови С.І.Лекарь